Muhabbet Kuşu Bakımı – Sıkça Sorulan Sorular

Merhabalar. Daha önce yine bu blogda yazdığım “Muhabbet kuşu bakımı – Pratik Bilgiler” başlıklı yazım yoğun ilgi gördü. Pek çok arama motorunda üst sıralarda yer alan bu yazım, şu an yaklaşık 2000 yorum içeriyor ve pek çok sorunuz ilgili yazının altında yorumlar bölümünde tarafımdan cevaplandı. Sorun şu ki, bu 2000 yorum arasından sıkça sorulan soruları ve verdiğim cevapları maalesef okuyucularımızın bulması büyük zaman alıyor. Bu nedenle, muhabbet kuşu bakımı ile ilgili olarak sıkça sorulan soruları ve benim cevaplarımı içeren böyle bir yazı hazırlamayı uygun gördüm. Haydi başlayalım. İşte sizlerden yoğun olarak gelen sorular ve cevapları.

Soru 1) Muhabbet kuşumun cana yakın olmasını ve konuşmasını istiyorum. Ne yapmalıyım?

Cevap : Öncelikle şunu söyleyelim, muhabbet kuşlarında cana yakın olmak bir mizaç meselesidir. Bazı kuşlar, siz ne yaparsanız yapın maalesef dost canlısı değillerdir. Bu kuşları kuşçunuzdan değiştirebilir ya da oldukları gibi kabul edebilir ve bu şekilde besleyebilirsiniz. Tercih size kalmış. Neler yapabileceğinize gelince… Maddeler halinde sıralayalım.

 • Muhabbet kuşunuzu olabildiğince küçük alınız. Böylelikle küçük yaşlarda size bağlanacak, sizi görecek, sizi tanıyacaktır. Küçük kuşlar, insan elinde büyüdüklerinden insanlara daha yakın olma olasılıkları yüksektir. Kuşun kendini besleyebilecek ve su içebilecek halde olmasına dikkat edin. Annesinden çok erken ayrılırsanız ölecektir. Dolayısıyla burada ince ve hassas bir çizgi mevcut. Yem kırabilen ve su içebilen kuşları, olabildiğince erken almamız gerekiyor.
 • Tek muhabbet kuşları insanlara daha yakın olurlar. Eğer çift kuş besliyorsanız, muhabbetleri daha ziyade aralarında olacak, insanlara ilgileri azalacaktır. Eğer çift kuş beslemek istiyorsanız, genellikle konuşmadan ve cana yakınlıktan feraget etmeniz gerekecektir. Bunu unutmayın.
 • Kuşunuza ilgi gösterin. İlgi altında olduklarını rahatlıkla anlayabilen zeki hayvanlardır muhabbet kuşları. Onlar konuşurken belirli kelimeleri tekrar edin. Şampiyon, şeker, şıkıdım, cicikuş gibi belirli harfleri barındıran kelimeleri kuşlar çok daha rahat söylerler. Bu kelimeleri sık sık tekrar ediniz.
 • Kuşunuzun sabah güneşini görmesini sağlayın. Konuşmalarını hızlandıracak ve neşelerini yerine getirecektir. Kuşlar sabahları ötmeyi ve konuşmayı çok severler. Sesleri rahatsız edici ve uyku kaçırıcı olsa da, kuşun sabah güneşini görmesine fıtratına uygun olandır.
 • Kuşunuzu yalnız bırakmayın. Tatile çıkacaksanız mutlaka kuşlardan anlayan ve onunla ilgilenebilecek birine bırakın. Tatilinizi fazla uzatmayın. Kuşunuz size düşkünse, siz tatilde iken yemeden içmeden kesilebilir ve maalesef ölebilir. Duygusal hayvanlardır muhabbet kuşları.
 • Erkek kuşlar konuşmaya çok daha yatkındır. Özellikle tek erkek kuşların konuşması yüksek ihtimal dahilindedir. Dişilerin konuşması imkansız değildir fakat erkeklere göre oldukça nadirdir.

Soru 2) Bir erkek bir de dişi kuşum var. Ama çiftleşmiyorlar. Ne yapmalıyım?

Cevap : Muhabbet kuşları, herhangi bir hayvan değillerdir. Mevsimleri ya da dönemleri gelince çılgınca sevişen, birleşen hayvanlar değildirler. Adlarından da anlaşıldığı üzere “muhabbet” üzerine kuruludur yaşamları. Partnerleri ile de muhabbet etmek, anlaşmak isterler çiftleşmeden önce. Yani kafese bir erkek ve bir dişi koymak çiftleşeceklerinin garantisini vermez. Çiftler anlaşamayabilir, aşk yapmayabilirler. Böyle bir durumda eşlerden birine yol gözükecektir eğer mutlaka çiftleştirmek istiyorsanız. Bu durumda, erkek ya da dişi kuşunuzu kuşçuya götürerek eşini kendisinin seçmesini sağlamalısınız. Kuşçular ne dediğimi anlayacak, size yardımcı olacaktır.

Soru 3) Kuşumun erkek ya da dişi olduğunu nasıl anlayabilirim ?

Cevap : Erkek kuşların gagasının üstündeki bölüm koyu renklidir ve mavinin tonlarındadır. Eflatın, mor, mavi, koyu mavi gibi. Dişilerde ise bu bölüm renksiz, beyaz, krem rengi ve beyazın tonlarındadır. Erkek kuşlar daha sık kabarırlar, tüyleri genelde daha süslü ve gösterişlidir.

Soru 4) Muhabbet kuşumun ağzından yemler geliyor, yem kusuyor ve bu sık sık gerçekleşiyor. Bu ne anlama geliyor?

Cevap : Daha ziyade erkek kuşlarda gördüğümüz bu durum, kuşunuzun kızıştığını, çiftleşme döneminde olduğunu ve bir eş arayışı içinde olduğunu göstermektedir. Eğer kuşunuz yem kustuğu dönemde son derece hareketli, konuşkan ve tabiri caizse “azgın” ise herhangi bir sorun yoktur. Bir eşe ihtiyaç duyması dışında :)

Soru 5) Muhabbet kuşumu evin cereyanlı bölümünde / odasında bıraktım. Kuşum halsiz, tüyleri kabarık, uykulu halde ve hiç bir şey yemiyor içmiyor. Ne yapmalıyım ?

Cevap : Muhabbet kuşları soğuk havaya dayanamazlar. Kısa zamanda can verirler. Havalar sıcakken dahi, evin içindeki serin hava akımı onları hasta etmeye yeter. Bu nedenle eğer balkon açtıysanız, karşıt yönden pencere açmamaya ve kuşu cereyanda bırakmamaya özen gösteriniz. Eğer hava çok sıcaksa ve evin içinde cereyan estirmek zorunda iseniz, kuşu kapalı bir odaya koyunuz ve cereyandan uzak tutunuz.

Eğer kuşunuz cereyanda kaldı ve/veya üşüttüyse derhal kuşçularda ya da veterinerlerde bulabileceğiniz, soğuk algınlığı damlalarından almalı ve günde 2 yada 3 kez kuşunuza damlalık ile ağızdan vermelisiniz. Suya katarsanız, hasta kuş pek su içmediğinden ilaç etkili olmaz. Ağızdam damlalık ile veriniz. İnşallah bir kaç gün işinde kuşunuz kendisine gelecektir. Bundan sonra da cereyanda kuşu bırakmamaya özen gösteriniz.

Soru 6) Muhabbet kuşumu yıkamalı mıyım? Hangi sıklıkta yıkamalı, yıkama işlemini nasıl gerçekleştirmeliyim?

Cevap: Ben şahsen muhabbet kuşlarının sık yıkanması taraftarı değilim. Bunun nedeni, bu kuşların ziyadesiyle hassas olması, banyo sonrasında üşüterek kolayca hastalanabilmeleri ve biliçsizce yaptırılan banyonun ölüme sebebiyet verebilmesi.

Esasında, muhabbet kuşları bir kase veya tabak içerisine ılık su koyduğunuzda, ya da kafesine banyoluk taktığınızda genellikle kendi kendilerini yıkayabilirler. En çok yıkanmaya ihtiyaç duydukları bölgeler kafa üstü ve gaga çevresi, kıç kısmı ve kanatların altıdır. Kuşunuzun banyo yaparken özellikle bu bölgeleri ıslatmaya çalıştığını göreceksiniz.

Bunlara rağmen kuşunuzu kendiniz yıkamak isterseniz, bunu sakın kış mevsimi yapmayın. Soğuk suyla yapmayın. Çok sıcak olmayan ılık suda, duş ahizesinin altında Dalin ya da benzeri bebe şampuanı ile, kuşu boğmadan, suyun altında sürekli tutmadan yapın. Islanınca uçamaz. Kaçmamasına dikkat edin. Gözlerine ve gagasına yıkarken dikkat edin. Banyo bitince saç kurutma makinesi ile YAKMADAN kurutun. Havluya sararak ısıtın ve daha sonra kafesine bırakın. Banyo kuşlar için korkutucu bir deneyimdir ve kendisine gelmesi bir iki günü bulabilir. Bunu asla unutmayın.

Soru 7) Muhabbet kuşumu nasıl beslemeliyim ? Gıda ve vitamin katkıları olarak ne kullanmalıyım?

Cevap: Ben şahsen kendi muhabbet kuşuma herhangi gıda takviyesi, vitamin vb. ürünler vermiyorum. Kabuklu sarı darı dediğimiz türden yem, her türlü yeşillik, zaman zaman yumurta ve peynir ve az miktarda ekmek kırıntısı ve tatlı su ile beslemekteyim.

Vitaminli, ballı, şekerli krakerler ve gıda takviyelerinin ben şahsen kuşlar için gerekli olmadığını düşünüyorum. Yine de tercih sizin. Yağlı besinler, kızarmış besinler ve ağır yiyecekleri kuşunuza asla vermeyin. Kolayca kilo alabilir ve obez olabilirler. Sindirim sistemleri çok güçsüzdür.

Soru 8) Tatile gideceğim. Kuşumu yanımda götürmeli miyim?

Cevap) Oldukça zor bir soru. Öncelikle şunu söylemeliyim. Eğer kuşunuz size çok bağlıysa, sürekli sizinle oynuyor, size konuşuyor size ötüyorsa, tatilinizi fazla uzatırsanız kuşunuzu depresyona sokabilirsiniz. Daha önce de belirttiğim gibi muhabbet kuşları oldukça duygusal hayvanlardır ve en sevdiklerinden uzun süre ayrı kalmaya dayanamazlar. Ben, kızımdan bir haftadan fazla ayrı kaldığımda, eve döndüğümde onu tüy dökmüş, üzgün ve kilo vermiş halde buluyorum. Ailem yemeden içmeden kesildiğini söylüyor, gösterdikleri tüm ilgiye rağmen. İşte bu nedenle kuşunuzdan uzun süre ayrı kalmanızı tavsiye etmiyorum.

Peki kuşunuzu nasıl tatile ya da seyahate götürebilirsiniz? Açık konuşmak gerekirse en güvenlisi trendir. Ortam ısısı ve trenin hareketi kuşu fazla ürkütmeyecek kadar normaldir ve tren yeterince geniştir. Kuşun ürkmesi için neden yoktur. Otobüs ve araç seyahati, klima-cam açılması ve ortamın dar olması nedeniyle kuşunuzu oldukça olumsuz etkiler. Şahsi otomobiliniz ile seyahat ediyorsanız klimanızı fazla açmamalı, kuşu üşütmemelisiniz. Araç sarsıntılarından kuş oldukça korkacaktır. Bu nedenle seyahatin ardından bir kaç kendine gelememesi normaldir. Yavaş ve sakin sürmeli, kuşu sarsmamalı, korkutmamalısınız.

Soru 9) Muhabbet kuşumun kafesinin kapağı sürekli açık ve evin içinde özgürce dolaşabiliyor. Doğru mu yapıyorum?

Cevap) Gene zor bir soru. Aslında yapılan uygulama doğru ve iyi niyetli fakat pratikte muhabbet kuşlarının önemli bir bölümünün evden kaçmasına, ayak altında ezilmesine veya ev kazalarına kurban gitmesine bu uygulama sebep oluyor. Evin içinde özgürce dolaşan kuş bazen bir pencereden kaçabiliyor, bazen oturacağınız kanepenin üstünde gezebiliyor, bazen yerlerde gezerken ayak altında maalesef ezilebiliyor. İşte bu nedenle, tam özgürlük ve muhabbet kuşunu kafesinde sürekli kapalı tutmak arasındaki dengeyi yakalamak zorundayız.

O halde ne yapacağız. Muhabbet kuşu, evin ancak bir bölümünde özgürce dolaşabilecek. Bu herhangi bir oda ya da koridor olabilir. Bu ortamda istediği gibi uçacak gezecek. Bu odanın kapısı ve pencereleri kapalı ya da telli olacak, kuş kaçmayacak ve cereyan almayacak. Biz de bu odaya girerken dikkat edeceğiz. Adımımızı yere bakarak atacağız ve kuş yerde ise ezmemeye dikkat edeceğiz. Koltuklar ve sandalyeleri kontrol edecek, kuşu bulacak kafesine yada kafes üstüne koyacağız. Anlattığımda kulağa garip geliyor biliyorum ama inanın bana kuşlara zarar veren kazaları önlemenin en etkili yollarından biri bu şekilde davranmaktır.

Bir diğer almamız gereken önlem de, lavabo, klozet, bardak, kova, sürahi vb. su kaynaklarını açık bırakmamamız. Su içmek için bardağa, kovaya, sürahiye düşüp çıkamayan kuşlar maalesef boğulmaktadır. Bunu önlemenin yolu da su vb. sıvıları açıkta bırakmamak, klozet kapaklarını kapatmak, sürahileri ağzı kapalı tutmaktır. Bu şekilde de boğulma kazalarını önlemiş olacağız.

———————————————————-

Bu yazıyı sizlerden gelen sorulara göre sürekli olarak düzenleyeceğim. Yorumlarınızı yazının altındaki yorumlar kısmından yazabilir ve bana ulaştırabilirsiniz.

You may also like...

7 Responses

 1. armağan adanar dedi ki:

  sultan papağınıyla muhabbet kuşum aynı kafesteler ve anlaşıyolar doğrumu yapıyove bu yeni değil rum kuşlarımın kafesi açık sürekli balkonda geziniyorlar balkonun penceresi açık olduğu halde gitmiyorlar ve balkon kapası açık olduğu halde salona girmiyolar ve b yeni değil doğru mu yapıyorlar

  • RosenCruz dedi ki:

   Gitmez gitmez bir gün gidecekleri tutar. Balkon olayı riskli bence. Aynı kafeste kalmalarında mahsur yok

 2. feyza dedi ki:

  merhabalar benim muhabbet kusum 2 aydir poposundaki tuyler dokuluyo ve karnina kadar acildi bende endiselendim veterinere gittim antibiyotik ve vitamin verdi kullandim 9 gun oldu bugunde devam ediyorum ama bugun boyle cok fazlaca kabarik gozleri hep kapali uyuyo gibi ve normalde dokununca bile isirirdi ama elliyorum öpuyorum hic birsey yapmiyo ne yapmaliyim veterineri bilgilendirmek icin aradim ölmedigine sukredin dedi cok uzuldum

 3. feyza dedi ki:

  yanlis yazmisim 1 ay olucak

 4. Doa dedi ki:

  Merhabalar, benin muhabbet kusum da 3 haftadir bir takım değişik davranışlar gözlemledim önce ucamamaya başladı ve yem için bile kafes tellerini kullanarak iniyordu kanat tüylerinin kısa olduğunu fark ettim ve bu yüzden böyle davrandığını düşündüm hafif ishali vardı haşlanmış patates verdim suan dışkısı gayet iyi ama ayağının altında yara olduğunu gördüm tünekte duramayip düşmeye başladı bende veterinere götürdüm ayağının altının iltihap olduğunu söyledi ve antibiyotik verdi 1 haftadır antibiyotik kullanıyoruz iyileşmesi çok zor ameliyat yapacağız dedi bugün ayağının altındaki yaranın düştüğünü gördüm ama kuşum hala tünekte duramıyor kafes tellerine asılı kalıyor ve cok yoruluyor.. tuneklerini kafesin tabanına yerleştirdim ama üzerine çıkamıyor yada çıkınca düşüyor kendini tekrar tellere asıyor.. Bu konuda ne yapmalıyım bilemiyorum veteriner üzeri tırtıklı tünek kullanmamı önerdi onlardan aldım törpü tünek diye geçiyorMuş ama bu tunekler normal tuneklere göre daha kalın olduğu için hiç çıkamıyor.. 🙁

  • RosenCruz dedi ki:

   Merhabalar

   Ayağında mantar enfeksiyonu oluşmuş olabilir. Veteriner kontrolünde devam edin bence ilaçlara ve operasyonlara. İşin uzmanının üstüne konuşmak doğru olmaz. Tünekte duramamalarını ve düşmelerini sağlayan bir de nörolojik rahatsızlıkları oluyor. Yani tünekten düşmesi ve tırmanamaması ayağı ile alakasız da olabilir. Sanıyorum o nörolojik hastalığın tedavisi yok ve maalesef ölüm ile sonlanıyor. Size tavsiyem, kuşunuza iyi bakın, kafesi temiz tutun ve veteriner kontrolünde devam edin.

   Sevgilerle

 5. Doa dedi ki:

  Merhaba, muhabbet kuşlarında eklem dejenerasyonun tedavisi var mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.