My Name Is Earl (2005) – Dizi Önerisi

2000’lerin Başından Nitelikli Bir Toplumsal Komedi – My Name Is Earl

My Name is Earl, başrollerinde Jason Lee ve Ethan Suplee‘yi izlediğimiz 2005 tarihli bir komedi dizisi. Dizide, cahil ve suça bulaşmaktan geri duramayan Earl isimli taşralı bir gencin 100000 dolarlık bir kazı kazan bileti kazanmasından hemen sonra trafik kazası geçirmesi sonucu yaşananlar anlatılıyor. Kazada bileti kaybeden ve hastanede yatarken bir kişisel gelişim programı izleyen Earl, sürekli kötülük yaptığı ve suça bulaştığı için bu 100000 dolarlık bileti bulunca kaza geçirdiğini düşünür ve hastaneden çıkar çıkmaz hayatı boyunca üzdüğü ve haksızlık yaptığı kişilerin bir listesini yapar. Hepsiyle bir bir helalleşmeli ve karmasını düzeltmelidir. Earl listeyi yapar yapmaz uçan bir rüzgar kaybettiği kazı kazan biletini tekrar ayağına getirir. Bu Earl’ün karma inancına daha da fazla saplanmasını ve bu 100000 doları listesindeki insanlarla helalleşmek için kullanmasını sağlar.

4 sezonluk My Name Is Earl, politik ve toplumsal olarak günümüze göre daha özgür bir dönemde çekildiğinden, 2020’lerin bakış açısıyla yapılması pek zor esprileri de bünyesinde barındıran iyi bir seyirlik. Eşcinsellik, ırkçılık, azınlıklar gibi konularda dizi, komedi formatının ve Earl’ün geçmişteki hatalarını düzeltme çabasının da etkisi ile yer yer cesur espriler yapmayı başarıyor. Dizinin her bölümü yaklaşık 22-24 dakikalık süresi ile izleyiciyi sıkmadan hikayesini anlatmayı başarıyor. Her bölümde, Earl’ün geçmişinde hata yaptığı, üzdüğü, alay ettiği, korkuttuğu hapse düşürdüğü veya hırsızlık mağduru ettiği bir kişi ile hesaplaşmasını izliyoruz. Bu sırada Earl, kendisi gibi eğitimsiz ve biraz yarım akıllı kardeşi ile kendi hayatını da yoluna koymayı başarıyor. Earl karakteri tipik bir kriminal Amerikan taşralısı olarak resmedilmiş. Toplumsal sorunlara duyarsız, tek derdi aylaklık ve düzenbazlık olan, ucuz bira içip döküntü bir araba kullanan “redneck” Earl’ün karma felsefesi ile tanışması ve bir anda hayatını farklı bir düzene sokması özellikle ilk sezonda gayet iyi anlatılmış. Dizideki diğer karakterler Earl’ün kaldığı oteldeki hispanik hizmetçi Catalina, Earl’ün eski karısı Joy ve Joy’un yeni eşi Darnell. Bu karakterlere ek olarak dizi düzenli olarak Earl’ün kriminal geçmişine flashbackler yaptığından Earl’ün eski hırsızlık çetesindeki isimler de bazı bölümlerde konuk oyuncu olarak dizide yer alıyorlar. Bu karakterlerde en dikkat çekeni Giovanni Ribisi‘nin canlandırdığı hırsız ve düzenbaz Ralph Mariano. Earl’ün orijinal listesinde düzeltmesi ve hesaplaşması gereken 260 civarında olay olsa da, dizi 4.sezonun ardından final yapmak durumunda kalmıştı.

Diziyi neden öneriyorum? Çünkü özellikle Z kuşağı bireyleri günümüzde Netflix ve benzeri platformların önümüze koyduğu daha güncel işleri ön planda gördüğünden, My Name Is Earl gibi bir döneme damga vurmuş bir dizinin gözden kaçmış olabileceğini düşünüyorum. Ayrıca benim gibi CNBC-e üzerinden altyazılı yabancı diziler ile tanışan ve günümüzde artık 35 yaş civarında olduğunu tahmin ettiğim bireyler için de güzel bir nostalji öğesi olabilir. My Name Is Earl’ün tüm bölümlerini Disney+ üzerinden altyazılı olarak izleyebilirsiniz.

Herkese iyi seyirler.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.