Booking.com’un Türkiye Faaliyetleri Durduruldu

Dünya’nın önde gelen otel ve konaklama rezervasyonu sitesi, Hollanda menşeili Booking.com, TÜRSAB‘ın haksız rekabet şikayetiyle gerçekleştirdiği başvurunun ardından mahkeme kararıyla Türkiye’den erişime kapatıldı. Şimdilik bu bir tedbir kararı ve erişim engeli gibi gözükse de, ileride bir yasal düzenlemeyle aynen PayPal gibi tamamen Türkiye’den rezervasyon alınması ve Türk otelcilerin sisteme üyeliğinin engellenmesi de gündeme gelebilir.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği tarafından, birlik üyesi seyahat acentalarına karşı gerçekleştirilen haksız rekabetin önlenmesi amacıyla açılan davada, 70 ülkede faaliyet gösteren Online rezervasyon portalı Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı verildi (CNNTURK).

 

Kararın arkasında, Hollanda ile son dönemde yaşanan kriz ve Booking.com’un şeffaf uygulama yapısı ve en uygun fiyatı sunması nedeniyle, tur ve otel acentalarının rekabet edemeyecekleri kadar iyi bir sisteme sahip olmasının sahip olduğu düşünülebilir.

Booking.com neden engellendi?

Booking.com’un neden engellendiği ile ilgili spekülasyonlar sürmekle birlikte, henüz net bir bilgi yok. Fakat muhtemel sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 

  • a)Booking.com kendine çektiği otellerle sektörün büyük bir bölümünü kontrol etmeye başladı. Butik ve aile otelleri, sundukları hizmet kalitesi ve uygun fiyatları ile büyük otel zincirlerine büyük bir rakip oldular. Tur acentalarının başlıca üyeleri olan büyük otel zincirleri ve tur acentesi firmalar ise bu durumdan rahatsız oldular.
  • b)Booking.com’un şeffaf müşteri yorumları, otel fotoğrafları ve sunduğu konaklama deneyimi, sisteme üye olmayan ve sistem şartlarına uymadığından sistem dışına itilen otellerin tepkisini çekmiş olabilir. Booking.com’un pazardaki hakim konumu da TURSAB’ı rahatsız etmiş gibi görünüyor.
  • c)Ülke olarak, üretmeyi, düşünmeyi ve hizmet kalitesini bir kenara bıraktığımızdan mücadele etmek yerine kolaycı bir şekilde engelleme yolunu seçmemiz
  • d)Ülke olarak güzel ve iyi işleyen hiç bir şeyin vatandaşlarımıza layık olmadığını düşünmemiz. Vatandaşımızın, tüm dünyanın kullandığı kaliteli ve iyi işleyen bir sistemden “daha” mahrum bırakılmasının devlet büyüklerinin hoşuna gitmesi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir