The Land of Steady Habits (2018)

Orta yaş bunalımı ve bir kara komedi

Bir Netflix orijinal yapımı olan The Land of Steady Habits (2018), orta yaş krizi sonucunda işini bırakan, eşinden boşanan ve ailesinden ayrı bir evde yaşayarak huzuru bulmaya çalışan Anders’ın hikayesini anlatıyor. Bir borsa simsarı ve finans uzmanı olan Anders, ani bir kararla hayatında köklü değişimlere gitmiştir. Fakat eski karısının başladığı yeni ilişki, cinsel hayatındaki sıkıntılar ve oğlu ile ilişkilerindeki bulanıklık aradığı huzura hiç de kolay kavuşamayacağını gösterecektir. Bu sırada karısı ile ortak arkadaşlarının uyuşturucu problemi yaşayan oğlu ile dostluk kuran Anders, verdiği kritik kararlar ile bu çocuğun yaşamında da önemli bir rol oynayacaktır.

Başrolünde Ben Mendelsohn‘u izlediğimiz filmde, Bill Camp, Elizabeth Marvel, Thomas Mann gibi isimleri de yardımcı rollerde izliyoruz. Bir kara mizah filmi olduğunu söyleyebileceğimiz The Land of Steady Habits, durgun ve aksiyondan uzak bir film. Ben Mendelsohn’un canlandırdığı Anders karakteri ve diğer banliyo sakini orta yaşlı ebeveynler üzerinden orta yaş bunalımını, ebeveynlerin çocukları ile ilişkilerindeki problemleri ve yanlış tercihleri irdeleyen nitelikli bir film. Netflix’in orijinal içerikleri içerisinde hak ettiği ilgiyi göremeyen, vasatın üzerinde bir yapım olduğunu söylemek mümkün filmin.

Fazla uzun olmayan süresi, zekice hazırlanmış diyalogları, Amerikan banliyösünun ahvalini güzel bir şekilde analiz eden hikayesi ile The Land of Steady Habits kaliteli bir drama filmi olarak göze çarpıyor. Oyuncu kadrosu rollerinin hakkını vermiş. Film, herkesin damak tadına uygun değil. Bunu da eklemek lazım. Fakat Avrupa tarzı kara komedileri sevenler, klişe Netflix yapımlarından sıkılanlar ve sosyolojik/psikolojik olarak akıllıca kurgulanmış bir drama izlemek isteyenler filme bir şans verebilir. Finalde çözümlerin nispeten muallak ve basit bırakılması filmin notunu maalesef düşürüyor. Benim notum 7/10.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.