Why Him (2017) Film İncelemesi

Why Him, başrollerinde Breaking Bad serisi ile şöhrete kavuşan Bryan Cranston ve son dönemde komedi filmlerine yönelen James Franco‘yu izlediğimiz bir “kızının büyüdüğünü ve yuvadan uçmak üzere olduğunu kabullenemeyen baba” komedisi. Film, Türkiye’de “Bu da nereden çıktı?” adıyla gösterime giriyor.

Why Him Film İncelemesi

Filmin yönetmen koltuğunda, John Hamburg görünüyor. Esasen, film tür için inanılmaz bir yenilik getirmiyor. Mutaassıp bir amerikan aile babası olan ve kızının Stanford’da okuması ile gurur duyan Ned Fleming kızının kendisini sevgilisi ile tanışması için California’ya davet etmesi ile afallıyor. Kızının sevgilisinin cep telefonları için uygulama geliştiren bir şirketin milyoner ve uçarı genç sahibi (Laird Mayhew) olduğunu da görünce, Ned için işler iyice karışıyor. Laird’in genç yaştaki şöhretin getirdiği sıradışı hayatı ve çevresi Ned için oldukça ürkütücü. Üstelik kızının Laird ile işleri çoktan pişirdiğini, Laird’in yanına taşındığını ve üniversiteden ayrılmayı düşündüğünü görmesi de Ned ve Laird arasındaki ipleri iyice geriyor.

Senaryo olarak film, türün diğer filmlerinde olduğu gibi hikayedeki komedi, absürdlük ve karmaşa dozunu finale doğru iyice arttırarak finalde düğümü yine kendisi çözüyor. Hafif de feminist bir söylem geliştiriyor bunu yaparken. Tabii seyirci için kafalarda bir soru işareti doğuyor finali izledikten sonra. “O zaman bu kadar karmaşaya ne gerek vardı?” Finali izledikten sonra ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Film Afişi

Daha önce de söylediğim gibi, film tür için herhangi bir yenilik getirmiyor. Cranston ve Franco’nun rollerine kendilerini verdikleri görülüyor. Ned’in karısı ve oğlu, Laird’in sıradışı yaşam koçu ve KISS grubu (evet KISS) de filme güzel monte edilmiş. Film, dot.com balonundan sonra 2010’larda tekrar ortaya çıkan bu genç zenginlerin yaşamlarındaki absürdlükleri, olmamışlıkları ve eksiklikleri yer yer Ned Fleming gözünden güzel bir biçimde eleştiriyor. Fleming ve Mayhew’ın yaşadığı kuşak çatışması ve işlerini yönetme yöntemleri de zaman zaman güzel detaylar ile farklılaştırılıyor. Her ikisinin de bazı şeyleri doğru yaptığını görebiliyoruz. Tabii yanlışları da birbirlerinin gözünden anlatıyor film.

Film beklentiyi yüksek tutmayanlar için hoş bir seyirlik. Cipsinizi kolanızı alıp ekranın başına kurulup gülmeye başlayabilirsiniz. Filmde yüksek ölçüde çıplaklık ve argo olduğunu da belirtmeliyim. Benim puanım 7/10. James Franco ve arkadaşlarının biraz daha sıradışı işler ile gelmesi gerekiyor artık. Prodüksiyonları bizim dizi sektörü gibi hafif otomatiğe bağladılar sanki.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir