Muhabbet Kuşu Bakımı

Muhabbet kuşu bakımı

ÖNEMLİ : Eğer Google araması ile buraya geldiyseniz, muhabbet kuşları hakkındaki 2012 tarihli popüler yazımın linkinin değiştiğini fark edebilirsiniz. Bir sunucu arızası yüzünden, pek çok içeriği maalesef kaybettim. Bununla birlikte, özellikle muhabbet kuşu sevenlerin aradıkları içerikten mahrum kalmaması için, yazının eski bir kopyasını buraya tekrar yerleştiriyorum. Sitedeki diğer içeriklerin ne kadarının kurtarılabileceğini önümüzdeki günlerde hep beraber göreceğiz. Muhabbet kuşu bakımı hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden bana sorabilirsiniz.

Muhabbet kuşu hakkında bilgiler


Esasında bir papağan türü olan Muhabbet kuşları, evcil hayvan beslemek isteyenler için sevimli, hesaplı ve zahmetsiz bir çözüm. Bu kuşlar, insanlarla çok iyi dost olabilir, evinize pozitif enerji getirebilir ve moralinizi yüksek tutabilir. Bitmez tükenmez neşeleri ve enerjileri ile evinizdeki atmosferin kısa sürede nasıl değiştiği, sizi de şaşırtacaktır. Yüzlerinden eksik olmayan gülümseme hissiyatını siz de içiniz de hissedecek ve neşeleneceksiniz. Fakat bu hayvanların bakımı için bilmemiz gereken bazı püf noktaları var.

Doğal ortamlarında ağırlıklı olarak tohumla beslenen bu tür, Avustralya’nın kurak bölgelerindeki zorlu koşullarda beş milyon yıldan beri varlıklarını sürdürmektedir(1). Bununla birlikte, evde beslenen muhabbet kuşları çok narin hayvanlardır ve bakımlarının düzgün yapılmaması halinde  kolayca hastanabilir ve ölebilirler. Türkiye’nin belirli bölgelerinde hakim olan iklim şartları, muhabbet kuşlarının hayatta kalması için bazı zorluklar yaratmaktadır.  Yaklaşık 20 senedir bu kuşlarla ilgilenen biri olarak deneyimlerimi burada, muhabbet kuşları ile ilgilenen herkesle paylaşmak ve daha fazla kuşun düzenli bakım almasını sağlamak istiyorum.

Muhabbet kuşu bakımı

1) Muhabbet kuşları neşeli, pozitif, sevgi ile yaşayan hayvanlardır. Genel olarak onları neşeli ve huzurlu görecek, yüz ifadelerinden bu durumu anlayacaksınız. Özellikle muhabbet kuşunuz tek ise, sürekli olarak onu sevmeli, onunla konuşmalı, omuzunuzda gezdirmeli ve evin içinde bol bol uçmasına, sizinle oynamasına izin vermelisiniz. Sert davranmanız halinde bunu anlayacak ve sizden uzak duracaktır. Elinizden beslemek, sık sık öpmek, onunla konuşmak kuşunuzun neşesini artıracaktır. Bununla beraber, kuşu avucunuzun içine almanızı tavsiye etmiyorum. Bu durumda genelde korkarlar ve sizden uzak durabilirler. Omuzunuzda ve parmağınızda gezdirebilir, bol bol vakit geçirebilirsiniz.

2) Muhabbet kuşları soğuk, rüzgarlı ortamlarda ve cereyanda kalmamalıdır, üşütmemelidir. Özellikle karasal iklimin hakim olduğu bölgelerimizde gece düşen hava sıcaklıkları ve yaz günleri de eksik olmayan rüzgarlı hava kuşlar için ölüm anlamına gelmektedir. Anavatanları Avustralya’da sıcak iklimde yaşayan bu kuşlar için, ülkemizde Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerler uygundur. Karasal iklimin hakim olduğu bölgelerimizde ise odaların sıcak tutulması, kuşların hava akımında bırakılmaması ve soğuktan korunması önem taşımaktadır.

Bu kuşlar narin hayvanlardır ve soğuk algınlığı onlar için ölüm demek olabilir. Özellikle rüzgarlı ve cereyanlı bir ortamda kuşunuzu bırakmanız çok risklidir. Mümkünse cereyan olmayan bir odada kalmalı, güneş görmeli, özellikle sabah güneşini kuşunuz almalıdır. Bununla beraber güneşin altında fazla kalması da zararlıdır. Güneşi alması yeterlidir. Doğrudan güneşin altında saatlerce kalmasına gerek yok. Güneş çarpması insanlarda olduğu gibi kuşlarda da etkisini gösterir. Dolayısıyla güneş ve soğuğa karşı dikkatli olmalıyız.

Mutlaka kuşunuzu cereyandan koruyunuz. Bu onlar için genelde hastalık ve ölüm anlamına gelir.

3) Yem ve suyuna dikkat ediniz. Yemliğinin üzerindeki kabukları 2 günde bir üfleyiniz, kabuklar yem değildir. “Daha yemi var” diyerek yem koymamazlık etmeyiniz. 2 günde bir kabukları üfleyerek üstüne tekrar yem doldurunuz. Benim şahsi tavsiyem, vitaminli, ballı, ek maddeli çeşitli yemlerden uzak durunuz. Meyve sebze hallerinden  alacağınız tohum tipi yemler kuşunuz için idealdir. Ayrıca, suyunun da 2-3 günde bir değiştirilmesinde fayda vardır. Tatlı su veriniz, pek çok ilde musluk suları içilebilir seviyede değil ülkemizde. Yağlı besinler ve kirli su ile kuşu beslemeyiniz. Abur cubur ve hazır gıdalar da içerdikleri kimyasallar, gıda boyaları ve zararlı maddeler ile kuşlarımıza zarar verirler. Hazır gıdalarla kuşumuzu beslemekten uzak durmalıyız.

4) Geceleri uyuyabileceği sessiz ve ışıksız bir ortamda tutunuz. Gürültülü, ışıklı ortamlarda kuş dinlenmesini yapamaz ve bitkin düşebilir. Sessiz, gürültüsüz, ışıksız bir ortamda geceyi geçirmesi onun için en iyisidir. Tüm hayvanlar gibi muhabbet kuşlarının da dinlenmeye ihtiyacı var. Hiç uyumuyor gibi görünseler de, muhabbet kuşları aslında uyurlar. En ufak bir ses ya da gürültüden irkildikleri için, gece karanlığında dinlenebilecekleri bir ortamda tutulmalarında fayda vardır. Zaten günün ilk ışıkları ile beraber uyanır ve evi ötüşleri ile şenlendirmeye başlarlar.

5) Sürekli olarak kuşunuza ilgi ve alaka gösteriniz. Onunla ilgilenmeniz onu mutlu edecektir. O da size fazlasıyla karşılık verecektir. Ona sert çıkarsanız bunu anlar ve sizden uzak durur. Kuş çok narin olduğundan, kesinlikle kuşunuza şaka için bile olsa vurmayınız, ittirmeyiniz. Avucunuzda sıkmaya çalışmayınız. Korkudan da can verirler. Kalpleri çok narindir.

6) Çok küçük bir kafeste tutmayınız. Kuşun rahatça hareket edebileceği, düzenli olarak temizlediğiniz bir kafes kullanınız. Kafesi açık tutmanız, onun kendini özgür hissetmesini ve istediği zaman odanın içinde dolaşabilmesini sağlar. Benim tavsiyem kafesini açık tutmanız. Fakat kuşun nerede olduğunu da düzenli olarak takip ediniz. Ayak altında ezilme riski olduğu için, kalabalık evlerde ve çocuklu evlerde kafesin kapalı tutulmasında fayda vardır.

7) Evdeki küçük çocuklara dikkat ediniz. Küçük cocuk varsa evinizde, kuşa göz kulak olunuz. Muhabbet kuşları çok narindir ve bir çocugun avuçlarında dahi can verebilirler. Çocuğunuza kuşu tanıtınız, sevdiriniz ve onunla oynamasını sağlayınız. Çocuğunuz kuşu sevdikçe ona zarar verme ihtimali azalacaktır. Ayrıca yukarıda bahsettiğim kuşun ayak altında gezme ihtimalini göz önünde bulundurunuz ve çocuğunuz evde gezerken ya da oyun oynarken kuşu kafeste tutunuz

8)Düzenli olarak uçmasını ve hareket etmesini sağlayın. Aksi taktirde kuşunuz kilo alır ve vücüdunda yağlanmalar başlar. Bu onun sağlığına zararlıdır. Böyle durumlarda kuşunuzu hareket ettirin, uçurun. Kuşların rejimleri zaten kısıtlı olduğundan özel bir beslenme programı uygulamak zordur. Şişman kuşu zayıflatmanın tek yolu hareket etmesini ve uçmasını sağlamaktır.

9) Hasta oldugunda kuşunuzu en yakın veterinere götürünüz. Hastalığını teşhis ettiriniz. Genelde ishal ve soğuk algınlığı teşhisi alacaksınız. İkisi içinde ilaçlar var. Bu ilaçlar genelde damla şeklinde olurlar ve damlalık ile kuşunuzun ağzına damlatılırlar.   Kuşunuzu bu ilaçlar ile ağızdan besleyiniz ve iyileşmesi için çaba gösteriniz. Hasta olan kuşların iyi bir bakımla kendilerine gelmelerini sık sık sağladım. Bu zordur fakat imkansız değildir. İyi bir bakım ile  kuşunuzu iyileştirebilirsiniz.


 10) Yeni bir muhabbet kuşu alırken yem kırabilen ve kendi kendine beslenebilen bir yavrı almanız mantıklı olacaktır. Yavrular sizinle büyür, sizi sever, sizi tanır ve insanlara daha yakın olurlar. Kafes ortamında başka kuşlarla yaşamış ve büyümüş kuşları satın alsanız da artık insanlara fazla sıcak davranmaları ve insanları sevmeleri daha zordur. Bu nedenle yeni bir kuş alırken mümkünse yavru almaya dikkat edelim. Fakat çok küçük kuşlar da yem kıramazlar ve annelerinin bakımına hala muhtaçtır. Bu kuşlardan eve getirirseniz bakmakta zorluk çeker ve ölümüne sebep olabilirsiniz.

Anahtar kelimelerimiz sevgi ve sabır.

Bu kuşlar hakkında genel bilgi için Wikipedia’ya da bakabilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.