It’s a Wonderful Life (1946) Film İncelemesi

İşte yeni yıla yaklaştığımız şu günlerde, muhteşem bir yılbaşı klasiği.


Küçüklüğünden beri gezmek, dünyayı dolaşmak ve özgür olmak isteyen George Bailey, maalesef babasından kalan işleri devralmak, kardeşini okutmak ve ailesine bakmak zorunda kalır. Daha sonra gelen evlilik, iş hayatındaki sıkıntılar ve ilerleyen yaşına rağmen kendini gerçekleştirememe sonucunda kendisini bir depresyonda bulur. Karlı bir Noel gününde kendini köprüden atarak intihara kalkıçacaktır. Tam o sırada yukarılardan gönderilen bir melek, eğer George Bailey karakteri hiç varolmasaydı, o küçük kasabanın nasıl bir yer olacağını kendisine göstermeye başlar.

Hayırsever, kasabasını ve insanları seven bir banker olan George Bailey, vatandaşların iyi bir eve sahip olması için krediler dağıtmakta, insanları kendisine mahkum etmek ve onlara evlerini kiralamak isteyen kötü iş adamları ile de mücadele etmektedir. Adeta kasabanın kahramanıdır. Babasından kalan işleri devralmış, insanlara yardım etmekte ve kira baronları ile mücadele etmektedir.

Kendisi olmadan Bedford Falls kasabasının nasıl bir yer olduğunu kendisine bir melek gösterecektir. Başrollerinde James Stewart, Donna Reed, Lionel Barrymore, Thomas Mitchell gibi isimler olan film, gerçek bir sinema klasiği. Kendinizi iyi hissetmek için izleyebileceğiniz filmlerden biri. Dönemi için oldukça farklı teknikler ve efektler kullanılan film, sinema tarihi içinde de önemli bir yer arz etmekte. Benim puanım 8.5/10


It's a Wonderful Life (1946) on IMDb

You may also like...