Arbitrage (2012) Film İncelemesi

Çok ünlü bir hedge fonu şirketi sahibi olan Robert Miller, şirketinin satışını gerçekleştirmek ve büyük bir servet ile emekli olmaya hazırlanmaktadır. Bu esnada, geçmişte yaptığı hatalı bir yatırımı telafi etmek için defterlerde yaptığı oynama ve yaşadığı bir yasak ilişki başına bela olacaktır.

İyi giden herşeyin birden tersine döndüğü, gerilimin dozunun bir anda arttığı fakat daha sonra düğümlerin pek de iyi çözülemediği bir film Arbitrage. Başrollerinde Richard Gere, Susan Sarandon, Tim Roth gibi çok önemli isimler var. İyi başlıyor film. Miller’ın imparatorluğu, serveti, kadınları herşeyi mükemmel. Son bir imza ile yeni bir hayata başlamayı umarken başına bazı olaylar geliyor ve hatalarının bedelini ödemeye başlıyor.

—-spoiler—-

Olayların daha iyi çözümlenmesini beklerdim ben bu filmden. Başarılı bir şekilde tırmandırılan gerilim dozu, saçma sapan bir photoshop hilesi ve Mayfield’in defterlerdeki açığı fazla önemli bulmaması ile rahatça düşmemeli, olaylar bu şekilde çözümlenmemeliydi.

Tim Roth’un karakteri ne yapmaya çalışıyor anlamak mümkün değil. Bu kalibredeki bir adama böyle komik pixeller ile dolu bir photoshop hilesi ile saldırmak, dava bile açamadan olayın düşmesini becermek büyük başarı doğrusu.

—-spoiler—-

Aile ilişkilerindeki çarpıklıklar, riyalar ve servetin getirdiği soğukluğun filmde fena yansıtılmadığını düşünmekteyim. Richard Gere, yaşının getirdiği olgunluk ile iyi bir oyunculuk çıkarmış. Yan rolleri filmde fazla göremiyoruz.  Ön planda genelde Miller ve içinde bulunduğu sıkıntılı durum var. Laetitia Casta kesinlikle filmin zayıf halkası. Oyunculuk kariyerini mutlaka tekrar gözden geçirmesi lazım.

Film, iyi başlayan ama aynı kalitede sonlanmayan, vasatın üzerinde bir yapım. İş yapamayan bir polis dedektifi, gıcık bir kız evlat, etkisiz eleman bir erkek oğul ve aldatılmaya sesini çıkarmayan ama dalavereli işlere gelemeyen değişik bir anne karakteri ile ben karakterleri biraz garip buldum. Benim notum 6/10

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.