Celda 211 (2009) – Film İncelemesi

Celda 211

İş bulduğu hapishaneyi işe başlamadan bir gün önce görmek ve iş hakkında ön bilgi edinmek isteyen gardiyan Juan Oliver, hapishanedeki bakım çalışmaları sırasında kafasına düşen bir nesne ile baygınlık geçirir ve kendisini gezdiren amirleri tarafından doktor bulunana dek boş olan bir hücreye Celda 211 (No.211) yerleştirilir. Bu esnada hapishanenin belalı mahkumlarından Malamadre bir isyan başlatır. Gözlerini açan Juan hapishaneyi yerle bir edilmiş halde bulur. İsyan başlatan mahkumlar, bu tanımadıkları adamın kimliğinden şüphelidir ama onu da mahkum sanarak aralarına alırlar. Juan’ın bir mahkum gibi davranarak bu ablukaya alınmış hapishaneden kurtulmaktan başka şansı yoktur.

Hapishane Filmleri Bir Başkadır

İspanyol sinemasının son yıllardaki en çok ses getiren filmlerinden biri Celda 211 (Cell 211 – 211 No’lu Hücre). Başrollerinde Luis Tosar ve ülkemizde Narcos ile bilinen Alberto Ammann‘ın yer aldığı film, bir isyan sırasında dostlukları pekişen, aslında isyanın iki farklı tarafındaki Malamadre (Tosar) ve Juan’ın (Ammann) hikayesini anlatırken, iyi ve kötü, doğru ve yanlış hakkındaki bilgilerimizi de sorgulamamıza neden oluyor. İspanyol hükümetinin isyanı ele alış biçimi ve mahkumların talepleri değerlendirildiğinde, adalet, hak, iyilik ve kötülük kavramları bulanıklaşıyor. İsyanın lideri aslında hapishaneden çıkma şansı olmayan ve sadece mahkumlar için daha iyi yaşam koşulları isteyen Malamadre. İsyanı bastırmaya çalışanlar arasında ise politik davrananlar, salt kötücül adamlar mevcut. İsyan sırasında bir mahkum gibi davranmak zorunda kalan genç ve taze gardiyan Juan da zaman ilerledikçe içerdeki mahkumlar ile empati yaparak bu kavram karmaşasından nasibini alıyor. Ammann ve Malamadre’nin oyunculuğu ile güç kazanan film, yaklaşık 2 saatlik süresine rağmen izleyiciyi sıkmadan finale ulaştırmayı başarıyor.

Avrupa Tipi Bir Final

Film finalde de beklenmedik sürprizlerle izleyicisini şaşırtmaya devam ediyor ve bir Holywood filmi olmadığını tekrar gözlere sokuyor. Sıradışı hikayesi akıcı temposu, devlet aygıtının yapmaya muktedir olduklarını göstermesi ve safları bulanıklaştırması açısından son derece kaliteli bir film Celda 211. İspanyol sineması ülkemizde de oldukça ilgi çekiyor ve Avrupa’nın en yüksek ivmeye sahip sinema sektörlerinden biri olduğunu bu nitelikli film ile tekrar ispatlıyor. Hapishane filmlerini sevenler, sürüden ayrılmış bir senaryo arayanlar ve Avrupa sinemasına ilgi duyanlar için Celda 211 ıskalanmaması gereken bir yapıt. Benim puanım 8.5/10. İyi seyirler.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.