Bira İncelemeleri

Bir bira sever olarak, ülkemizdeki ve gezdiğim gördüğüm ülkelerdeki biraları tadarak olabildiğince bira merakı olanları aydınlatmaya çalışacağım.

RosenCruz Bira İncelemeleri

Jelen (Sırbistan):

Yerel dilde “Geyik” anlamına gelen bir kelime ile markalandırılmış bu Sırp birasının arkasında, Amerikan-Kanada menşeili Molson-Coors firması var (Kutusunda Apatin Brewery yazsa da, o firmanın sahibi de Molson-Coors)  İçimi çok rahat, Pale Lager dedikleri türden bir bira bu. Rengi son derece berrak ve açık sarı olan bu bira, damakta herhangi bir acılık hissiyatı bırakmıyor ve sanki alkol oranı daha düşük bir bira içiyormuşsunuz hissini veriyor. Marketlerde teneke kutuda satılan Jelen Lager biranın alkol oranı %4,6.

Jelen aynı zamanda 2008’den bir Sırbistan Süper Ligi’nin sponsorluğunu da üstleniyor. Son dönemde Türkler için popüler olan tatil yörelerinden biri olan Belgrad’a ya da Sırbistan’a yolunuz düşerse, mutlaka Jelen’in tadına bakmanızı öneririm. İçimi hafif, hoş bir bira. Fiyat olarak da son derece makul. Sava nehri kıyısındaki kafe/barlardan birinde uzun bir yürüyüşün ardından otururken, bir Jelen sipariş edip nehir meltemi ile tadına varmak müthiş bir keyf. Kesinlikle tavsiye ederim. Açık renkli ve içimi hafif Lager tipi biraları sevenler için gayet iyi bir seçim. Ancak bira dediğin damakda biraz acılık bırakmalı diyorsanız pas geçebilirsiniz. Puanım 85/100.

Niksicko (Karadağ):

Niksicko, Sırbistan ve Karadağ dolaylarında sıkça karşınıza çıkacak olan bir Pale Lager. Alkol oranı %5 ve Trebjesa Brewery tarafından üretiliyor. Jelen örneğinde olduğu gibi, Trebjesa’nın da sahibi ABD-Kanada kökenli Molson-Coors firması. Kökeni 1896’a ya dayanan bira, Karadağ’ın tek bira üreticisi tarafından hazırlanıyor. Birayı tad olarak yeterli bulsam da, Jelen’e göre başarısız buldum. Tat olarak ülkemizde satılan biraları da andırıyor biraz. Eğer Efes Malt tarzı biraları seviyorsanız bir deneyebilirsiniz.  Baya ucuza satılan, sıradan bir bira. Sırbistan-Karadağ ayrılığının ardından bira halen Sırbistan pazarında yoğun olarak tüketilmeye devam ediyor. Puanım 70/100.

Tuborg (Danimarka)

Ziyaret edenler bilir, Avrupa’da satılan Tuborg , bizim ülkemizde satılan sarı / siyah renkler üzerinden markalandırılmış Tuborg Gold’dan oldukça farklı bir ürün. Avrupa’da Tuborg yeşil renk üzerinden markalandırılmış ve yeşil kutularda veya cam şişelerde satılıyor. Bu ürün 2009’a kadar ülkemizde de Tuborg Green olarak, Tuborg Gold‘un yanında raflarda bulunuyordu. Fakat Türk Tuborg, Carslberg ile marka çakışmasını önlemek için Tuborg Green’i piyasadan çekti ve biz Tuborg Green sevenleri Türkiye’de çaresiz bıraktı.

İncelememize dönecek olursak, Tuborg Green, %4,6’lık alkol oranı ile içimi hafif bira. Damakta çok yoğun bir tat bırakmıyor ve bizim Tuborg Gold’dan son derece farklı bir ürün. Ben şahsen ülkemizde ikisinin de satıldığı dönemlerde Tuborg Green tercih ederdim ve Green’in ülkemizde satışının durması beni çok üzmüştü. Her yurtdışı seyahatimde o eski anıları yad etmek için bol bol tüketirim. Tad olarak bir mucize vaat etmiyor. Kitlesel üretim mahsulü bir Lager türevi. Fakat gün ortasında ya da akşam üzeri tüketmek için çok hoş bir bira. Keşke ülkemize geri gelse. Puanım 85/100.