Bedava forum kurma – İnceleme Yazısı

Ülkemizde genellikle “forum sitesi” olarak bilinen forumlar ya da tartışma panoları açmak için uzun yıllardır web geliştirme bilgisine gerek yok. Sizin için bu tartışma panolara ilişkin dosyaları ve veri tabanlarını yöneten, size ücretsiz bir alt domain de sağlayan tamamen ücretsiz servisler var. Bugünkü yazımda bu forum sistemleri ile ilgili olarak bilgi vereceğim.

phpBB altyapılı bir forum

Neden forum kurmalıyım ?

İçinde bulunduğunuz topluluk (vakıf, dernek, okul, işyeri, mahalle, köy) elemanları için bir tartışma ve fikir alışverişi ortamı yaratmak için forumlar birebir. Hızlı mesajlaşma, sosyal medya entegrasyonu ve kolay kullanım özellikleri ile forumlar uzun yıllardır popüler olarak internet sitelerine eklenmekteler. Siz de topluluğunuz için hareketli ve etkili bir iletişim ortamı yaratmak istiyorsanız bir kaç tıklamayla tamamen iş görür bir forum kurabilirsiniz.

Sosyal medyanın, Facebook ve Whatsapp gruplarının gelişmesi ile beraber forumlar 2000’li yılların başındaki inanılmaz trafiklerini kaybettiler. Günümüzde forumlara olan ilginin azaldığı söylenebilir. İnsanlar vakitlerini daha ziyade mobil cihazlarla ve instagram, facebook, snapchat, whatsapp gibi yazılımlarda geçiriyorlar. Forumların mobil cihazlara entegrasyonunda geç kalınması ve mobil cihazlarda forumları gezmenin yeterince işlevsel olmaması da kullanıcıları forumlardan bir nebze uzaklaştırıyor.

Bununla birlikte, karşılıklı fikir alışverişi ve tartışma için halen forumlar önemlerini koruyorlar ve geliştirilmeye devam ediyorlar. Yeni forum yazılımlarında sosyal medya hesapları ile giriş yapma, arama dostu linkler geliştirme, chat, kişisel profil sayfaları gibi pek çok yenilik mevcut.

Aşağıda herhangi bir hosting ya da kurulum bilgisi gerektirmeden, hazır bir şekilde açıp kullanabileceğiniz forumlar üreten sitelerin listesini veriyorum. Kendi forumunuzu kurup geliştirmek için iyi tanıtım yapmalı, üye çekebilmeli ve ilgi çekici tartışmalar ortaya koyabilmelisiniz.

1. Proboards

http://www.proboards.com    –    Amerika’nın en popüler ücretsiz forum servisi diyebiliriz. Sitenizin altında ve üstünde google reklamları gösteriliyor.  Kullanıcı , mesaj,  forum sayısında hiçbir sınır yok. Gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Yıllardır aktif olarak çalışan güvenilir bir forum sistemi. Ertesi gün ortadan kaybolmayacak bir çözüm olarak en güvenilir firmalardan biri sanırım ProBoards. MySQL ile değil CGI ve perl ile çalışmakta.

Ücretli üyelik alırsanız reklamlar kalkıyor ve kendi alan adınızı kullanabiliyorsunuz. Proboards forumuna kendi temanızı ve kodlarınızı ekleyebilir, görünümü ve işleyişi tamamen kişiselleştirebilirsiniz. Yüzbinlerce üye tarafından düzenli olarak ziyaret edilen bir destek ve paylaşım forumu da mevcut. Aşağıdaki resimde bu forumu görüyorsunuz.

ProBoards forumları bu şekilde görünüyor

Türkçe Desteği :  Maalesef yok

Reklam                : 2 adet banner reklam altta ve üstte.

Altyapı                 : YABB

Alan adı               : siteadi.proboards.com ya da kendi alan adınız (ücretli)

——————

Şunu söylemeliyim ki, ProBoards yıllardır kalitesini ispatlamış ve güvenli bir forum servisi. Eğer iki gün sonra ortadan kaybolmayacak ve tüm emeklerinizi boşa çıkarmayacak bir şirket arıyorsanız ProBoards doğru adres. Tek sıkıntı Türkçe dil desteğinin olmaması. Bazı metin linkleri TR’ye admin panelinden çevrilse de, butonlar ve grafikler İngilizce kalıyor. Eğer kitleniz bu basit ingilizce kelime öbeklerini anlıyor ise ProBoards ile yola devam ediniz.

2. Forumotion

http://www.forumotion.com

Forumotion da önde gelen ücretsiz forum sağlayıcılarından ve yurtdışında oldukça popüler. Ülkemizde de yetkinforum adıyla faaliyet gösteren forumotion, phpBB2 ve phpBB3,  Invision power board ve punBB forum sistemlerini destekliyor. Son dönemlerde kendi kodladıkları ModernBB ve AwesomeBB (BETA) altyapılarını da sisteme eklediler.

Forumotion ile böyle görünen forumlar mümkün

Bu seçeneklerden biri ile ücretsiz forumunuzu açabilirsiniz. Kullanıcı , mesaj,  forum sayısında hiçbir sınır yok.  Forumotion da güvenilir bir firma ve forumunuzu rahatlıkla emanet edebilirsiniz. Kodlar ve temalar ile forumunuzu kişiselleştirebilirsiniz. İstediğiniz zaman forum yazılımınızı da tek bir tıklama ile değiştirebiliyorsunuz. Sıradışı bir altyapıları var. Tebrik etmek lazım.

Forumotion (yetkinforum) ile ilgili tek sıkıntı, bir dönem ülkemizde oldukça popüler olması ve bu nedenle yasal olmayan bazı içeriklerin de burada barındırılmaya çalışılması sonucunda tüm Forumotion alan adlarına engel erişimi gelmesi. Bu nedenle binlerce aktif forum sahibi çok sayıda üye ve ziyaretçi kaybettiler. Bu durum insanları Forumotion’dan uzaklaştırdı ama sanırım günümüzde problem çözülmüş görünüyor ve Forumotion ile modern görünümlü, hızlı çalışan forumlar kurabilirsiniz.

Türkçe Desteği : Var

Reklam                : 2 adet banner reklam altta ve üstte.

Altyapı                : phpBB, invision, punBB, AwesomeBB, ModernBB

Alan adı               : siteadi.forumotion.com/net/org/yetkinforum vs…    ya da kendi alan adınız (ücretli)

http://www.forumotion.com/forum-create

3. Freeforums

http://www.freeforums.org/

phpBB altyapısını kullanan, stabil, admin panelinde önemli iyileştirmeler ve basitleştirmeler yapılmış sağlam bir sistem freeforums. Bir şeyler ters gittiğinde forumunuzun yedeğini de yükleyebileceğiniz, oldukça optimize edilmiş bir phpBB sistemi. Kontrol paneli gayet basitleştirilmiş

Herhangi bir problem göremedim. Ücretsiz üyeler için gene reklamlar mevcut. Forum kullanımına dair herhangi bir kısıtlama yok. Milyonlarca üye, başlık, mesaj içerebilir forumunuz. Eğer phpBB kullanmak istiyorsanız, FreeForums u şiddetle tavsiye etmekteyim. Tema ve mod desteği çok iyi. Ücretsiz olarak üye olsanız dahi çok kaliteli bir hizmet alabilirsiniz.

Türkçe Desteği : Var

Reklam                : 2 adet banner reklam altta ve üstte.

Altyapı                : phpBB,

Alan adı               : siteadi.freeforums.org    ya da kendi alan adınız (ücretli)

4.Nabble

Eğer hızlı çalışan, arayüzü basit, etkili bir forum sistemi istiyorsanız Nabble sizlere göre. Rahatlıkla da sisteminize entegre olabiliyor. Herhangi bir hosting vs. derdi düşünmenize gerek yok. Nabble serverlarında forumunuz sizin için barındırılıyor. Bir kaç dakikada forumunuz hazır ve beyaz bir görünüm ile hızlıca yüklenebiliyor, üyeler birbiriyle iletişim kurabiliyor. Çok yakında Nabble ingilizce dışındaki diğer dilleri de destekleyecek.

Nabble bu şekilde görünüyor

Oldukça hızlı çalışıyor  ve sadeliği ile ön planda. Nabble’ı kendi sitenize çerçeve ile embed edebilirsiniz. Bu harika bir özellik. Ayrıca forumunuzu bir blog ya da gazeteye de çevirebilirsiniz. Nabble gayet sıradışı bir teknoloji ve çok şey vaad ediyor.

http://www.nabble.com

Türkçe Desteği : Var

Reklam                : alt kısımda banner reklam altta ve üstte.

Altyapı                : kendine özgü

Alan adı               : siteadi.n5.nabble.com

 5. Zetaboards

Daha önceden InvisionFree olarak bilinen ve ücretsiz IPB forum kurabilmenizi sağlayan sistem, IPB üzerinde büyük modifikasyonlar yaparak Zetaboards adını aldı. Güzel ve modern görünen, hızlı çalışan bir sistemleri var. Aylık 7.95$ karşılığında paralı bir forum kurabilir, ya da reklamlar ile beraber ücretsiz ve siteniz.zetaboards.com şeklinde forumunuzu kullanabilirsiniz.

Forumunuz üzerinde herhangi bir sayısal kısıtlama yok. Tema ve kod desteği yerinde. Kullanıcılar birbiri ile yardımlaşarak forumlarına destek olmakta ve teknik tavsiyeler vermekteler. Kullanıcılar tarafından çok beğenilen, oldukça gelişmiş bir yazılım Zetaboards. Güvenilir bir diğer firma ve forumunuzu emanet edebilirsiniz.

http://www.zetaboards.com

Türkçe Desteği : yok

Reklam                : üstte banner reklam

Altyapı                : Invision Power Board

Alan adı               : siteadi.zetaboards.com

 

GÜNCELLEME: Zetaboards, 2018 itibariyle Tapatalk firmasına satıldı ve tüm forumları Tapatalk sistemine dönüştürüyorlar. Ben bu sistemi inceleyene kadar yeni üyelik almanızı tavsiye etmiyorum.

6. FreeBoards

Freeboards.org adresinde ikamet etmekte olan site, ziyaretçilerine ücretsiz forum host etme olanağı sağlıyor. Herhangi bir banner reklam koymadıklarını iddia ediyorlar. Altyapı olarak SMF 2.0.x türevi kullanan sistem, 2014’ten bu yana faaliyette görünüyor.

Türkçe Desteği : Bilinmiyor

Reklam                : üstte banner reklam

Altyapı                : SMF 2.0.x

Alan adı               : siteadi.freeboards.org

FreeBoards

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.