Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni (1990)

Aşk Filmlerinden Toplumcu Filmlere Sıçrama Hevesi

Şener Şen ve Yavuz Turgul işbirliğinin Muhlis Bey, Gönül Yarası ve Eşkiya gibi filmlere nazaran daha az bilinen bir örneği Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni. 1990 tarihli filmde kariyeri boyunca aşk filmleri ve melodramlar çekmiş fakat artık toplumcu, mesaj kaygılı, ideolojik öğeler içeren bir film çekerek farklı sınıfa geçiş yapmak isteyen yönetmen Haşmet Asilkan‘ın hikayesini izliyoruz. Bu uğurda imajını değiştiren, okuduğu dergilerden dinlediği müziklere kadar her şeyi baştan kurgulayan ve kendisine sahte bir Galatasaray lisesi mezuniyeti konduran Asilkan, binbir türlü dalavere ile senaryosunu kendi yazdığı filmi çekmeye çalışır. Tabii artık tükenen Yeşilçam’ın büyük maddi imkansızlık ve çaresizlik ortamında.

Şener Şen, Pıtırcık Akkerman, Oktar Kaynarca ve eski Yeşilçam emekçilerini izlediğimiz film yavaş yavaş etkisini yitirmeye başlayan 12 Eylül baskısı sonrasında Türk sanat ve siyaset camiasının durumunun yüzeysel bir fotoğrafını çekiyor. Özellikle 12 Eylül’ün sancılarını yaşayan, hapise girip çıkan ya da ideolojik mücadele veren sol kesimin piyasaya hakim oluşuna da değinen filmde, bu solcuların büyük bir kısmının ise solculuğu derinde hissetmeyen, daha ziyade görsel olarak yaşayan tipler olduklarına vurgu yapılıyor. Muhtemelen muhafazakar bir geçmişten gelen, ilk ailesini bir kapatma uğruna terk etmekte beis görmeyen, gerçek adı “Mümin” olan Haşmet Asilkan’ın en büyük derdi bu sol görünümlü entelektüel elitin arasına girebilmek. Bu nedenle şarkıcı ve türkücü filmlerinden, aşk filmlerinden uzaklaşan Asilkan, bambaşka, hiç bilmediği bir dünyaya ait filmin senaryosunu yazarken buluyor kendini. Yapımcıları kafalayıp filmi çekmeye başlasa da finalde filmin büyük bir fiyasko olduğunu görüyoruz.

Yeşilçam’ın, İstanbul entelektüel camiasının ve 12 Eylül’ün etkilerini yitirmeye başladığı bir Türkiye’nin fotoğrafını çeken Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni, bunu yalancı, pragmatist, fırsatçı fakat adanmış ve fedakar bir Haşmet Asilkan karakteri ve çevresindekiler üzerinden gerçekleştirmeyi başarıyor. TRT’ye program yapmanın piyango vurmakla eşdeğer olduğu bir dönemde yapımcısından yönetmenine bir fırıldaklar yuvası olarak resmedilen, artık can çekişen Yeşilçam ise hem övgülerden hem de eleştirilerden payını alıyor. Film finali ile izleyicinin vicdanını bir nebze rahatlarak gönlünü alıyor ve ufak bir tebessümle kapanışı yapıyor. Şener Şen ve Pıtırcık Akkerman’ın etkili oyunculukları ile dikkat çeken film bence müzikler konusunda oldukça yetersiz kalıyor.

Erler Film – Türker İnanoğlu tarafından restore edilen Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni, YouTube üzerinde sansürsüz ve tek parça olarak yayınlanıyor. Bu filmi sevenlerin eğer izlemedilerse Gölge Oyunu ve Muhsin Bey filmlerini de mutlaka izlemesini tavsiye ederim. Benim filme puanım 8/10.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.