Sleepy Hollow (1999)

Hayalet Süvari Efsanesi – Sleepy  Hollow

Ülkemizde Hayalet Süvari adıyla bilinen Tim Burton filmi Sleepy Hollow, Washington Irving‘in The Legend of Sleepy Hollow adlı kitabından uyarlama. Genç, mantık ve bilimin izinde vaka aydınlatma taraftarı olan polis dedektifi Ichabod Crane’in, Sleepy Hollow kasabasına musallat olan ve tek başlı olduğu iddia edilen hayalat bir süvariyle ilgili soruşturmayı yürütmek üzere New York’tan gönderildiği filmin başrolünde Johnny Depp ve Christina Ricci yer alıyor. Başsız süvari kasaba içerisindeki hedeflerinin birer bire başını kopararak kendisinden çalınan başı ararken, onunla mücadele etmekte başarısız kalan ve dehşete kapılan kasaba halkı çareyi polisten yardım istemekte buluyor ve dedektif Crane’in mesaisi başlıyor. Fantastik gerilim öğeleri içeren bir polisiye draması diyebileceğimiz Sleepy Hollow türün alameti farikası “katil kim” sorusunu kendince cevaplarken, başarılı görüntü ve sanat yönetimi ile de 1990’lara veda ederken izlediğimiz akılda kalıcı filmlerden biri olmayı başarıyor.

Netflix Türkiye üzerinden izleyebileceğiniz Sleepy Hollow, Johnny Depp’in korkak, toy ama rasyonel bir polis dedektifini canlandırdığı, Karayip Korsanları öncesi kariyerinin son bir kaç filminden biri. 1800’lerin başında geçen filmde akıl ve mantığın yoluyla vakalarını aydınlatmaya çalışan polis müfettişinin doğaüstü bir fenomenle karşılaştığında yaşadığı ikilemi başarı ile yansıtmayı başarmış Depp. Küçük kasaba halkının ileri gelenlerinin hemen hepsinin polisiye ruhuna uygun olarak şüpheli olduğu hikayede, yan yollerde izlediğimiz isimler de rollerinin hakkını başarı ile vermişler. Danny Elfman imzalı müzikler, dönem modasını kaliteli bir biçimde yansıtan kostümler ve filmin karanlık ruhuna uygun olarak tasarlanmış kasaba atmosferi ile film sanatsal olarak üzerine düşen yükümlülükleri başarı ile yerine getiriyor. 

Başsız Alman süvari efsanesinin, edebi uyarlamaya gevşek bir biçimde bağlı kalınarak izleyicilere aktarıldığı film giriş ve gelişme bölümlerinde attığı düğümleri çözerken polisiye olarak biraz basite kaçsa da, Tim Burton filmlerinden aşina olduğumuz atmosferi izleyiciye başarı ile aktararak vasatın oldukça üzerinde bir film olmayı başarıyor. İzleyicinin ilgisini yüksek tutmayı başaran, sıkılmadan izlenen, özellikle atmosferi ile öne çıkan bir yapım. Genç ve kariyerinin yükseliş döneminde bir Johnny Depp izlemek isteyenler, Tim Burton sinemasına meraklı olanlar ve fantastik gerilimlere meraklı olanlar için kesinlikle nitelikli bir yapım. Benim puanım 8/10.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.