Kişisel Verilerin Gizliliğini Koruma Yolları

Artık hemen hepimiz internette, sosyal medyada ya da günlük yaşamda aktif bir şekilde kişisel bilgilerimizi şirketlerle, kişilerle, çeşitli kurum ve kuruluşlarla paylaşmaktayız. Aslında önemsiz gibi görünen kişisel bilgilerimize ilişkin parçaların bir araya getirilmesi, çeşitli kurumlar için maddi açıdan son derece önemli bir hale gelebiliyor.

Aileniz, adresiniz, telefon numaranız, e-mail adresiniz özellikle şirketler için son derece değerli. Bu bilgileri ele geçirmek için sosyal medyadaki hesaplarınızı, internet sitelerine olan üyeliklerinizi, sanal hesaplarınızı kullanmaktalar.

Bu yazımda, kişisel bilgilerin gizliliğini -bir nebze olsun- korumak için neler yapabileceğinizi anlatacağım.

1) Sosyal medya profilinizi doldurmayın

Facebook’a üye olmak, arkadaşlarınızı bulmak güzeldi. Yeni arkadaşlar, sevgililer, aktiviteler ve sayfalar ile takılmak da hoştu. Bunu kabul edelim. Ama facebook profilinizde, facebook’un istediği her bilgiyi vermenize gerek yok. Bitirdiğiniz okulları, sokak ve mahalle bilgilerinizi, telefon numaranızı, hatta yaşadığınız şehir bilgilerini pas geçin. Gittiğiniz her mekanda check-in yapmayı da öyle. Tüm bunlara ek olarak, doğum gününüzü tüm dünyanın bilmesine gerek de yok. Bütün bu bilgiler pazarlama amaçlı faaliyetler ve sinir bozucu reklamlar olarak size geri dönecektir.

Sosyal medya hesapları ile ilgili olarak başka bildikleriniz de var. Hesabınız ile ilgili olarak gizlilik ayarlarını kurcalamanız, tüm dünyanın bilmesini istemediğiniz şeyleri PUBLIC olarak paylaşmamanız, arkadaşlarınızı dikkatli seçmeniz, uygulamarı dikkatli yüklemeniz, özel resim ve fotoğraflarınızı paylaşmamanız gerektiğini zaten biliyorsunuz. Bu konular üzerinde durmaya gerek görmüyorum.

2)TC Kimlik numaranızı paylaşmayın

TC Kimlik numaranız size Türkiye devleti tarafından verilmiş kişiye özgü bir numaradır. Bu numaranın üçüncü kişilerin ve özellikle şirketlerin, hukuk bürolarının elinde olmasına gerek yok. Mümkün olduğunca koruyun ve gerekmedikçe paylaşmayın. Bu numarayı bilinçli bir şekilde kullanmayan kurumları da şikayet edin. Maalesef ülkemizde TC Kimlik numaraları halen bir paket halinde satılmaya, elden ele dolaşmaya devam ediyor.

3)Donanımlarınızı şifre ile kullanın

Bilgisayar, tablet, akıllı telefon, PDA gibi cihazlarınızı mutlaka şifre ile kullanın. Günümüzde fotoğraflarımızdan müziklerimize, evraklarımızdan kredi kartı bilgilerimize kadar pek çok bilgiyi cihazlarımızda depoluyoruz. Bu cihazların ve bilgilerin yanlış ellere geçmesini önlemek oldukça basit. Şifreleme.

iOS ve Android cihazlar için geliştirilen dosya ve klasör şifreleme yazılımlarını temin edebilir, cihazın donanım üreticisi tarafından sağlanan ana ekran kilitleme tertibatları ile de bilgilerinizin güvenliğini güçlendirebilirsiniz.

Ayrıca GPS ile kayıp cihazlarınızı bulan uygulamaları da kullanmanızı tavsiye ederim. Cihazlarınızın kaybolması durumunda tüm verilerinizi uzaktan silmenizi sağlayan uygulamalar da mevcut çeşitli platformlar için. Bunlar da bir çalıntı ya da kayıp durumunda verilerinize erişimi kesebilir.

4) Gizli gezinme seçeneklerini kullanın

Piyasanın önde gelen  hemen hemen tüm internet tarayıcıları gizli olarak gezinmenize olanak veren seçeneklere sahip. Bu seçenek ile internette gezindiğinizde, girdiğiniz sitelere ilişkin geçmiş bilgileri, çerezler, doldurduğunuz formlar ve geçici dosyalar devre dışı kalacak ve sizden sonra aynı bilgisayara oturanlar bu bilgilere ulaşamayacaktır.

Eğer bu da sizin için yeterli değilse, internetteki faaliyetlerinizi devletiniz, telefon/internet şirketiniz vb. kurumlardan da gizli tutmak istiyorsanız VPN kullanmalısınız. Kişiye özel ağ olarak çevirebileceğimiz VPN ile, internet bağlantınız bir sanal sunucu üzerinden gerçekleştirilir. Örneğin İstanbul’daki evinizden, bir Amerikan IPsi alabilir ve interneti bu IP ile gezebilir, anonim kalabilirsiniz. VPN kullanımı ile ilgili detaylı bilgiler için eski dostumuz Google yardımınıza koşacaktır.

5)Parolarınıza ve gizli sorularınıza dikkat edin

Tüm üyelikleriniz, abonelikleriniz ve donanımlarınız için tek şifre kullanmaktan vazgeçin.  Kullanıcıların en sık yaptığı hatalardan biri tüm hizmet ve ürünleri için tek şifre kullanmak, bu şifreyi de genelde cep telefonu numarası, doğum günü, tutulan takım adı gibi basit örneklerden seçmektir.

Bunun yerine, LastPass gibi ücretsiz bir şifre kasası kullanabilir, tüm şifrelerinizi burada depolayabilir ve tek tıkla otomatik doldurulmalarını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca, güvenlik sorularında annenizin kızlık soyadı, tuttuğunuz takım adı gibi kolay ulaşılabilecek verileri tercih etmemek en iyisidir. Bunun yerine tamamen uydurma, ancak sizin hatırlayabileceğiniz soru ve cevapları tercih etmelisiniz.

6)Yüklediğiniz uygulamalara dikkat edin

İster PC, ister tablet, ister akıllı telefonunuzda olsun, yüklediğiniz uygulamalara dikkat etmek en iyisidir.

PC’lerdeki uygulama yükleme ekranlarında sürekli olarak “Next” tuşuna basarak ilerlemek, ve kurulum sonunda anonim veri toplamasına izin verdiğimiz bir dizi “Toolbar” vb. yazılımla karşılaşmak sürpriz değildir. Yine bu “next” tıklamaları ile çoğu zaman bizden istenen kullanım istatistikleri ve lokasyon bilgilerini de bu programlara veririz. Dolayısıyla bir kaç dakika harcayıp kurulum ekranını iyi takip etmekte yarar var.

Tablet ve akıllı telefonlarda ise genellikle ücretsiz olarak kendini tanıtan uygulamalar rehberimize, e mail adreslerimize, resimlerimize vb. ulaşmak isteyebilirler. Değerlendirme elbette size ait olmakla birlikte, kanaatime göre genellikle bu kadar izni verdiğinize değmez. Bir kaç gün sonra kaldıracağınız 30 MB’lik bir mobil oyun için tüm verilerinizi geliştiriciye dökmeye gerek var mı? Bence yok. Nihai takdir elbetteki sizin.

7)Sahte bir kişilik yaratın

Ücretsiz hizmetler, forumlar, indirme formları vb. durumlar için kendinize sahte bir kişilik yaratabilir, bu kişinin sahte adresi, sahte telefonu, sahte adı ve GEÇERLİ e mail adresi ile pek çok işinizi web üzerinde rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bu sahte kişiliğiniz için düzgün bir mail adresi açarak ana mail adresinizi spamlerden koruyabilir, bir nebze olsun gizli kalabilirsiniz.

Bu yazımda mümkün olduğunca, web üzerinde gizliliğimizi korumak için önerilerde bulunmaya çalıştım. Sizlerin de internet üzerinde kişisel gizliliğinizi korumak için önerileriniz var ise, yorum olarak belirtebilirsiniz.

Kaynaklar

11 Simple Ways to Protect Your Privacy

You may also like...