Rake (2010) Dizi İncelemesi

Böyle Avukat Olmaz Olsun!

Hayatı uçlarda yaşayan  avukat Cleaver Greene‘in hikayesini izlediğimiz Rake, Avustralya’dan son yıllarda çıkan en iyi TV yapımlarından  biri. Greene, alkolik, kumarbaz, seks düşkünü, boşanmış bir savunma avukatı. Aldığı davalar ise medya gündemini meşgul edecek cinsten ve adalet sistemini de zorlayan sıradışı davalar. Örneğin, bir bölümde Greene bir cesedi yiyen yamyam bir iktisat profesörünü savunurken, başka bir bölümde ise kızını hapisten çıkarmak için jüri ile yatan bir anneyi savunur. Bütün bunları yaparken de bahisçisine olan borcunu, “centilmenler kulübü” kaçkını kız arkadaşını ve kendisini iflasa sürüklemeye çalışan vergi dairesi avukatını idare etmek zorundadır. Sık sık dayak yer, gazete ve televizyonlara düşer, bir kafenin üzerindeki tek göz dairesine hayatını idare ettirmeye çalışır. Greene’in sıradışı bir karakter olduğu kesin. Dizideki zekice kurgulanmış suçlar, esprili duruşma anları ve iyi betimlenmiş karakterler ile birleşince, Rake harika bir seyirlik olup çıkıyor.

Avustralya hukuk sisteminin işleyişine dair önemli bilgiler edinebildiğimiz Rake, ülkedeki güç mesafesinin düşüklüğünü de gözler önüne seriyor. Adalet bakanı sıradan bir vatandaş gibi avukat ve savcı arkadaşları ile yemek yiyor, rutin ve sade bir hayat sürüyor. Greene’ın Dr.House’a benzer sarkastik, hazır cevap, zeki ve dağınık bir adam olduğunu söylemek mümkün. Bununla beraber Greene, House’a göre hayatı daha uçlarda yaşamayı seven, iş-ev arasına başka mekanlar ve eylemler sıkıştıran, daha sosyal daha konuşkan bir adam.

Muhteşem Bir Hukuk Draması

Dizideki oyunculukların, bilhassa Greene rolündeki Richard Roxburgh‘ın oldukça başarılı olduğunu söyleyebilirim. Tonlaması ve mimikleri ile anın ruhunu oldukça yansıtabilen oyuncu, şaşkınlıktan korkuya, neşeden sarkazma seri geçişler yapabiliyor ve senaristlerin eline verdiği metni son derece içi dolu bir şekilde izleyiciye yansıtabiliyor. Dizideki yan rollerin Greene’den fazla rol çalmadıkları ve ağırlık koymadıkları söylenebilir. Bununla birlikte sırıtan bir oyunculuk falsosu yok dizinin.

Sonuç olarak, iyi bir hukuk draması izlemek isteyenler için muhteşem bir seçim Rake. Dizinin ABD versiyonu da 2014 tarafında FOX tarafından yapılsa da, tek sezon onayı alabildi ve devam etmedi. Avustralya versiyonunun yanında oldukça zayıf kaldığı söylenebilir. Akşamları film tadında birer bölüm izleyerek iyi vakit geçirebilirsiniz. Bu tarz hukuk dramaları çok sık önümüze düşmüyor ve dinlemeye doyamacağınız bir aksan ile size sunulmuyor. Dizinin tüm bölümlerini Netflix Türkiye’de izleyebilirsiniz.

Herkese iyi seyirler.

Rake Australia IMDB

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.