Muhabbet Kuşu Bakımı

Esasında bir papağan alt türü olan Muhabbet kuşları, evcil hayvan beslemek isteyenler için sevimli, hesaplı ve zahmetsiz bir çözümdür. Bu kuşlar, insanlarla çok iyi dost olabilir, evinize pozitif enerji getirebilir ve moralinizi yüksek tutabilir. Doğal ortamlarında ağırlıklı olarak tohumla beslenen bu tür, Avustralya’nın kurak bölgelerindeki zorlu koşullarda beş milyon yıldan beri varlıklarını sürdürmektedir(1). Bununla birlikte, muhabbet kuşları çok narin hayvanlardır ve bakımlarının düzgün yapılmaması halinde  kolayca hastanabilir ve ölebilirler. Yaklaşık 15 senedir bu kuşlarla ilgilenen biri olarak deneyimlerimi burada, muhabbet kuşları ile ilgilenen herkesle paylaşmak istiyorum. Sorularınızı yorum yaparak bana iletebilirsiniz. Lütfen yorum yapmadan önce mevcut sorulmuş soruları okuyunuz.

muhabbet kuşu bakımı

1) Muhabbet kuşları neşeli, pozitif, sevgi ile yaşayan hayvanlardır. Genel olarak onları neşeli ve huzurlu görecek, yüz ifadelerinden bu durumu anlayacaksınız. Özellikle muhabbet kuşunuz tek ise, sürekli olarak onu sevmeli, onunla konuşmalı, omuzunuzda gezdirmeli ve evin içinde bol bol uçmasına, sizinle oynamasına izin vermelisiniz. Elinizden beslemek, sık sık öpmek, onunla konuşmak kuşunuzun neşesini artıracaktır. Bununla beraber, kuşu avucunuzun içine almanızı tavsiye etmiyorum. Bu durumda genelde korkarlar ve sizden uzak durabilirler. Omuzunuzda ve parmağınızda gezdirebilir, bol bol vakit geçirebilirsiniz.

Eğer şehir dışına çıkacaksanız, bu seyahati fazla uzun tutmamaya özen gösterin. Eğer yazlık vb. uzun bir süreli tatile gidiyorsanız mutlaka kuşunuzu da yanınızda götürün. Zira bir kişiye bağlanan kuşlar, onun yokluğunda depresyona girebiliyor, yemeden içmeden kesilip tüy dökebiliyor. Eğer bu depresyon süreci uzarsa durum kuşun ölümüne kadar gidebilir. Eğer bir muhabbet kuşu ile derin bir bağ kurarsanız, demek istediklerimi anlayacaksınız. Ne siz onsuz, ne o siz olmadan artık yapamaz. Dolayısıyla ilgi ve alakayı kesintisiz vermek ve uzun süreli tatil ve gezilerden kaçınmak lazım. Kuş ile iyi ilgileneceğini düşündüğünüz birisine ancak kısa süreli olarak bırakabilirsiniz.

Kuşunuz eve ilk geldiğinde bir kaç gün şok geçirecektir. Yeni bir ortama alışmak zorundadır. Arkadaşlarından, ailesinden ayrılmıştır. Bu esnada yemeden içmeden kesilebilir ve durgun olabilir. Siz fazla üzerine gitmeden bu süreyi atlatmasına yardımcı olunuz. Yem ve suyunu eksik etmeyiniz. Evdeki ilk günlerinde onunla ilgileniniz fakat abartmayınız. Rahat bırakınız. Zamanla ortama alışacak, yem yiyecek, su içecek ve ötmeye başlayacaktır.

İlk bir kaç gün kafesten çıkarmayın. Özellikle uçmayı bilen yavruları kafesten çıkarırken dikkat ediniz. Perdeleri çekin. Cama çarpmasın. İnişlerde ayaklarını incitebilirler. Buna da dikkat ediniz ve yumuşak iniş yapması için çaba gösteriniz.

2)Muhabbet kuşları soğuk, rüzgarlı ortamlarda ve cereyanda kalmamalıdır, üşütmemelidir. Bu kuşlar narin hayvanlardır ve soğuk algınlığı onlar için ölüm demek olabilir. Özellikle rüzgarlı ve cereyanlı bir ortamda kuşunuzu bırakmanız çok risklidir. Mümkünse cereyan olmayan bir odada kalmalı, güneş görmeli, özellikle sabah güneşini kuşunuz almalıdır. Bununla beraber güneşin altında fazla kalması da zararlıdır. Güneşi alması yeterlidir. Altında saatlerce kalmasına gerek yok. Fazla güneş de fazla cereyan da kuşumuz için zararlı. Doğada rüzgar ve güneşten etkilenmeseler de, evcil muhabbet kuşları fazlasıyla narin oluyorlar.

*****************************************

Bu kuşlar ile ilgili sorularınızı bana yorumlar bölümünden sorabilirsiniz

*****************************************

——————-

Muhabbet kuşları ile ilgili son yazım ve sıkça sorulan sorular burada

——————

Mutlaka kuşunuzu cereyandan koruyunuz. Bu onlar için genelde hastalık ve ölüm anlamına gelir.

3)Yem ve suyuna dikkat ediniz. Yemliğinin üzerindeki kabukları 2 günde bir üfleyiniz, kabuklar yem değildir. “Daha yemi var” diyerek yem koymamazlık etmeyiniz. 2 günde bir kabukları üfleyerek üstüne tekrar yem doldurunuz. Benim şahsi tavsiyem, vitaminli, ballı, ek maddeli çeşitli yemlerden uzak durunuz. Meyve sebze hallerinden  alacağınız tohum tipi yemler kuşunuz için idealdir. Ayrıca, suyunun da 2-3 günde bir değiştirilmesinde fayda vardır. Tatlı su veriniz, pek çok ilde musluk suları içilebilir seviyede değil ülkemizde. Yağlı besinler ve kirli su ile kuşu beslemeyiniz.

Yavru kuşlar yem kırmakta zorlanabilirler. Onlar için biraz daha pahalı olan kabuksuz yemlerden alınız ve yediklerinden emin olunuz. Daha sonra yavaş yavaş kabuklu yeme zaman içerisinde alıştırınız.

4)Geceleri uyuyabileceği sessiz ve ışıksız bir ortamda tutunuz. Gürültülü, ışıklı ortamlarda kuş dinlenmesini yapamaz ve bitkin düşebilir. Sessiz, gürültüsüz, ışıksız bir ortamda geceyi geçirmesi onun için en iyisidir. Sabahları biraz gürültü yapacaklardır güneşi gördükleri anda. Bağırmayınız kızmayınız. Sabah neşesi bu hayvanların fıtratında vardır. Sabahları yaptığı gürültüye aşırı tepki verip küstürmeyiniz.

5) Sürekli olarak kuşunuza ilgi ve alaka gösteriniz. Onunla ilgilenmeniz onu mutlu edecektir. O da size fazlasıyla karşılık verecektir. Muhabbet kuşları sosyal hayvanlardır. Sürekli ilgi isterler ve alışık oldukları ilgiyi alamadıkları anda küseceklerdir. Küstürmeyin, kalplerini kırmayın.

6)Çok küçük bir kafeste tutmayınız. Kuşun rahatça hareket edebileceği, düzenli olarak temizlediğiniz bir kafes kullanınız. Kafesi açık tutmanız, onun kendini özgür hissetmesini ve istediği zaman odanın içinde dolaşabilmesini sağlar. Benim tavsiyem kafesini açık tutmanız. Fakat nerede olduğunu da daima bilmeniz. Eğer yerlerde gezmeye alışırsa ayak altında ezilirler. Yerde gezmemesine dikkat ediniz. Kuşun olduğu odada bardak, kova ya da vazo içinde su bırakmayınız. İçmeye çalışırken düşer ve ölürler. Suyun içinden tekrar çıkmaları mümkün değildir. Buna dikkat ediniz.

7)Evdeki küçük çocuklara dikkat ediniz. Küçük cocuk varsa evinizde, kuşa göz kulak olunuz. Muhabbet kuşları çok narindir ve bir çocugun avuçlarında dahi can verebilirler. Çocuğunuza kuşu tanıtınız, sevdiriniz ve onunla oynamasını sağlayınız. Çocuğunuz kuşu sevdikçe ona zarar verme ihtimali azalacaktır. Kuşunuzun ne küçükler ne de büyükler tarafından avuçta sıkılmamasını sağlayın. Avuçta sıkılmaktan hiç hazzetmezler ve insanlardan soğuyabilirler.

8)Düzenli olarak uçmasını ve hareket etmesini sağlayın. Aksi taktirde kuşunuz kilo alır ve vücüdunda yağlanmalar başlar. Bu onun sağlığına zararlıdır. Böyle durumlarda kuşunuzu hareket ettirin, uçurun, yeşillik ile besleyin ve zayıflaması için çaba gösterin. Hareketsiz bırakılan kuşlar hızlıca kilo alırlar.Kuşunuzu dışarı çıkardığınız zaman ailenin tüm fertlerine haber verin. Evin içinde gezen bir kuş, kafesin dışında olduğunun farkında olmayan diğer aile fertleri tarafından ezilebilir, üzerine kapı, pencere çarpılabilir vb. istenmeyen kazalar olabilir.

9)Hasta oldugunda kuşunuzu en yakın veterinere götürünüz. Hastalığını teşhis ettiriniz. Genelde ishal ve soğuk algınlığı teşhisi alacaksınız. İkisi içinde ilaçlar var.  Kuşunuzu bu ilaçlar ile ağızdan besleyiniz ve iyileşmesi için çaba gösteriniz. Hasta olan kuşların iyi bir bakımla kendilerine gelmelerini sık sık sağladım. Bu zordur fakat imkansız değildir. İyi bir bakım ile  kuşunuzu iyileştirebilirsiniz.

Soğuk algınlığı ve ishal için damlalar vardır. Bunları genelde suya katmanız söylenir fakat kuşlar fazla su tüketmediklerinden ilacın etkisi zayıflamaktadır. En iyisi, ilaçlarla beraber bir de damlalık almak ve ilaçları damlalık ile ağızdan vermektir. Bu şekilde ilaçlar daha hızlı etki edecek ve kuş cana gelecektir.

10)Kuşunuzu yavru iken almaya dikkat ediniz.  Yavrular sizinle büyür, sizi sever, sizi tanır ve insanlara daha yakın olurlar. Kafes ortamında başka kuşlarla yaşamış ve büyümüş kuşları satın alsanız da artık insanlara fazla sıcak davranmaları ve insanları sevmeleri daha zordur.

11) Muhabbet kuşlarının çiftleşmesi diğer hayvanlara benzemez. Yani sadece çiftleşmiş olmak için birleşmezler karşı cinsle. Aralarında gerçekten aşk ve MUHABBET olursa çiftleşirler. Bu nedenle, eğer iki kuşunuz varsa ve çiftleşmiyorlarsa muhtemelen aralarında bir aşk ilişkisi kurulmamış demektir. Böyle bir durumda dişinizi ve erkeğinizi değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Kuşunuzu alır kuşçuya götürürseniz, orada ilgi gösterdiği karşı cinsle bir arada gözlemleyebilir ve o kuşu yanına satın alabilirsiniz.

12)Eğer cana yakın bir kuşunuz varsa, zaman zaman kafasının etrafındaki bölgeleri size kaşıtabilir. Ensesi ve yanak bölgesi kendi kaşıyamadığı yerlerdir. Bu işi onu fazla sarsmadan ve narince yaparsanız çok hoşuna gidecektir. Kuşların gagaları ile erişemedikleri bölgeleri birbirlerine ve sevdiklerine kaşıtmaları normaldir. Eğer kuşunuz bunu size yaptırıyorsa tebrikler. Size güveniyor demektir.

13)Kuşunuzu yıkamak ve temizlemek için aceleci olmayınız. Senede 2 banyo yeterlidir. Bunun dışında, pek çok kuş geniz ağızlı bir bardak ile veya yayvan bir salata tabağında kendi kendisini ılık suda yıkayabilir. Yıkamak amacıyla  tazyikli duş ahizesinin altına zorla sokmayın kuşunuzu. Bu tarz eylemler onu korkutup şoka sokabilir. En iyisi kendi kendine yıkanmasını öğretmektir. Aşağıdaki resimde kendi kendine yayvan bir tabakta yıkanan bir kuşu görmektesiniz.

Anahtar kelimelerimiz sevgi ve sabır.

Bu kuşlar hakkında genel bilgi için Wikipedia’ya bakabilirsiniz.

Dostum Raşit artık bizimle değil. Onun anısını bu sayfada yaşatmak ve başka kuş sahiplerine yardım etmek istiyorum

http://tr.wikipedia.org/wiki/Muhabbet_ku%C5%9Fu

*****************************************

Bu kuşlar ile ilgili sorularınızı bana yorumlar bölümünden sorabilirsiniz. Yorumlar bölümünde sorularınızı cevaplamaktayım. Sıkça sorulan sorular için diğer yorumlara ve cevaplarıma göz gezdirebilirsiniz.

*****************************************

Muhabbet kuşları ile ilgili son yazım ve sıkça sorulan sorular burada

 

You may also like...

2.917 Responses

 1. Muhabbet kuşu dedi ki:

  Muhabbet kuşu

 2. bekir öztürksoy dedi ki:

  Bu muhabbet kuşu bakımı konusunu hobici ve üretici diye ayırmak gerekir kesinlikle farklımış.

 3. deniz dedi ki:

  benim kuşum ayağını incitti ve çoğu zaman tek ayak üstünde duruyor acaba kendi kendini iyilrştirebilir mi? yoksa veterinere gitmem şart mı? cevap verirseniz sevinirim.

  • RosenCruz dedi ki:

   Derhal kuşunuzu veterinere götürün. Bu tarz sıkıntılar uzun ve orta vadede kuşunuza zarar verebilir.

 4. nur dedi ki:

  Muhabbet kuşum 8-9 aylık onu başka bir şehire gezmek için götürmek zorundayım ( tatil olduğu için.) Kuşum da hava değişikliğinden dolayı hasta olur mu veya dokunur mu? Lütfen hemen cevap verin. Çok acil

  • RosenCruz dedi ki:

   Kuşu tatile götürmenizde sakınca yoktur. Fakat taşıma esnasında arabada cereyan olmamasına dikkat ediniz. Arabanın camları açılır veya klima aşırı açılırsa kuş üşütebilir. Yolculuk ve mekan değişikliği kuşlarda tedirginlik yapabilmektedir. Mümkün olduğunca korkutmadan taşımakta ve tatil yöresinde de cereyan, soğuk hava akımı almadan tutulmasında fayda var.

   • nur dedi ki:

    Peki birşey soracağım. Biz tren ile yolculuk yapacağız klima kesinlikle açık olur. Kuşum kafesteyken üstünü boşluk kalacak şekilde bir havlu ile örtsem yine de klima kuşum zarar verebilir mi

    • RosenCruz dedi ki:

     Trendeki klimanın araba kadar aşırı sert çarpacağını zannetmiyorum. Zira daha geniş bir alana daha dengeli hitap ediyor. Üzerine havlu gibi değil ama daha ince bir örtü ile hava alacak şekilde örterek seyahat edebilirsiniz. Trende camı açacaklara vs dikkat ediniz o camların yakınında durmasın tren en güvenli seyahat aracı aslında kuş için. Camlara dikkat edin yeter.

 5. nur dedi ki:

  Çok teşekkür ederim inanın bu cevabınız içimi rahatlattı

 6. gizli dedi ki:

  ben de bir şey sormak istiyorum muhabbet kuşumun burnundan sarı akıntı geliyor çok üzülüyorum üşüttü galiba yemesi içmesi ve hareketliliği normal sadece arada akıntı oluyor. bir ara burnu tıkantı suyuna sarımsak koydum iyi geldi yeşillik yediriyorum bol bol ne yapabilirim başka yardımcı olursanız çok memnun olurum..

  • RosenCruz dedi ki:

   Bu durumla ilgili olarak bilgi sahibi değilim ve sizi yanıltmak istemem. Kuşunuzu bir veterinere götürebilirsiniz. Gribal bir enfeksiyon olabilir dikkat etmek ve ihmal etmemek lazım

  • murat dedi ki:

   veterinere götür hasta bola bilir

 7. çınar dedi ki:

  benim kuşum 3 yaşında suyu hiç sewmiyo banyo yaptırmak istiyorum yapmıo kafesine su koysam da kafesine girmek istemio nasıl alıştırabilirim?
  ONDAN BAŞKA SORUNU YOK HASTA HİÇ OLMADI NAZAR DEĞMESİN BONCUK MAVİŞİME

  • RosenCruz dedi ki:

   Ilık su ile sizin yıkamanız gerekecek o halde. Duşu çok az açarak ahize ile özellikle kanatlarının altını ve kıç bölgesini o istemesede senede 2-3 kez yıkayın. Suyu sevmiyorsa yapacak bir şey yok. Kafasından aşağı fazla su tutup nefessiz bırakmayın. Bu nedenle suyun çok az açılması lazım. Daha sonra güzelce/hafifçe havludan geçirip sıcak bir odada kurumasını sağlayın. Kuş temiz bir ortamda yaşıyorsa banyo olayı o kadar önemli değil. Sprey ilaçlar ile kanatların altı ve ayak bölgesini bit ve pirelerden koruyup temiz tutmak da yeterlidir. Böyle durumlarda senede bir banyo bile yeterli olur.

  • pınar kalkan dedi ki:

   pet shoplarda kuşlar için havuz satılıyor kuş onun içine girip yıkanıyor

 8. Tules dedi ki:

  Bir tane muhabbet kuşum var . Eve daha dün aldık ama birsürü kaygım var: Kuşum geldiği anlarda çok ürkek davranmaya başladı ve yine ilk gün hiçbir şey yemedi, su içmedi ama akşama doğru yere düşmüş birkaç buğdayı yemeye çalıştığını gördüm. Birsonraki gün ise mama kabından yer diye düşünmüştüm ama yine yemedi bizde mamalarını yere atmaya başladık. Ancak ordan yiyor. Suyu ise hala ilk gün doldurduğumuz gibi. Hayvancağız susuzluktan ölecek diye de çok korkuyorum… Bir de kuşum elimi kafesinden içeri sokunca ordan oraya atlamaya başlıyor ve bana hiç alışamayacak diye de çok korkuyorum çünkü bundan önceki kuşum böyle değildi. Bana ne zaman alışacaj diye çok meraklıyım çünkü bu şekilde kendini çok yanlız hissettiğini düşünüyorum… Bana yardımcı olur ve bir an önce geri yazarsanız çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler…

  • RosenCruz dedi ki:

   Aldığınız kuş kaç aylık acaba? Çok küçük mü aldınız kuşu? Bu yaşananların birden fazla muhtemel sebebi olabilir.

   1) Muhabebbet kuşu çok küçük. Henüz yem kırmayı öğrenemedi ve kabuklu yem yemekte ve tünekte, mamalıkta tutunmakta zorlanıyor olabilir. Bu durumda biraz daha pahalıya satılan ama kuşçularda bulunan kabuksuz yemi hem mamalığına hem kafesin zeminine dökünüz. Sulukta temiz su bulundurun. Ayrıca gene kafesin tabanında su kabı bulundurabilirsiniz rahat erişimi için.

   2) Kuşunuz yeni geldiği ortama alışmakta zorlanıyor da olabilir. Korkuyorsa fazla da üzerine gitmeyin ilk zamanlarda. Zaman tanıyın biraz ona.

   3) Kuş insanlara mizaç itibariyle uzak durmayı seçen bir kuş olabilir. Böyle durumlarda da gerçekten yapacak bir şey yok. Kimi kuş gerçekten huysuz, aksi bir ihtiyar gibi insanlardan uzak duruyor, korkuyor ve yaklaşmıyor.

   Sizin kuşunuz muhtemelen ilk zaman çekingenliği yaşıyor. Su içmesini yakından takip edip emin olun. İlk etapta az yiyip içmesi normal çekingenliği nedeniyle. Siz fazla üzerine varmadan takipte olun. Tavsiyem budur.

  • pınar kalkan dedi ki:

   benim kuşum da öyleydi daha bu gün ikinci günü yavru olarak alındığı zaman 3 saatte alışıveriyorlar sabredin yeter zamanla alışır onu sevin onla ilgilenin yeter

  • beyza dedi ki:

   Benimki de öyle ama mama kabını çıkarıp ona uzattım yedi suda ise yanın da içmez korkuyor benim yanında çok susamışsa içer o akşam inip çıkıyor suyunu her gün suyunu değiştirmen lazım o yeter

 9. erman dedi ki:

  bende yeni aldım kuşu ,her gün kuş seslerinin kayıtlı olduğu bir cd var onu dinletiyorum fakat zararlı olduğunu söylüyorlar doğrumudur ?

  • RosenCruz dedi ki:

   Kuş seslerine neşelenir ve tepki verirler ama bence çok da gerekli değil. Aynı zamanda hüzün ve depresyon kaynağı da olabilirler zira kuşlarımız için. Kendi ıslığınıza ve seslerinize alıştırmaya çalışın.

 10. VLDN dedi ki:

  bende ıkı gun once ıkı tane yavru muhabbetmkusu aldım ama ne doğru duzugn yem yıyolar nede su ıcıyolar kus seslerı acıyorum ona ötusuyolar ama bız konuşup ılgılenınce seslerı cıkmıyo sureklı uyuyo gıbıler gozlerı kapalı ne yapıcagmı bılemedım 🙁

  • RosenCruz dedi ki:

   Çok küçüklerse bu normal. Hareketsiz olurlar, çok uyurlar, anne ve yuvalarından ayrıldıkları için üzgün olmaları normaldir. Yeni ortamlarına alışmaları için onlara zaman verin. Az da olsa yem ve su tükettiklerinden emin olun. Kuş seslerine neşelenir ve tepki verirler ama bence çok da gerekli değil. Kendi ıslığınıza ve seslerinize alıştırmaya çalışın. Sevgi ve ilgi ile devam Vildan hanım.

 11. burak morkavuk dedi ki:

  Benim nerdeyse 3 senedir muhabbet kuşum var ve son 1 yılda gagasının altında tomurcuklanma gibi bişeyler oldu onu rahatsız ediyo galiba sürekli orayı kaşıyo bunu nasıl geçirebiliri ? Lütfen yardı edin

 12. maria dedi ki:

  benim kuşum çok ısırgan hemen sinirlenip beni ısırabiliyor ama öpünce de hemen sakinleşiyor sakince bir öpücük sesi çıkarıyor ve hiç uçmuyor
  ancak ben parmağım öne doğru götürünce uçuyor oda ya kafesine ya da bir yerlere çarpıyor o yüzden hiç uçurmak istemiyorum birde suyun içine damla ile dökülen vitamine gerek var mı eğer var ise kaç damla lütfen cevap veriniz uçurmayı nasıl öğrete bilirim ve konuşmayı ben bu gün hep muhabbet kuşları ile ilgili bir şeyler araştırdım ve kuşum için çok dikkatli olacağım kuşumun konuşmasını çok istiyorum 😀 .D

  • RosenCruz dedi ki:

   Kuşların kimisi gerçekten uçmakta çok yetenekli iken bir kısmı bunu becermekte güçlük çekiyorlar. Kendisi uçmak isterse uçsun yoksa zorlamayın sağa sola çarparak kendine zarar verebilir. O vitaminlere gerek yok. Ben hiçbir kuşuma ekstra katkı maddeleri vermedim doğal gıdalardan başka ve sorun da yaşamadım.

 13. maria dedi ki:

  ben kuşuma nasıl konuşmayı öğretebilirim adı aşkkuşum galiba biraz zor bir isim ama 5 aydan fazla oldu daha kolay bir kelime mi öğretmeliyimnasıl konuşmatı öğreteceğimi anlatırmısınız

  • RosenCruz dedi ki:

   Konuşmak her muhabbet kuşunun yaptığı bir şey değil öncelikle. Bazıları cidden konuşmuyor ya da çok zor konuşuyor. Bunu kabul ederek hareket edelim. İçerisinde ş, n , i, ı gibi harfler olan kelimeleri sürekli tekrarlama, onun tonlamasına yakın bir şekilde söyleme, sürekli ilgi, alaka ve sevgi ile kuşlar konuşur. Erkek kuşların konuşması çok daha yüksek bir ihtimaldir ve çok daha kolaydır.

 14. Muhammet dedi ki:

  1 çift 2013 yılında doğmuş genç bir muhabbet kuşum var pet shop dan aldım acaba gerekli ihtiyaçları nelerdir bir taş aldım onlara iyi geliyormuş beyaz bir taş biri kız biri erkek gerekli ihtiyaçları nelerdir en iyi nasıl bakım yapabilirim parasında değilim ve kafesleri büyük bize alışsınlar evde serbest bırakmak istiyorum ..

 15. nur dedi ki:

  mrb ben 2 3 yıl önce muhabbet kuşu aldım. cahildim ve yaşını bilöiyodum ilk 1 kaçgün iyi davrandım sonra kuzenlerimle biraz şımarıktık kuşu elimize aldık oynadık sevdik öptuk hatta birkaç defa kuşu içimizde bie gezdirdik karanlıkta serbest bıraktık kovaladık ilk 1 yıl böyle geçti sonra normal yaşadı ama çoğu zamanı kafeste geçti cahil olduğum için bir çok zaman aç kaldı hatta açlığa bile alıştı şuan düzenli bakıyorum kuş çok vahşi normal kabul ediyorum bunu elimi uzattığımda biraz kaçıyo ama sonra geliyo bazen gagalıyo sevemiyorum elimi gagalıyo benden kaçıyo serbest bıraktığım zaman çok zor elime alıyorum elime alıncada hemen omzuma uçuyo 1 kaç dakka sonra geri gdio kuşa kendi elimden yemek yedirmeye alıştırdım acıktığı zaman kafesten kaçıp ben bulup elime geliyor. çıkara bildiği tekses evimizin telefonunun tuş sesleri. önceden yaptıklarım için çok üzülüyorum kendime alıştırmak istiyorum bu durum içinde çok üzülüyorum bazen onla konuşmaya çlaışıyorum ama ilgi vermiyor.napa bilirm ama kuşla aramızda bir bağ olduğunun bana hissettiriyo sinirlendiğinde yanağıma sürtüyorum sakinleşiyo bide burnun iki renge ayrılmış bir durumda kahverengi ve mavi ortasıda 1 tebecik gibi şişmiş bir durumda napabilirim lütfen söyleyin ve yaşının kaç olduğunu nerden anları 🙁 🙁

  • RosenCruz dedi ki:

   Kuşunuzu açlıkla terbiye etmeyin kafesinde her daim yem ve su bulundumaya özen gösterin kafesinde. Islıklar ve kuş seslerine benzer sesler ile etkileyin onu, elinizde oynatın. İyi vakit geçirmesini sağlayın omuzunuzda ve elinizde iken. Kuşlar kötü muameleyi kolay kolay unutmazlar. İşiniz zor ama en azından bundan sonra kuşa iyi vakit geçirtmeye çalışın. Yaşına ilişkin olarak ise bir şeyler söylemek güç.

   • nur dedi ki:

    BİR zaman aç kaldığı için alış mıştı ama son 1 yıldır herşeyine dikkat ediyorum elimde oynatmak çok zor dışarı çıkınca yanıma uğramıyo 🙁
    kacıyor

    • nur dedi ki:

     kuş sesleri açınca dikkatlıce dinliyor burnunun üstündeki renkeler ve tepeciğe ne diyorsunuz

     • RosenCruz dedi ki:

      Resim ya da görüntü olmadan o konuda bir şeyler söylemem zor. Kuş seslerini severler evet ama önemli olan sizin sesinize de o güzel tepkileri vermeleri.

 16. eda dedi ki:

  muhabbet kuşu almak istiyorum en fazla 3 aylık olsun dediler yaşını nasıl anlıyabilirim lütfn cevar verin

  • RosenCruz dedi ki:

   Kuşçu güvenilir olmalı. Küçük kuşu bilmeyen birinin anlaması zordur. Ebat olarak küçük, gözleri büyük olurlar. Ayaklarının üstünde durmakta zorlanırlar ve kıçları yere yakın olur. En iyisi güvenilir bir kuşçuya gitmeniz.

 17. mutlu_38 dedi ki:

  Hergün : Taneli yemler, Ay çekirdeği, yeşil yemler (yıkanmış olarak), Meyve, Taze Su
  Haftada : Taze ağaç dalları, mineraller (kaynatılmış tavuk yumurtası kabuğu)
  Arada Bir : Kuru ekmek, peksimet, pişmiş patates, yassı makarna, yağsız, pişmiş et, pişmiş yumurta sarısı, yoğurt, ılık meyve çayı ve meyve suyu internette yazıyolar bunları yapması zorunlumu vermesek olurmu ne dersiniz?

  • RosenCruz dedi ki:

   Vallahi bu kadar özenli menüye gerek var mı bilmem. Taneli kabuklu yem, ay çekirdeği arada bir de yeşillik yedirin yeterli bence.

   • mutlu_38 dedi ki:

    bende 12 yaşındayım hayvanları seviyorum bana nasıl muhabbet kuşu önerirsiniz her türlü zahmete ailece açığız ailece istiuyoruz ne dersiniz

 18. esra dedi ki:

  ben bir muhabbet kuşu alcam. bana alışmasını sevmesini istiyorum en az kaç aylık alabilirim.. acil… bir de ben 12 yaşındayım ve hayvanları severim bakmam doğru olurmu..

 19. derin dedi ki:

  benim muhabbet kuşumun ayaklarının uzerınde beyaz beyaz puturlu seyler ortaya cıktı ve burnunun uzerınde de bu nedır ve ne yapmalıyım

 20. gs dedi ki:

  benim muhabbet kuşumun ayaklarında ve gaga cevresınde tomurcuklasmalar oluştu ve onları gagasıyla koparmaya çalışıyor muhtemelen onu rahatsız edıyor onlardn nasıl kurtulabılır yada bunlar nedır ve ne yapmalıyım

 21. seher dedi ki:

  Benim kuşkum en ufak seste ürküyor

 22. seher dedi ki:

  Benim kuşum 2 gundur luki var ve fazla yabani

 23. seher dedi ki:

  Büyük ama kanadı uzun uçuyor

 24. ladybird dedi ki:

  benim kuşum çok sağlıklı.(maşallah) bana da alışkın yaklaşık 1 buçuk senedir bizimle ancak elimden yem vermeye çalışınca korkuyor. elime gelmeden yemeği almaya çalışıyor onunla sık sık zaman geçiriyorum bana iyice alışsın diye ama yine de elime kafesin içine sokunca ya ısırıyor ya da korkuyor. elimden rahatça yemek yemesini sağlamak için ne yapabilirim?

  • RosenCruz dedi ki:

   Kafes onların güvenli bölgesidir, sığınaklarıdır. Kendilerini güvende hissettikleri, uyudukları yaşadıkları alandır. En sevdikleri sahiplerinin bile kafese el kol sokması genelde kuşları tedirgin eder. Bu çok normal.

   Elinizden beslemeye gelince, bunun için maalesef kuşları aç bırakmalı, yemsiz koymalı ve iyice acıktıklarında elinizden beslemelisiniz. Genelde böyle alışırlar ama ben hayvanlarımı aç bırakmam ve bu yöntemi kullanmam. Mutlaka elinizden yem yedirmek istiyorsanız tercih sizin. Bu elden yem yedirme genelde küçükken alışması gereken bir şey. Sonradan sadece açlık ile alışır.

 25. hcahit dedi ki:

  Bemim 3 tane kusum var yemleri bitti marul vesalatalik veriyorum birgun boyle dayana bilirlermi aksam yemleri gelicek

 26. seagril dedi ki:

  1 GÜN ÖNCE Bİ TANIDIGIMIZ 3 YAŞINDA BİR KUŞ VERDİ VE KONUŞUYOR YEMEK YEMESİ VE SU İÇMESİ DÜZENLİ YANLIZ KAPISINI AÇTIĞIMIZDA DIŞARI ÇIKMIYO BUNU NASIL ÇÖZEBİLİRİM ?

 27. Burçin dedi ki:

  Merhaba benim kuşumun adı aşkım 2 gün evde tek kalacak(yani bakmayı bilen kimse olmayacak) gitmeden önce yemini ve suyunu hazır durumda bıraksam iki gün içinde bişey olur mu? Birde banyo yapmıyor. Kuşum 8 aylık. kafese asılan banyolardan aldım kafese koydum ama girmedi sadece su içiyor içinden. Acaba ne yapmalıyım?

  • RosenCruz dedi ki:

   Yemini ve suyunu bol koyun iki günden bir şey olmaz. Banyo yapmayı seviyorsa elle yıkamalısınız. Ama senede bir ya da iki kez yeterli çok kirlenmiyorsa. Sıkıştırmayın kuşu banyo için. Banyodan sonra mutlaka sıcak kalsın üşütmesin.

 28. beyza dedi ki:

  Özür dilerim nasıl yapacağımı bilmedigim için yanıtladan yazdım benim erkek yavru kuşum var. Dün bana alışmıştı yemeğe gitmedi ama ben kaptan uzatınca yedi bugün benden kaçıyo neden

  • RosenCruz dedi ki:

   Bir şey olmaz kuş sağlıklı bazen durgun olur bazen oyun ister bazen ele gelir bazen gelmez. Sorun yapma Beyza kuşunu sev ve onla ilgilen. Ayrıca ele almak için fazla yorma kaçarken nefes nefese kalabilir. Gelmiyorsa ısrar etme.

 29. ibrahim dedi ki:

  meraba bende erkek vardı 2 yaşında dün dişi aldm erkek ilgi göstermedi içeri saldm erkek birazcık ilgi gösterdi sonra gitti şmdide erkek dişiden uzak duruo dişi geldiğinde erkek vuruo ve kaçıo erkek tek büyümüş bir ailede evcil tek yaşadığı içn mi bu kadar kovalıyo ltfen yardm edn nooluurr cevp verin

  • RosenCruz dedi ki:

   Her erkek ve her dişi birbirine uyum göstermez. Erkeğinizi kuşçuya götürün beğendiği dişiyi seçsin. Rastgele eve dişi getirerek çiftleştiremezsiniz.

 30. ibrahim dedi ki:

  çok fazla kovalamıo sadece yanına yaklaştırmıo ne yapabilirm

 31. ibrahim dedi ki:

  bide dişi pek ötmüo 1.5 yaşında biraz durgun birsürü kuşu olan amcadan aldm pek yemde yemio çevresini kaybettiği içnmi bu kadar durgun yani ailesini alışırlarmı?

  • RosenCruz dedi ki:

   Ortamından ayrılınca bu durgunluk normal. Bir sürü kuşun cıvıl cıvıl olduğu bir ortamdan çıktı. Alışması için zaman vermek lazım.

 32. beyza dedi ki:

  Teşekkürler zaten elime geliyo ama tekrar bir sorum var onu arabayla tatilde yanıma götürcem onu nereye koymalıyım birde son zamanlarda çııg diye ses çıkarıyo

  • RosenCruz dedi ki:

   Klimadan ve camdan fazla soğuk almayacağı, güneşin altında kavrulmayacağı bir şekilde, üzerini örterek götürmeniz arabada en iyisi olacaktır. Kuşlar genelde yolculuklarda tedirgin olur. Ara sıra yolda durduğunuzda sakinleştirip sevin.

 33. beyza dedi ki:

  Teşekkürler

 34. Burçin dedi ki:

  Merhaba… Kuşumun tırnakları uzadığı için kestirdim ama 2 gündür pek konuşmuyor. Ballı yem, meyveli kraker falan aldım. Önceden sevip yiyordu. Şimdi yemiyor. Birde dışarı çıkardığımızda kafesin içine girmiyor. Acıksa, uykusu gelse bile dışarda duruyor. Acaba tırnakları kesilirken korktu mu? Ya da güvenini mi kaybettim? Tekrar nasıl düzelebilir? Bana yardım eder misin?

  • RosenCruz dedi ki:

   Biraz zaman verin korkmuş olabilir. Kuşlarda kin tutma yada uzun süreli küsme pek nadirdir. Siz yakın davranmaya devam edin. Söyleyebileceklerim bunlar.

 35. ibrahim dedi ki:

  merhaba size dediğim dişi kuşum öldü kuşu aldığım adam yeni bedeva kuş verdi şimdi iyi anlaşıyolar(maşallah) erkek hep çiftleşmek istio dişide tam kızmamış ama erkek dişiyle bayaa ilgilenio kuşlara yuvalık taktım kafesi odama dolabın üstüne koydum dişi bazen erkek çiftleşmek istediğinde dişi kafasını sallıyo 2 3 kez anlaşıyorlaRMI ANLAMINA GELİYOR BİDE ODAYA GİRİP ÇIKMAMIZ Üremelerini engeller mi??

  • RosenCruz dedi ki:

   Gürültü olmazsa çiftleşmelerine engel olmaz. Onlar zaten bol bol vakit bulurlar yalnız kaldıklarında siz çekinmeyin. Kimyaları uyuşsun yeter

 36. Yusuf Avcı dedi ki:

  yaaa benim 2 tane muhabet kuşum var onları bizim dükanda besliyorum arada sırada yanlız kalıyorlar onlar bir zararı varmıdı bide muhabet kuşları kaç günde çifleşirler

 37. adem dedi ki:

  benim muhabbet kuşum isal oldu 2-3 gün cok iyi baktım gecti gibi oldu aba dışkı dı degişik oldu onun sebebi vermı ve varsa da ölümcül mü

 38. berna dedi ki:

  Ben kusumu cok sewyrum aslinda bizim degil kardesimin sinif ogretmeni ogrencilere hayvan sewgisi asilamak icin kusu her hafta baska bi aileye veriyo ama bence cok ynli cunku iyi bakan olur bakamayan olur ben kusu herseyden elimden geldigince korumaya calisiyrum yemi elimle de yediriyorum bazen kafesten cikarmak icin yemi kullaniyorum ama cok tatli simdilik sukur bi hastaligi yok ama mutsuz mu ya bilmiyrum cok uzuluyrum nerden anlicam mutlu veye mutsus oldugunu ve ogretmenin yaptgi kusun psikolojisini bozarmi

  • RosenCruz dedi ki:

   Kuş bir oyuncak değildir. Bence elden ele gezmesi çok hoş değil. Fakat öğretmenin hayvan sevgisi aşılamak için yaptığı güzel bir hareket. Fakat bu aileleri dolaşma serisi bitince kuş derhal kalıcı bir ortama kavuşmalıdır.

 39. uysalking dedi ki:

  biz kuşumla daglık bir alana gideceğiz orda havalar epey soguk (trabzona gidecez) yanına soba gibi birsey koymaya gerek olurmu ?
  bi sorum daha var : karadenizde dogal kaynak sularından kusuma su versem su dokunurmu bunun için ne yapmalıyım?
  şimdiden tesekurler …

  • RosenCruz dedi ki:

   Doğal sulardan kuşa zarar gelmez. Kuşu mutlaka cereyan almayan ılık ortamda tutun sakın üşümesin ve rüzgar almasın

 40. serhat dedi ki:

  Merhaba yaklaşık 1 sene önce aldım ve 1yıldır besliyorum muhabbet kuşumu eve ilk aldığım aylarda gayet neşeliydi sürekli öterdi şimdi ise eski neşesi yok nerdeyse hiç ötmüyor ve kafesinde kanadından birkaç tane tüyünü kopardığı için uçamıyor ne yapmalıyım? Ne önerirsiniz.

 41. bekir dedi ki:

  merhaba benim erkek muhabbet kuşum var ve hep kaşınıyo beyaz beyaz şeyler düşüyo kaşındığında bide kuş havaya uçtuğunda çok uzun süre havada kalıyo ve bi türlü aşağı inmiyo arada duvara falan çarpıyo beyin sarsıntısından şüpheleniyorum acaba böle bişe varsa ne yapmam gerekiyo kafesten dışarıda çıkrmıyorum acaba ne yapmam lazım ?

  • RosenCruz dedi ki:

   Çıkarın kafesten uçsun çarpması fazla mesele olmaz zamanla konmayı öğrenecektir güvenli yerlere. Çıkarmamazlık etmeyin ilgi gösterin.

 42. yunusemre dedi ki:

  Ben bügün aldım 6,7aylik benimle hic ilgilenmiyor ve yemegi yemiyor suyunu icmiyor neyi var acaba gaga tasi aldim1,2defa gagasiylavurudu daha vurmadi hepetrafa bakiyor
  Nedeni nedir hemen cevap verir seniz sevinirim

  • RosenCruz dedi ki:

   Biraz büyümüş o. Nerden aldınız bilmem ama alışması zaman alır kuşun size. İlgi göstermeye devam edin siz.

 43. Mehmet dedi ki:

  Benm kuşum baya yaşlı ve kanadının altında yara var. Uzun zaman da geçmedi. Ne yapmam lazım?

 44. eray kg dedi ki:

  merhabalar hocam. bende 3 yaşında erkek muhabbet kuşum vardı. yaklaşık 2 ay önce ona 1 yaşında dişi bir kuş aldım. dişiyle de aram çok iyi. en fazla 1 hafta içinde kendime alıştırdım elime geliyor benden ürkmüyor. sağlıkları görünürde çok iyi. yuvalarına bir de kutu taktım içini de talaşla doldurdum. kafes bakımlarını da sık sık yapıyorum. haftada bikaç kere salatalık ve yumurta veriyorum.ikisini de gayet iyi yiyorlar. bazen erkek kuşum yediklerini dişiye ağız yoluyla veriyor dişi de yiyor. acaba bunun sebebi kuluçka döneminde dişiyi erkek besliyor. bu yüzden dişiyi çiftleşmeye mi ikna etmeye çalışıyor? yoksa başka bi sebebi var mı?
  evde yer sıkıntısı var ve sabahları çok fazla öttüklerinden salonla odam arasında çok sık yerlerini değiştiriyorum.
  yerlerini çok sık değiştirmenin çok zararı olur mu?
  çiftleşmelerini teşfik etmek için benim yapabileceğim başka bişey var mı?
  ha bir de pet shoplarda satılan vitaminlerin çok faydası var mı?

  • RosenCruz dedi ki:

   Erkeklerin klasik bir hamlesidir o ağızla besleme olayı. Onlar arasında bir eşe yapılan jest, reverans gibi düşünün. Bir kur yapma olayı. Erkekler yapar.

   Sabahları çok öterler evet. Sabahları başka yerlere koyun ama karanlığa koymayın. Fıtratlarında sabahı hoş ve neşeli karşılamak var bu hayvanların. Engel olmayın.

   Ben o vitaminlerden pek vermem kuşuma. Salatalık ve yumurta ile doğru yoldasınız. En sağlıklısı doğal olanlar.

 45. ipek dedi ki:

  bir yerde okudum muhabbet kuşlarının yaşını başındaki çizgilerden anlaşılırmış bende bi tanıdığın kuşuna baktım onda çizgi yoktu yaşının büyük olmasındanmı kaynaklanıyor birde erkek yada dişi olduğunu nasıl ayırt edebilirim

  • RosenCruz dedi ki:

   Yaş arttıkça kafa beyazlar kuşlarda. Erkeklerin gagaları daha koyu renklidir. Genellikle maviye çalar.

 46. 123 dedi ki:

  bişey sorucam ben daha yeni kuş aldım ve banyo yapmak zararlı olurmu veyada bonyo yapması ona iyi gelebilirmi yani kısaca kötü koksa banyo yaptırabilirmiyim

 47. Beyza dedi ki:

  Benim de kuşlarım var 2 tane , 3-4 gün önce aldım bana hala alışamadılar 1.5 aylıklar benden korkuyolar, elimi kaldırdığımda falan kaçıyolar, elimi kafesin içine soktuğumda kafesin içinde uçuşup bir yerlere çarpıyolar kendimi onlara nasıl zararsız olduğumu göstermeliyim? Bana nasıl alışmalarını sağlamalıyım?

  • RosenCruz dedi ki:

   Onlar düzeni kurmuş seni aralarına katmak istemiyorlar sanırım. Yem ile kendinize çekin onları. Yemliği kafesten alın iki üç saatte bir el ile beslemeyi deneyin.

 48. serhat dedi ki:

  Merhaba yaklaşık 1 önce bir muhabbet kuşu aldım ve 1 yıldır beslemeye devam ediyorum. Önceden gayet neşeliydi sürekli öterdi ama şimdi ötmüyor eski neşesi yok. Pek mutlu değil gibi ne yapmalıyım? Ne önerirsiniz

 49. burak kilit dedi ki:

  Bnim muhabbet kuşum daha yavru evin içinde saldım fakat duvarlara çarpıyo hep yinede salmalımıyım

 50. burak kilit dedi ki:

  muhabbet kuşum erkek bn eğitmek istiyorum hiç ötmüyo yanına bi eş almalımıyım

  • RosenCruz dedi ki:

   Eş tercihi size kalmış. Eş alırsanız eşine almazsanız size ilgisi çok olur. Eğitmek birden olmaz uzun vadeli bir sabır işidir.

 51. bergüzar dedi ki:

  bir sorum olcaktı benim kuşum 6 buçuk yaşında şu an.. bir ayağında problem var sorunun ne olduğunu çözemedim dışarı çıkarttığımda yerde yürürken parmaklarını açmadan kıvrık şekilde yürüyo pek üstüne basmıyo. ama kafeste çubuğunda ururken ayağıyla kavrabiliyo çubuğu sorun nedir yardımcı olursanız sevinirim…

  • RosenCruz dedi ki:

   Buradan bir şey söylemek güç ve yanıltmak istemem. İncinme olabilir tek ayakta. Veteriner baksın isterseniz

  • Ahmet Tarık dedi ki:

   Bence kafesde gezinirken incinme olmuştur ayklarını yavaşça aç acı çekiyorsa eğer bir veterinere götür veya götürmez isen tünekte öyle durduğu içi yorulur ona bir yuvalık al oraya alışsın orda yatsın…

 52. honeyiklim dedi ki:

  merhabalar, evimin hayvanat bahçesinden farkı yok. bir sürü kolu, gözü bacağı olmayan, kedim ve köpeğim var. ayrıca bir bacağı incinmiş kumrum, bir de kanadının yarısı kopmuş vahsi mi vahsi kargam. kumru düzeliyor ucacak, evin icinde kısa deneme turlarına başladı bile. karganınsa durumu vahim. sanırım ölene kadar bizimle. tabi bizim ondan önce oleceğimiz aşikar. bildiğim kadarıyla oldukca uzun yasıyorlar. cok karga iyilestirip ucurdum, hatta en sonuncusunu evimin bahceden saldım, bir yıl binanın etrafında daireler cizip, inatla gitmedi. kahvaltıda masamıza konup, evin icine girip çıkıp, bahcedeki yavru kedileri kuyruklarından tutup sürükleyip, aksam olunca yorulup evin icine dalıp, yatağın üstünde top olmuş vaziyette uyuyan bir sürü kedi ve köpeğin arasında kendi yer açıp, fosur fosur uyurdu. bazende uyandığımda benim göğsümde uyuyor bulurdum. sonra eve girmeleri azaldı, derken iki üç günde bir gelmeye başladı, sonra da sırra kadem bastı. umarım basına birsey gelmemiştir. neyse… lafı uzatmayayım. bugün itibarıyla bir de muhabbet kusum oldu. sabah birileri getirip, barınağa bırakmış. bir bacağının yarısı yok. diğer bacağı da felçli gibi. yana doğru acık duruyor. göğsünün üzerinde, gagasıyla yerden destek alarak yürüyor, daha doğrusu sürünüyor. ama buna rağmen ucabiliyor, beni şaşırttı. cok canlı ve neşeli. kumrunun yeminden yatağın üzerine ve kafesinin icinde döktüm yedi. hiç su içmediği icin ben enjektörle iki üç saatte bir gagasınından içeri birkaç damla bırakıyorum. doğru mu yapıyorum bilmem. yazdığınız tüm yazıları okudum. daha önce hiç muhabbet kuşu bakmadım. veteriner kopağan bacağı ve kullanamadığı diğer bacağı icin yapılacak birsey olmadığını söyledi. kopan bacağının uc kısmı hafif pembe ama yarası iyilesmiş gibi. herhangi bir enfeksiyon gözükmüyor. odanın icinde bolca uctu. yatağın üzerine ve onu icine koyup getirdiğim kedi boxının icine kuş yemi ve su koydum. hem kafesten hemde yatağın üstünden gayet güzel yedi. sonrada kendiliğinden boxın icine girdi. basını arkaya çevmiş, sırtındaki tüylerin arasına sokmuş, uyuyor simdi. bu zavallım yavru mu yetişkin mi nasıl anlarım? mavi beyaz renkte. dişi mi erkek mi? ısırma huyu yok. bolca öptüm, sevdim, ıslık çaldım, onunla konuştum. dünya tatlısı ve oldukça akıllı. bu durumdaki bir kuş icin yukarıda yazdıklarınız dışında bilmem ve yapmam gereken birsey var mı? bilgi verirseniz cok sevinirim. istanbul sisli de oturuyorum. önerebileceğiniz, kuşlar konusunda uzman bir veteriner var mı? sevgiler, iklim

  • RosenCruz dedi ki:

   Öncelikle hayvanseverliğiniz için tebrikler. Çok hayırlı bir iş yapmaktasınız.

   Kuşun resmini görmeden bir şey söylemem güç cinsiyet ve yaşı hakkında. Kafasının üzerinede beyazlıklar fazla ise bir kaç yaşında olabilir. Siyah çizgiler ya da başka desenler ağırlıklı ise gençtir. İlginç bir durum aslında zira muhabbet kuşları çok narinler ve bu tarz yaralanmalarda çabukça ölürler. Kopan bacağa rağmen yaşaması ilginç. Ve neşesi ve hareketliliği de çok hoş. Ayakları olmamasına rağmen uçabilmesi ise muhteşem. Sanırım onunla siz ilgileneceksiniz. Ben İstanbulda ikamet etmemekteyim ve Şişli de size veteriner tavsiyesi yapamıyorum. Erkeklerin gaga üstü, burnu maviye çalar ve koyu renkli olur. Suyu çok alçak kibrit kutusu yüksekliğinde bir kaptan ya da yassı metal Nivea Krem kutuları gibi kutulardan içebilir sanırım. Şırınga ile uğraşmak istemezseniz. Yem olarak doğal tohum tipi yemler en ideali. Arada yeşillikler, salata ve yumurta, çekirdek kabuğu da yerler.

   Size nacizane tavsiyelerim;

   Cereyanda kalmasın ve diğer hayvanların eline düşmesin.

   Sabahları güneş görsün ve neşelensin

   Omuzunuzda sizle evi gezebilir. Camlara dikkat !

   Doğal gıdalarla beslenmesi önemlidir. Yağlı yiyecekler ve yapay vitamin vs. gibi katkılar bence zararlı

   Başka sorularınız da olursa buradan bana ulaşabilirsiniz. İsterseniz bana fotoğrafını da gönderebilirsiniz

   admin@rosencruz.com

   • honeyiklim dedi ki:

    cok tesekkür ederim, zaman ayarıp, camlar konusunda haklısınız, bu gün odanın icinde ucarken cama vurdu. benim akılsızlığım.allahtan birsey olmadı. hemen camdaki ahsap storu indirdim. cokda iyi oldu. ucup ucup storun üstüne konuyor ve o felçli bacağıyla iplerini tutuyor. anladımki bacak sopa gibi ama ucundaki parmakları hala çalışıyor.yarasa gibi kendini asağı sallandırıyor. o şekilde rahat ediyor sanırım. kendiliğinden hiç su icmiyor. mecburen hala sırıngayla ben veriyorum. dediğiniz sekilde yumurtayı haslayıp, sarısını biraz peynir ve salatalıkla beraber önüne koydum ama yemedi. başka şekilde mi vermem gerekiyor acaba? henüz kuş kafesi alamadığım icin hala kedi boxının icinde duruyor. altına havlu koyuyorum üzerinde yatıyor. doğru mu yapıyorum?resmini cekip verdiğiniz mail adresine atacağım. onunda dışında birsey daha sormak istiyorum. birde kumrum var demiştim hatırlarsanız. dün fark ettimki kanadının altında ceviz büyüklüğünde bir hava baloncuğu var. veterinere götürdüm iğneyle delip havayı boşalttı. eve geldim, kontrol ettim yeniden aynı sekilde hava dolmuş. aradım veti benim yaptığm sekilde havayı yeniden boşalt dedi. ama saniyesine tekrar doluyor. napıcam bilmiyorum. oraya nasıl hava dolar ve o derece siser? akciğerlerde delik gibi birsey olabilir mi acaba yada başka birsey? tehlikeli midir? bu nasıl tedavi edilir? evin icinde ucardı, artık ucmuyor ve o kanadı altındaki sislik yüzünden havada duruyor.

    • RosenCruz dedi ki:

     Maalesef kumrular ile ilgili bilgim yok. Umarım o küçük dostunuz da kısa sürede iyileşir. Ben özel olarak, bir amatör seven olarak muhabbet kuşları ile ilgilenmekteyim.

     Camlar, şeffaf yüzeyler tehlike oluşturmakta. Çarpıp sersemleyebilir ya da yaralanabilirler. Bir de yerde gezme ve dolanma gibi adet edinebiliyorlar. Bu da ciddi bir ezilme tehlikesi demek. Ben dostum “Raşit”i böyle bir kazada kaybettim. 7 yaşındaki kardeşim bilmeden ölümüne sebep oldu Raşit yerde gezerken. Bu sayfada herkese yardım etmek istemem de Raşit’in anısınadır.

     Sizin ufaklığın ayak uclarının calısması da cok önemli. Bu sayede pek çok yüzeye tek ayakla da olsa tutunabilir. Tavsiyem olabildiğince geniş bir kafes almanız ve plastik yerine ahşap tünek almanız. Ayrıca dal gibi doğal şeyler ve kafesin tabanına da yem serpebilirsiniz bir miktar yemliktekini bitirmesi ihtimaline karşılık.

     Kuşlar farklı canlılardır. Aynen insanlar gibi yemek seçebilir, önlerine her konanı yemezler. Benim de yumurta seven ve sevmeyen kuşlarım oldu. Haşlanmış yumurta çok küçük tanelere ezip veriniz. Yemiyorsa yapacak bir şey yok. Dediğim gibi türlü türlü huyları var

     Kısa sürede kafese geçmesi kendine iyi gelecektir. Bu kuşlar, fazla su tüketmezler. Günde kaç kere şırınga vermektesiniz bilmiyorum ama su tüketimleri o kadar azdır ki, suluğun azalması güç farkedilir. Yani iştahında problem yoksa muhtemelen susayınca su da içeçek, etrafındaki su kaynağını bulacaktır. Her canlı gibi. Merak etmeyiniz. Ama içiniz rahat değilse şırınga ile verin tercih sizin.

     Kafanıza takılan başka şeyler olursa hep burdayım.

     • honeyiklim dedi ki:

      cok tesekkür ederim bilgiler icin. sunu fark ettimki ben elime alıp havaya atmadıkça uçmak icin özel bir çaba sarf etmiyor. yada yatağın üzerinde minik minik uçuslar yapıyor. benim günde birkaç kez onu uçmaya zorlamam yanlış mı? kendi haline mi bırakmalıyım? bugün birkaç tane hayvan malzemeleri satan yer dolaştım kafes almak icin. ahsap tünek demekle ahsap kafes mi demek istediniz. ahsa kafes arıyorum zira. ahsap tünekte dedim bana ahsaptan küçük bir merdiven verdiler bu isinizi görür diye. ne işe yarar bilmiyorum ama aldım yinede kedi kafesinin icine koydum. sizin dediğiniz sekilde kafes alabileceğim bildiğiniz bir internet sitesi var mı. bu arada raşit için cok üzüldüm. benim başıma geldiğini düşünemiyorum. büyük talihsizlik 🙁

     • RosenCruz dedi ki:

      Uçması için çabalamanızda yanlış bir şey yok. Uçmak kuşlara iyi gelir, onları formda tutar ve yağlanmaların önüne geçer. Günde bir kaç kez bunu yapmak en iyisi. Ahşap tünek dediğim şey kuşun üzerinde duracağı ince bir dal gibi bir nesne. Ayaklarını etrafına dolar ve onun üstünde durur kuş genelde. Plastik yerine ahşap her zaman daha iyidir. Ahşap kafesler biraz daha pahalı olabilir. Ben internetten almadım hiç. Elime hazır gelenler olmuştu büyük eski tip ahşap kafeslerden. Boyalı, yapay malzeme içeren kafeslerdense, ahşap daha doğal ve sağlıklı.

 53. Defne dedi ki:

  Merhaba. Bugün yavru bir muhabbet kuşu aldım. Eve geldiğinden beri aynı tünekte duruyor. Su içmiyor, yem yemiyor, hiç sesi çıkmadı. Neredeyse 5 saattir böyle. Bu durum normal mi? Kendini güvende hissetmesi için ne yapmam gerekiyor?

  • RosenCruz dedi ki:

   Buradaki benzer sorulara çok cevap verdim. Kuşun eve, yeni ortamına alışmasına izin verin. Kendi türünden yaratıklar ile dolu cıvıl cıvıl bir ortamdan ayrıldı şimdi bir kafeste tek başına. Etrafında bambaşka insanlar, renkler. Normal bu. Biraz zaman tanıyın ama ilgiyi eksik etmeyin

 54. ebru dedi ki:

  ben yeni bir kuş aldım fakat kuştan çok korkuyorum ve aşırı derece de çok seviyorum acaba ısırdıklarında çok fazla acıtıyorlar mı

  • RosenCruz dedi ki:

   Bir kaç saniyelik ufak bir acı. Ne yapabilir ki ufacık gagası ile. Rahat olunuz ve ilgi gösteriniz. Elinizi yakınlaştırdıkça korkuyor ve saldırganlaşıyor ise üstelemeyin. Sakinleştirin. Konuşun, ıslık çalın. Kendini hazır hissedince size yakınlaşacaktır.

 55. Hüseyin dedi ki:

  Merhaba
  Ben 45 günlük bir muhabbet kuşu aldım. Durmadan uyuyor. yem yiyor ama su içmiyor glba hastamı acaba . akşamları uyuması için yer nasıl olmalıdır. Elime nasıl alıştırabilrm bide nasıl konuştururum şimdi teşkkür ederim

  • RosenCruz dedi ki:

   Güzel bir yaş. 45 gün çok iyi. Susayınca suyu içer merak etmeyin. Suluğun temiz olmasına dikkat edin. Konuşması için sürekli ona istediğiniz kelimeleri söyleyin ve ilgilenin. Elinize alışması için zamana bırakın biraz. Alışsın ortama. Elden besleyerek de elinize alıştırabilirsiniz. Buradaki yorumlarda sorularınızın daha detaylı cevapları var.

   İyi günler

 56. Samet*y dedi ki:

  Öncelikle Merhabalar; Benim 2 adet kuşum var çift.bu çift önceden başka evde rahat 1-2 ay bakılmış acaba bizim evin ortamına alısabılırmı.yani günde 20-30 dakika civarı konuşuyorum onlarla sularını hafif serin koyuyorum 2 günde bir yemleri değiştiriyorum 1hafta 2 gün oldu bizim eve geleli alışabilirlermi :)he pet-shopumuz bayagı uzak yemleri haftalık almıştım hala bitmedi 🙂 ben onlara idarelik “yuvalık” yaptım ayakkabı kutusundan deliği bir bardak ağızı kadar fakat içine girmiyorlar.beni bilgilendirirseniz mutlu olurum,Teşekkürler…

  • RosenCruz dedi ki:

   Alışırlar. Onlara biraz zaman verin. Yemleri pet-shopdan değil halden alıyorum ben. Bildiğimiz tohum tipi katkısız yem. Bir kilo alsanız baya gider onlara. Eğer çift uyumu varsa çiftleşirler, zamanla yuvalığa da girerler. Ama aynı kafesteki her dişi ve erkek çiftleşmez. Onu ekleyeyim.

   Sevgilerle.

   • Samet*y dedi ki:

    Teşekkürler 🙂 uyumsuzlar herhalde yanlarına geldiğimde gözlerini kapatıp konusuyorlar 2si ama ben anlamıyorum :):)

    • RosenCruz dedi ki:

     Biraz zamana bırakın bakalım. Hassas hayvanlar onlar, çiftleşme değil sevişme yaparlar. Sevmezlerse birbirlerini olmaz o iş. Bekleyip görün olmazsa dişinizi ya da erkeğinizi değiştirirsiniz 😉

     • Samet*y dedi ki:

      Oh be sonunda yavaş yavaş elime alıştırıyorum onları bi mavişimi(dişi) birde çapkınımı(erkek)
      2sinede eşit olarak davranıyorum önceden kafese elimi yaklaştırdığımda elim hangisine yakınsa o diğerini gagalıyordu 🙂 şimdi elimden yem yemeye başladılar:) peki bir sorum olacaktı yuvalıklarını cıkarıyorum kafesi açık bırakıyorum çıkmıyorlar iltifat ediyorum güzel güzel laflar ile gelin güzel kuşlarım diyorum gözlerini kapatıyorlar :)onları kafesten çıkarmak için ne yapmalıyım? Teşekkürler ilgi ve alakanız için 🙂

     • RosenCruz dedi ki:

      kafesin kapağını açık bırakın ve onlara biraz zaman verin. Bakalım çıkmayı deneyecekler mi. Bir kaç saatte denemezlerse avucunuza alıp birini çıkartın. Kafesin üstüne koyun. Biraz oraları görsün öğrensin. Zamanla çıkmayı öğreneceklerdir. Öteki de eşini takip eder genelde. Çıkar yani. Olmazsa da böyle el ile çıkartarak alıştıracaksınız. Zaten çıksalar da bir tur atar kafes etrafında ya da üzerinde dururlar. Orası onların evidir. Öyle görürler.

     • Samet*y dedi ki:

      Elime alırsam güvenlerini kaybederim diye korkuyorum 🙁

     • RosenCruz dedi ki:

      Hafifçe deneyin fazla zorlamadan. Kin tutmaz kuşlar genelde.

     • Samet*y dedi ki:

      ya resimlerini atsam yaşlarını söyleyebilirmisiniz rica etsem :))

     • RosenCruz dedi ki:

      Atın bakalım ama resimden yaş tahmini de çok kolay değildir. Ancak tahmini olur.

 57. Rabia dedi ki:

  Ben dün 2 tane kuş aldım biri dişi biri erkek 1 yaşını geçmişler ve henüz hareketli değiller aynı kafeste durmalarının sakıncası varmı ? ve bu saatten sonra bana alışabilirler mi ? Ayrıca kendi elimle beslemeye çalışıyorum marul maydanoz gibi şeyle yedirmeye çalışıyorum yemiyorlar kafesten çıkmak istemiyorlar ne yapmalıyım ?

  • RosenCruz dedi ki:

   Yaşları biraz geçmiş. İnsanlara alışmakta sıkıntıları olabilir. Fakat sevgi ve ilgi ile denemeye devam edelim. Yeni ortamlarına ve size alışmaları için onlara zaman verin biraz. Elle beslemeye çalışın ama kafeste MUTLAKA YEM BULUNDURUN. Aksi takdirde aç kalabilirler sizi reddedip.

   Sevgilerle.

 58. yusuf yener dedi ki:

  merhaba kolay gelsn ben kuşlarımı 3 saat önce yeni satın aldım ama su içimyolar ve benden aşırı korkuyorlar sürekli gözleri bnim üstümde … niye su içmiyolar acaba tutup ağzınamı dayamalıyım sulugu ?

  • RosenCruz dedi ki:

   hayır hayır ağızlarına dayamayın. Biraz zaman verin onlara size ve ortama alışsınlar. Şu an şoktadırlar yeni bir ortam yeni bir çevre. Temiz su ve yem bulundurun kafeste yeterli. Biraz da ara ara ilgi gösterin

 59. berk dedi ki:

  benim iki tane kuşum var daha dün aldım müzik dinletiyorum ama biraz ürkek davranıyorlar kuşlarıma nasıl müzikler dinletmeliyim bide ikisini birden kafesten cıkarsam olurmu

  • RosenCruz dedi ki:

   Onlara biraz zaman verin daha yeni gelmişler. Yeni bir ortamdalar. Alışmalarına müsaade edin. Müzikle vs de fazla kafalarını şişirmeyin özellikle küçüklerse uyumaları ve dinlenmeleri de lazım gün içinde.

 60. berk dedi ki:

  bi de daha doğrusu kuşlarımı nezaman kafeslerinden çıkarmalıyım çünkü yeni aldım ve kaçacağından korkuyorum

  • RosenCruz dedi ki:

   Bir hafta falan müdahala etme. Bırak biraz yeni evlerine alışsınlar. Sonra çıkarmayı denersin.

 61. cicikuş dedi ki:

  merhabalar, uçuk muhabbet kuşuna zarar verir mi? dudağımda uçuk çıktı, dudağımı gagalamasına izin vermiyorum ama gelip gelip boynuma konuyo cilveler yapıyo dudağımdan uzak tutmaya çalışıyorum ama çok endişeliyim bu konuda

  • RosenCruz dedi ki:

   Düşük bir ihtimal ama sonuçta uçuk bir virüstür. Kuştan uzak tutmakta fayda var. Bir süre öpmeyin, öptürmeyin

 62. idil dedi ki:

  Benim kuşumun parmağının kemiği gözüküyor kuşum için çok üzülüyorum ne yapmalıyım.veterinere götürsem çol para alırmı

 63. Samet*y dedi ki:

  1-)http://m1308.hizliresim.com/1d/t/rwsjh.jpg

  2-)http://m1308.hizliresim.com/1d/t/rwspf.jpg

  3-)http://n1308.hizliresim.com/1d/t/rwssk.jpg

  buyrun maviş ile çapkın 🙂

  • RosenCruz dedi ki:

   Çok şekerler. Erkeğimiz biraz daha büyük gibi. Muhtemelen 3-4. Dişi de en az 2,5-3 yaşında diye tahmin etmekteyim

   • Samet*y dedi ki:

    erkeği değiştiriyimmi acaba 🙂

    • Samet*y dedi ki:

     bize daha yavru demişlerdi 🙂

     • RosenCruz dedi ki:

      Yok bunlar yavru değiller. Kafalarının üstündeki dairelerin geriye çekilmesi olgunlaştıkları anlamına geliyor. Ama büyük bir sorun değil. İyi bakılınca 10 yaşına kadar bile yaşarlar. Dolayısıyla bir kaç sene bunlar için gençlik dönemi bile diyebiliriz. Sorun yok 😉

     • Samet*y dedi ki:

      Yani birisi büyük birisi küçük mavişe yaklaşınca birşey yapmıyor çapkına yaklaşıncada mavişi gagalıyor 😀 😀 bana alışamazlar diye korkuyorum yaşları ileri biraz 🙂

     • RosenCruz dedi ki:

      Bekleyip görelim bakalım alışma durumlarını. Buradan bizimle de paylaşırsınız. Çift oldukları için, asla tek bir kuş gibi size ilgi göstermezler muhtemelen ama bazı çiftler de inanılmaz cana yakın oluyor ve eve neşe katıyorlar kendi neşeleri ile.

     • Samet*y dedi ki:

      ne yapıyorsam elime gelmiyor cicikuşlar :D:D salatalık yediriyorum elimle yemlerini elimle veriyorum gelmiyorlar parmagıma nasıl alıştırıcam ya :/

     • Samet*y dedi ki:

      yiyorlar ama parmagımı tünek gibi uzattıgımda bakıyorlar sadece .s

     • RosenCruz dedi ki:

      Elinizden yemek yiyorlar ise bu aslında olumlu bir şey. Demek ki size güveniyorlar. Bence yakında gelecekler ,)

     • Samet*y dedi ki:

      neyse capkınımızı alıştırdık parmağa tünekten kovuyom onu tüneğin üstüne parmagımı koyuyom gelio 😀

     • RosenCruz dedi ki:

      İyi haber bu 🙂

 64. gök şen dedi ki:

  Biz bir çift aldık disi daha hırçın erkek kafesten çıkmak istiyor çıkarmıyor kendi çıkıp geziyor erkek onu ağzıyla besliyor sürekli erkeğe sanki emir veriyor onların o hali çok komik acaba disi kuş neden yem yemiyor erkek besliyor

  • RosenCruz dedi ki:

   Ağızla besleme çiftlerin çok sık yaptığı bir şeydir. Bir nevi kur yapma, cilveleşme diyebiliriz. Bu tarz şeyler oluyorsa sizin kuşlar ilişkiyi tutturmuş olabilirler.

 65. gök şen dedi ki:

  Teşekkür peki yumurtlama olursa nasıl davranmalıyız uzakmi duramak lazım yoksa ilgilnmekmi

  • RosenCruz dedi ki:

   Dişiyi de erkeği de bir süre rahat bırakmak bu dönemde yerinde olacaktır. Onlar ne yapılması gerektiğini içgüdüsel olarak bilmekteler.

 66. sevil dedi ki:

  merhabalar.biz bugün iki muhabbet kuşu aldık,bir dişi bir erkek,erkek olan çok uysal hemen alıştı avucumda sessiz duruyor,omzumda geziyor adını mavi koyduk.dişi olan çok hırçın dokundurmuyor,hatta alışsın diye zorla elime aldım öyle ısırdıki ellerim kanadı geri bıraktım,bu yüzden adını asi koyduk :-).asiyi alıştırmak ve sakinleştirmek için ne yapabilirim.teşekkür ederim şimdiden sağolun

  • RosenCruz dedi ki:

   Hepsinin mizacı farklıdır bunların. Güzel bir erkek edinmişsiniz gibi. Yanında dişi olmasına rağmen size geliyor. Bu çok güzel. Dişinin üzerine gitmeyin biraz zaman verin. Hırçınlığı devam eder ve erkek ile de uyum sağlamaz ise değiştirirseniz. Yoksa illa çıkacak gezecek size gelecek diye bir şey yok dişi. Aralarında çift iseler, onlar yaşamlarını sürdürürler. Erkek de sizle ilgilenir çıktıkça kafesten.

 67. yasin gündoğdu dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin 1 hafta önce iki tane yavru kuş aldım ancak kuşlardan erkek olanı doğru dürüst hiç ötmuyor ve tüyleri kabarık bir şekilde duruyor ancak yem filan yiyor bu şekilde olmasının sebebi nedir.

  • RosenCruz dedi ki:

   Tüyleri kabarık derken ? Kafası arkada mı ? Ya da kuşun boşaltımında ishal vb. gibi belirtiler var mı ?

   Kabarık bekleme sürekli olarak pek iyiye alamet değildir ama moralinizi de bozmayın. Durumu tam anlatır, hatta bir de resim gönderirseniz bakayım.

 68. gizem dedi ki:

  Merhaba, lütfen yardım edin, kuşumun kanadı yaralı gece kedi saldırmış ama uçmasında sıkıntı yok. Ama belli ki yaralı kanadının bir kısmında kan var. Enfeksiyon kapmadan nasıl temizlenebilir? bir merhem,krem tavsiyeniz olur mu? Şimdiden teşekkür ederim..

  • RosenCruz dedi ki:

   Kuşla kedi aynı evde büyük sıkıntı. Bunu mutlaka gözden geçirmenizi öneririm. Veterinere götürmeniz en doğrusu. Kanat altı yaralarını kendi onarmaya çalıştıkça enfeksiyon alabilir.

 69. Efe Olcay dedi ki:

  Merhabalar ben de sizin gibi kuş sever bir insanım 3 tana muhabbet kuşum var adları mack, sally ve jeremy . Mack ve Sally 4 senedir bizimle sonra 6 aylık jeremy’i aldık . ben çiftleşmelerini istedim ama kavga edip duruyorlar ne yapabilirim

  • RosenCruz dedi ki:

   Mack ve Sally eş olmadılar mı ? Üçüncü bir kuş daha da sıkıntı yaratabilir rekabet açısından. Kuşların cinsiyetini ve eşlik durumlarını detaylı verirseniz yardımcı olmaya çalışayım ama üç kuş, eğer kendi evlatları değilse biri sıkıntı olma ihtimali var.

   • Efe Olcay dedi ki:

    aslında mack’te kız sally’de ikiside 4 yaşında gibiler sonra 6 aylık jeremy geldi ama kavga edip duruyorlar jeremy 9 ayı geçince anaşırlarmı ? birde yardımlarınız için çook tşekkür ederim bu site bir harika!! 🙂

 70. Efe Olcay dedi ki:

  sorduğum soru için jeremy 9 ayı geçince anlaşırlarmı yardım lütfen! kolay gesin aynı zamanda 🙂

 71. aslı dedi ki:

  Merhaba. Benim kuşum bir yaşına yeni girdi. İki ündür hasta. Sürekli poposunu kaşıyor. İshal olduğundan emin değilim. Nefes almasında da problem var. Acaba bağırsak anti bakteriyeli mi vermeliyim. Yoksa astım için solunum yolu anti bakteriyeli mi? Daha önce bir kuşumu astımdan kaybettim. Aslında iyileşmeye başlamıştı ama aviastım adlı ilacı verdikten sonra öldü. Bu yüzden bu ilacı vermeye korkuyorum.

 72. aslı dedi ki:

  Bir de yem yemeyi de bıraktı. Ekmek de yemiyor. Cips yemeyi çok seviyorlar. Ama hasta olduğu için vermeye korkuyorum.

  • aslı dedi ki:

   kuşumuzu kaybettik. siz siz olun aviastım ilacını kuşunuza asla vermeyin bu aviastım yüzünden len 3. kuşumuz hastaysa ölümünü hızlandırıyor

 73. Samet*y dedi ki:

  Yanlız mavişimizin sanki sorunu var kanatlarını çırpıyor seviştikten sonra tüyleri felan kalkıyor. 🙂

 74. Elif dedi ki:

  Şey benim bir kuşum var. Bir yakınımız bize dedi ki kuşa 1-2 gün yem vermeyin siz besleyin alışır size dedi. İşte 1 gün aç kaldı 2. gün bir baktım elimde, göbeğime konuyor başımda filan. Aradan 3 hafta geçti hala yemsiz bize muhtaç yem yiyor. Sonra annemle dedik ki bu kuş bize alıştı en iyisi yemini kafese koyalım filan işte. Yemini koyduk artık ne ötüyor, ne kafesinden çıkıyor, ne uçuyor. Yok. Bir çözüm yolu bulamadık ne olur yardım edin.

  • RosenCruz dedi ki:

   Yemi kendi bulunca sizi unuttu demekki. Siz yinede çıkarmaya çalışın. Kendinizi sevdirmeye çalışın ve ilgi gösterin. Elinizle kendiniz almayı da deneyebilirsiniz.

 75. Efe olcay dedi ki:

  Mack son 3 gündür kabarık duruyo kafası hep arkada ve sanırım isal veterinerler çok pahalı ne önerirsiniz

  • RosenCruz dedi ki:

   Kuşçularda bir kaç liraya satılan ishal ilaçları var. Ağzına damlatın günde iki kere damlalık ile.

 76. yağızhan dedi ki:

  Merhaba benim bir muhabbet kuşum var. Ona çok fazla oyuncak verdim. Fakat her ne kadar oynaması için çalışsam da nafile. Hep o kendi tüneğinde durup duruyor. Hareket etmesi için ne yapabilirim bir çözüm varmı?

  • RosenCruz dedi ki:

   Oyunbaz olmak her kuşun içinde olan bir şey değil. Kimisi daha ağırbaşlı ve durgun oluyor maalesef

   • yağızhan dedi ki:

    Birde bazen kuşum beni ısırmaya çalışıyor arada sırada gagasının bir kısmı kırılıyor

 77. yasin gündoğdu dedi ki:

  (Merhaba kolay gelsin 1 hafta önce iki tane yavru kuş aldım ancak kuşlardan erkek olanı doğru dürüst hiç ötmuyor ve tüyleri kabarık bir şekilde duruyor ancak yem filan yiyor bu şekilde olmasının sebebi nedir.)
  Yukardaki mesajı 3-4 gün önce yazmıştım. Kuşun fotografını istemişiniz ancak Fotograf getiremedim. Kuşumun tüyleri kabarık duruyor yem yiyor ancak çok fazla değil. Bir de sanki boğazına bir şey tıkanmış hıçkırık tutmuş gibi ses çıkarıyor ara sıra… Poposunda da bir hareketlilik var sürekli. Suyuna vitamin kullanıyorum 5-6 gündür ancak bir işe yaramadı.. Kuş neşeli neşeli hiç ötmüyor. Bir problemi var ancak anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim.

  • yasin gündoğdu dedi ki:

   (Merhaba kolay gelsin 1 hafta önce iki tane yavru kuş aldım ancak kuşlardan erkek olanı doğru dürüst hiç ötmuyor ve tüyleri kabarık bir şekilde duruyor ancak yem filan yiyor bu şekilde olmasının sebebi nedir.)
   Yukardaki mesajı 3-4 gün önce yazmıştım. Kuşun fotografını istemişiniz ancak Fotograf getiremedim. Kuşumun tüyleri kabarık duruyor yem yiyor ancak çok fazla değil. Bir de sanki boğazına bir şey tıkanmış hıçkırık tutmuş gibi ses çıkarıyor ara sıra… Poposunda da bir hareketlilik var sürekli. Suyuna vitamin kullanıyorum 5-6 gündür ancak bir işe yaramadı.. Kuş neşeli neşeli hiç ötmüyor. Bir problemi var ancak anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim.

 78. Nalan dedi ki:

  Kuşumun tuvaleti götüne yapışıyor. Yere düşmüyor. Napmalıyım?

  • RosenCruz dedi ki:

   Kuşun kıç kısmını bir yıkayın ve/veya oradaki tüyleri makas gibi bir şey ile alın. Tüyler dışkının çıkmasını engelleyip yapıştırıyor labilir.

 79. yasin gündoğdu dedi ki:

  (Merhaba kolay gelsin 1 hafta önce iki tane yavru kuş aldım ancak kuşlardan erkek olanı doğru dürüst hiç ötmuyor ve tüyleri kabarık bir şekilde duruyor ancak yem filan yiyor bu şekilde olmasının sebebi nedir.)
  Yukardaki mesajı 3-4 gün önce yazmıştım. Kuşun fotografını istemişiniz ancak Fotograf getiremedim. Kuşumun tüyleri kabarık duruyor yem yiyor ancak çok fazla değil. Bir de sanki boğazına bir şey tıkanmış hıçkırık tutmuş gibi ses çıkarıyor ara sıra… Poposunda da bir hareketlilik var sürekli. Suyuna vitamin kullanıyorum 5-6 gündür ancak bir işe yaramadı.. Kuş neşeli neşeli hiç ötmüyor. Bir problemi var ancak anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim.

  • RosenCruz dedi ki:

   Kabarma hastalığı ciddidir. Kuşu sıcak tutmak, suyuna aspirin katmak gibi çözümler deneyebilirsiniz. Yem yemesi olumlu işaret. Cereyandan uzak tutun hayvanı, aspirin kırıp suyuna katın. İshali var mı ?

  • aslı dedi ki:

   eğer boğazına bir şey kaçmış gibi hıçkırığa benzeyen ses çıkarıyorsa o kuştan ümidinizi kesin derim. Bu solunum yolunda bir bakteri türü bulunuyor demek ve zamanla o kuşu boğuyor. 13 yıldır kuş besliyoruz ve şimdiye kadar belki 200 kuşumuz oldu çoğu da bu hastalıktan öldü. En son da dün en sevdiğim elimde büyüyen kuşlarımdan birini kaybettik. Veterinere götürebilirseniz belki kurtarır. Ama alalı bir hafta olduğuna göre aldığınız yere geri verebilirsiniz belki. Normalde astım ilacı öneriyorlar bu hastalıkta ama daha önce belirttiğim gibi astım ilacı ölümlerini hızlandırıyor. Kış aylarında çok sağlıklı bir kuşumuz hıçkırık gibi sesler çıkarmaya başladı. kuşu sıcak gece gündüz sıcak tuttuk denemediğimiz yöntem kalmadı. Üstelik kuşun iştahı da çok açıktı hatta kendine geldiği halde yem yemeye başlıyordu. Ama yine de hastalığı yenmeyi başaramadı. Aviastım ilacını verdiğimiz gece de öldü.

 80. yasin gündoğdu dedi ki:

  Lütfen bir cevap alabilirmiyim

  • RosenCruz dedi ki:

   Kabarma hastalığı ciddidir. Kuşu sıcak tutmak, suyuna aspirin katmak gibi çözümler deneyebilirsiniz. Yem yemesi olumlu işaret. Cereyandan uzak tutun hayvanı, aspirin kırıp suyuna katın. İshali var mı ?

 81. yasin gündoğdu dedi ki:

  İshali yok

  • RosenCruz dedi ki:

   O halde suya aspirin ve soğuk algınlığı için verilen damladan damlalıkla ağzına günde iki damla yapınız. O damla ucuzdur, kuşçularda satılır.

   • aslı dedi ki:

    eğer boğazına bir şey kaçmış gibi hıçkırığa benzeyen ses çıkarıyorsa o kuştan ümidinizi kesin derim. Bu solunum yolunda bir bakteri türü bulunuyor demek ve zamanla o kuşu boğuyor. 13 yıldır kuş besliyoruz ve şimdiye kadar belki 200 kuşumuz oldu çoğu da bu hastalıktan öldü. En son da dün en sevdiğim elimde büyüyen kuşlarımdan birini kaybettik. Veterinere götürebilirseniz belki kurtarır. Ama alalı bir hafta olduğuna göre aldığınız yere geri verebilirsiniz belki. Normalde astım ilacı öneriyorlar bu hastalıkta ama daha önce belirttiğim gibi astım ilacı ölümlerini hızlandırıyor. Kış aylarında çok sağlıklı bir kuşumuz hıçkırık gibi sesler çıkarmaya başladı. kuşu sıcak gece gündüz sıcak tuttuk denemediğimiz yöntem kalmadı. Üstelik kuşun iştahı da çok açıktı hatta kendine geldiği halde yem yemeye başlıyordu. Ama yine de hastalığı yenmeyi başaramadı. Aviastım ilacını verdiğimiz gece de öldü.

 82. Zeynep dedi ki:

  Ben yeni kuş aldım yaşını bilmiyorum ama biraz araştırdım ve erkek olduğunu fark ettim be yanına gidince bana uzun uzun bakıyor ne yemek yiyor ben yanındayken nede su içiyor üçüncü sürekli üstüme geliyor Buda beni korkutuyor ama babamı çok seviyor ona yem verdim ve su koydum daha sonra anlayamadığım bir şekilde kutusundan çıktı
  (şu anlık kutuda) bunları neden yapıyor olabilir bilgi verirseniz sevinirim

  • RosenCruz dedi ki:

   Yeni kuş aldıysanız diğer yorumlara verdiğim cevaplara bir göz atın. İlk geldiklerinde tedirgin olmaları normal. Ayrıca derhal kafese geçirin. Kutuda kendilerine gelmez, sizi de sevmezler.

  • Samet*y dedi ki:

   Evet güven sağlanmıştır %85 🙂 Sizin sayenizde Teşekkür ederim elimden inmiyorlar :D:D

  • RosenCruz dedi ki:

   Çok tatlılar. Uzun ömürlü olsun ve sizinle yaşasınlar güzel güzel inşallah.

   • Samet*y dedi ki:

    İnşallah 🙂 Milletsprays markalı bir yem aldım kızıştırıyor renkleri değişmeye başladı elime çıkmaya başladılar.fakat tüylerini dökmeye başladılar mevsimsel bir olaydır herhalde 🙂

    • RosenCruz dedi ki:

     Bu dönemde tüy bırakma çok normal. Sonbahar öncesi değişim ve Ağustos-Eylül sıcaklarına bir tepki 🙂

     • Samet*y dedi ki:

      Yanlız mürekkep balığı kemiği aldım onlar bide duşluk aldım birbirleri ile kavga etmeye başladılar mavişimiz çapkını köşeye sıkıştırıyor düşürüyor çok üzüldüm bu olaya :S sizde duşluğu kaldırmalımıyım ?

     • RosenCruz dedi ki:

      Tercih sizin. Ben kafeste sadeliği severim, atraksiyona girmem. Gereksiz kavga da olmaz 😉

 83. yiğit dedi ki:

  Benim kuşum arada sırada beni ısırmaya çalışıyor fakat bazen gasının bir kısmı kopuyor. Ne yapabilirim lütfen yardım edin.

  • RosenCruz dedi ki:

   Kopmak derken ? Büyük bir parça düşmüyor sanırım ufak kırıntı tarzı şeyler ? Yediklerinden ağzında kalanlar ve gagasının törpülenen kısmı olabilir mi o ?

   • yiğit dedi ki:

    Yo hayır bildiğiniz 1. gün ucu 2. gün yarısı çıkıyor üstelik kuş bir aylık ve hiç gagasını törpülemeyi düşünmedik

 84. Nalan dedi ki:

  Kuşumun bize alışması için napmalıyım? Elime aldığımda hemen elimi durmadan ısırıyor. Acaba bize alışamadığından mı?

  • RosenCruz dedi ki:

   Sabır ve sevgi ile onunla ilgilenmeye devam etmelisiniz. Eğer insanlara yakınlık eğilimleri yoksa bazı kuşlar asla gelmeyebilirler.

 85. Bengisu Parlak dedi ki:

  Merhaba ben Bengisu.. benimde iki tane kuşum var biri yeşil biri sarı onları büyütmek omzuma alıp gezdirmek istiyorumç.. Ama ne yazık ki benden korkuyorlar…

 86. emel dedi ki:

  merhaba ben dün yawru muhabbet kuşu aldım 1 aylık dediler önceden de almıştım o uçabiliyodu ama suan aldığım uçmuyo ishal olmus aldığım yerdeki yemle benim yemim değişik olduğu için sabah hemen aldığım yere gidip onların kullandığı yemi aldım. birde sabah kalktığımda banyoluğunu aksam takmıstık cıkarmamısız göğsü ıslanmıs kafesinin zemininde duruyodu hemen havluya sardım uyudu o uyurken bende yemi değiştirmeye gittim geldiğimde uyanmış canlanmıştı. yemin sadece beyaz olanlarını yiyor arada kafesinde de dolaşıyor. şimdi kafesine küçük havlu koydum içine girdi uyuyo kafesinin altını temizledim daha kaka yapmadı hasta mıdır sizce yemini iştahla yiyor??

  • RosenCruz dedi ki:

   Anlattıklarınızdan şu an durumu iyi gibi bir sonuç görünüyor bana. Yem yemesi ve kafeste dolaşması güzel.

   Küçük sanırım daha. Resmini de atarsanız daha iyi anlarız.

   • emel dedi ki:

    kakası yeşil sarı karışımı gibi ve çok sıvı yemlerin sadece beyazlarını yiyor ??

    • RosenCruz dedi ki:

     Yemlerin beğendiklerini yiyor olabilir. Nasıl bir yem koydunuz ondan da emin değilim. Yem yemesi yeterli bizim için. hangilerini seçtiği değil. Kakası sıvı ise ve 24-36 saat geçmezse ishal ilacı damlatın ağzına. Kuşçularda bulunur.

     • emel dedi ki:

      mavi boncuk markası aldığım yer onu kullanıyormuş siz ilk cevap yazdığınızdan beri yem yiyor seçe seçe. resmini çekicem ama çıkmıyor yemlikten

     • RosenCruz dedi ki:

      Tamam bekleriz 🙂 Doyursun karnını şeker şey 🙂

     • emel dedi ki:

      resmini çekmek için elime aldım üstüme kondu yukarı çıktı boynum sıcak geldi herhalde tişörtumdan içeri girmeye çalıştı 🙂 çok sıcak hiç korkmuyor bizden. büyüten güzel büyütmüş çok sevindim öyle olmasına resmi çektim ama nasıl atacağımı bilmiyorum

     • emel dedi ki:

      resmini çekmek için elime aldım üstüme kondu yukarı çıktı boynum sıcak geldi herhalde yakamdan içeri girmeye çalıştı 🙂 çok sıcak hiç korkmuyor bizden. büyüten güzel büyütmüş çok sevindim öyle olmasına resmi çektim ama nasıl atacağımı bilmiyorum

     • RosenCruz dedi ki:

      hizliresim.com gibi bir siteye resmi yükleyip linki burada paylaşabilirsiniz. sıcakkanlı bir kuş ise çok iyi 😉

     • Samet*y dedi ki:

      Hasta gibi gözüküyor 🙁

     • emel dedi ki:

      yemek yiyor uyuyor kakası düzelmişti akşam aldığım yerde cıvıl cıvıldı ewe geldik akşam olana kadar aynı şekildeydi akşam oldu sakinleşti arada tellerde dolasıyo sonra tekrar duruluyor.

     • emel dedi ki:

      şimdi ben onla konustukca teli ısırıyor kafamı nereye götürürsem oraya geliyor sesime tepki veriyor

     • RosenCruz dedi ki:

      Bana hasta gibi gelmedi. Güzel bir kuş almışsınız. tepkileri hoş. Sevecen bir şey 😉 Bunlar iyiye işaretler hep.

     • emel dedi ki:

      ben olmayınca kafesin altında öylece duruyor uyuyor ben geliyorum konuşmaya başlıyorum hemen canlanıyor ama hep aşağıda duruyor nasıl yukarı alışır ?

     • emel dedi ki:

      yakından ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim

 87. Efe olcay dedi ki:

  Merhabalar kuşum biraz halsiz kabarık duruyo ve kafası hep arkada bizde ilaç aldık hangi ilaçlar zararlı biliyor musunuz

 88. citoli çıt çıt dedi ki:

  Merhaba Dün yeşil küçük bir kuş aldık bugün oldu hala çok sessiz salıncağında duruyor hareketsiz gibi genelde uyku halinde, bazen de kabarıyor, kaşınıyor, gagasıyla falan. Yem yediğini görmedim hala korkmuş olabilir mi? Küçük 1.5 aylık demişlerdi, tohum şeklinde bonnie yem verdiler, yem yemediği halde az birşey dışkılamış. Biz görmeden yemiş de olabilir mi? Çok sakin olması ve kaşınması normal mi?

  • RosenCruz dedi ki:

   Hep yazıyorum yorumlarda. Size de cevap vereyim. kuşun yeni bir ortama girince böyle davranması normal. Siz ilk defa okula gittiğinizde, askere, ilk defa farklı bir ortama girdiğinizde de donuklaşır, bir süre tepki vermezsiniz. Durgunlaşırsınız. özellikle küçük kuşlarda da durum aynı. Biraz zaman verin alışsın ortama. Siz ıslıklarla, konuşarak, sabırla sevin onu.

   Yem de yer su da içer. Hiçbir canlı kendini ölüme mahkum etmez. Kabuksuz yem ise anlaması zor ama kabuklar var ise etrafta yemiştir yem. Yavaş yavaş alışınca yiyecektir zaten. Durgunluk normal yani bu aşamada.

   • citoli çıt çıt dedi ki:

    Çok teşekkür ederim, bitli midir diye korktuyduk da 🙂 arada eğer sormamız gereken şeyler olursa sizin yardımlarınızı bekliyoruz.

 89. RosenCruz dedi ki:

  Çok yakında bir Sıkça Sorulan Sorular (FAQ / SSS) bölümü de koyacağım bloga. Yakında geliyor.

 90. Efe Olcay dedi ki:

  merhabalar yine ben muhabbet kuşum mack 2 gündür hiçbir şey yemedi zayıfladı gözlerini bütüngün kapalı tutuyo sadece arada bir açıyo ilaç aldık içti ama bir faydasını görmedik hep bir yerde takılı kalıyo bütün gün aynı tünekte bir tünekten diğerine geçerkende zorlanıyo bazen folluka girip yatıyo kafasını ya kafesinin kenarlarına yaa follukun köşelerine yaslıyo eskiden konuşurdu şimdi bir kelime etmiyo dişi fakat 6 gün öncesi burnu kahverengi iken şimdi masmavi ölür diye çok korkuyorum iyileşir mi

  • RosenCruz dedi ki:

   Geçmiş olsun. Mack’un durumu anlattığınız gibiyse sıkıntı var. Tüylerde kabarma, kafayı ensesine gömüp bekleme gibi durumlar var mı? İshal belirtisi ?

   • Efe Olcay dedi ki:

    2-3 gün önce kabarık durup kafası arkada bekliyodu ishal de var

    • RosenCruz dedi ki:

     O zaman ishal ilaçlarını verin güzelce. Damla ile ağızdan. Üşümesin bu sırada. Cam falan açılmasın odasında cereyan almasın.

     • Efe olcay dedi ki:

      Teşekkürler ishali geçti ve çok az yem yedi eski hareketliliği yol ama iyileşiyo gibi çok saolun

     • RosenCruz dedi ki:

      İlaçlara ve ilgiye devam 😉

 91. özlem dedi ki:

  Merhaba ben daha kus almadim ama pazar gunu almayi dusunuyorum. Odama koyucam odamda ayna var aynadan korkarmi?

  • RosenCruz dedi ki:

   Aynadan korkmaz. Kafesler için de minik aynalıklar vardır korksalar öyle bir ürün olmaz.

 92. zeynepsu dedi ki:

  kuşum çapkın çok tüy döküyor .bütün bütün tüy döküyor.ne yapmalıyım?

 93. emel dedi ki:

  merhaba tekrar ben fıstık sürekli yiyor kakası sarı gibi sanki kusmuş gibi işten geldim böyleydi bi ara yemeyi bırakmıştı şimdi tekrar başladı ne yapmalıyım ?

  • RosenCruz dedi ki:

   Çok mu yemek yiyor? O halde hareket etmesini sağlayın. Ruhsal, fiziksel bir sıkıntı yok ise herşeye de kafanızı takmayın. Rahat olun biraz 😉

   • emel dedi ki:

    dün akşam evde değildim bu akşam geldim kafesi açmış kardeşim ve babam hiç uçmamış ellerine almışlar çok fena ısırmış beni hiç ısırmadı, korkutmuşlar kuşu. ishal ,ilacı aldım veteriner hemen evimizin yanında oraya götürmüştüm. sürekli yemde yiyor su içiyor kafesin altında duruyor hiç tüneğine çıkmıyor. aldığımın ertesi sabahı kurulamak için elime almıştım uçmayı deneyip gagasının üstüne düşmüştü bir kaç defa bende zarar görmesin diye çıkarmamıştım . bugün çıkarmışlar dışarı yerde zıplaya zıplaya dolaşmış uçmamış hiç ?? tüneğinde 2 dk duruyor sana aşağıya iniyor babam hasta bir sorun var geri ver diyor ama ben vermek istemiyorum :((

    • emel dedi ki:

     tüyleri hep kabarık duruyor uyuyor sürekli sesi de çıkmıyor alışamadığı içindir diyorum ama ya hastaysa ishali düzeliyor gibi kakası yeşile döndü ama hala sıvı ?? ilaca bir hafta devam etmemi istedi veteriner?

     • RosenCruz dedi ki:

      Veteriner kontrolünde devam ediniz. Geçmiş olsun

     • emel dedi ki:

      teşekkürler iyileşmek üzere, rengi düzeldi kakasının sadece biraz sıvı

 94. Samet*y dedi ki:

  Tekrar merhaba 🙂 çifleşmeleri için nijer tohumu kattım yemlerine yanlız kafeste maviş ara sıra kur’una katılıyor biraz işe yaradı fakat maviş tam kızışmadı :Dçapkın kafesteki herşeye hallenmeye başladı sizce nijeri kesmelimiyim ? 😀

 95. muhammet dedi ki:

  ben daha kus almadım ama almayı düsünüyorum kusun iyisinden nasıl anlarım hastamı degilmi uysalmı vs.

  • RosenCruz dedi ki:

   Kuşçunuzdan yardım isteyin. Kuş ile kimyanız uyuşmazsa geri götürme şartı ile alın. Olabildiğince küçük ama yem kırmayı ve yemeyi becerebilecek kadar da büyük alın.

 96. ayşe dedi ki:

  merhaba 45 günlük beyaz bır kuş aldım fakat nasıl tımızlenır yanı suyun altında yıkamalımıyım bılmıyorum acaba yardımcı olur musunuz

  • RosenCruz dedi ki:

   Youtube da muhabbet kuşu banyo videoları var. İzleyebilirsiniz. Genelde banyoluklarda kendi yıkanırlar. Duş ahizesinde ılık su ile siz de yıkayabilirsiniz ama gerek yok. Onlar kendileri içgüdüsel olarak çok güzel ve neşeli yıkanmaktalar. Duş işi riskli.

 97. azime dedi ki:

  merhaba bizim kusumuz 3,5 aylık. en azından oyle diye aldık. alalı 1,5 hafta oldu. Çok aşırı urkek bir kus. Yanına gelip laf atıyoruz hemen kanatları titriyor. satıcı beyfendi diğer kafese geçirirken kusu biraz zorladı. kus egitim yazılarını okudum. 2 günde bir ucurun kusu diyorlar. kusum kafeste kendini güvende hissediyor. onu ucsun diye çıkarırsam ya kafese dönmezse? bir de çok asırı kasınıyor. tuglerini temizler gibi ama biraz fazla sanki. satıcı beyfendi antıbit spreyi verdi. onu da korkacak diye pek kullanamıyoruz. ne önerirsizin. ayrıca tırnakları da uzun. kusumu korkutmadan nasıl kesecegim tırnaklarını?

  • RosenCruz dedi ki:

   Spreyi kanat altlarına ve açık yerlerine kullanın.

   Günde bir iki kez çıkarın. Kafesine döner. Yemi ve suyu orda sonuçta. Öğrensin odayı ve kafesinin yerini.

   Rahat olun.

 98. ilker dedi ki:

  kuşumuz yaklaşık 5 veya 6 aylık mış aldım eve getirdik herşey güzeldi elimise kafamısa omuzumuzdan inmiyor du dün akşam işden gitdim kafesinden aldım elime elime geldi ve kendini geriye doğru bıraktı yere düşüp biraz cırpınıp can verdi bi anlam veremedim siz ce ne olmuş olabilir kuyruğu da 5 cm uzunluğundaydı

 99. Hasan dedi ki:

  Merhabalar benim bir çift zebra ispinozum var. Zebra ispinozları hakkında ne bildiğinizi bilmiyorum ama yinede ben sorayım. Dişi kuşum erkeğin ensesindeki tüyleri yoluyor erkeğin ensesinde tüy kalmadı bir de dişi erkeğe göre daha cüsseli daha mı büyük yoksa yaşıtlar mı nasıl anlayabilirim yardımcı olursanız sevinirim

 100. irfan dedi ki:

  selam admin abi bişey sorucam kuşumu ne zaman yıkamalı ve ne zaman tırnaklarını kesmeliyim bana bunu söylersen çok memnun olurum

  • RosenCruz dedi ki:

   Bilmiyorsanız tırnak kesmeyin. Yanlış keserseniz bir milim bile kanarsa kuş ölür. Yıkamayı da bırakın ılık suyu tas ile kafesine kendi yapsın. Youtube’da banyo videolarına bakabilirsiniz muhabbet kuşlarına.

   • özlem dedi ki:

    abi benim kuşumun tırnağını kestik biraz kanadı ve üzerinden ay geçti bişey olmadı

    • RosenCruz dedi ki:

     Dikkat edin. Kanama devam ederse ölümcül olabilir. Tırnak kesmeyi bilmiyorsanız çok zorlamayın. Yazık hayvana.

 101. revann dedi ki:

  muhabbet kuşumu alalı 4 yılı geçti. fakat bu süre içinde gaga taşı kullanmadım. bazı siteler gaga taşının kullanılmaması durumunda kuşun rahat yem yiyemeyip ölebileceğini söylüyor. kuşum için gaga taşı kullanmalı mıyım? ya da alırsam bakımını yapamayabileceğini düşünüyorum. ne yapmalıyım?

 102. sadık dedi ki:

  merhaba ben yeni bie muhabbet kuşu aldım tamamen eve alışması ne kadar gün sürer
  bana alışması için e yapmam gerek
  onu nasıl konuştuarbilirim eve alıştıktan sonramı kafesten çıkartıp evde omuzumda gezdiriyim yoksa alıştırmak için mi bunu yapıyım
  ona elma tohumu vesayre meyve tohumu verebilirmiyiz

  • RosenCruz dedi ki:

   Elma içi verin yer. Sevin, ilgilenin ve konuşun. Bir hafta içinde eve ve ortama alışır. Sonra çıkartabilirsiniz.

 103. sadık dedi ki:

  bekliyorum abi cevabı

 104. sadık dedi ki:

  çok yerse ölürmü ::::kendisi doyduğunu bilmezmi:::bunun için ne yapmam lazım

 105. Selma dedi ki:

  Bir arkadaşım hediye olarak 3 ay önce bana bir muhabbet kuşu getirdi. Rengi sarımtırak yeşil ve yavru olduğnu sanıyorum, gagasının üstü gri, muhtemelen dişi. Fakat kendisi çok yabani, kafesini tuttuğumda parmağmı ısırmak için sürekli hamle yapıyor, bu kuşu nasıl evcilleştirebilirim ? Elimi kafese soktuğumda ordan oraya uçuşuyor, korkuyor, ben sürekli kendisiyle konuşuyorum, bazen kuş sesi dinletiyorum, yemesi içmesi ötmesi normal bir problem yok ancak kuşu elde gezdirecek hale getiremedim, çok yabani. Bir de günde kaç saat uyumalı ve kafesini örtmek mi gerekiyor ? Fazladan bir odam var gece götürüp oraya koyuyorum ama üstüne örtü örtmüyorum. oda karanlık ve sessiz. Kuşum sürekli kaçıyor, nasıl evcilleştirebilirim ?

  • RosenCruz dedi ki:

   Karanlık ve sessiz odada üstüne bir şey örtmek gereksiz. Dişiler benim gözlemime göre daha yabani olabiliyorlar. Söyleyeceğim şeyleri hali hazırda yapmışsınız. Böyle bir kuş uzun yıllar önce bende de vardı. Bir türlü evcilleştirip, sevecen hale getiremedim. Kuşçuya götürdüm ve kendi türünün arasına bıraktım. Anladım ki insanlara meyilli değildi. Daha önceden yaşadığı deneyim vs. olabilir. Siz isterseniz bir de erkek kuş getirmeyi deneyebilirsiniz yanına.

   • Selma dedi ki:

    Yanıtınız için çok teşekkür ederim, sağolun. Tavsiyeniz üzerine yanına bir de erkek kuş getirmeyi deniyeceğim ve hala yabaniyse havaya salamıyacağıma göre ölene kadar bakarım ona, ne yapayım, kader, kısmet.

 106. sadık dedi ki:

  alıştıktan sonra çıkartıcam dediğiniz gibi 1 haafta alışması için zaman verip çıkartacağım
  bu yüzden herkes çok yer ölür
  diyo onu uçur diyo bu konudan çok korkuyorum ne olur bilgi verin o doyunca doyduğunu bilip durmazmı yoksa yemeye devemmı eder
  ne olur bilgi

  • RosenCruz dedi ki:

   Doyduğunu bilir. Merak etme. Açgözlü hayvan değildir o. Bir kaç gün sev ve ilgilen. sonra kafesin kapağını aç bakalım neler olacak.

 107. kadir dedi ki:

  Yavru muhabbet kuşu aldım. Ne kadar sūre kafeste kalmalı?

  • RosenCruz dedi ki:

   Bir kaç gün ortama alışsın. İlgilenin sevin konuşun ıslık çalın. Sonra çıkabilir.

 108. Samet*y dedi ki:

  merhaba erkeğin kafasında kan var 1 saatliğine kafeye gitmiştik geldik kafası kanlıydı kurumuş ama ne yapmam gerekir .s bu saatte veteriner bulamam

 109. sadık dedi ki:

  ben kuşumu salı akşamı aldım 10 eylülde abi ben 16 eylülde okula başlıyıcam annemde işe gidiyor ben aslında 12 de geliyorum kuşum için sıkıntı olurmu sıkılırmı fazla .10 aldık 16 tısında okula başlıyıcamm 6 alıştığı iiçin bi sıkıntı olmaz diye düşünüyorum .bu konuda sen ne düşünüyorsun abi ……fazla biir sıkıntı olur dersen annem yanına bir tane daha alacak …zaten bize yavaş yavaş alışıyor sürekli ilgileniyoruz aşkım deyince sürekli ötüyor aşkım lafına alıştı abi bu konu hakkında bir bilgi ver …teşekürler

  • RosenCruz dedi ki:

   Sıkıntı olmaz. Ama siz evde yok iken kafeste tutun. Dışarda gezmeye falan kalkar sağa sola sıkışabilir ya da yerlerde dolaşmak isteyebilir. Eve biri girince görmeden ezersiniz.

   Ev boş iken daima kafeste tut.

 110. sadık dedi ki:

  birde abi bizim ev bodrum kat olduğu için kuşum sabah ggüneşi göremiyor.muhabbet kuşum için güneş görmesi zorunlumudur ..3 gündür güneş göremedi bir sıkıntı yok gibi.bu güneş işi sıkıntı olurmu abi .sıkıntı olursa kafesi alıp dışarıya çıkarayımmı sabahları…ama abi çorumda zaten havalar soğdu güneş kalmadı.bilgi abicim

  • RosenCruz dedi ki:

   Kuşa biraz öğlen güneşi aldır. Bunlar güneşi, gün doğumunu çok sever sevinirler. Ama sakın güneşte bırakma ha. Sadece güneşi görmesini ve hissetmesini sağla. Doğrudan güneş altında bırakma ölür.

 111. sadık dedi ki:

  abi nelerden çok korkar muhabbbet kuşu

  • RosenCruz dedi ki:

   Ani hareketler
   Rahatsız edici gürültüler
   Çeşitli nesneler, cihazlar, aletler

   Genel olarak korkak hayvanlardır. Çok korkarlarsa can bile verebilirler oracıkta. Dikkatli olmalıyız

  • Ayşegül dedi ki:

   sinekten böcekten filan da korkabilirler bizimki çok korkuyor

 112. sadık dedi ki:

  bazıları kuşumun yalnızlıktan öleceğini söylüyorlar -sen ne düşünüyorsun bu konuda

 113. cansu dedi ki:

  Merhaba, bizim yaklaşık 1 yıldır baktığımız bi mubişimiz var. ilk 6 ay hastalıkla alakalı hiçbir sıkıntı yaşamadı sonra ishal oldu veterinere götürdük iğne yaptı 3 günde kendine gelmişti. 1 ay önce de tekrar aynı sorunu yaşadık bu kez gittiğimizde dışkısında parazit olduğunu söyledi ona özel bi damla verdi. 3 gün dediği şekilde uyguladık ama herhangi bi değişiklik olmadı. bunun yanında vitamin ve mineralde damlattık ağzına. şuan daha iyi görünüyor dışkısı düzelmeye başladı ama eski hali yok artık. yeme içmesinde bi problem yok ama çok zayıfladı:( ne yapabilirim elimden gelen herşeyi denedim lütfen bi çözüm yolu söyleyin.

  • RosenCruz dedi ki:

   Çok ama çok narin hayvanlar bunlar. Ciddi hastalıklardan sonra üç parmak kadar kalırlar. Normaldir. Canları o kadar zaten. Ölmeye bir nefes kadar yakınlar. Siz veteriner kontrölünde beslemeye devam edin inşallah kısa vakitte toparlanır içinizi de ferah tutun.

 114. yasin dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin dişi bir tane kuşum var kuyruğu sürekli aşağı yukarı kalkıp duruyor. Poposunada pisliği yapışıyor. Hıckırık tutmuş gibi sesler çıkartıyor. Bi sorunu var ama ne olduğunu anlayamadım. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim. Birde poposunun keanrındaki tüyleri dökülüyor popo kısmı açıldı. Bu olay 2-3 gündür devam ediyor. Yem yemesinde sıkıntı yok.

 115. dnzn dedi ki:

  merhaba bnim kuşum çok agrasif ve soğuk davranıyor el uzatsam hemen korkup ısırmaya başlıyor ne yapmalıyımmm ??

 116. yasin gündoğdu dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin. Benim kuşumun bir problemi var ama anlayamıyorum. Kuyruğu aşağı yukarı sürekli hareket halinde ve pisliği kıçına yapışıyor. Hıçkırık tutmuş gibi sesler çıkartıyor. Birde poposunun oldu yerde tüyleri azalmaya başladı. Poposu da sanki bir kalp atar gibi hareketli napmalıyım sizce şimdiden teşekürler…

  • RosenCruz dedi ki:

   Yıkayın kuşu. Kıç kısmına özellikle dikkat ederek.

   İshal gibi bir sıkıntısı var mı ?

 117. yasin gündoğdu dedi ki:

  hayır kuş ishal değil dışkısı oldukça katı.

  • RosenCruz dedi ki:

   Peki yem kusma ya da yem yutkunma gibi hareketler, yemin ağzına gelmesi durumlar oluyor mu bu hıçkırık gibi hareketler esnasında ?

   • yasin gündoğdu dedi ki:

    yem kusma olduğunu görmedim ancak. Bazen kafasını havaya doğru kaldırıyor ağzını açıyor. Yem yer gibi bi sesler geliyor çıtır çıtır.

    • yasin gündoğdu dedi ki:

     Poposu çok hareketli popo bölgesi sanki kalp atıyor gibi bir içeri bir dışarı hereket ediyor:(

 118. elif dedi ki:

  Kusumun parmağına ip dolandı doktor parmağını kesti ben kuşuma açık yem alıyorum doktor bana açık yem almamamı söyledi meyve vermemi söyledi ben meyve veriyorum ama yemiyor doktor kuşumun aç olduğunu söyledi ve zayıf oldunu söyledi ağzına aldığı yemleri geri tükürüyor kuşum ölürmü ya da napmalıyız?

  • RosenCruz dedi ki:

   Doktor kontrolünde devam ediniz. Hem yem hem de meyve verebilirsiniz neyi beğenirse onu yer. Yemleri geri tükürmesi bir kusma vb. şekildeyse eş istiyor da olabilir.

 119. Ceren KUŞ dedi ki:

  merhaba ben daha kuşumu alalı 2 gün oldu ama benden önce 3 tane arkadaşı varmış bir abi bana bu kuşu hediye etti diğer 2 kuş orada ben bu kuşu 2 saat kendi haline bırakıyorum sonra onunla konuşuyorum konuştuğum zaman
  ötüyo fakat kafesin kapıları açıkken dışarı çıkmıyo neden acaba???

  • RosenCruz dedi ki:

   Çıkar muhtemelen biraz alışsın yeni ortamına. Merak etme sen konuşmaya sevmeye devam et 😉

 120. Efe olcay dedi ki:

  Arkadaşlar mack öldü :((( :'( kuşunuz ishal oldumu elveda diyin ilaçlar işe yaramıyo :((. Jeremy ve sally de ishal oldu bu acıyı bir daha çekemem jeremy ve sally den sonra başka hayvan falan almayacağım

  • RosenCruz dedi ki:

   Çok üzüldüm başın sağolsun. İshal olan kuşlar iyileşebilir ama Mack’ın durumu ağırmış demekki 🙁

 121. ömer dedi ki:

  mrb. ben yaklaşık 1 ay önce 1 erkek mubiş aldım aldığımda henüz yavruydu onu önce odaya alıştırmaya çalıştım alıştıda şimdide kafesini uzun süreli kapalı tutunca neredeyse saatlerce sağa sola hızlı adımlarla yan yan koşu yapıyor kafesi açınca çıktığında konduğu ilk yerse ya başım yada omuzum oluyor üzerimden asla inmiyor sürekli olarak onunla ilgileniyorum günümün yarısını onunla geçiriyorum konuşturmaya çalışıyorum sizce nekadar zamanda istediğim şekilde konuşmaya başlicaktır dediğim gibi 2 aylık şuan ama 1 aydır benimle.

  • RosenCruz dedi ki:

   Çok harika bir kuş almışsınız. İlgilenmeye devam bir kaç ay içinde konuşur merak etmeyin. Sizi sevmiş. Aynen devam 😉

 122. Ardıç dedi ki:

  Merhaba. Yavru bir muhabbet kuşu aldım yaklaşık 35-40 günlük sanırım daha gagasında siyahlıklar geçmemiş. Dün aldım kuşu. 1 gündür bir şeyler yedirmeye çalışıyoruz ama yemiyor hiçbir şey. Ele geliyor omza geliyor uçmayı da yeni yeni öğreniyor ama yemek yemeden daha ne kadar durabilir bu kuşlar? bir de ne yedirebiliriz.

  • RosenCruz dedi ki:

   Yemediğinden emin misiniz? Eğer çok küçükse yem kırmayı bilmiyor olabilir. Kuşçulardan kabuksuz yem alın direk yutsun onu. Biraz büyüdükçe kabuklu yem de verirsiniz öğrenir. Ama acele edin aç kalmasın eğer hiçbirşey yemiyorsa.

   • özlem dedi ki:

    muhabbet kuşlarım ne zaman konuşmaya başlayacak merak ediyorum (not:benim muhabbet kuşlarım iki buçuk aylıklar)

    • RosenCruz dedi ki:

     Daha küçükler ama iki tane varsa konuşması zor. Genelde tek olanlar konuşurlar. İkisi öter dururlar bol bol 🙂

     • özlem dedi ki:

      benim muhabbet kuşlarımdan bir tanesi devamlı ısırıyo bu konuda ne yapmalıyım (erkek olanı ısırıyor )

     • RosenCruz dedi ki:

      Hırcın demekki. Bişi söylemesi zor açıkçası kendi uysallaşmazsa geri verin başka kuş alın.

   • özlem dedi ki:

    benim kuşumun ayağı kanadı ve ayağına pek basamıyo ve de ayağı şişti ne yapmalıyım 🙁

 123. ali dedi ki:

  hocam kuşun tüyü dökülüyo acaba neden hasta mı bı de kaşınıyo ama sürekli değil cok hareketli masllah cevabınızı beklıyrum

  • RosenCruz dedi ki:

   Mevsim sonunda normal. Ama çok kaşınıyorsa banyo gerekebilir. Nasıl banyo yapması gerektiğini Youtube’dan bakabilirsiniz. Genelde kendileri suda yıkanırlar.

 124. Özgür dedi ki:

  İyi günler. Benim kuşum 4 aylık ve ben ona 2-3 bişeyler öğretmiştim fakat birden ne olduysa uçamamaya başladı konuşmaz oldu neşesi kayboldu ve sürekli uyukluyor. Veterinere ve kuşçulara götürdüm sağlıklı diyorlar ama benim görüşüm öyle değil çünkü neşeli olan hayvan birden durgunlaştı. Sizce ne olmuş olabilir ve neler yapmalıyım ?

  • RosenCruz dedi ki:

   Kuşu korkutan bir olay oldu mu? Bir şok geçirdi mi? Genelde ciddi bir ölüm tehlikesi yada korku sonrası durgunlaşabiliyorlar. Böyle bir olay var mı ?

   • Özgür dedi ki:

    Yok saydıklarınızdan herhangi biri olmadı ceyranda kalmış olabilir diyorlar, bununla bi alakası olabilir mi ve aynı zamanda kuşum ishalde ?

    • RosenCruz dedi ki:

     Evet cereyan kuşu durgunlaştırır ve hasta eder. Genelde tüylerini kabartır. Rüzgar ve cereyan almamalıdır. İshal damlalarından tedarik ederek kullanınız mutlaka. Geçmiş olsun

     • özlem dedi ki:

      hocam kuşumun ayak parmağına bir şey oldu ve annem onu veterinere götürdü parmağı kırılmış bir krem verdi adı ihtiyol kuşuma bi zararı dokunurmu acaba 🙁

     • RosenCruz dedi ki:

      Veterinerler bu konularda uzmandır. Uzmanlıklarına güveniniz.

 125. sadık dedi ki:

  abi ben ve annem kuşumuzu çok sevdik kafesin içinde çok normalkdavranıyor yem yiyor su içiyor.annmele ben konuşunca ötüyor karşılık veriyor ama .kafesi açınca
  kafesinden çıkmıyor bizden korkuyor asla çıkmıyor.ne yapabiliriz

 126. sadık dedi ki:

  bi kere açtım korka korka çıktı
  asla bize yaklaşmadı ortalıkta deli gibi uçtu bağıra bağıra koltuğa kondu.elimi uzattım belki gelir diye ama elimi 2 3 kezısırdı deli gibi uçtu çarptı bişeyler yaptı ama asla bizeyaklaşmadı bideannem denedi ozaman da çarpa çarpa korka korka kafesine kaçtı 5 dakika sonra normal haline döndü yedi içti konuştuk karşılık verdi ama 5 dakika önce bunun yerine kıyameti kopardı
  alalı 1 hafta oldu ve 5 günü bunu yaptık.olmadı şimdi 1 hafta oldu ne yapmalıyım
  ayrıca kuşum çok sağlıklı sizin verdiğiniz kritik bilgiler sayesinde

  • RosenCruz dedi ki:

   Estağfurullah. Zamanla sizlere ve ortama çok güzel alışır diye düşünmekteyim. Şu anda baktığım dişi kuş olan Limon bir ayda evcilleşti ve elime geldi neredeyse. Bu iş tamamen sabır ve sevgi işi. Ama bazen bazı kuşlar evcilleşmiyor cidden. O zaman yapacak bir şey yok. Sizde vazgeçmek için çok erken. Aynen devam 😉

 127. ay adam dedi ki:

  daha önce yazılmış ama net cevap vermemişsiniz. ama aynı sorun bendede var

  Benim kuşumun bir problemi var ama anlayamıyorum. Kuyruğu aşağı yukarı sürekli hareket halinde ve pisliği kıçına yapışıyor. yem kusma olduğunu görmedim ancak. Bazen kafasını havaya doğru kaldırıyor ağzını açıyor. Yem yer gibi bi sesler geliyor çıtır çıtır. Birde poposunun oldu yerde tüyleri azalmaya başladı. Poposu da sanki bir kalp atar gibi hareketli, ishal değil, dışkısı gayet katı. sorunu nedir. yavru bir kuş. iyade etme şansımız var kuş bize alışmadan iyade etmek istiyoruz ciddi bi sorunu varsa

  • RosenCruz dedi ki:

   Kıç bölgesine yıkama gerekebilir. Su spreyi de uygulanabilir. Bazen o bölgedeki uzun tüylere dışkısı yapışabiliyor hayvanın. Kalıntılar da o bölgede tüy dökme yapıyor.

   O ağzını açma kafayı kaldırma hareketi normaldir. Yapmayan kuşum olmadı. Esneme, yutkunma gibi anlamları olabilir.

 128. Özgür dedi ki:

  İyi günler birde benim kuşumun tek kanadı hep sarkık duruyor acaba incinmiş mi olabilir yoksa kırılmış mı ? Birde ben ona 3 gün önce eş aldım bugün bir kere aynı kafese koyayım dedim ve gagalarını açıp birbirleriyle gagalarını dokundurdular öpüştüler gibi bu ne anlama geliyor sizce ve eski kuşum yenisinin tüylerini gagalar gibi hep arkasından, onu acaba istemiyor mu yoksa kaynaşma evresi mi olabilir ?

  • RosenCruz dedi ki:

   Kanat için görmeden yorum yapmak zor. Eşlerin uyumu tam olarak bir hafta içinde olabilir ve birbirlerini kaşıyor olma ihtimalleri var. Biraz bekleyip görmek en iyisi.

 129. eda dedi ki:

  kuş nasıl ele alıştırılır

 130. eda dedi ki:

  kuşları ele nasıl alıştırırız?

 131. RosenCruz dedi ki:

  Maalesef 19-24 Eylül arası gelen yorumlar ile ilgilenemedim. Tüm yorumlar spam botları ile karıştı ve çöpe gönderildi. Benden yanıt bekleyenler, soruları olanlar tekrar yazabilirler.

  Gecikmeler için özür dilerim.

 132. ebru dedi ki:

  23 eylülde kuş aldık kumunu, gaga taşını vitanimini ve yemini aldık aldığımızda çok güzel oynuyordu ama hiç ses çıkarmıyordu.ertesi gün hiç hareket etmedi gözünü bile açamıyordu aldığımız yere gitti hayvanlar da böyle durumlar oluyor dedi sebebi neden acaba ölmesinin..

  • RosenCruz dedi ki:

   Kuşu görmeden bilmeden takip etmeden yorum yapmak cidden zor. Suyunu yemini düzgün verdiniz. Korkması, kafeste bir yere çarpması, düşmesi gibi bir olay oldu mu ?

 133. esmanur dedi ki:

  merbaba biz 10 gün önce dişi bi kuş aldık kuşumuz öncedn ısırsada acıtmazdı simdi acitmaya basladi bu simardiğindan mı yoksa bizden korktuğundan mı bide kuşumuz bize tam alışmadn konuşabilir mi?? şimdiden teşekkür ederim 🙂

  • RosenCruz dedi ki:

   Dişilerin konuşması çok düşük ihtimaldir. Ama onlar da erkekler gibi ötebilir, ele avuca gelebilir, evin neşesi olabilirler. Zamanla gagası geliştikçe ısırmaları daha da acıtabilir. Ürkütmemek lazım fazla. Özellikle dudak ve burun ısırmaları acıtabilir 🙂

 134. Cem dedi ki:

  1.) Abi merhabalar benim dişi ve erkek muhabbet kuşum var ve ben bunlardan yavru almak istiyorum. Yanlız şöyle bir sorun oldu 2 ay önce çift olarak aldığım kuşlarımın dişisi öldü. Gözlemlediğim kadarıyla yavrulucaktı yumurtalığa girip sürekli yerini ayarlıyordu ama yavrulayamadı öldü. öldüğünde baktım poposunun ordaki tüğleri dökülmüştü aldığım yere sordum yumurtlayamadığı için ölmüştür dedi. Bu doğrumudur bir de sürekli bana dediği yüksek yere koy rahatsız olmasın dişi diyor buda doğrumudur. 2 ay geçtikden sonra
  2.) Şimdi tekrar dişi aldım abi ve çok hırçın elime alıyorum kanatıcak şekilde ısırıyor ve erkeğe zarar verirmi bundan korkuyorum arada dalıyor ısırıyor erkeği. Ben tekrar yavru almak istiyorum kuşlarımdan nasıl yapa bilirim bir de ben ballı yem kızıştırıcı diye bir yem var ondan kulanıyorum kuşçu bana bunları önerdi bir de kum diye bir şey önerdi bunları aldım ve koydum yemliklere. Birde elmayı kabuğunu kessem kafase koysam yerler mi veya abi ne yem önerirsin ne kullanmam gerekiyor kuşlarımdan yavru ala bilmem için her gün ilgi gösteriyorum ama erkekte dişide korkuyor kaçıyorlar. Yardımlarını bekliyorum abi. Şimdiden Teşekkürler.

  • RosenCruz dedi ki:

   1)Erkek ve dişinin uyumu şans işidir. Bazı dişiler cidden hırçın olabiliyorlar. Böyle bir şey olursa başka dişilerle denemelisin değiştirerek. Sırf çiftleşmek için çiftleşmezler bu hayvanlar. İnsan gibi sevmek ve gerçek bir çift olabilmek isterler. uyum olmazsa olmaz yani. Kafesi ve yuvalığı sakin bir şekilde koymak en iyisi. Gürültülü, sesli odada kuşlar çift olarak rahatsız olabilirler.

   2)Dediğim gibi doğru dişiyi almak için alırken erkek kuşunu da kuşçuya götür. Beğenerek beraber seçin. Kuşçudan da yardım iste. Ben normal yem kullanmaktayım. Katkı maddesini sevmiyorum kuşlara. Elmanın kendisi de kabuğu da iyidir. Dilerim güzel bir çiftin olur. Erkeğin üreme niyeti ve isteği olması da önemli.

   Sevgilerle.

 135. ayşe dedi ki:

  merhaba , benim kuşum 15 günlük erkek, bugün omuzumdaydı yüzümü öpüp duruyordu. daha çok uçamıyor. kanepenin kenarından yere attı kendini bir saattir sol ayağının üzerine basamıyor sürüklüyor napabilirm acil yardım edin. burda veteriner yok.

  • RosenCruz dedi ki:

   Kendiliğinden iyileşmesini beklerseniz kuş sancı çeker ve topallama vb. durumlar olabilir. Basit bir atel ya da bandaj uygulayın isterseniz. Ama uzman olsa ve görse iyi olurdu maalesef yokmuş.

   Tünekte durmakta sıkıntı çekebilir. Kafesin tabanına yem ve su koyun ordan yesin. Yumuşak bir bez ya da havlu da kafes tabanına konabilir rahat etmesi için. Bandajı dikkatli, kürdan gibi bir çıta ile atel şeklinde uygulamaya çalışın.

 136. Ayça dedi ki:

  Kuşumuzu alalı 1 hafta oldu. Nerdeyse hiç su içmemiş. Yani belki 1 cm filan inmiştim su seviyesi. Sizce normal mi. Kuşumuz yavru sayılır. Uçuyor filan ama…

  • RosenCruz dedi ki:

   Kafesinde temiz su olmasına ve suya ulaşabilmesine dikkat edin. Gerisini merak etmeyin. Hayvan kendini susuzluğa neden mahkum etsin ? 🙂

 137. nursel sener dedi ki:

  merhaba benim 3 yaşında bir erkek kuşum var benimle çok mutlu fakat ben yavru almak için 4yada 5 aylık şu anda bir dişi aldım bir bir lerine zarar da vermiyorlar ilgilenmiyor da erkek onunla degil benimle daha mutlu yavru alabilirmiyim lütfen yardımcı olurmusunuz

  • RosenCruz dedi ki:

   Birbirlerinden elektrik almadılarsa dişiyi değiştirin. Erkek kuşuda dişi almaya gittiğinizde götürün kendi seçsin eşini, kuşçular anlar söylerseniz 🙂

 138. Üretim dedi ki:

  Muhabbet kuşu üretimini yapmak kişiye kazanç sağlar mı?

  • RosenCruz dedi ki:

   Evet. Ama kaliteli çiftlerden kuş üretmek, onlara iyi bakmak ve iyi pazarlayabilmek lazım. Çok süper paralar olmasa da kazanç sağlanabilir.

 139. aysel dedi ki:

  kuşum elimi gördüğünde kaçıyor ve kafesin kapağı açık olsa bile ben çıkarmayınca kaçıyor. nasıl elime gelmesini sağlarım???

 140. ömer dedi ki:

  merhaba bnm yaklaşık 2 aydır baktığım bir erkek muhabbet kuşum var onu konuşturmaya çalışıyorum bana okadar alıştıki nerde olursa olsun seslendiğim an omzuma yada başıma konuyor odada eşimin omzundayken kapıya yaklaşıp ben gidiyorum diyince hemen geliyor ama aynısını eşim yapsa tınlamıyor bile bunu defalarca denedik hiç aksama yapmadan hemen geldi omzuma kondu kafesin kapısını sabah 6 da açıp akşam yatarken kapatıyoruz bunun dışında kesinlikle kapatmıyoruz yani evde özgür geziyor son zamanlarda garip sesler çıkartıyor sanki konuşmaya çalışıyor gibi ama ne söylediği net anlaşılmıyor konuşma aşamasında olduğunu düşünüyorum sizcede öylemidir yani konuşması yakınmıdır yoksa böyle kalırmı şuan 3 aylık müzik dinlerken özellikle konuşur gibi oluyor sanki şarkıya eşlik ediyor sizce bunun anlamı nedir birde bnden başkasıyla asla ilgilenmiyor sadece bnmle oynarken mutlu oluyor bnmle yalnızken konuşmaya çalışıyor eğitimine nasıl devam etmeliyim saygılar

 141. nazlıcan dedi ki:

  merhaba limon adında tatlı mı tatlı bir muhabbet kuşumuz var. bugün duvardaki saatten alırken ayağı takıldı ve ordan çektim. daha sonra kafesine baktığımda ayağında morluk vardı. üstüne basıyor ama morluk var arada karnına doğru çekiyor gözlerini kısıyor. çok üzülüyorum ağlıyorum elimden bişeyde gelmiyor bu saatte yarnda pazar ne yapabilirim :'(

 142. arzu dedi ki:

  abi bn bir muhabbet kuşu alcam konuşmayı öğretmek için kaç yaşında almam gerek kuşu

 143. beyza dedi ki:

  bende bir muhabbet kuşu almak istiyorum ama aannem kokar diyo sizce kokarmı

  • RosenCruz dedi ki:

   Kafesi iki haftada bir temizleyin koku falan yapmaz.

  • murat dedi ki:

   s.aleykum abicim bende 2-3 aylık 2 tane kuş var cinslerini bilmiyorum erkek yada dişi olduğuna dair bitanesi sağlıklı bitanesinde sanki sıkıntı var ayakların 2 sini yürütüyorum bitanesi sekiyo diğerine göre kalıbı küçük cansız gibi ama sağlamına göre daha çok imkansızları başarıyo ucmayı bilmiyolar sadece özürlü gibi duran kuş cubuğun üstüne cıkıyo 🙂 öylede bi sorunumuz var yani yürürken kafasını sanki taşıyamıyor ayakları yada güçsüz ne yapmam gerekiyo yardımcı olursanız sevinirimşimdiden tşk kolay gelsin

   • RosenCruz dedi ki:

    Ayak incinmesi genelde kendiliğinden geçer. Siz yem ve su ile güzel besleyin ilgilenin. Hareket etsinler. Bence henüz küçükler. İlk dönemlerde yürümekte bile zorlanırlar. Tahminim 3 aydan epey küçük oldukları yönünde. Bekleyip görelim. Gene yazın bana resimlerini de atabilirsiniz 😉

 144. Ramazan urhan dedi ki:

  ben ilk defa kuş almak istiyorumda yalnız bilmediğim için ilk başta tek kuşlamı başlıyım
  yoksa iki kuşlamı birde iki kuş alırsam ikiside aynı cinsmi olsun yoksa karşıt cinsmi yardımlarınız bekliyorum.teşekürler.

  • RosenCruz dedi ki:

   İki kuş olacaksa karşıt cins olsunlar. Tek erkek kuşla başlamanızı tavsiye ederim.

 145. kaan dedi ki:

  kuşu daha yeni aldık açık yeşil türde erkek yetişkin evde parlak eşyalarla oynamayı çok seviyor omzuma ve kafama çıkıyor birisinin omzundayken diğer kişi odadan çıkınca onun omzuna konuyor konuşturmaya çalışıyorum benle iyi anlaşıyor şimdilik bi sorunum yok sizce kuşum bana alışıp konuşmaya başlarmı

 146. semih dedi ki:

  merhaba, biz de 5 gün önce 2 aylık bir erkek yavru aldık. Aldığımız kafes içindeki yaklaşık 15 yavru arasından seçtik. Bir köşede sessiz duruyordu. Çok yaramaz olmasın diye onda karar kıldık. Ancak 4 gündür hala aynı sessizliğini ve hareketsizliğini koruyor. Hiç uçmuyor. İlk gün tüneğe bile çıkmadı hep yerde oturuyordu. Yem ve su tüketiyor. Dün biraz aksiyon olsun diye kafesten çıkardım ama uçmadı hiç. Koyduğun yerde duruyor. Sadece yürüyor. Omzumuzda parmağımızda duruyor. Bizden hiç korkmuyor ama çok stabil ve sessiz. Uyumayı çok seviyor. Sabah 07:00’de evden çıkıyoruz ve akşam 20:00’de eve dönüyoruz. Bütün gün evde yalnız duruyor. Bu şekilde devam eder mi yoksa bu durum geçici midir? Hareketlendirmek ya da uçması için yapmamızı önereceğiniz bir şey var mı? Yem olarak aldığımız yerin hediye ettiği karışık tohumlu paketten veriyoruz. enerji verecek başka bir şey gerekir mi? Teşekkürler.

  • RosenCruz dedi ki:

   Enerji için ekstra bir şeye gerek yok. Siz sık sık omzunuza alın elinize alın gezdirin. Beş gün iyi süre. Bir hafta daha verin. Alışmazsa yabani olma ihtimali yüksektir, insanlara uzak yani. kafesteki en hareketli, siz bakarken en cok tellere yapışan kuşu seçin 😉 Korkmayın yaramazlıktan falan.

   • Semih dedi ki:

    Yanıt için teşekkür ederim. Kuşumuz yabani değil bence bizden hiç korkmuyor. Parmağa geliyor, omuzumuzdan inmiyor. Hatta şu anda bile omuzumda boynuma yaslanmış uyuyor. Bu akşam parmağımdayken uzattığım elmayı elimden bile yedi. Bana tuhaf gelen çok durgun olması, çok uyuması, hiç ötmemesi ve uçmak için hiç hevesli olmaması. Uçturmaya çalıştığım zaman ise kanat çırpıp aşağıya düşmesi ve yerde yürümesi. Umarım bunlar zamanla geçer.

 147. Hasan dedi ki:

  Merhaba birkaç gün önce bir erkek. muhabbet kuşu aldım. Kuşu elime alabiliyorum başını okşuyorum kaçmıyor veya ısırmıyor ancak hiç ötmüyor yem yemiyor ve su içmiyor kuş yavru 1 aylığı geçmiş. Yemi elimden yiyiyor. Suyu da kuşu suluğunun yanındaki tüneğe koyarak başını suya doğru eğerek içiriyorum zaten gagası suya değdimi kedisi içiyor. Kuş hasta da değil ne yapabilirim sebebi nedir

 148. zeynep dedi ki:

  benim 6 aylık bi kuşum var evin neşesi benim canımdan bi parça demediği laf yok yapmadığğı şaklabanlık yok lakin 3 haftadır neredeyse çok sık olmasa da hapşuruyor deliye döndüm ama ne yapcam bilmiyorum arkadaşım veterinerlikde okudu bişeyler dedi .onu da yaparken burnuna kaçmasından korkuyorum bide görmeden öneride bulundu. hayvan iyi yiyor içiyor uçuyor ama hapşu dediği an gözlerim doluyor. veterinerler dünya para ne yapmalıyım lütfen cevap verin

  • RosenCruz dedi ki:

   Hapşuran kuşlarım benim de oldu. Cereyan alan bir yerdeyse onu engelleyin. Onun dışında ben kendi kuşlarımda sorun yaşamadım hapşurma ile ilgili. Daimi ise mutlaka veteriner görsün ama paradan kaçmak doğru olmaz.

 149. mehmet dedi ki:

  muhabbet kuşlarının yemi ve suyu eksiksiz olmalıdır.suları bitmesede 2 günde bir değişilmelidir.kuşları korumak için sularına avisol eklenmelidir.hayvanları sevin ve besleyin besleyemiyorsanız özgür bırakın.

 150. Bartu Yapıcı dedi ki:

  merhaba ben muhabbet kuşu almayı düşünüyorum sizce bana alışana kadar nasıl davranmalıyım ? bide saçma bir soru olucak ama mesela kafesini açtım serbest bıraktım ortalıkta dolanırken kafesine koymam gerektiğinde kuşu tutup koymalı mıyım yoksa kendisinin girmesini mi beklemeliyim ? Yani nasıl dolaştırmalıyım bana alışana kadar ? şimdiden teşekkürler

  • ipek dedi ki:

   kuşunuz elinize alışana kadar çıkarmayın buda bir iki ayı bulur tam anlamıyla elinize alışınca zaten o sizin yanınıza gelir veya kendi girer

  • CENNET dedi ki:

   3 ay durursa berki kendi girer ve eline alabilirsi ya parmağınla yada sıkmadan eline almalısın,

 151. kaan dedi ki:

  gine merhaba kuşumdan bahsetmiştim bişeyler daha sorucam kuşumu kafesten çıkarınca elime omzuma kafama geliyor iyide uçuyor ama onu parmağımla sevemiyorum beni ısırıyor bu konuda ne yapmalıyım

 152. ipek dedi ki:

  merhaba benim kuşum 1 ayık yeni aldım fakat gagasının uçlarına doğru yeşilimsi bir şey var kuşuma zarar verirmi acaba

 153. arzu dedi ki:

  ben kuşumu yeni aldım ilk aldığımızda odada serbest bıraktık kafesine girmeyince ben
  yokken annem eliyle tutmaya çalışmış 🙁 kuş çok korkmuş sonra kendiliğinden girmiş
  kuşumuzla çok ilgileniyoruz sürekli onunla konuşuyoruz ama ara sıra ötüyor yani çok az
  yanına bir kuşmu alsak diyoruz ve bizden çok kaçıyor ve alalı 2 gün oldu sadece 1 kere su içti kuşumuz dişi süreklide kaşınıyor sizce ne yapabiliriz yardımcı olun lütfen 🙁

  • RosenCruz dedi ki:

   Şimdi zamanla kendine gelmiş olmalı. Ele gelmekten çekinirler, korkarlar. Üstüne varmayın ilk etapta. İnsanlardan korkarsa ele gelme ısrarıyla bu daimi olabilir.

 154. Soran dedi ki:

  Merhaba. Benim kuşlarım tam 1 yaşında. Onları yıkarsam ölür veya hastalanırlar mı?

 155. Soran dedi ki:

  Merhaba. Kaç yaşından sonra banyo yaptırılmalı?

 156. Özgür dedi ki:

  bir tane erkek kuşum vardı ben ona bir tane dişi aldım sürekli birbirlerini kaşıyorlar ve gagaları ile öpüşmüş gibi yapıyorlar acaba ve erkeği dişinin yanından alınca dişi çok bağırmaya onu aramaya başlıyor ama erkek pek onun kadar yapmıyor bu anlaştıklarını gösterir mi ve bir de dişi kuşun gebe olduğunu nasıl anlayabiliriz lütfen cevap verirseniz sevinirim ?

 157. arzu dedi ki:

  cevap bekliyorum….

 158. ipek dedi ki:

  cevap verin lütfen 🙁

 159. .......... dedi ki:

  ben kuşumu alalı 1 hafta oldu .ama gözünde siyah bir et parçası çıktı sizce bunun sebebi nedir

  • RosenCruz dedi ki:

   Geçmiş olsun ciddi hasta gibi kuşçuya gösterin mutlaka. Varsa bir resim at bana da 🙁

 160. afurkan2001 dedi ki:

  Abi bizim bir dişi 8 aylık kuşumuz var . sürekli bizle oynardı omuzumuza gelirdi dün duş aldırdık artık bizle hiç oynamıyor ve sürekli kaşınıyor ne yapmamız lazım ?

  • RosenCruz dedi ki:

   Şoka girmiş bir süre soğuk durabilir. Bekleyin bakalım. Çok aşırı korktuysa insanlara mesafeli durabilir artık

 161. Enes dedi ki:

  Ben Bir Muhabbet Kuşu Alacağım 1-2 Güne Kadar Kuşu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim Bu Konuda Hiç Bi Bilgim Yok.. Yardımcı Olursanız Sevinirim.. 🙂

 162. özge dedi ki:

  merhaba arkadaşım bana yaklaşık bir hafta önce muhabbet kuşu hediye etti afyonda okuyorum ama bursaya bayrama gelmem gerektiği için afyondan bursaya kafes içinde kucağımda getirdim otobüste pek sorun çıkmadı ama eve geldiğinden beri iki gündür titriyor babam otobüsten insanlardan korkmuş olabileceğini söyledi. onunla konuşmaya çalışıyorum ama sanki hiç duymuyo beni kafesten çıkarmak için erken olduğunu düşünüyorum arkadaşım onu bana hediye ettiğinden beri sadece bi kaç defa öttü bu durgunlğu beni deli ediyo kafesin içinde elime aldığımda çok ısırıyo yavru mu bilmiyorum ama arkadaşım erkek olduğunu söyledi. titremesi normal mi? su içerken görmedim ama yemini çok güzel yiyor

  • bengisu dedi ki:

   kuşlar en fazla 2 yere alışabilir benim kuşumda başka bir odaya götürdüğümde titriyor

 163. arzu dedi ki:

  cevap verin lütfen :/

 164. ümit dedi ki:

  abi biz birisinden kuş aldık kuş bize kaçgünde alışır

 165. masal dedi ki:

  merhaba ben masal 1 gün önce balkonumuza bir muhabbet kuşu kondu muhabbet kuşları hakkında çok fazla bir bilgim yok fakat yemini yiyor suyunu içiyor biraz büyük dışarı salınca kafese girmek istemiyor biz onu sevmek istiyoruz fakat korkuyor bize yaklaşmıyor yeni yeni normal bir kuş gibi ötmeye başladı geçici bir süreliğine onu bir kutuya koyduk kutu baya büyük nefes alabilme boşlukları var bu konuda ne yapabiliriz

 166. Enes dedi ki:

  Ben Dün 2-3 Aylık Erkek Bi Muhabbet Kuşu Aldım Renginden Dolayı’da Adını Limon Koyduk. Benim Kuşuma Olan Sorumluluklarım nedir kısaca bi özetlermisiniz onun bana alışması için neler yapmalıyım ??

 167. dilan dedi ki:

  benim kuşum sanırım 4 yada 5 aylık mavi bi kuş elime hiç gelmiyo aksine hiseder hissetmez çırpınıyo bazıları diyoki büyümesini bekle siz ne diyosunuz lütfen cvp verin….

 168. furkan dedi ki:

  Ben kuşumu alalı bir gün oldu benim kuşum hiç yemek yemiyor ve suyunu içmiyor neden ben anlamadım . Cevap veririseniz sevinirim.

 169. yaren dedi ki:

  benim kuşum son zamanlarda hiç gülmüyor hiç hareket etmedi tam bir gündür yuvası 1-2 hadi 3 gündür temizlenmiyo ama temizlendikten sonrada tepki vermedi ve dişi olmasına rağmen kengi kendini baya kirletti.!!!
  sorularım şunlar:
  1)neden 1 gündür kıpırdamıyo?
  2)neden kendi kendini pisletiyo veya kirletiyo???

  lütfen soruları mı bugün cevapla kuşumun ölmesini istemiyorum!!!???

 170. Şapşik dedi ki:

  Ya kuzenimin muhabbet kuşu var , onu almak istiyorum ama bakamayıp zarar vermekten korkuyorum. Yaşını ve cinsiyetini nasıl öğrenebilirim? Nasıl bakmam gerekiyo ? Mesela meyve olarak yedirmemem gerekn özel bi şey var mı? Ne kadar sürede kuşu yıkamam gerekiyo? Bi de ben elime ya da omzuma kolay kolay alamam . Ufaktan tırsıyorum 🙂 Kafesinden çıkarsam, dolaşsa ama ben elime falan almasam bi sıkıntı olur mu ? Bana küser mi ? :/

 171. hasan dedi ki:

  usta ben muhabbet kuşu alıcaktım, gittim kuşçuya 1 tane kalmıştı ve çok sakin hep yerde duruyordu yemliğin altında saklanıyordu hep, daha yeni yuvadan almışlardı tüyleri tam dı yavruydu henüz, gagası hafif siyahtı bulanıktı, alayımmı sizce onu yoksa yenilerini mi bekliyeyim cinsiyeti dişiydi galiba

 172. Ceren dedi ki:

  Merhaba.Benim erkek bir kuşum var.Ben kuşları kesinlikle elime alamıyorum fakat kafesin içindeyken onunla bol bol konuşuyorum.Bu onun için yeterli mi,illa elime almalımıyım? Birde kuşumun kafesini açık bırakıyoruz fakat kesinlikle dışarı çıkmıyor.Ne yapmalıyız?

 173. Ecem dedi ki:

  Ben kuşumu alalı yaklaşık 1 sene oldu fakat hiç banyo yapmıyor.Havuzunun içine suyunu dolduruyoruz ama hiç girmiyor.Artık kötü kokmaya başladı.Zorla yıkmayı düşünüyorum fakat havalar soğuduğu için üşütmesinden korkuyorum.Ne yapmalıyım?

  • RosenCruz dedi ki:

   Zorla yıkayın. Ama nefes alsın, su altında falan kalmasın. Ahize ile ılık ılık yıkayın.

 174. muhhabet kuşu dedi ki:

  muhhabet kuşuma eş aldım ne zaman yumurtlarlar ?

 175. yiğit dedi ki:

  merhaba.benim muhabbet kuşum öldü ama yeni kuş alacağız. kuşum uçarken kapıya çarptı.0 yaşındaydı. acaba kuşum neden banyo yapmıyordu?

 176. ali dedi ki:

  muhabbet kuşun tırnağı elini acıtır mı

 177. melissa dedi ki:

  kuşumun ayağı kıstı durmadan ayağını içeri çekiyor ne yapmalıyım lütfen yardım edin şimdiden çok teşekkürler.

 178. melissa dedi ki:

  muhabbet kuşum yemlik ile tutunacağı yer arasından geçmeye çalışıyor ve her saldığımızda bizim kulaklarımızı ıstırıyor lütfen yardım edin şimdiden teşekkür ederim

 179. sancak dedi ki:

  Muhabbet kusum ishal oldu surekli su isedi swrum kaybetti vucut suyu bitti ve tabiki direncide ayakta duramiyor kanatlari titriyor ve kusmaya basladi veterinere goturdum ama verdigi ilaclar ise yaramadi sizin onereceginiz birsey varmi lutfen yardim edin

 180. arzu dedi ki:

  merhaba benim dişi bir kuşum var 3 haftadır bizle bi onunla konuşuyoruz yüksek sesle biriyle konuşurken veya müzik çalarken çok ötüyor ve deli oluyor ama bizden korkuyor
  ve serbest burakılmayı çok seviyor bu arada sizce konşurmu kuşu değiştirme şansımız var yani bir erkek kuşla sizce değiştirelimmi

 181. Deniz dedi ki:

  iyi günler bugün kendime bir tane kuş aldım 1 aylık galiba daha, küçücük birşey daha doğru düzgün uçamıyor. nasıl bakmam gerekir ?
  kaç günde bir odada serbest bırakmam gerekir ?
  elime alıp sevsem korkarmı veya bir zarar verir miyim ?
  herhangi bir oyuncak almam gerekir mi ?
  arada bir ağzını açıp kapatıyor ve bazende ağzını açık tutuyor 2-3 saniye. bunun nedeni nedir ?
  hangi yemlerle beslemem gerekir ?

  en önemli soruyu tekrarlayayım;
  uçurmam gerekir mi ?

  • RosenCruz dedi ki:

   Mutlaka uçmalı. Oyuncak şart değil. Her gün çıksın uçsun. Esneme, gerinme hareketleri kuşlarda mevcut. Katkısız tohum tipi yem, yeşillik ile besleyin.

 182. sadık dedi ki:

  abi ya biz bir erkek muhabbet kuşu almıştık 1.5 ay oldu bize çok alışmıştı….ve bir kuş daha aldık bizimkisi büyük yeni aldığımız biraz küçük ve yeniyi kafese koduğumuz anda 30 saniye sonra bizim eski kuş sürekli onu köşelere şıkıştırmaya çalışıyor kemiriyiyor heryerini ama bazen gagalarını birbirine tuttu ruyorlar ama hiç yeniyi rahat bırakmıyor.hayvanı dövüyor napabiliriz….

 183. Toprak dedi ki:

  Benim muhabet kuşum u ben burda yazılanların okumadan önce hepsini yaptım şimdi sesimi duyduğu an beni arıyor ve parmağımı yüzümü öpüyor

 184. Burçin dedi ki:

  muhabbet kuşum kafesin içinde durduk yere bağırıyor. Bunun sebebi nedir? Bağırmak derken kızgın sesler çıkarıyor.

 185. Deniz dedi ki:

  1 aylık yeni aldığım kuşu 3. günde odamda serbest bıraktım. oraya buraya uçtu ama benim elimden kaçtı. arkadaşım geldi hemen eline kondu geri yerine koyduk kuşu. ama elime alıp sevmeme izin veriyor, yani kafasını vs okşayabiliyorum biraz uğraş ile elime geliyor kaşınıyor felan. sizce bende korkmuş mudur ? ilk defa rahatça uçtu etrafta, odamızın kapısı olmadığı için diğer odalara çıkartmak istemedim kapı yoktu sürekli odadan dışarı çıkmaya çalışıyordu sizce benim üstüme mi konuyordu ?

  • RosenCruz dedi ki:

   Muhtemelen öyle. İnsanlara konarlar genelde uçuşun ardından. Ya da konabilecekleri düz bir ortam ararlar.

 186. burak dedi ki:

  ben yeni bir kuş almayı düşünüyorum annem kokar fln dio ve bide kuşlardan insanlara hastalık fln bulaşırmı ?? çokk aciilll

  • RosenCruz dedi ki:

   Kafesi temiz tutarsan koku olmaz. Hastalık bulaşma gibi bir durum söz konusu değil. Herşey temizlikte bitiyor unutma.

 187. enes dedi ki:

  Abi benim erkek kuşum var çokorkak ve sesiz

 188. Rümeysa dedi ki:

  Kuşum hapşırıyor galba ne yapmalıyım?

  • RosenCruz dedi ki:

   Sıcak tutun. Soğuk almasın asla. Devam ederse kuşçunuz ya da veterinerden gerekli damlaları alın. Onlar bilir.

 189. esmanur dedi ki:

  benim kuşum eskisi gibi çılgınca ötmüyo sadece mırıldanır gibi sesler çıkarıyo..kafensinden çıkarıyoruz uçsun diye ama bi yere konuyo sadece yada kafesinin tepesinde oturuyo..yemesi idrarı falan normal sadece kuyruğunu surekli oynatıyo ve aşırı keyifsiz 🙁 sizce nesi vardır??

  • RosenCruz dedi ki:

   Ciddi bir biçimde eş istiyor olabilir.

   • ece dedi ki:

    Ben bir tane muhabbet kuşu aldim.daha yavru ve oldukça korkak kafesin icinde ki çubuklara bile çıkmıyor. Kafesine dokundugum zaman surekli kafesin icinde cırpiniyo.sadece geceleri cubuga çıkıyor.onunla konusmaya çalışıyorum o durumda bile ürkekce yuzume bakıyor daha kafesinden cikarmadim bu durumlar normal mi ne yem yiyor ne su içiyor.Onu nasıl kendime alistirmaliyim ve ayrica kafesi sabit bi yerde mi durmalı farkli odaya koyabilirmiyim ? Acil cevabınızı bekliyorum. Ve asiri derecede ona bagliyim lutfen acil cevap Bekliyorum.

    • RosenCruz dedi ki:

     İlk etapta alışamaması, korkması normal. Siz ilgilenmeye çalışın. Korkutmadan, sıkmadan. Konuşun, ıslık çalın. El kol uzatmadan kafesine ilgilendiğinizi gösterin. Biraz zaman verin bakalım neler olacak. Yem ve su yiyecektir zamanla. Umarım yem kırabiliyor. Kıramıyorsa kabuksuz yem de ekleyin kafesine.

    • Sema dedi ki:

     Benim kuşum yemek yemiyor su içmiyor daha çok küçük kabuksuz yemi de var hala yemek yemiyor

    • Sema dedi ki:

     Benim kuşum yemek yemiyor su içmiyor daha çok küçük kabuksuz yemi de var hareket etmiyor sadece çubuk lra çıkıyo iniyor

 190. Muck dedi ki:

  ya kuşu bi tanıdığımdan aldım. kafesinin kapısını açık bırakıyorum saatlerce kafaseinden çıkmıyo. elimle tutup çıkarmak istemiyorum, zarar veririm diye korkuyorum. kafesine parmağımı uzattığımda ısırıyo, bağırıyo. Elimden yem yemiyo. konuşturmaya çalışıyorum ama nafile … ne yapmam lazım lütfen yardım edin 🙁
  ( Kuşum 5 aylık , çekoslavak erkeği )

 191. yusuf furkan çalışkan dedi ki:

  muhabbet kuşumun dili ıslakmı

 192. didem dedi ki:

  Bana kuşumu bir arkadaşım verdi ama kuşum hiç hareket etmiyo ve ötmüyo ortama uyum saglayamadıgındanmı ?

 193. kardelen dedi ki:

  İyi günler muhabbet kuşum var ve ağzının kenarından kahverengi iltihap akıyor veterinere sordum bütün kuşlarda olur dedi ve göz damlası verdi kullandım fakat geçmedi. dudağının kenarında biriken yarayı almak için suya tutup yumuşatmak istedim canı çok yandı sessizleşti ne yapmam gerekir. antibiyotik kullan diyenler var fakat kuşlar için hangisini kullanmam gerekir bilmiyorum. yardımcı olur musunuz?

  • RosenCruz dedi ki:

   Bu tarz sağlık meselelerine çok girmek istemiyorum. Yaşamadığım bir problem. Veterinerin talimatlarına göre hareket edin.

 194. Muck dedi ki:

  Cevap verin lütfen 🙁

  • RosenCruz dedi ki:

   İki haftadır sizde ama başka evde de kalmış. Yeni bir ortamda. Bir süre daha alışmazsa siz ilgilenmenize rağmen, soğuk ve yabani bir kuş olarak devam edebilir. Siz sürekli ilgilenin. Elinize alın, uçurun. Konuşun. Sevin koklayın. Hala çekingenlik devam ederse yapacak bir şey yok.

   • Muck dedi ki:

    Elime falan alamıyorum. Kafesini açık bıraktığım halde çıkmıyo, bi şekilde çıkarıyorum yavaş yavaş ama kafesten çıktığında oda da en yüksk neresi varsa oraya konuyo, bana yaklaşmıyo bile

 195. Nedim Yıldırım dedi ki:

  Merhaba. Benim 2 kuşum var daha yenı aldım ıkısı de yavru. Biri kız biri erkek. Erkek hiç korkmuyo, seviyorum bişey yapmıyo. Ama kız çok korkak. Yem ve su içmiyolar neden acaba?

  • RosenCruz dedi ki:

   Bu tarz soruları çok cevapladım, biraz alışsınlar bakalım. erkeklerin daha cana yakın olması da normaldir. Yem ve su da içerler zamanla merak etmeyin

 196. Berkay dedi ki:

  ben kuşumu yeni aldım 2 gun oluor 2 aylık yem yemior su içmiyor dışarı cıkarıyorum bi yere konuyor hiç hareket etmiyor

  • RosenCruz dedi ki:

   İlk başta çok normal. Biraz zaman verin, siz kuşla ilgilenin ve diğer yorumlara verdiğim yanıtları okuyun. Sevgiyle devam edin. İlk başta alışma güçlüğü normal.

 197. Berkay dedi ki:

  arkadaşlar cok kolay kuşunuzla ilgilenin onunla konusun benm 1 haftada ben omzuma konuyor yanağımı öpüyor çok mutluyuz :)………..

  Bu arada senn sayende yorumları okudum uyguladım çok rahat alıştı bana

 198. soran dedi ki:

  kuşumu alalı 1 ay oldu dışarı çıkarıyoruz uçuyo geliyo elimize omuzumuza fakat dışardayken her yere idrarını kakasını yapıyor bunun sebebi nedir

  • RosenCruz dedi ki:

   Kuşlarda tuvalet eğitimi imkansız gibidir. Sürekli dışkılarlar. Belli saatleri olmaz. O nedenle normal yapacak bir şey yok.

 199. alican dedi ki:

  iyi günler dün babam 2 tane muhabbet kusu getirdi bayada neşeli cok ötüyorlar kafesle bağlantılı kutusu var yumurtlayacakmıs galiba yumurta sonrası erkek kuşu ayırmak gerekiyormu bide bu kuşun yumurtlayacağını nasıl anlayabiliriz

  • RosenCruz dedi ki:

   Ayırma gibi bir durum yok, dişi gider yavrulukta yumurtalarda durur zaten. Dişinin hareketlerinden durum anlaşılır işi tabiatına bırakın onlar içgüdüsel olarak herşeyi kendileri yapacak 🙂

 200. Şaşkın dedi ki:

  ya kuşumu kafesinden çok sık çıkaramıyorum,ortam müsait değil. ancak 2-3 haftada bir. birazda yabani bi kuş bana pek alışamadı . ilk zamanlar kafesiyle uğraşırken bile ısırmaya çalışıyodu bu aralar biraz daha alıştı gibi ama kafesten çıktığında kaçıcak yer arıyo. alıştırmak için ne yapabilirim ve sık sık kafesten çıkaramadğm içn bi zararı olur mu

  • RosenCruz dedi ki:

   Bol bol çıkarın. Çıkmak normal bir aktivite haline gelince onun için sizle de ilgilenir. Islıklarla öpücüklerle ilgilenin biraz. Çok yabani değilse zamanla alışır.

   • Şaşkın dedi ki:

    Ders yaparken bile ara verip konuşuyorum onunla, öpücük atıyorum ismini söylüyorum.. Ama söylediğim gibi çok sık çıkaramıyorum 🙁 Bi de bi kaçgündür biraz kabarık duruyo, titriyo ve hızlı nefes alıyo. bazıları suyuna limon sık falan diyo işe yarar mı ? ne yapmam lazım ?

   • kübra dedi ki:

    Kuşum kendi pisliğini yiyo, sebebi nedir ? :S

 201. Mein dedi ki:

  Bugun yeni bir yavru muhabbet kusu aldım. Aldıgımız yerde cok hareketliydi yani gayet saglıklı ele geliyodu hemen erkek zaten. Eve geldigimden beri kafesinde aynı yerde gagasıyla kafesin demirini ısırmıs bi sekilde duruyor hıc pozisyon degistirmiyor. Konusuyorum surekli elimi yakınlarında tutuyorum alıssın diye. Ne yapmalıyım sizce yardımcı olurmusun abi.

  • RosenCruz dedi ki:

   Daha yeni bir ortama gelmiş yeni alışıyor. Biraz zaman verin siz öpün sevin koklayın zamanla alışacaktır inşallah. İlk zamanlarda kuşçudan eve gelince tutukluk çok normal.

  • bir dost dedi ki:

   mein kuşu kendi halne bırak halıyle farklı bir ortama geldi kortkmuş ve ürkmüştür kendını guvende hıssettıgınde tekrar hareket etmeye başlar onu bı sure gormezden gel sana daha çabuk yaklaşmasını sağlar sonra sende gereken ilgiyi göster bir dost

 202. batuhan dedi ki:

  abi ben yeni kuş aldım da daha yavru yanına erkek kuş alsak çiftleşir mi?

 203. elif dedi ki:

  merhaba ben yeni yavru erkek bir muhabbet kuşu aldım ancak kuş sanırım ishal benden çok korkuyor sanırım üşüyor sığınacak biyer arıyor battaniyemin arasına felan giriyo elime aldığımda tişörtümün içine felan giriyo kabarıp biryerde pusuyor halbuki aldığımda çok enerjikti 🙁 ishal ilacı alıcam bu konuda ne tavsiye edersiniz?

 204. emine dedi ki:

  kusumun boynu hareketsiz ve gagasında küçük kırık bir darbe var boynunda düzen kuramıyor vede yerde hareketsiz hemen bana ulasırsanız çokkk sevinirim

 205. omer dedi ki:

  raşit kaç yasında öldü bir muhabbetkuşu kac yıl yasar

  • RosenCruz dedi ki:

   Raşit dört yaşında öldü. İyi bakılan bir kuş 10-12 sene kadar yaşayabilir. Raşit’i bir kaza sonucu kaybettik maalesef.

 206. talha dedi ki:

  Yavru bı muhabbet kusu aldık tanıdık bı kuscudan yemeyenı dusmustu aldık 3 haftadır bızde . ılk baslarda ısalı vardı vıtamını felan verdık gectı . bıraz korkak elımıze felan uzatınca gelıyor ama cok durgun ucmuyor fazlaucuncada uctuktan sonra belırlı bı yere konuyor ve orada duruyor . elımızı uzatınca gelıyor elımızden yem yıyor ama urkek ve hareketsız neselı degıl yanı . kus ılk geldıgınde kuyrugu 2 parca seklınde ayrılmıs ve kırılmıs gıbı duruyordu annemde kuyrugunu kesmıs kuyrugu gerı uzarmı ve hareketsız ve nesesızolamasının sebebı kuyrugunu kesmememızden kaynaklanıuyo olabılırmı

 207. eda dedi ki:

  merhaba kuşum 2 aylık sabahtan beri çok ötmüyor 2.3 gündür sürekli hapşırıyor ayrıca ishal olduğundan şüpheleniyorum idrarını falan sürrekli yapıyor çevremdekiler olumsuz düşünme diyor ama ben çok korkuyorum lütfen cevap verin ne yapabilirim

 208. oscar dedi ki:

  1.5 yaşında bir erkek muhabbet kuş besliyorum. beyefendiye 2 dişi kuş aldım ikisiylede anlaşamadı ayırdım tek kaldı .. petshoplara gdiyorum ordada diğer kuşların arasına bırakıp dişisini kendi seçmeli diyor ancak ben bu konuda endişeliyim ne yapmam gerekiyor :/

 209. SY dedi ki:

  Merhaba, erkek muhabbet kuşu almak istiyorum, ancak görüştüğüm ve hayvan bakımları konusunda güvendiğim yer, kuşların Çek cumhuriyetinden ya da Pakistan’dan geldiğini, en az 8 aylık olduklarını söyledi (erken getirmek sağlıkları açısından iyi olmuyormuş.) Konuşma eğitimi vermek istediğim için 8 aylık biraz geç gibi geldi bana, İstanbul’da güvendiğiniz bir üretici var mı, ne önerirsiniz? Teşekkürler

  • RosenCruz dedi ki:

   Maalesef tanıdığım bir üretici yok ama fazla kasmaya gerek de yok. Mahalle aralarındaki kuşçulardan dahi muhteşem yavrular bulunabilir iki aylık.

 210. esraates dedi ki:

  merhabalar yaklaşık 6 yaşında buşum var başkasından aldım uçamıyordu uçmaya çalıştıkça bi yerlere çarpıyordu ama çok neşeliydi konuşuyordu elimize geliyordu korkmuyordu en sonunda yine çarptı ama toplayamadı kendini tek ayağının üzerine basamamaya başladı ve şişti ayağı veterinere götürdüm felç olmuş dedi fekç olsa canı acıdığı için ayağının üzerine basamıyo değdiğimde bağırıyo ve hiç ötmüyo artık ama inandırıcı değil ne yapmam gerekiyo bilginiz varsa çok teşekkür ederim

 211. serkan dedi ki:

  merhabalar kuşum yaklaşık 1 haftadır hasta. kanatları düşük,tüyleri kabarık, hırıltılı ses çıkartıyo ve sessiz,yemide az yiyor halsiz sürekli uyukluyor ne yapmam gerek lütfen yardım edermisiniz özellikle de dışkısı taş gibi sert ve genelde top top olyor

  • RosenCruz dedi ki:

   Soğuk almış kuş. Damlaları var satılan veteriner ve kuşcularda. Ağızdan damlalıkla damlatın. İyileşme ihtimali var.

   • serkan dedi ki:

    teşekkürler dışkısı düzeldi ağzına zeytinyağı damlattım ve bu sayede düzeldi yemliğine de bir bölümüne yeşillik koydum suyuna limon sıktım güneşe ve temiz havaya çıkardım şükür birazdaha iyi şimdi..çok teşekkür ederim ben daha kötü hastalıktan şüphe etmiştim

 212. ALICI dedi ki:

  Selamun aleykum benim kuşlar hakkında hiç bir bilgim yok ama muhabbet kuşu almaya karar verdim.ama tek almayı düşünüyorum.Size sorularım var.
  Ben kuşumu erkek mi alayım dişimi?
  ve kuşa karşı cins almayı düşünmüyorum.
  Kuş çiftleşmesede olurmu?

  • RosenCruz dedi ki:

   GEnelde erkek alınır tek kuşlar. Konuşması için. Tek olması sıkıntı olmaz ama yaşı ilerledikçe kuş yalnızlıktan sıkılacak ve bir eş isteyecektir. Bir kaç sene sonra bir eş düşünebilirsiniz, yalnızlık Allaha mahsus.

 213. kübra dedi ki:

  Kuşum kendi pisliğini yiyo, sebebi nedir ? :S

  • RosenCruz dedi ki:

   Bazı kuşlarda olur bu. Kafesi temiz tutun sürekli olarak temizleyin. Başka bir çare önermek zor. Yemliğini dolu ve kabuksuz tutun her daim.

   • gizlijojuk dedi ki:

    erkek kuşuma dişi bir cift aldık. abim kuşların (afedersiniz) popoları kirli olunca hasta olmuş demekmiş demişti. bu yeni dişi kuşun biraz kahverengi sizce hasta mıdır? 🙁

  • pırpır dedi ki:

   alt bölümü telli olan kafesler var.altı çekmece gibi kullanıyorum bizzat. tavsiye ederim.kolay gelsin…

 214. KUŞUM dedi ki:

  1) kuşumu daha on günlükken aldım sonra dışard a kalan bir kuş gördüm kuşumun yanına koydum kuşum diyer kuş gelmeden önce az da olsa bizimle ilgillenirdi şimdi hiç bizimle ilgilenemiyor hep arkadaşıyla ilgileniyor bizde gidip diyer buldugum kuşu petshopa verdim şimdi yine bizimle ilgilenmiyor ne yapayım 2) kuşum uçmayı yeni ögrendi ama kafesinden çıkmıyor banyo yapmıyor salıncagında sürekli kabarıp duruyor kendime nasıl alıştırmalıyım çok korkak omuzuma aldıgımda ise saçlarımın içine kaçıp tuaf sesler çıkarıyor neyapayım

 215. KUŞUM dedi ki:

  mrb benim yavru bir muhabbet kuşum var ama ben onu elime alınca hemen kaçıyor sevemiyorum hiç kafesinden çıkmıyor arkadaşı vardı onu geri verdik bizlev ilgilensin diye ne banyo yapıyor nede bişe bu arada spa uçmayı ögrenmiş

  • RosenCruz dedi ki:

   Uçmak temel içgüdüleri. Ele gelmiyorsa sizden kopmuş olabilir. en iyisi bir eş alın öyle yaşasın. Zira başka kuş ile kısa süre de olsa yaşamış

 216. soran dedi ki:

  kuşumun kuyruk kısmında kahverengi benekler var bide kanatlarının altında hafif açıklıklar var sebebi nedir

 217. eda dedi ki:

  ben kuş almak istiyorum 13 yaşındayım annem ve babam öğretmen oldukları dolayısıyla gnelde evde yanlızım anneme kuş beslemek istediğimi söyledim biraz tedirgin olduğunu söyledi bakımı zor mudur ?? annem bakamayacağmı düşünüyorda ama bn bakabileceğimi düşünüyorum bide kuşun temizliği hakkında bi sorum olacak kuşun kafesini temizlerken kuşu napıcaz 🙂 şimdiden tşk

  • RosenCruz dedi ki:

   Zor değil kuş bakmak. Evde beslenmesi en ucuz ve zahmetsiz hayvanlardandır. Kafes temizliği haftada bir yapılır. Kafeslerin alt kısmı genelde ayrılabilir olur. Kuş kafesinden siz alt kısmı alıp kabuk ve diğer pislikleri temizler gene takabilirsiniz. Çok basit. Hiç sorun olmaz.

 218. Berkay dedi ki:

  şu anda aydın biraz sogukda kusumda pislendi yıkasam ne gibi sorunlar olur olurmu ?

 219. a.g.ö. dedi ki:

  babam 2 muhabbet kuşu aldı biri dişi biri erkek onların yumurtlayacağını nasıl anlarız yumutlicaksa ne yapmalıyız ?

 220. öldü yeni aldım dedi ki:

  Benim bir kuşum öldü yeni aldım nasıl bakmalıyım

  • RosenCruz dedi ki:

   Yemine, suyuna ve temizliğine dikkat etmelisin. Rüzgar almamalı, cereyanda kalmamalı. İlgi ve sevgi ile bakarsan kolay kolay ölmezler.

 221. esmanur dedi ki:

  merhaba:) biz sizin tavsiyeniz üzere kuşumuza eş aldık ama bu kuş hem yabani hemde kızımızı yabanileştirdi yaklaşık 1 aydır bizle ama bize alışamadı kızımızda artıkbizi takmıyo :S babam o kuşu verip yeni kuş alcam diyo sizce bu doğru mu?

  • Nehir dedi ki:

   Merhaba. Benim erkek bir muhabbet kuşum var. Ayağı incinmiş galiba sol ayağının üstüne basmıyor. Kuşumu aldığım yere ve başka yerlere gösterdim bişey olmaz geçer dediler. Yorumları okuyup tüneğini falan kaldırdım tabana yumuşak bez serdim yemini suyunu falan tabana koydum ama bu seferde gagası ve bir ayağıyla kafesin üstüne tırmandı öylece duruyor ne yapmalıyım ?

   • RosenCruz dedi ki:

    Siz tüneği tekrar koyun genelde bu tarz sıkıntılar kendiliğinden geçer. Yerde yumuşak bez de gene dursun lazım olursa iner sorun yok.

 222. merve dedi ki:

  Kuşunu alalı daha 1 hafta oldu yavru bize hemen alıştı hep omzunda basımda duruyor ama ağzını kıpırdatıp çıtır çıtır sesler çıkarıyor sizce bu neye işarettir

 223. kuşşş dedi ki:

  ben daha dün aldım kuşu sabah altına gazete koyuyordum kuşu aldım kuş uçtu sonra çiçeğe kondu çiçek onu taşıyamadı kuş masaya kaydı daha sonra onu alırken kuş yere düştü sabahtan beri kuş sol bacağının üzerine daha fazla ağırlık veriyor.Bir sorun mu var acaba? Ama gayet güzel uçabiliyor.

 224. gözde dedi ki:

  Merhaba evimize beş ay önce iki kuş aldık aldığımızda çift dediler başka obir kşçuya götürdük ikiside erkek dediler erkek yada dişi olduğunu nasıl anlayabiliriz??

 225. bay x dedi ki:

  Merhba.Ben daha önce 1 muhabbet kuşu beslemiştim.Beş yıl yaşamıştı sonrada kaçmıştı.Ama o çok cana yakın bir hayvandı.İlk başlarda çok soğuktu ancak.Geldiği ilk üç hafta çok soğuktu.Hatta böyle giderse geri veririz falan diye düşünmeye başlamıştım.Sonra birgün saldığımda kitap okuyordum elimde de elma vardı.Kuş birden pat diye elime kondu.Ondan sonra çok sarmaş dolaş olduk.Elime,omzuma,başıma konuyor sürekli elimden yemek yiyor ve korkmuyordu.Şimdi yeni bir muhabbet kuşu daha alacağım ve bazı sorularım var.
  Kuşun daha kolay alışmasını istiyorum.En küçük kaç yaşında alabilirim?
  Erkek mi yoksa dişi mi daha çabuk alışır?
  Ben eski kuşuma ıslık çalıyor ve şarkı söylüyordum bayılıyordu yeni alacağıma da öyle yapmalı mıyım?
  Eski kuşum gibi buna da elden yemek yedirmeli miyim? Öyle daha kolay alışıyorlar galiba.
  Birde yavru kuşlara ayrı bir mama,bakım falan gerekiyor mu?
  Şimdiden teşekkürler.

  • RosenCruz dedi ki:

   2 aylıkken alabilirsiniz. Erkekler çok daha cana yakın olur ve konuşurlar. Şarkılar ve ıslıklarla devam. Yavru kuşlar için yem kıramıyorsa, kabuksuz yem vermek gerekebilir. Elden besleyebilirsiniz. Elma ve ekmek yerler. Yeşillik yerler.

 226. ejder dedi ki:

  ABİ KUŞU BASIL KONUŞMASINI SAĞLARIM

  • Nehir dedi ki:

   Kuşumun sol ayağı tam poposunun altında duruyo. Bu nedenle ne zaman dışkılasa ayağına yapışıyor. Poposunda da var dışkısı ne yapmalıyım? Islak bir bez ya da pamukla silsem olur mu?

 227. gözde dedi ki:

  Bizim kuşumuz dışardan besinleri örneğin bisküvi,ekmek kırıntıları gibi şeyleri seviyor bir zararı olur mu

 228. gözde dedi ki:

  Kuşlar neden kaşınır

 229. seda dedi ki:

  merhaba kuşumuzun yasını nasıl anlarız

  • RosenCruz dedi ki:

   Yaşı anlamak zordur. Bir şey demek güç ama yaşlananların kafasındaki desenler burundan göze doğru azalır. Bu bir fikir verebilir size.

 230. Kanarya dedi ki:

  Ya kuşuma banyoluk aldım, girmiyo. Girmesi için ne yapmam lazm ? Kuşu aldğm 2 ay falan oldu, hiç yıkanmadı

  • RosenCruz dedi ki:

   Ilık su olması lazım. Halla girmiyorsa elle yıkayacaksınız ama kışın zorlamayın baharda.

   • Kanarya dedi ki:

    Peki. Teşekkürler

   • Kanarya dedi ki:

    Ya bi de kuşum biraz yabani. Nasıl eğlendireblrm yada kendime alıştırablrm. Bi süredir bnmle ama kafesnden çıkarttğmda kafesinin dşına konuyo ya hiç uçmuyo yada 1-2 tur atp tekrar kafesinin üstüne geliyo. Bana yaklaşmıyo, kaçıyo. Kafesteykende elimi ne zmn uzatsam ısırmaya çalışıyo.

 231. feride dedi ki:

  Meraba ben bugün kuş aldım fakat hiç ötmedi cinsiyeti erkek olmasına ragmen neden olabilir napmalym

 232. ayşe dedi ki:

  bizim kuşumuzun gözleri şiş ve kızarık gagası açık duruyor ve gagasının altında kırmızı bir şişlik var petshop a götürdük her şeye hazırlıklı olun dediler ne yapmamız gerekiyor şimdiden teşekkür ederim

 233. ayşe dedi ki:

  kuşumuz öldü

 234. cicoz dedi ki:

  merhaba 4 gün önce hediye bir muhabbet kuşu aldık 4-5 saatlik bir yoldan geldi. Geldiği günden beri kabarık duruyor kafasını sırtına gömüp uyukluyor. dün veterinere danıştı eşim bir enjektörün içinde antibiyotik ilaç vermiş suyuna 2 damla damlatmamız gerektiğini söylemiş… bu noktada sizin tavsiyenize ihtiyacım var suyuna koymak mı ağızdan vermek mi daha verimli olur..eğer ağzına damlatmamız gerekiyorsa dozu 2 damlamı olmalı..

  • RosenCruz dedi ki:

   Ağızdan damlalıkla damlatmanız daha etkili olur. Gözüne ve burnuna gitmemesine dikkat edin. Tek ölçü yeterli olur ağızdan zira su ile karışmayacak daha etkili ve güçlü gidecek. Geçmiş olsun.

 235. ayşe dedi ki:

  yani öldü mü tam olarak bilmiyorum çünkü nefes alıyor ama yerde yatıyor ve gözleri kapalı son 20 dakikadır böyle sürekli acı çekiyor artık onu daha fazla öyle görmemek için ölsün diyorum

  • RosenCruz dedi ki:

   Sanırım ölmek üzere. Çok zor bir durum 🙁

  • ibrahim dedi ki:

   kuşunuz kuluç kaya yatmak istemekte ona gurk denir onun yanına erkek alın ozaman yavruları olur dedim gibi kuşanuz birden çok yumurta yapar ve en az10 yavru yapar

 236. onur dedi ki:

  kuşun suyuna vitamin eklemek gerekir mi ???

 237. ayşe dedi ki:

  evet öldü 🙁 ne yazık ki ama bir şey sormak istiyorum o kuş dişiydi yanında da erkek bir kuş vardı acaba hastalık onada bulaşmış olabilir mi ve diğer kuş ölürken onun yanındaydı bu durum onu etkiler mi

 238. Efsun şirine dedi ki:

  Merhaba ben efsun kuşumun adı ise şirine . Kuşum yere inmeyi elimize gelmeyi bilmediği için yani korktuğu için sürekli yere yem döktük kafesinde yem bırakmadık yerden yemeye başlayınca yere ve elimize alıştı şimdi kuşum hiç uçmuyor sadece yerde yürüyor bu kuşumun ölmesine neden olurmu ne olur yardım edin uçması için ne yapmam gerek

 239. trkozan dedi ki:

  Kuslarim tinsirma var ve tepeli buna ilac ve veya nedeni hakkinda bilgi versniz.birde tepeli kusu kabak kusla mi cift etmek mi gerek yoksa ikisi tepeli mi olsa

 240. frhtymc dedi ki:

  selamlar dün muhabbet kuşu aldım ilk deneyimim olcak 35 günlük aldığım kuş ve erkek elimde severken uçtu ve hızlı bir şekilde duvara çarptı yere düştü 1 dk afalladı ama şimdi çok şükür iyi hiç bişeyi yok bu ileride bi sorun teşkil edermi veterinere götürmem gerekirmi ? birde nasıl kendime alıştırablirim ayrıca şimdi salmaya korkuyorum tekrar çarpar diye ne yapmalıyım sizce biraz büyümesini mi beklemeliyim salmak için?

  • RosenCruz dedi ki:

   Sorun teşkil etmemiş. Genelde de etmez ama bacaklarında incinme olur böyle düşüşlerde. Tam düzgün uçana kadar fazla zorlamamak en iyisi. Biraz büyüsün öyle salın. Zaten çok üzerine gitmezseniz kendi kendine fazla uçmaz. Uçma da sorun yoksa da konmasında sorun olur şu dönemlerde konarken ayak incitir. Dikkatle ilgi ve sevgiyle size alışacaktır.

 241. azime dedi ki:

  iyi akşamlar. biz muhabbet kusumuzu erkek diye aldık. burun rengi once maviydı, sonradan kahveye döndü. önce ve sonra fotolarını internette paylastım kesin dişi dediler. kusunuz Olgunlasmıs, ona bir eş almalısınız dediler. aldık bir erkek 8-9 aylık fılan erkegimiz.. erkegi aldıktan 2 hafta sonra yuva aldık onlara, önce korktular. dişi kuş aynayı sever içine ayna koydum girip cıkmaya başladı. eş tutumu bilemedim hem birbirleriyle ilgileniyorlar hem de birbirlerini kıskanıyorlar.sizce yavru verirler mi bize.

  • RosenCruz dedi ki:

   Cevap vermek çok zor buna. Kuşlar cidden sevgi ile çiftleşen hayvanlar sevgi varsa çiftleşme ve yavru olur

   • azime dedi ki:

    merhaba benim yine bir sorum olacaktı. az önce dişi kusum yumurtladı. yaklasık 10 dk filan oldu. dişi kusun yumurtanın uzerinde durması gerekmez mı ? suan dişi kus dısarda ve ballı krakerınden yiyor, erkek kus yuvada sanki yuvanın dibini eşeliyor gibi tırnak sesleri geliyor. dişi kus tırnak seslerini duyunca yuvaya gidiyor ama erkek onu içeri sokmuyor gagalıyor. yumurta da yuvanın kösesinde oylece duruyor. bu normal mi?

 242. serkan dedi ki:

  benim kusum otmuyor garip garip ses cıkartıyor ağzından acaba neden ?

  • RosenCruz dedi ki:

   Nasıl bir ses hırıltı gibi mi? Her zaman hepsi çok ötmez. Başka kuş sesleri falan duyunca da mı ötmüyor ?

 243. imran dedi ki:

  iyi akşamlar bende yavru bir muhabbet kuşu altım erkek bugün ikinci günü ama çok korkuyor elime almaya çalışıyorum kaçıyor seslendiğimde bile hiç tepki vermiyor hem konuşuyorum onunla ama yinede daha alışmadı kafesinde oldukça hareketli kaç günde alışır acaba ve de gündüz çalıştığım için ancak akşam ilgileniyorum bu onu etkiler mi alıştırmak için neler yapabilirim

  • RosenCruz dedi ki:

   Çalışmanız etkilemez onu. Daha yeni eve gelmiş kuşun üstüne fazla gitmemek lazım, sıkmadan ilgilenmeli. Kafeste hareketli ise zamanla size alışması yüksek ihtimaldir

 244. Kanarya dedi ki:

  kuşum biraz yabani. Nasıl eğlendireblrm yada kendime alıştırablrm. Bi süredir bnmle ama kafesnden çıkarttğmda kafesinin dşına konuyo ya hiç uçmuyo yada 1-2 tur atp tekrar kafesinin üstüne geliyo. Bana yaklaşmıyo, kaçıyo. Kafesteykende elimi ne zmn uzatsam ısırmaya çalışıyo.

  • RosenCruz dedi ki:

   Görünüşüre hayvan biraz yabani. Çabalarınıza rağmen size alışmazsa başka bir kuşla şansınızı deneyebilirsiniz.

  • Efe Mehmet dedi ki:

   ısırmaya çalışır çünkü muhabbet kuşları ele alınmayı sevmez sadece o sizin parmağınıza elinize omzunuza kendikonar onu zorlatmamalısınız

 245. zehra dedi ki:

  Kusum kafesin diplerinde duruto kabariyo ve kageste bize arkasini dobup duruyo eskiden oynardi son bir haftadir ilgilenmeme ragmen hasta gibi ne yapmaliyim

  • RosenCruz dedi ki:

   Hastalanmış. Mutlaka bir kuşçu yada veterinere götürün

  • bertay dedi ki:

   Bende 4 tane muhabbet kuşu var bizimkilerde aç kaldığı zaman şişip kafesin altında top gibi duruyorlar çok tatlı oluyor 🙂

 246. zehra dedi ki:

  Suyuna aspirin katsam duzelirmi cevap verin lutfennnnn

  • Mert dedi ki:

   öncelikle meraba arkadaşlar soru sorcak bi yer bulamadığım için buraya yazıyorum benim kuşum yaklaşık 1 yaşında var ancak şu sıralar çok tüy dökmeye başladı kafasında da dökülme var ama dediğim gibi çok tüy döküyor yardımcı olabilirmisiniz lütfen

   • RosenCruz dedi ki:

    Temizliğine dikkat ediniz. Parazit olabilir. Ayrıca stres, korku vb. bir etken de bu dökülmeyi tetikliyor olabilir. Ev içindeki yerini değiştirmeyi de düşünün.

 247. bertay dedi ki:

  bizim muhabbet kuşlarından birinin gagasının altından diş çıkar gibi gaga çıkmış fırlamış alt taraftan 🙁 hayvanın ağzı açık duruyor öyle onu görünce üzüldüm bu sabah acaba ne yapmam gerek ?

  • RosenCruz dedi ki:

   Mutlaka bir uzman veteriner görsün.

   • mine dedi ki:

    ben iki gün önce 2 aylık hollanda muhabbeti aldım cok uysal ilk günden elimden yem yedi hatta elime aldım saldırmadı temizledim ısırmadı yani çok uysal sıkıntı yok 🙂 fakat aynı türden arkadaşımda vardı onun kuşu konuşabiliyor hatta uzun cümleler kurabiliyor 🙂 (ona hayran kalıp ben de aldım) arkadaşım kuşuna bir ay boyunca konuşturan yemlerden verdiğini söyledi. bana da tavsiye etti sizce vermeli miyim bu yemler sakıncalı mıdır?

    • RosenCruz dedi ki:

     Yem ile konuşma olayı bence şehir efsanesi. İlgi ile konuşurlar. Çok güzel bir kuş almışsınız gibi. Hayırlı olsun.

   • ferhat53_53@hotmail.comm dedi ki:

    Arkadaslar size bir sorum olcqk ben muhabbet kuau almak iatiyoerum annem bqbam izin vermiyolar izin vermeleri icin ne yapmaliyim diyorlaeki olunce okus obur dunyada ahini alicak diye korkutorum evde annem babam namaz kildiklari icin korkuyorum namazlari olmaz diye ben 14 yasindayim annemle babam
    i kndiramiyom nasil kandirabilirim 😀 komik oldu biraz qma bakmak istiyorum

    • RosenCruz dedi ki:

     Kuş temiz melaike hayvandır evde köpek gibi olmaz aileniz muhafazakarsa. Onlara bunu anlatın bence.

    • sena dedi ki:

     Bende senin gibiyim ama kendi sorumlluğumu almak istediğim için aldılar. Şimdi çok tatlı bir muhabbet kuşum var. Yemek sorunu dersen2 haftada 1 suyunu ve yemini değisiyorum.1 gün çıkartıp 1 gün çıkartmıyorun hem de çok uysal canlı kuş almayı tavsiye ederim.

   • beyhan dedi ki:

    Merhaba benim iki muhabbet kuşum va bir kere yumurladı ama yavru olmadı bi daha kine ne yapmalıyım sizce bir ay bekledim sonra attım

   • frhtymc dedi ki:

    Ayaginin incilip incilmedigini nerden anlayabilirim ? Normal bi sekilde yuruyebiliyo herhalde bisey yoktur

  • özgür dedi ki:

   derhal veterinere götürmelisin benimde kuşum var ordam biliyorum buarada kuşuna geçmiş olsun inşallah iyileşir=(=)

 248. Elnur dedi ki:

  ben bu kusu yeni aldim.pencere bazen acik oluyor evde kafesin agzini acarsam disari ucarlar muhtameden.pencerenide kapadib acsam geri kafese girmez diye korkuyorum.hic kafesi acmasam nolur?

 249. melis dedi ki:

  Merhaba 15 gun once 3 aylık erkek muhabbet kusu aldık ismini pasa koyduk ama okadar sessizki hic otmuyo ve suan ishale yakalandı vitaminler takviye ettim.birde elimizi kafesin icine uzatınca elimize geliyo ama kafesten cikar cıkmaz ucup kacıyo cok sürekli uyusukluk icinde gözlerini kspatıyo hep salıncagında duruyo kus cok sevecen yaklasıyorum hic tepki vermiyo lutfen yardim edin simdiden tsk ederim

 250. Doruk dedi ki:

  Merhaba 1 gün önce bir muhabbet kuşu aldık evin içinde dolanmasına daha izin vermedik sizce evin içinde uçmasında bir sorun varmı?

  • RosenCruz dedi ki:

   Sakınca yok bol bol çıksın uçsun.

  • Ayşegül dedi ki:

   asıl uçmamasında sakınca var 🙂 dışarı çıkarsa hem daha mutlu bir kuş olur hemde sahibine alışma fırsatı olur

  • gizem dedi ki:

   ben kuşumu ilk aldığımda cam kapalıydı ama sadece tül perde çekiliydi kendini camlara vurdu sonra kalın güneşlik perdeyi çektım sonra sakinleşti. güzel güzel uçmaya devam etti. kalın perdeyı çekerseniz can güvenliği benim bildiğim kadarıyla garantiye alınır

   • aylin dedi ki:

    kuşlarımın saat 10’dan sonra hava alacak ama çok az ışık vuraacak şekilde kapatıyorum .bizim oturduğumuz odada soba yanıyor diğer odalar çok soğuk onları burada tutuyorum.telewizyonun sesini kısıyorum acaba uyumaları için yeter mi?

 251. hüseyin dedi ki:

  benim b,r çift kuşum var ama yuvaya girmiyolar ne yapmalıyım

 252. emre tekbaş dedi ki:

  Merhaba
  Kuşum dün akşam soğuk sıvı yağın içine batmış arka kuyruk kısmı yağ olmuş ve bunun üzerine babam kuşun yıkayabildiği yerlerini yıkamış fakat kanatlarının altını yıkayamamış hala deli gibi kaşınıyor.Ne yapmalıyız?

  • RosenCruz dedi ki:

   Ilık su ile yıkamalı, sonra sıcak havluya sarıp üşümeden kurumasını sağlamalısınız. Yıkamadan olmaz.

 253. miraç dedi ki:

  benim bir tane muhabbet kuşum var daha 3 günlük uçarken çok yüksekten uçuyor ötmüyor ucarken carpıyor ama elime alınca pek kaçmıyo arada ucuyo konuşması ve alısması için ne yapmalıyım ? ve bide ben kuş sesi dinlettim ona ötmeye başlardı ama sonra biraz öttü durdu acaba yalnız hissedip kendini ölebilirmi veya ona kuş sesi dinletmek duyması iyimi ?

 254. miraç dedi ki:

  neden sürekli kabarır

 255. Gülsah dedi ki:

  Benim mavis kusum beni cok fena isiriyor onceden kulagimdaki kupemi yemeye calisiyordu kupe olmayinca kulagimi isiriyor ve surekli elimi yuzumu isirmaya calisiyor isirmasinin nedeni nedir ve bu durumu nasil yeneblirim?

 256. osman dedi ki:

  Öncelikle merhaba ben 4 gün önce bi kuş aldım 2 aylık cok hareketli kafesinden cıkarttıgımda hiç kafesine gitmiyo cagirdigimda ise ürküyo alışması ne kadar sürer hep yanında durmaya calışıyorum konusuyorum onunla ama olmuyo neden acaba lütfen cevap bekliyorum

  • RosenCruz dedi ki:

   Haftalar aylar sürebilir. Biraz daha sabır. Hayırlı olsun yeni dostun

  • Efe Mehmet dedi ki:

   osman kuşu hemen çıkarmamalısın o 10 gün kafesinde durcak ve alışacak saldığın zaman geri kafesine döner

  • Nehir dedi ki:

   Benim kuşum ayağının üstüne basmıyordu bi veterinere götürdüm vitamin verdi geçmeyince yine götürdüm bu seferde ishal olmuş dedi ilaç verdi bugün başka bi veterinere götürdüm felç olmuş dedi 🙁 ne yapcam ben çok üzülüyorum tedavisi de yokmuş galibaa

   • RosenCruz dedi ki:

    Geçmiş olsun. Uzman doktorlar varken bize laf düşmez. Görmeden bir şeyler söylemek çok zor.

 257. yılmaz dedi ki:

  ben 1 gün önce muhabbet kuşu aldım. Bana çok yakınlaşmıyor ne yapmam lazım?

  • RosenCruz dedi ki:

   Daha çok yeni. Ortama biraz alışsın. Siz de bu arada ona güven verecek şekilde ilgilenin hayvanla.

 258. maşuk&paşa dedi ki:

  abi bizim ewede 4 gün önce yeşil bi kuş yakaladım 4gündür bişe yiyip içmiyor bunun nedenine bide bukuş daha küçüğe benziyo 2 tane nokta gibi benekleri war bu kuş kaç yasin da bi de benim 9 aylık bir dişim war yakaladıgım kuşu sürekli hırpalıyor dişi olan elime alınca elimi kanattı birkere ama gagası uzun du bunun yeşil kuş da biraz fazla kekiyor

  • RosenCruz dedi ki:

   O kuşları bir arada tutma ufak ulan kuş ezilir ve ölür. Sahibi vardır sağa sola sor bakalım bir evden kaçtı muhtemelen inşallah bulursun sahibini.

 259. saat dedi ki:

  benim bir kuşum var kendini çok kaşıyor ne yapmalıyım

  • RosenCruz dedi ki:

   Kuşu ılık duşa sokup bir güzel yıkayın boğmadan. Kirlenmiş. Bit ve parazit spreyini de kanat altlarına ve tüylü yerlere uygulayın ayda bir.

 260. aysu dedi ki:

  Biz 5 gun evde olamicaz . Eve baska biri arada gelip yemine falan bakicak sadece . Ve biz normalde kusumuzla cok ilgilenirdik . Simdi ayni ilgiyi goremeyince strese girerek olebilir mi ?? Tesekkur ederim

  • RosenCruz dedi ki:

   Biraz küser ve yem yemeyi reddedebilir. Gelince barışırsınız ama. Sıcakkanlı hayvanlar.

 261. berat ekim çiçek dedi ki:

  abi ben bir çift muhabbet kuşu almak istiyorum alırken nelere dikkat etmem gerek. alırken nelere önem vermem lazım.ayrıca fiyatları ortalama ne kadardır?cevabını bekliyorum abi

 262. hasan dedi ki:

  Biladerya ya dün muhabbet kuşum öldü çok üzgünüm

  Benim çift muhabbet kuşum vardı işte daha düne kadar ama şimdiye kadar hiç yumurtlamamışlardı sonra dişi kuş kabarık duruyodu 2 3 öyle kabarık durdu bende korktum sonra dün kafese bi baktım yumurta yuvanın içine doğormamış kafese doğurmuş ben çok mutlu falan oldum işte akşam kuşa bakıyım dedim yuvanın içinde ölmüş niye öyle oldu acaba zorlukmu çekti doğururken kuşlar insanlara alışık değildi zaten erkek kuşum kaldıonu nasıl eğitirim dişi muhabbet kuşu alsam eş olurlarmı

 263. özge dedi ki:

  Merhaba dün erkek muhabbet kuşu aldik iki aylik olduğunu söylediler kuş çok korkuyo en ufak seste ürküyo ve yerinden hiç kipirdamiyo bide su içmiyo yemini yemiyo kendi kendine.parmagimla ben uzatiyorum kafesin disindan oyle yiyo acaba bize alismadigi icin mi boyle.cevap verirsenz çok sevinirim.iyi günler

 264. turan dedi ki:

  Dişi bir kusum var yanına erkek aldım erkeği hep dövdü ve öldürdü 1 ay sonra yumurtlamaya basladı yumurtaları kırdı yanına erkek almayı düsünüyorum yeni alacagım erkegide dövermi

  • RosenCruz dedi ki:

   Bunu cevaplamak zor öteki erkek ile belli ki anlaşamamışlar. Tekrar denemek lazım. Anlaşamıyorlarsa zorlamadan ayırın başka deneyin. En iyisi dişiyi götürün kuşçuya kendi seçsin eşini.

 265. Tatlıı dedi ki:

  Ben dün 2 aylık erkek muhabbet kuşu aldım . Elimize gelmiyor aldığımız zamanda ısırıyor . Bize ne kadar sürede alışır ? Baya bir araştırdım 20 gün hiç kafesi açmayın sadece yumuşak bir sesle onunla konuşun falan yazıyor . Ne yapmalıyım eğer böyle devam ederse kuşumu değiştirmeyi düşünüyorum

 266. maviş dedi ki:

  Benim kuşum hem çok elimi ısırıyor hem de kafesinden dışarı çıkarttığımızda uçmaya çalışıyor ve klimanın üstüne konuyor. Saatlerce orada kalıyor. Bize küsüyor bazen. Bir de konuşması ne kadar zaman alır?

 267. soru soran birisi dedi ki:

  Ben yavru bir muhabbet kuşu almıştım alalı 5 gün oldu 2 sorum olacak
  1. tek bacağı üzerinde uyukluyor (sol) bu durum herhangi bir sorun oluşturur mu yani sakatlık vs gibi…?
  2.Bide kuyruğu aşırı titriyo bi sorun olur mu ?
  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM 🙂

 268. Mustafa dedi ki:

  Benim kuşum elimi uzatınca ayaklarıyla geri geri gidiyor parmağıma gelmiyor neden olur ? Normalde omuzumuzda falan kaçmıyor yemek yerken bizle beraber masada geziyor.

 269. kadriye dedi ki:

  merhaba
  kuşumu 1 yıldır besliyorum.sürekli kaşınıyo buna nasıl engel olabilirim bi de parmağa gelmiyor bunu nasıl sağlayabilirm? yardımcı olursanız sevirim..

 270. ahmetcan küçükkaya dedi ki:

  kuşumu daha dün aldım cinsiyetini nasıl öğrenebilirim

 271. Ömer Can dedi ki:

  Benim Nerden baksan yaklaşık 2 aydan beri bir kuşum var ve çok ürküyü uçamiyo galiba babama bu kuşu satan kanatlarini kopartmiş kuyruğu yok onunla ilişki kurmakta zorlaniyorum hatta hiç ilişki kuramadim. kafesinden hiç çıkmiyo ne yapmaliyim ??

 272. Sude dedi ki:

  sürekli dışarda durmaya alışmış kuşumu dışarı çıkarmayınca sürekli yemleri dışarıya atıyor 😀 Ne yapmamız lazım?

 273. yaren dedi ki:

  Ben pazatrtesi günü muhabbet kuşu alacağım sayfalardan bilgi ediniyorum kuşu aldığımda yıkamalımıyım gerek var mı ve kuşa ne yedirmemeliyim ne dokunur ve hasta yapar

 274. simge dedi ki:

  merhabalar benim dişi bir kuşum var ve çok ısırıyor her gün odada dolanmak istiyor fakat biz onu kafese koyduğumuz zaman bizimle küsüyor kuşumuz düzelebilirmi ?

 275. Azra dedi ki:

  Benim annem kus almayı düsünüyor tabi bende düşünüyorun daha 12 yasındayım daha dogrusu yenı bastım 😀 herneyse ben yavru bir tane almayı dusunuyorum ve okula gidip geliyorum 7 den 6 ya kadar piskolojisi bozulur mu ve yavru almak istediğim için kac günlük olmalıdır ???

 276. denizzz dedi ki:

  Ben 6 gün önce bir kuş aldım( 3 aylık ) adı Bulut çok akıllı bir kuş ancak bugün abim nedeniyle evimizde bulunan akvaryuma düştü (abim evin içinde serbest bırakmış) boynuna kadar ıslanmıştı kuru bir bezle sildim ve sobanın yakınlarına koydum ancak şuan küçük küçük hapşuruyor.. Hastalanmasından korkuyorum ne yapmam gerek ? Lütfen cevap yazın.. Çok teşekkürler şimdiden…

 277. zeze dedi ki:

  Merhaba,
  muhabbet kuşunun gagası ve tırnakları kesilmeli midir?

  • RosenCruz dedi ki:

   Aşırı gerekli değil. Çok aşırı uzarsa bir kuşçuda kestirin. Kendiniz zorlamayın.

 278. Filiz dedi ki:

  Kuşum nasıl bana alışır

 279. Ayşegül dedi ki:

  Merhabalar benim sorum şu olacaktı benim 1,5 yaşında bir kuşum var. Hergün birkaç saat kafes dışındadır.Başımızda omzumuzda vakit geçirir parmağımın üzerinde bazen uyur kafasını gömerek dakikalarca filan o derece severiz birbirimizi. Hatta gagasından defalarca öperiz onu da sever. Ama malesef karnını kafasını elimizle okşamak istediğimizde geri geri gider kaçar. Sonra unutup niye kaçtığını geri geliyo o ayrı 😀 Sadece kafesin içindeyken arada bir boyun bölgesini kaşıttırıyo bana o kadar. Vücudunu ellettirmiyor. Sizce neden yapıyor olabilir bazı kuşlar sahibine çok alışsa bile ellenmekten hoşlanmaz mı? Teşekkürler şimdiden 🙂

  • RosenCruz dedi ki:

   Kuşlar sahipleri de olsa kendilerini aşırı elletirmezler. Sırt karın ve kuyruk bölgelerine dokunmak, avuç içine alınmaktan çok korkarlar genelde. Bu hareketleri yapmayın sizden soğur. Sevdirdiği kadar sevin

 280. melike dedi ki:

  Merhaba… bir hafta oldu kuşumuzu alalı.. ilk gün çok durgundu ama sonra alıştı epey, neşesi de yerindeydi… ama iki gündür durgun ötmüyor… hareketli olduğu tek zaman kaşındığı ya da yemek yediği zamanlar… ne yapmalıyım, bilgilendir misiniz?

 281. serhat dedi ki:

  Ben bir çift kuş aldım. Önce erkekği öldü. Sonra bir tane daha erkek getirdim bu defa dişisi öldü. Biri ölmeden 2 gün önce kustu biri dedüşüp düştüğü gibi öldü. Sebebi ne olabilir?(Soğuktan öldüklerini sanmıyorum çünkü yerleri daima sıcak.) Lütfen yardımı olun…TEŞEKKÜRLER …

 282. tarık dedi ki:

  Abi bnim 1 yavru erkek muhhabbet kuşum var yanına yavru dişi alacaz onun kadar kavga ederlermi ayrıca kfese ayna koydum bizimle ilişkiyi kesermi lütfen cevap bekliyorum 🙁

 283. yigitalp dedi ki:

  Bizim kusumuz elimizden korkuyor ne yapmaliyiz?

 284. yaren dedi ki:

  Ben 2 aylık erkek kuş aldım daha 3 gün oldu kendini sevdiriyor (bazen) kuşum gagasını açıp kapıyo konuşmaya mı çalışıyo birde bazen çubuğunda bbir ayağını kaldırıp o şekilde duruyor neden açana

 285. hatem dedi ki:

  benim muhabbet kuşum dışarıda bulunan bir kuş tutulup bize verildi ben onu ne zaman parmağıma kondurmak sevmek öpmek istiyorum ama beni ısırıyor ona aşkım deyince bana bakıyor kafesini hiçbir zaman kapamıyoruz ve tek bir kuş 2 günde bir yemini değiştiriyorum suyuna her zaman arıtılmış su koyup sık sık değiştiriyorum onu korkutacak hareketler yapmama rağmen parmağımı konsun diye uzattığımda benden kaçıyor ya da ısırıyor birde kendine bir yer belirledi ne zaman kafesten çıksa oraya gidiyor bizi oraya yaklaştırmıyor gerçi annemden daha az çekiniyor ama bizden çok korkuyor ne yapabiliriz lütfen çok önemli

 286. caner dedi ki:

  ben muhabbet kuşumu yenı aldm yavru fakat ıkı gun sonra sehır dışına cıkacagım otobüsün bagajında kalacak 15 saat herhangı bır zararı olurmu ??

 287. isim yok dedi ki:

  benim bir çift muhabbet kuşum var.Bir buçuk yıldır birlikteyiz.Çiftleştiler ve 4 yumurtlama dönemi geçirdi.Birincisinde 6 yumurta ikincisinde 4 yumurta üçüncüsünde 3 yumurta dördüncüsunde 5 yumurta yaptı.Dördüncü yumurtlamasında 1 tanesi10 günlük oldu.Diğer yumurtaları da kuluçkaya yatmadan kırdı. Yumurtluyor,kuluçkasına yatıyor,besliyor ancak yavruların hepsi öldü.Acaba yuvalık mı küçük? yumurtladığı,yavrunun çıktığı,yumurtlama dönemi ile ilgili her şeyde kafese yaklaştığımda ikisi birden yuvalığa atlıyor.Acaba atladıgı zaman yavruları eziyormu lutfen yardım edin, yavrular ölünce çok üzülüyorum.Cevap verirseniz çooook mutlu olurum

 288. eda dedi ki:

  lütfen cevap verin kuşumun gagasınnda beyaz birşeyler var kafa kısmındada açıklık var derisi gözüküyo ne yapmalıyım mantarmı var

 289. ismail uyar dedi ki:

  abicim bende 2 çift kanarya var ama satıp yerine muhabbet almak istiyorum birkaçtane 1m*1m salma aldım yuvalarıyla beraber kuşlar için uygun olurmu bu ölçüler kaç kuşu barındırır???

 290. pelin hasaltın dedi ki:

  ben kuşlarımı yeni aldım ikisi çiftler fakat ikiside bize alışamadılar bize alışmaları için ne önerirsiniz acaba?

 291. pelin hasaltın dedi ki:

  ben yeni çift aldım almadan önce aynı kafeste başka tek kuşum vardı çok seviyodum onu ama üşüttü galiba hiç uyanmıyodu yemek yiyiyordu ama su içmiyordu ve öldü sonra çiftti de aynı kafese koydum acaba mikrop bakteri geçermi temizledim amaginede tedirginim

 292. ece nur özelt dedi ki:

  öncelikle allah razı olsun başka kime sorabilirdikki .benim çiftlerim var çok iyi anlaşıyorlar bu çok belli alalı 2 gün oldu dişi acaba ne zaman yumurtlar ve yumurtlarsa yavruyu anne ve babasının yanında tutarsak konuşurmu

 293. enes dedi ki:

  1 ay önce muhabbet kuşu aldım çok tüy döküyor kafese elimi sokuyorum kaçıyor nedeni nedir

 294. sena dedi ki:

  Benim muhabbet kuşum var.yaklaşık 56 günlük çok yabani yiyor ne içiyor. Onu kafesten çıkaramaya çalışıyorum . Olmuyor kendisi kafesten çıkamıyor. Bu yabaniliği önlemek için ne yapmalım?

  • RosenCruz dedi ki:

   Kuş cana yakın değil belli ki. Değiştirmeyi düşünebilir ya da eş alabilirsin yanına.

 295. sena dedi ki:

  Lütfen bana cevap ver rosen cruz

 296. blue dedi ki:

  merhaba, benim iki tane muhabbet kuşum var.. 2 ay önce aldım onları, son 15-20 gündür kaşınıyorlar sürekli, sizce parazit mi vardır? ben evde yaşayan kuşlarda parazit olabileceğini hiç düşünmüyordum nasıl oluyor da evin içindeyken parazit oluyor ki? ben onları daha hiç kafesten cıkarmadım tekrar girmezlerse diye kaşıntı bundan dolayı da olabilir mi

  • RosenCruz dedi ki:

   Parazit evde de olur doğada da. Spreyler var iki haftada bir kanat altlarına ve çok tüylü yerlere sıkmak lazım. Ama yüzüne gözüne gelmesin.

 297. Azad dedi ki:

  benim 2 çift kuşum var 2 dişi 2 erkek 1 çift kavga ettiler kanadının ve gözünün altından kan geldi bende kuşcuya götürüp baktırdım iyi dedi sizcede iyimi bide kuşlarımın 1 çiftini ayrı öbürünü ise ayrı yerlere koydum yumurta olurmu ?

  • RosenCruz dedi ki:

   Ayrı çiftleri ayrı tutmak iyi fikir. Görmeden sağlıkları için bir sşeyler söylemek zor. Her kanama öldürmez.

  • Melisa dedi ki:

   Benim bir tane erkek kuşum var. Yumurta maması yapmak istiyorum yumurta maması sadece kuluçkada ki dişi kuş için mi yapılıyor ? Bir de elma havuç falan vermek istiyorum yeminin üzerine mi rendeleyip veriyim

   • RosenCruz dedi ki:

    Ayrı bir tabakta veriniz. Yumurta maması erkekler için gerekli değil ama yerse de sakıncası olmaz.

 298. Ebubekir dedi ki:

  merhaba. ben dün 2 adet yavru kuş aldım birisi çok cana yakın ama diğeri sürekli benden kaçıyor ve ikiside çok hareketsizler lütfen yardım edin ve sık sık ötmüyorlar

  • RosenCruz dedi ki:

   Yazımı ve önceki sorulara cevaplarımı iyi okuyun. Hemen bir anda alışmazlar insana sabır gerek.

 299. Şimbilli dedi ki:

  Kuşumu alalı daha 1 hafta oldu ve aldığım kişi 1,5 aylık olduğunu söyledi. İlk aldığım günden beri odanın içinde salıyorum.Ama 2 3 günden beri kafesin alt kısmında ileri geri hızlı hızlı yürüyor. Genelde de aynı saatlerde onu salıyorum. Saldığım zaman geçiyor ama acaba sadece dışarı çıkmak istediği için mi bunu yapıyor? Arastırdım ama bu hareketi genelde afrika papağanları yapıyormus benim kusum muhabbet. Bir de kuşumu yıkamalıyım mı hava soğuk olduğu için yıkamak istemiyorum ama sizce ne yapmalıyım?

 300. sena dedi ki:

  İşte biraz alıştı ama yine de kafesinden çıkamıyor niye bir de biz uzak bir yere gidecez. Onu nasıl götürebilirim? Ama gerçekten çok alıştı size teşekkür ederim. Ben de çok hayvan sevgisi var ¶¶¶¶¶¶

  • RosenCruz dedi ki:

   Kafeste yada hava delikleri olan bir kutuda elinde götürmelisin. Bagaja falan koyarsanız ölür

 301. ASLI dedi ki:

  1,5 yaşında dişi muhabbet kuşum vardı yaklaşık altı ay önce almıştım ve çok çabuk alıştık birbirimize gayet iyi ve sağlıklıydı hiç bi sorun yoktu. bu sabah kafesinde ölmüş olarak buldum. sıcak yerdeydi, yemi suyu herşeyine dikkat ediyodum temizliğini de düzenli yapıyodum neden öldüğünü anlamadım sizce neden öldü, neyi yanlış yaptım?

  • RosenCruz dedi ki:

   Geçniş olsun. Şu anda cevap vermek buna oldukça zor. Gece bir şeylerden çok korkmuş ve ölmüş olabilir. Kuşların kalbi küçüktür korkuya dayanamazlar.

 302. batuhan dedi ki:

  benim kusum elimi isdiriyo bu nedenle kafesden cikarmiyorum ama biseyle ugrasdirinca seve biliyorum ama kafesdee bisey

  olurmu yani nasil kendime alisdira bilirim

  • RosenCruz dedi ki:

   Bazıları daha yabani maalesef kuşların. İnsana uzak duruyorlar. Sevgi ve ilgiyle olmuyorsa bir şey diyemem. Biraz daha zamana bırakın bakalım

 303. munzur dedi ki:

  benim kuşum hiç ötmüyo ne yapmalıyım ?

  • RosenCruz dedi ki:

   Özellikle disiler cok daha az öterler kimi kuslar hiç ötmezler. Bu normal. Ona bir başka kuş sesleri falan dinletirseniz ötecek tepki verecektir.

  • gökhan dedi ki:

   onunla bol bol konuş arada sırada ufak gürültüler yap hemen tepki verecektir

 304. sadık çakır dedi ki:

  abi bizim kuşumuzu alalı 5buçuk 6 ay oldu biraz kendini kaşıyo tasla veya başka bşiyi koyunca banyoyu kendi yapınca bu kaşıntı olayı geçermi geçmez diyosan extra bişey almamız gerekirmi bazı kişiler parfüm diyor tavsiyen ney abi. acil cevap !!!

  • RosenCruz dedi ki:

   Spreylerden mutlaka alın. Paraziti önlemek için. Kendi tasla banyosunu da ayrıca yapsın. Ya da siz yıkayın. İkisi de şart ama banyo bir kaç ayda bir. Sürekli değil

 305. emin barkoç dedi ki:

  bizim teyzemgilden aldığımız bi tane mavi muhabbet kuşu var.
  sürekli kaşınıyor bitide yok ne yapmalıyım

  • RosenCruz dedi ki:

   Anti-parazit Spreylerden mutlaka alın. Paraziti önlemek için. Kendi tasla banyosunu da ayrıca yapsın. Ya da siz yıkayın. İkisi de şart ama banyo bir kaç ayda bir. Sürekli değil

 306. sorun soran kişi dedi ki:

  öncelikle paylaşım için teşekkürler 🙂 ben bugün bir kuş satın aldım ( erkek) konuşturmak için , hayvanlara çok büyük ilgim var ve eğitmek içinde zamanımda var fakat biraz sabırsızım 🙂 kuşum çok hareketli yavru ve daha 20 günlük . tüyleri tam anlamıyla tamamlandımı bilmiyorum ama kafasında biraz açıklık var 🙁 çıkacağına ümit ediyorum inş. çıkar yani çıkarmı off ??? tüylerini kuşlar kaç günde tamamlıyor ? noluuur cevap verin 🙁

 307. sorun soran kişi dedi ki:

  Henüz isimde koymadım kuşuma o konudada yardımcı olursanız sevinirim . hem ilginç hemde eğlenceli bir isim olursa sevinirim 🙂 ( kuşum erkek )

 308. gökhan dedi ki:

  muhabbet kuşunuz elinizi ısırıyorsa ve çok hırçınsa onu nasıl evclleştirbilirim

  • RosenCruz dedi ki:

   Zaman sevgi ilgi ve sabırla. Yazımı iyi okuyun. Bazı kuşların da artık evcilleştirilmesi çok zordur. Mizacı öyledir.

 309. ibrahim dedi ki:

  slm, 2 gün önce muhabbet kuşu aldım fakat durma gagasını oraya buraya vuruyo kafesi kemiriyo sanki bu durum normalmi anlıyamadım bide kuş çok ürkek salmak istiyorum ama daha erkenmi bilmiyorum kendini duvarlara vurur diye endişeliyim açıkcası ve bide sanırım dişi istiyor anladınız beni herhalde suluğa daga taşına aynı kuyruk bölgesini sürtüyo kanatlarını açıp ewlendirsemmi napsam bunu ya yazıkk :D:D:D tşkler şimdiden

 310. ibrahim dedi ki:

  hocam ve şimdi fark ettimki kusmus bu ne yapmam gerekir veterinere falanmı götürsem ? acil cewaplarsanız sewinirim

  • RosenCruz dedi ki:

   O kusma kızıştığından oluyor. Eş istiyor. Eş alma işini öne alabilirsiniz 🙂

  • RosenCruz dedi ki:

   Azmış kerata 🙂

  • özgür kabalar dedi ki:

   ben dişi kuşuma besin veriom yiyor erkek yemiyor sonra dişi erkeğe ağzından veriyor bu nedendir ?

   kuşun yumurtlicanı nerden anlarız ?

   • RosenCruz dedi ki:

    Onlar güzel bir çift olmuşlar. Yumurtlama işi biraz da kuşlara ve çiftleşmelerine bağlı. Ama sevişiyorlar gibi 😉

 311. kuşcu dedi ki:

  çok hareketli ve sürekli bi yerleri kemiriyo çok ısırıyo ne yapabilirim

 312. çapkın dedi ki:

  benim kuşum bana 15 günlükken geldi ama drumu gayet iyidi tügleri filanda baya wardı sadece kanadının altında yoktu oda çıkıyor agustosda geldi 7aydan beri bnde ama ağzından küçük küçük yuvarlak yem gibi seyler çıkartıo kuşum erkek korkuorum acaba çiftleşmek mi istio yoksa hasta mı

  • RosenCruz dedi ki:

   Çiftleşmek istiyor. Kızışmış 🙂

   • çapkın dedi ki:

    torun geliyor desene sewindim 😀 peki eş alsam çiftleşirmi zor diorlar çiftlşmez die duydum ama dogru mu bilmiyorum bi de bnm kuşum cılız brz aldıgım es onu döwermış dogru mu

    • RosenCruz dedi ki:

     Kuşlar severek çiftleşirler. Eşini sevmezse çiftleşmezler ve kavga edebilirler. En iyisi kuşçuya sizin kuşu götürüp gözüne kestirdiği dişiyi seçmek. Uyum sağlamazlarsa değişirsiniz.

 313. su dedi ki:

  abi kuşumun kafasında açıklık var şimdi iyice açılmış bakınca rahat gözüküyor bide o açıklık yer kıpkırmızı niye oldu bu ne yapmalıyım

  • RosenCruz dedi ki:

   Kafasında bit pire parazit olmasın. Bir yıkayın. Sonra da arada bir parazit spreyi ile ilgilenin gözüne ağzına kaçırmadan. İki haftada bir. Stres ve korku da yaşatmayın hayvana dökmesin kafa tüyünü.

  • Nehir dedi ki:

   Hani kuşum felçli demiştim ya öldü bugün çok kötü bir şey Allah kimseye yaşatmasın sen Raşitin ölümüyle nasıl başa çıktın

   • RosenCruz dedi ki:

    Dostum Raşit’in ölümünün üstesinden ben hala gelemedim. Onunla beraber çıktığımız bir yol vardı. Yarıda kaldım. Ondan sonra çok yavaş ilerliyor hatta ilerlemiyorum. En iyi dostumdu belki de Raşit ama benimle alakası olmayan talihsiz bir kaza sonucu ayrıldık dostumdan.

    Sırf Raşit’in anısına başka kuş ve hayvan severlere yardım ederek anısını yaşatmak istiyorum. Üzülecek, ağlayacak ve umarım unutmayacaksınız. Unutulmayı hak etmiyor bu güzel ve melek kalpli dostlarımız.

 314. yılmaz dedi ki:

  merhabalar öncelikle burdaki cvplar için çooook tşkrlr arkadaşım kendine kuş aldı bakamadı bana verdi size bi kçç sorum vrr 🙂
  kuşum erkek ancak makat bölgesindeki tüyler eksik şuan yaklaşık üç aylık 5 haftadır bende ilk geldiğinde çok korkak ele avuca gelmezdi şimdi alıştı fakat çok çok az ötüyor daha da doğrusu sadece onunla oynayınca zorla ötüyor gibi,konuşmalarıma öpücüklerime hiç yanıt vermiyor sebze olarak ta sadece maydanos yiyor elma salatalık vs. hiç yemiyor bide çok sık uyuyor ilgilenmezsek hiç ötmüyor lütfen cvp ve tafsiye saygılar şimdiden çok tşkr.

  • RosenCruz dedi ki:

   Makat bölgesindeki tüyler için endişelenme. Hareketlenmesi için ilgi ve sevgi ve sabır ile bakmaya devam et. Sakin mizaçlı ve oyuncu olmayan bir kuş olabilir. Bir kaç ay daha bekle kızışma zamanlarında eş alarak neşelendirebilirsin insanlara çok cana yakın bir kuş olmadığına kanaat getirirsen.

 315. yılmaz dedi ki:

  kusura bakmazsanız bi kaç soru daha sizi bulmuşken 🙂
  evin içinde yürüyerek dolaşmayı sevdirdim ama ötmüyor sadece parmaklarım la horoz dövüşü yapıyorum onunla o zaman ötüyor bu sakıncalı mı ?
  kafesten kendisi hiç çıkmıyor kapısı 7 24 açık ?
  çok çok aşırı seviyorum öyleki daha önce de 2 tane vardı 1 yaşlarına girince eşim kıskançlıktan onları ben işte iken uçurdu yem dışında da sadece maydanos yiyor ?
  son soru 🙂 zamanla ötüp konuşmaz mı başka kuş alırsam onu sever benimle ilgilenmez bu defa ben kıskanırım ayna vardı kafeste bana geldiğinde 10 gün önce çıkardım tekrar ayna kafese takıym mı ?

  • RosenCruz dedi ki:

   Evde yürümesi sakıncalıdır mümkünse uçsun. Tatsız kazalar ve ezilmeler olabilir. Yürümeleri çok tehlikeli.

   Kafesi sürekli açık tutmayın. Evde klozet, kova dolusu su, dolu su bardağı vs. içine düşüp ölebilirler. Siz evde yokken kafeste dursunlar ya da kapalı bir odada, banyo, lavabo, tuvalete, akvaryum vb. uçup düşme boğulma şansları olmasın.

   Kuş erkek mi dişi mi bilemedim. erkekler konuşmaya daha meyillidir. Dişiler çok zor ve az kelime konuşur. Sevdiyseniz fazla düşünmeden besleyin. Aynaya gerek yok. Eş alırsanız size ilgili otomatikmen kesecektir.

   Eşinize dikkat edin suikaste kurban gitmesin hayvan 😉

  • ayşe dedi ki:

   Sakın maydanoz yedirme onlar için maydanoz zehir gibidir…

   Ekleme RosenCruz: Bence maydanozda sakınca yok ben de yediririm arada bir. Ama sürekli değil

 316. Nihal dedi ki:

  Merhaba kuşum bir 19 gün önce yumurtladı ama üstüne oturup garip sesler çıkarıyor ne yapıyor olabilir

 317. Pınar dedi ki:

  Meraba ben 2 aylık bir kuş aldım 2 gün oldu bugün birazcık ötmeye başladı ama 2 gündür ne yemini yiyo nede suyunu içiyo ve hareketsiz duruyor acaba hasta olabilir mi ?

  • RosenCruz dedi ki:

   Yazımı ve sorulan soruları iyi okuyun. Sizin kuşun durumu normal. Ortama alışması günler haftalar sürebilir

  • elif dedi ki:

   hayır diğer arkadaşlarından ayrıldığıve eve daha alışmadığı için

 318. İrem dedi ki:

  benim kuşum son 2 3 günden beri sürekli ballı yem yiyor bu sefer diğer normal yemini yememeye başladı ne yapmalıyım?

  • RosenCruz dedi ki:

   Ballı ve katkılı yemleri ben tavsiye etmiyorum. Ballıyı cekin acıkınca ötekini mecburen yer

 319. naz dedi ki:

  ben daha yeni yavru aldım ama yarın bir yere gidicez acaba sıcak durmassa ölür mü?

 320. şahin dedi ki:

  bend e2 tane kuşteki dişi teki erkek ama bir türlüyumurtamıyorl ne yapabiliriiim

 321. Tuğçe dedi ki:

  tin tin bana hediye olarak geldi ve daha 1 gündür bende. Uçmuyor daha doğrusu çok kısa mesafede uçuyor uçarken zorlanıyor ve yavru daha sonra uçarmı acabaa ??

  • RosenCruz dedi ki:

   Uçar elbette daha ufak belli ki. Hem bu kuslar öyle cok ucamaz en fazla odada bir iki tur atarlar

   • Tuğçe dedi ki:

    Ayrıca nasıl eğiticem yemini yiyemiyor suyunu içemiyor sürekli kendim tutuyorum ve yarın stajım var 4 gibi eve gelicem aklım onda kalıcak yoksa kendisi bir şekilde halledermi ?

 322. beyza karaman dedi ki:

  biz yaklaşık 2 aylık yavru muhabbet kuşu aldık çok tatlı elimizde duruyor kafesinde pek kalmak istemiyor bir kaç kere uçmak isterken duvara çarptı ayağı sakatlandı pek üstüne basamıyor bide kanadın dada sorun var gibi uçmak istemiyor bunun dışında genel durumu iyi acaba ne yapabilirim gözüm gibi bakıyorum fakat ne yapacağımı şaşırmış durumdayım yardımcı olursanız sevinirim..

  • RosenCruz dedi ki:

   Ayağı çok ciddi değilse geçer. Kanadı da. Biraz zaman verin. Ama olmazsa veterinere gösterebilirsiniz. Daha küçükse fazla uçurmayın

   • beyza karaman dedi ki:

    peki önerileriniz için teşekkür ederim dikkate alıcam ..ayağı şu an daha iyi fakat kanadı biraz sorunlu uçamıyor..tekrar teşekkür ederim…

 323. landarc dedi ki:

  2 gün önce kuş aldım . fakat cinsiyetini sormay unuttum . nasıl anlayacam bunun cinsiyetini 🙂 davranışlarından belli olurmu 🙂
  yoksa incelemek mi lazım ?

 324. cici kuş dedi ki:

  bi şey dicem muhabbet kuşumun erkekmi dişimi nerden anlıcam

 325. murat dedi ki:

  kuşumun dişi yada erkek olduğnu nasıl anlıcam
  lütfen yanıtlayın

 326. murat dedi ki:

  bi soru daha kuşum sol ayağını uzatıp kafasını eyiyor neden böyle yapıyo

 327. mehmet enes dedi ki:

  kuşum kafesten neden çıkmıyor

 328. Ayşe dedi ki:

  Merhaba. Ben sevgilime bir kuş hediye ettim bir buçuk ay önce. Kuşumuz erkek. 1,5 aylıkken almıştık. Şuan 3 aylık falan işte. Kuş ilklerde çok hırçındı ama şimdilerde alıştı. Sorun ise çok fazla tüy döküyo ve hiç ötmüyo olmasıı. Sevgilim ailesiyle yaşıyor. Ailesi tüy dökmesinden çok fazla rahatsız. Bir çare bulmamız gerekiyor. Kuşumuz neden çok fazla tüy döküyo olabilir? İlk geldiğinde böyle bir sorun yoktu ama 1 haftadır çok fazla tüy döküyor. Bu normal mi? Ve kısa sürede geçer mii?

  • RosenCruz dedi ki:

   Stres veya korkudan olabilir. Depresyon ve üzüntüden. Mutlu edin kuşu. Ayrıca parazit de olabilir. Parazit spreylerinden kanat ve gövde bölgesine haftada bir az miktarda sıkın.

 329. Ayşe dedi ki:

  Birde kuşların tek beslendiği zaman daha hırçın oldukları söyleniyor. Yalnız oldukları için strese girip tüy döktükleri de söyleniyor. Ben tek almıştım. Kuşumuzun yanına bir eş almak zorunda mıyız? Onu tek de alıştırıp konuşturamaz mıyız? Ayrıca onunla nasıl ilgilenmeli ve yemleri dışında ek besin olarak hangi meyve ve sebzeleri seçmeliyiz? Yardımcı olur musunuz? Teşekkürler..

  • RosenCruz dedi ki:

   Tek beslenenler daha sevecen de olabilir hırçın da. Eş alırsanız sizi unutur. Konuşmaz. Zorunluluk değil bu size kalmış bir şey. Beslenme konusunda çok yazdım burada. Önceki yorumlara bakınız. Yağlı, yapay, sentetik besinler yok. Saf yem ve yeşillikler, elma, salatalık maydanoz olabilir.

  • Faruk dedi ki:

   Kuşunuzu tek besleyebilirsiniz. Eğer kuşunuzun insanlarla oynamasını ve insanları sevmesini istiyorsanız tek almalısınız. Çift kuşları, tek kuşlara oranla insanlara alıştırıp evcilleştirmek daha zordur. Belli bir zaman sonra kuşunuz çiftleşmek isteyebilir. ama (eğer yavru almışsanız) o zamana kadar zaten evcilleşmiş olacaktır. Yanına bi eş alabilirsiniz. (ama dikkatli olun bazen eşler birbirini kabul etmeyip hırpalayabiliyor hatta öldürebiliyor).

   Yem dışında kafeste muhakkak bir gaga taşı bulundurun. bu onların gagalarını temizlemelerine ve bazı iyot vb. gibi mineralleri almasını sağlar. Kuş kumu kullanmanız gerekir. haftada 1 kez yemin üzerine 1 çay kaşığı serpmeniz yeterli olacaktır. Kuş kumu da kuşunuzun sindirim sistemine yardımcı olur. Bunun dışında kuşlar her türlü meyve / sebze yiyebilirler. bu kuşunuzun ne tür meyve sebze sevdiğiyle alakalıdır. Her türlü mevsim meyve-sebze si verebilirsiniz. Elma, Marul, Kıvırcık gibi meyve-sebzeleri daha çok tercih edebilirler. Ama kesinlikle ‘maydanoz’ vermeyin. Bu kuşların boğazına yapışabilir. ayrıca sindirim sistemine de zararlıdır. Maydanozun sonucu ölümle bile sonuçlanabilir. Son olarak, meyve sebzeyi makul o