J’Accuse (2019)

Subay ve Casus (J’Accuse) – Bir Dreyfuss Davası Filmi

2019 tarihli Roman Polanski filmi J’Accuse ülkemizde Subay ve Casus adıyla gösterildi. Fransa tarihinin en büyük askeri ve siyasi skandallarından biri olan ve bugün dahi Fransa devletinin utanç vesikalarından birini temsil eden Dreyfuss davasını konu alan film, Yahudi asıllı Yüzbaşı Richard Dreyfuss’un casusluk suçlaması ile Fransa ordusundan atılması sonrasında yaşanan olayları ve şerefli bir istihbarat subayının soruşturmaları esnasında suçsuz olduğunu anladığı Dreyfuss’a tüm engellemere rağmen itibarını iade etme mücadelesini anlatıyor. Dreyfuss hapse atıldıktan yaklaşık 2 sene sonra istihbarat biriminin başına gelen Albay Picquart, Dreyfuss’un suçsuz olduğunu anladığı andan itibaren ülkedeki antisemitik iklime ve derin Fransız devletinin engellemelerine rağmen kariyerini riske atarak Dreyfuss için bir iade-i itibar mücadelesine girişir. Filmde Picquart’ın mücadelesini izliyoruz diyebiliriz.

Albay Picquart rolünde Fransız sinemasının başarılı aktörlerinden Jean Dujardin‘i izlediğimiz filmi Dujardin’in tek başına sırtladığı söylenebilir. Bununla birlikte filmde Dreyfuss rolündeki Louis Garrell, Stefan Godin, Vincent Perez, Emmanuelle Seigner gibi isimler de başarılı bir oyunculuk sergileyen oyuncular arasında. Dönem Fransa’sının siyasal ve toplumsal atmosferini başarı ile yansıtan film, görüntü yönetmenliğinde de muhteşem bir iş çıkarmayı başarmış. Mat renk paleti dönemin çalkantılı ve kasvetli havasını oldukça kaliteli bir şekilde beyaz perdeye aktarabilmiş. ABD’de hakkındaki suçlamalar nedeniyle Avrupa’da bir nevi sürgün hayatı yaşayan yönetmen Roman Polanski, film ile ilgili söyleşilerinde Dreyfuss ve kendisi hakkında benzerlikler kurarak filmde kendisini aklamaktan aciz bir adamın hikayesini hırs ve tutku ile sinemaya aktarmaya çalıştığını belirtiyor. Polanski’nin suçluluğu veya suçsuzluğu bir yana filmde bu tutkuyu görmek mümkün. İki saati biraz aşkın süresi ile J’Accuse başarılı bir tarihi drama örneği taşıyor. İzleyiciyi kesinlikle sıkmadan nitelikli diyalogları, Emile Zola’nın tarihe geçen metni ve her şeye rağmen adalet ve doğruluk için mücadele eden bir kaç karakteri ile tarihi bir gerçekliği bizlere oldukça iyi aktarmayı biliyor. Askeri mahkeme sahneleri hukuk dramalarını aratmayan bir kalitede kotarılmış diyebilirim.

Kimler İzlemeli?

Tarihi ve toplumsal olaylara ilgi duyanlar, 1800’lerin sonunda geçen karanlık ve kasvetli dramaları sevenler J’Accuse filmine bir şans vermeli. Adını Emile Zola’nın gazete manşetinde kendisine yer bulan ve Fransa devletine Dreyfuss davası ile ilgili açık mektubundan alan film Dujardin’in başarılı oyunculuğu, boş laf içermeyen diyalogları, harika görüntü yönetimi ve gerçek bir olaya dayanan hikayesi ile izlenmeyi hakediyor. Benim puanım 8/10.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.