Mayıs 2017 Ekşi Sözlük Protestoları

BU protesto nereden çıktı? Ne anlama geliyor?

Ekşi Sözlük (EŞ), Türkiye’nin kullanıcı tarafından içeriği oluşturulan en büyük web sitelerinden biri. Medyanın gittikçe yandaşlaşması, korkaklaşması ve etkisizleşmesi karşısında, EŞ aynı zamanda insanların özel sektörle ve kamu ile yaşadıkları sorunları da aktardıkları (bunlara genelde “rezalet” başlıkları deniyor), seslerini de duyurmaya başladıkları bir mecra haline geldi. EŞ’de duyurulan rezaletlerin ardından firmaların ve ilgililerin nispeten durumu düzeltme çabası içerisine girmesi, EŞ’yi son dönemlerin en popüler ses duyurma platformlarından biri haline getirdi. Fakat geçtiğimiz günlerde açılan bir rezalet başlığının içeriğinin büyük ölçüde temizlenmesi ve başlığı açan yazarın sözlükten atılması, yazarlar arasında büyük bir tepkiye neden oldu. Tepkiye neden olan başlık, özel bir hastanenin yeni doğan bir bebeği sakat bıraktığı iddiası ile ilgili. Başlık aşağıda görülebilir.

https://eksisozluk.com/9-nisan-2017-koru-hastanesi-rezaleti–5375169

Başlığın hızla popülerleşmesi ve yazarlardan ilgi görmesinin ardından, sözlük yönetimi kendince gerekli gördüğü hukuki tedbirleri alarak içeriği temizledi. Söz konusu özel hastane de jet hızıyla bir mahkeme kararı çıkartarak başlıktaki tüm entryleri sildirdi. Yazarlar tepki olarak başlığı tekrar dolduruyor ve bir yandan da sözlüğü protesto ediyorlar. Bu doğrultuda pek çok yazar 26 Mayıs 2017 tarihinde sözlüğe entry girmeme kararı aldı.

https://eksisozluk.com/26-mayis-2017-entry-girmemek–5375528

Olay bundan ibaret. Sözlük yönetimi de yazarların tepkisine bir açıklama ile cevap verdi fakat yazarların tepkisini bastırmakta yetersiz kaldı. Artık ciddi bir şirket olarak yönetilen EŞ’nin bu tarz durumlarda esas içeriği üreten yazarları tatmin edici sonuçlar alması zor görünüyor.

Bundan sonra ne olacak?

Ben söyleyeyim hemen. Hiç bir şey olmayacak. Bu protestonun bir benzeri geçen sene bu zamanlar da yaşandı. Hatta ben de burada gene yorumladım. Fakat kolektif hafızası zayıf bir millet olarak, zaman ile yaşananları çok çabuk unutuyoruz.

Öncelikle, EŞ adına rezalet falan yoktur ortada. Bir grup yazar, sözlüğü EŞ yazarlarının sahibi olduğu bir ortam olarak görüyor. Ne yazılacak, ne çizilecek, ne silinecek her şeye yazarları karar verebilir diyor. Ama Ekşi Sözlük o formattan çıkalı çok uzun zaman oldu. İlk zamanlar ssg ve yakın arkadaşlarının belki bir hobi olarak yönlendirdikleri site, 2000’lerin ortalarından itibaren ciddi reklam geliri olan, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen sitelerinden biri oldu. Bünlük reklam giydirmeleri beş haneli paralar ile yapılıyor. Ciddi gündem belirleyen bir site ekşi sözlük.

AKP’ nin internette site kapatmaları furyaları ilk başladığında ve DNS değiştirme ile aşıldığında, EŞ ilk şoku yaşamıştı. Erişimi engellenmişti. Logoya siyah bant çekildi, gerekli önlemler alındı falan. Sonra tekrar yaşamamak için ciddi hukuki tedbirler aldılar. EŞ dediğimiz yer, ekşi teknoloji limited şirketinin bir web sitesi, yazarları içerik üretebiliyorlar. Ekşi Sözlük de tekrar kapanmama, hukuki bir sıkıntı yaşamama ve para kaybetmemek için riskli gördüğü içeriği kaldırıyor. Sitenin 2 saat erişime kapatılmasının reklam gelirleri açısından yüzlerce liralık bir kayıp yaratabileceği düşünülüyor.

Dünya’da, Türkiye’de ki kadar kolay internet sitesi engellenebilen başka bir ülke yok. Bir ilçe adliyesinin asliye hakimi kafasına göre küresel bir siteye erişim engeli getirebiliyor. İtiraz edip, hak hukuk arayana kadar, DNS değiştirme bilmeyen, VPN bilmeyen kullanıcılar için web siteleri ulaşılmaz kalıyor. Üzerine ciddi paralar dökülen ve emek harcanan kurumsal web sitelerinin kapanmaması için de, şirketler bu tarz yollara gitmekte beis görmüyorlar. Mahkeme tedbirlerine gerek kalmadan kendi önlemlerini alıyorlar.

Sonuç

Sonuç olarak, EŞ artık para ile dönen kurumsal bir platformdur ve bir özel mülktür. Şirketin maddi gelirlerini riske atmamak için senin benim rezalet başlıklarını temizlemesine şaşmamalı. Sitenin sahibi başka biri olsa, farklı davranacağını düşünmüyorum. Üzerinde durulması gereken ise şunlar olmalıdır;

a) Bu ülkede medya ne iş yapar? bir özel hastanenin bir bebeği sakat bırakması neden hiç bir ana haber bülteninde yer almaz?

b) Bir ülkenin vatandaşlarının yaşadığı rezaletler, problemler için neden son çare ekşi sözlük olmuştur? İnsanların son umudu burası resmen yahu? Ölüm tehdidi alan ve arabası kurşunlanan bir vatandaş, polisten koruma falan alamamış ekşi ve donanimhaber sayesinde ancak haberlere çıkıp yetkililerden ilgi görebildi.

Başka bir vatandaş bir özel şirket ile problem yaşıyor. Ekşi’ye rezalet başlığını açana kadar ilgilenen yok. Esas sıkıntı ekşi’nin bu şekilde her şey için son umut olmasında. Memlekette hak, hukuk, adalet, özgür medya kalmadı. Tüm problemlerin son çözüm yeri, ses duyurma yeri ekşi sözlük oldu. Gerçekte ise orası sadece kanzuk ve diğer ortaklarının sahibi olduğu bir web sitesi arkadaşlar. Top adamların yani. “Oynatmıyorum” diyorlar maddiyatları tehlikeye düşünce.

Bir diğer sonuç olarak; bu protestolar daha önce de yapıldı. bir şey çıkmadı. Yapılması gereken, yazarların bu ortamı terk etmesidir. Benim yaklaşık 1 sene önce yaptığım gibi. Hala nadiren yazsam da, orijinal bir içerik üretmiyorum söz konusu web sitesi için. Bazı gündem başlıklarına yorumlar bırakıyorum o kadar. 1 milyon entry silindi önceki protestoda. Benim yazmayı bırakma sebebim de o protestodur. Hala yazar hesabım orada durur. Yazmıyorum. Tepkimi bu şekilde koydum. “Ama hem yazayım, hem ekşi şeyler’i besleyeyim, hem heriflere para kazandırayım hem de istediğim olsun” diyorsanız olmaz o iş. Sen çek git. Yazar olmak için bekleyen on binlerce adam var. Ekşi’nin tekeri gene muhtemelen dönecektir.

RosenCruz, 26 Mayıs 2017

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. Ozgur Oz dedi ki:

    Tamamına katılmakla birlikte Ekşi Sözlük iki şeyi kaybetti. Bunlardan birine Ceylan Ertem geçtiğimiz günlerde değinmişti. Ciddiyet bitti yani artık insanlar ciddi bir oluşum olarak görmüyorlar. İkinci olarak ki en önemlisi bu saygınlık kayboldu. Artık saygın bir platform değil maalesef. Para ve gelir haklı nedenler olabilir ama para için bir takım değerleri kaybetmek toplumda şimdi bahsetmek istemediğim farklı adlarla anılıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir