Hurda Avcıları – DMAX

Drew Pritchard ve Büyük Antika Avı

Bir süredir DMAX ekranlarında izlediğimiz Britanya yapımı TV programı Hurda Avcıları (Salvage Hunters), programın merkezindeki sıradışı antikacı Drew Pritchard‘ın esprili kişiliği ve uzmanlık bilgisi ile kanalın en çok ilgi çeken yapımlarından biri olmayı başardı. Program formatında antika galerisi işleten Drew Pritchard kamyonu ile Britanya’nın çeşitli hurdalıklarına, müzelerine, kapanan antikacılarına, kiliselere ve aklınıza gelmeyecek her türlü ortama giderek web sitesinde ve mağazasında satabileceği antikalar arıyor. Bu bağlamda programın bazı bölümlerinde İtalya, Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda gibi komşu ülkeleri de ziyaret ettiği görülmekte. Drew Pritchard, mağazasında satabileceği ürünleri genellikle endüstriyel kullanıma müsait mobilya, aydınlatma, dekoratif vb. ürünlerden seçiyor. Bu nedenle çok ilgi çekici görünen fakat dükkanında satması zor olan bazı ürünleri almaktan imtina ettiğini görüyoruz. En çok alımını yaptığı ürünler duvar saatleri, masa ve ortam aydınlatmaları, masa ve sandalyeler, Viktoryen dönemden kalma her türlü mobilya ve resimler. Bunları satın almasının sebebi ise kolaylıkla kar ederek elden çıkarabilmesi.

Drew Pritchard Kimdir?

Programın adı ülkemizde Hurda Avcıları olarak çevrilse de, buluntuların hurda olarak değerlendirilmekten oldukça uzak olduğunu görmek mümkün. Programda sürücü/taşıyıcı arkadaşı ve eşi ile ön planda olan antikacı Drew Pritchard sıradışı kişiliği ile de ilgi çeken bir karakter. 1993 yılından bu yana antika alım satımı yapan Pritchard, esasen eğitimini cam tasarımı ve restorasyonu üzerine almış. Pritchard, salt bir antikacı olmanın ötesinde nesnelerin tarihçesine ve dönemselliklerine dair büyük bir bilgi sahibi olan, otomobil ve motosikletlere olan tutkusunu gizleyemeyen ve alkol problemi ile de boğuşan birisi. Öyle ki Pritchard kendi kasabasındaki pub ve barlara girmekten mahkeme kararı ile men edilmiş bir dönem. Daha sonra bu ceza kaldırılmış. Programda görünen eşi ile boşanan fakat iş ortaklığını devam ettiren Pritchard, ürünlere verdiği adil fiyatlar ve aslına uygun restorasyon çabaları ile de dikkat çekiyor. Hurda Avcıları programının kendi içinden türeyen, Tamirat, En İyi Alımlar, Klasik Otomobiller gibi yan programları da mevcut.

Hurda Avcıları ve Hurda Avcıları : Tamirat programı ülkemizde DMAX kanalında yayınlanıyor. Antikalara ilgi duyan, Drew Pritchard ve ekip arkadaşlarının esprili ve bir o kadar entelektüel antika yolculuklarına tanık olmak isteyenler için ülkemiz televizyon kanallarında yayınlanan kalburüstü programlardan biri olan Hurda Avcılarını öneririm. Kesinlikle nitelikli bir seyirlik ve zamanının nasıl akıp geçtiğini anlamıyorsunuz. Programın eski bölümlerini ise DMAX internet sitesinden izleyebilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.