13 Sins (2014) Film İncelemesi

Evet. Uzun zamandır film incelemelerine ara vermiştik. Bu elbetteki film izlemediğim anlamına gelmiyor. Bloga bir şeyler ekleyecek vakit bulamamaktan kaynaklanıyor daha ziyade. Muhabbet kuşları ile ilgili soruları cevaplamak yeterince vaktimi alıyordu. Ama artık bu gidişe bir son vermek lazım ve 13 Sins filmi incelemesi ile beraber geri döndüm 🙂

Başrollerinde  Mark Webber, Devon Graye,  ve Tom Bower‘ı gördüğümüz film, uzakdoğu gerilim filmlerinin yükselişine kayıtsız kalamayan Hollywood’un son uyarlamalarından.

Hayatlarında zor günler geçiren insanları hedef alan bir “oyun”, bir telefon görüşmesi ile kişilere talimatlar vermekte ve onlara para ödülü dağıtmaktadır. İlk başlarda bir sineği öldürmek, öldürdüğün sineği yutmak gibi basit görevler içeren oyunlar, zamanla karmaşıklaşır. Oyun 13 aşamadan oluşmaktadır. 13 görevin tamamını yerine getiren oyuncu 6 milyon dolar para ödülü alacaktır. Bu esnada tüm oyuncular birbirine karşı yarışmaktadır. Daha önce de belirttiğim gibi, ilk başta basit olan görevler zamanla karmaşıklaşır. Bir ölüyü kafeye taşıma, buna razı olan bir insanın kolunu kesme, bir kilisede yangın çıkarma ve hatta kendi kanınızdan olan birine zarar verme gibi görevler ile beraber oyuncu topluma ve kanun uygulayıcılara karşı da zor durumda kalmaktadır. Bu noktadan sonra geri dönüş imkansızlaşmakta, oyuncunun tek çaresi oyunu kazanmak, parayı almak ve tüm suçlarının oyun yönetimi tarafından silinmesini beklemek haline gelmektedir.

Henüz başlangıcında insanı şok ediyor 13 Sins. Bir profesörün oyuna alet olarak yaptıklarını izliyor ve dehşete düşüyoruz. Daha sonra ise satış işinde başarısız, silik ve işinden atılmış bir karakter olan başrolümüzün hayatından bir kesit izleyerek oyunun içinde buluyoruz kendimizi. İzleyiciyi sıkmadan, hızlı ilerleyen, iyi bir film izliyoruz.

Kanlı, temposu yüksek, gerilimi daha da yüksek iyi bir uyarlama 13 Sins. Başrollerdeki kardeşler gayet iyi bir oyun cıkarmıslar. Filmin bir diğer tanıdık yüzü Ron Perlman. Kendisi polis şefi rolünde yer alıyor. Akıcılığı yüksek, iyi bir seyirlik arıyorsanız 13 Sins size göre. Finalini tahmin edemeyen izleyiciler için oldukça güzel bir kaç “plot twist” de içeriyor. Daha ne olsun?

Benim puanım 8/10

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.