Live by Night (2017) Film İncelemesi

Live by Night

Ülkemizde Gecenin Kanunu olarak gösterime giren son Ben Affleck filmi Live by Night, ABD’deki alkol yasağı döneminde bir grup gangsterin Florida’ya giderek burada iş kurmasını ve Ku Klux Klan ve rakip gangsterler ile kapışmasını anlatıyor. İyi bir dönem filmi izlenimi veren Live by Night’ın başrollerinde Ben Affleck, Elle Fanning, Sienna Miller ve Chris Messina göze çarpıyor.

Prohibition Dönemi Nedir?

İçki yasağı (prohibition) dönemi ABD tarihinin çok sıradışı bir dönemidir. Alkolün federal hükümet tarafından yasaklanmasının ardından, alkol üretimi ve satışı illegal oluşumların eline geçmiş ve bu sayede mafya ABD’de büyük güç kazanmıştır. Daha ziyade prohibition olarak bilinen Volstead yasası ile, ABD’de 1920-1933 yılları arasında ABD’de alkol üretimi, satışı ve taşınması yasaklanmıştır. Alkol üretimi ve satışı böylelikle yer altına taşınmış, mafya ve içki kaçakçılığı üzerinden büyük paralar kazanılırken kanun koyucu ve koruyucu güçlerin yozlaşmasının da önü açılmıştır. Prohibition döneminde ABD’de sadece New York’ta 100.000 kadar el altından içki satan bar olduğu düşünülmektedir. Güçlü mafyalar, polis ve yargı güçlerini de yanlarına alarak yasağı delmişlerdir. Yasağın savunucuları daha ziyade inançlı kadın örgütleri, koyu protestanlar ve kırsal kesim dindarlarıdır. Yasağın karşısında ise alkol üreticileri, Alman kökenli ABD’li topluluklar ve özgürlükçüler gelmektedir. Alkol üretimini ABD’de yarı yarıya düşürmeyi başaran yasa 1933’de başkan Roosevelt tarafından iptal edilmiştir. 1940’a kadar ABD’nin alkol tüketimi yasak öncesi seviyeye ulaşamamıştır.

Filmin Konusu

Filmde, işlettiği klüpler ve el altından alkol üretimi ile Florida’da güç kazanan bir mafya liderinin öyküsünü izliyoruz. Boston’da yaptığı başarılı işler ile dikkat çeken Joe Coughlin (Ben Affleck), bir işin ardından polis tarafından enselenir. Sevgilisi ve patronu tarafından ihanete uğramış, babasının polis olması sayesinde 3 yıllık bir ceza ile yırtabilmiştir. Çıktığında rakip mafya için çalışmaya başlar ve Florida’da görevlendirilir. Burada yerel halk ile iyi ilişkiler kuran Joe Coughlin işleri kısa sürede büyütür. Kumar işine girmek istemektedir fakat yerel polis şefinin kızı Hıristiyan toplulukları galeyana getirerek Coughlin’in büyük parcalar harcayarak açmak istediği kumarhaneye engel olur. Prohibition döneminin sonuna yaklaşırken, kumarhane işini başarıya ulaştıramamak Coughlin ile patronu Pescatore’nin arasını açmıştır. Pescatore’nin Florida operasyonunu başına oğlunu getirmek istemesi ile de sıcak savaş başlar.

İnceleme

Bir dönem filmi olarak başarılı detaylar içeren Live by Night, dönemin kostümlerini ve ortamlarını başarı ile canlandırsa da, siyasi gelişmeler hakkında yeterince derine inemiyor. Ku Klux Klan, Hıristiyan Kadın Örgütleri ve diğer kurumların prohibition dönemindeki rolleri, WASP (Beyaz, Anglo Sakson ve Protestan ABD’lilere verilen isim) ve diğer Amerikalılar arasındaki siyasi ve toplumsal çekişmeler pek yansıtılmamış filme. Finale kadar da ciddi bir aksiyon yaşamıyoruz. Bir kitap uyarlaması olan filmde, ne prohibition’un arka planını, ne kaliteli bir aksiyonu ne de başka sıra dışı bir öyküyü izleyebiliyoruz. Coughlin’in hızlı yükselişi, KKK ile olan çatışması ve hatta filmin finalindeki aksiyon bir kaç dakika içinde bitiveriyor.

—–spoiler———-

Çok güçlü ve kökleri olan bir örgüt olduğu ileri sürülen KKK, bir kaç infaz ve şiddetin ardından Coughlin’in önünden çekiliyor.

—–spoiler———-

Dönem filmleri ilginizi çekiyorsa Live by Night’a bakabilirsiniz. Coughlin karizmatik bir portre çizmiş ama Ben Affleck’in sıradan bir oyunculuk sergilediğini düşünüyorum. Ayrıca hızlı yükselen bu Boston’lu mafya rolüne 30’lu yaşlarda bir aktör daha iyi giderdi kanaatindeyim. Sienna Miller ve bir kaç isim dışında filmde sırıtan bir oyunculuk yok. Miller’in hem karakterini hem oyunculuğunu rahatsız edici buldum. Oyunculuklar vasat seviyede seyrediyor. Filmin yönetmen ve senaryo kısmında da Ben Affleck isimlerini görüyoruz. Film süre olarak bir 20 dk daha kısa olsa kimse şikayet etmezdi sanıyorum. Yer yer düşen tempo, hatta finalde iyice sürüncemeye geçen film izleyiciyi biraz sıkabiliyor. Türk izleyiciler için filmin arka planını bilmek önemli. Bu nedenle yukarıda kısaca anlatmaya çalıştım. Arka plandaki olaylar anlaşılırsa film daha izlenebilir gelebilir. Benim puanım 7/10. Vasat oyunculuklar, vasat diyaloglar, güzel dönem canlandırması. Daha fazlası olabilirmiş ama maalesef ıskalanmış. Prohibition döneminde yozlaşma, siyasi ilişkiler ve çekişmeler hakkında detaylı bir dizi izlemek isteyenler, Steve Buscemi‘nin harika bir oyunculuk ile süslediği Boardwalk Empire‘a bakabilir.

IMDB Sayfası

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir