Dark Shadows Film İncelemesi

Burası iyice sinema bloguna döndü, farkındayım. Fakat şu sıralar kendimi film izlemeye verdiğimden blogu da ekseriyetle bu konularda güncelleyebiliyorum. Esasında burada incelediklerimden çok daha fazlasını izliyorum ama vakit sıkıntısı sizlere bunları aktarmama izin veriyor.

Bu hafta sizlere Dark Shadows filmi ile ilgili izlenimlerimi aktarmak istiyorum. Başrollerde ve kamera arkasında aşina olduğumuz isimler var. Yönetmenimiz Tim Burton. Başrollerde Johnny Depp, Michelle Pfeiffer, Helena Bonham Carter ve Eva Green var. Tim Burton çekirdek kadrosunu sağlam isimlerle destekliyor gördüğünüz gibi.


Baş karakterimiz Barnabas Collins, İngiltere’den ABD’ye göç eden ve balıkçılık ile zenginleşen aristokrat bir ailenin evladı. Kendisine delice aşık olan sevgilisinin aşkına karşılık vermeyince büyü ile vampire çevriliyor, sevdiği kız intihara sürükleniyor ve tam 200 yıl bir tabutun içine kilitleniyor. Yıllar sonra bir yol kazısı esnasında mezarı açıldığında ise, kendisine bu büyüyü yapan eski sevgilisinden intikam almak ve ailesini kurtarmak için mücadeleye başlıyor.

Filmimiz Tim Burton filmlerinin genel elektriğini seyirciye yansıtmakta başarılı olsa da, Burton-Depp ikilisinin geçmiş filmlerini aratan bir performans sergiliyor kanımca. Yer yer güldüren diyaloglar, ilgi çekici sahneler mevcut. Fakat tam anlamıyla oturmuş, Sweeney Todd, Edward Scissorhands gibi bir karakter olamıyor Barnabas. Seyirciye o hissiyat verilemiyor. Zira bu sefer Burton baş karakterinin geçmişi ve kişiliği üzerinde fazla durmamış gibi.

Sanat ve görüntü yönetimi açısından çok başarılı bir iş çıkarılmış. Benim uzun süre hafazılarımdan silinmeyecek muhteşem bir malikane iç dizaynı film için tertip edilmiş. Filmin finaline yaklaşılırken zirve yapan görsel efektlere gerek var mıydı bilmiyorum. Burton filmlerinin sürreal ortamını görsel efetkler olmadan – yada minimal iken – ben daha çok beğeniyorum şahsen.

——-spoiler——-

Finaldeki Angelique ve Barnabas kapışması da hayal kırıklığı yarattı. Bütün olayları arafta kalmış ruh olan David Collins’in annesi tek hamlede çözüverince bütün bu olaylar biraz gölgede kaldı gibime geldi açıkçası.

Acaba bir devam filmi gelir mi? Dr. Julia Hoffman’ın finaldeki görüntüsüne bakılırsa bu muhtemel. Ama ne kadar gerek var orası tartışılır.

Eva Green tek kelime ile muhteşem

——-spoiler——-

Üzerinde çalışıldığı her halinden belli olan bir film Dark Shadows. Ama işin içinde bu kalibrede isimler olunca insan daha iyi bir fim bekliyor. Daha iyi bir final, gene sinema tarihine geçecek karakter(ler), olay örgüsü bekliyor.

Tek kelimeyle muhteşem bir femme fatale’e dönüşen Eva Green‘i görmek için bile bu filme vakit ayırabilirsiniz. Ayrıca, 70′lere ilişkin güzellikler, mini Alice Cooper konseri ve kaliteli fon müzikleri de filmin artılarından. Ama bence Burton’ın diğer işlerine kıyasla vasat kalmış. Benim notu 6.5/10.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.