Tag (2018) – Film İncelemesi

Yıllar bir süren oyunun hikayesi – Tag

Bir grup okul arkadaşı tarafından seneler boyu oynanan bir “elim sende” oyununun dramatize edilerek sinemaya aktarılmış hali diyebiliriz Tag (2018) filmi için. Başrollerinde Jon Hamm, Jeremy Renner ve Ed Helms gibi isimleri izlediğimiz film çocukken başladıkları ve her yılın Mayıs ayında oynadıkları elim sende oyununu, yetişkin birer adam olduklarında da devam ettiren ve hepsi farklı eyaletlere dağılmış olmasına rağmen aynı azimle sürdüren arkadaşların hikayesi. Filmde, arkadaş grubunun senelerdir bir türlü ebeleyemediği Jerry’i (Renner) gafil avlamak için düğününü basması ve türlü maceralar yaşaması anlatılıyor.

Filmin çıkış noktası gerçek bir hikaye olmakla birlikte, daha önce de belirttiğimiz gibi beyaz perdeye aktarılırken türlü dramatizasyonlar gerçekleştirilmiş. Yetişkin yaşamlarında kimisi CEO, kimisi veteriner, kimisi ise kaybeden birer işsiz olan karakterlerimiz, Mayıs ayı geldiğinde ve oyun başladığında birer canavara dönüşerek birbirlerini ebelemekle uğraşıyorlar. Filmde esas karakterimiz ise Jerry. Senelerdir bir türlü ebelenemeyen ve oyunu aşırı ciddiye alarak rakiplerine karşı sürekli bir adım önde olan karakter Renner tarafından canlandırılmış ve başarı ile yansıtılmış. Oyunculuklarda büyük bir sıkıntı ya da sıradışı bir performans görmediğimiz filmde, Ed Helms artık kendisi ile özdeşleşen ve bu tarz komedilerde hep gördüğümüz karakterini oynuyor. Jon Hamm’ı Mad Men dizisinden sonra cıvık rollerde ve komedilerde görmeye bir türlü alışamayan tek insan ben olamam sanıyorum. Bu filmde de eğreti geldi bana.

Filmin esas mesajı oyun oynamanın salt küçüklere ve küçüklüğe ait bir kavram olmaması gerektiği ve yaşamımızın ilerleyen döneminde de güzelleştirici bir etkisi olduğu. Bu bağlamda her biri farklı illere ve eyaletlere dağılmış, yeni bir yaşam kurmuş yetişkinleri senede bir kaç gün dahi olsa bir araya getiren bu etkinlik üzerinden mesajını veriyor film. Komedi bağlamında yeterince güldüren bir film olduğunu söylemek güç ancak mesajı güzel ve izleyiciyi sıkmadan hikayesini anlatmayı başarıyor. Sinemasal açıdan büyük bir beklenti içerisine girmemeniz gereken film, çerezlik kategoride değerlenebilecek vasatın hafif üzerinde bir seyirlik. Filmin bitişinden sonra hemen ekranı kapatmayın. Zira jenerik ekranında oyunu gerçekten oynayan arkadaşların görüntüleri var ve filmin kendisinden bile komik sahneler içeriyor yer yer. Benim puanım 6.5/10.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.