Oblivion (2013) Film İncelemesi

Başrollerinde Tom Cruise, Morgan Freeman, Olga Kurylenko gibi isimleri gördüğümüz Oblivion, bir felaket sonrası dünya filmi.

Bilinmeyen bir ırkın saldırısına uğrayan Dünya, kendini savunmak için Nükleer silah kullanmış, Scav adı verilen bu ırkı yense de, dünya yaşanılmaz bir yer haline gelmiştir. Bir Satürn uydusuna yerleşme hazırlıkları yapılırken, dünya üzerindeki kalan su kaynakları da çekilmekte ve kaçışa hazırlanılmaktadır. Bu esnada veteran bakım teknisyeni Jack’in zihnine şüpheler düşüren olaylar ortaya çıkar.

Efekt ve kurgu olarak iyi bir post-apocalyptic film denemesi diyebiliriz Oblivion için. Sahip olduğu konu itibariyle Eagle Eye ve Moon gibi filmler ile de büyük benzerlikler taşıdığını düşünüyorum ki bence filmin en büyük sıkıntısı bu. Bu filmde gördüklerimizin önemli bir bölümünü Moon filminde de izledik.

—spoiler—

Klon teknisyen/astronotlar, geri plandaki büyük bir komplo, herşeyi yöneten çok akıllı bir bilgisayar (EE) filmin orijinalitesine büyük zarar vermekte kanımca.

İşte filmin en iyi oyunculuğunu Victoria kesiyor

—spoiler—

Gişe garanti filmlerin önde gelen aktörü Tom Cruise kanımca vasat bir iş çıkarıyor. Rol arkadaşı ve oyunculuk yeteneğinden zerre haz etmediğim Olga Kurylenko bir kez daha “burada benim ne işim var” modlarında. Slav kökeni kendisine çok kapı açıyor gibi Holywood’da. Ben ısrarla bu kadının oyunculuk yapmaması gerektiği düşüncesindeyim. Morgan Freeman ve diğer karakterler hakkında ise kanımca fazla söze gerek yok. Filmin en eyi rolünü kanımca Victoria kesiyor.

Uçan bir taşıt içeren her bilimkurguda bu sahne şarttır.

Kaliteli görüntü ve ses efektleri ile desteklenen, sıradışı başlayan ama pek öyle devam edemeyen bir film Oblivion. İyi bir konusu var ama elindeki malzemelerin pek çoğunu başka filmlerde izledik. Sonunu rahat tahmin edebiliyor, bit yeniği kokusunu alıyorsunuz. Biraz daha kısa, daha aksiyona dönük ya da daha felsefi bir şey olabilirdi. Hepsinden biraz olsun deyince hafiften bir çorba durumu oluşmuş gibi. Beni pek açmadı ama türün sevenlerine ilgi çekici gelebilir. Benim notum 6.5/10


Oblivion (2013) on IMDb

You may also like...