In Time (2011) Film İncelemesi

İyi bir çıkış noktasına sahip bir film In Time. İnsanların 25 yaşında yaşlanmalarının durduğu, fakat kendilerine 1 yıllık ömür verildiği bir gelecekte geçiyor. Bu 1 yılda ölmek istemiyorsanız çalışmak ve “zaman” kazanmak durumundasınız. Zaman ekonominin banknotu haline gelmiş. Mallar ve hizmetler para ile satılıyor. Otobüse binmek için yaşamınızdan 1 saat veriyor, araba almak için 55 yılı gözden çıkarabiliyorsunuz. Aynı zamanda, insanlar gettolara bölünmüş durumdalar. Bu gettolarda insanlar gelir miktarlarına göre yaşamaktalar. En alt seviyedekilerin, üst seviye gettolara geçmeleri yüklü meblağlar ödemeleri lazım. Bu pratikte mümkün olmadığından, sınıf farklarına göre insanlar yaşamlarını farklı bölgelerde sürdürüyorlar. Bu sırada zaman denetleme birimi ve zaman bankaları da piyasadaki zaman dolaşımını kontrol ediyor, ekonominin gettolara ayrılmış bir biçimde yürümesini, fakirin fakir kalmasını ve zenginlerin sonsuza dek yaşamasını sağlıyorlar.

Gördüğünüz gibi sağlam bir temel ile başlıyor film. Bence güzel bir malzemesi var. Başrollerde Justin Timberlake, Olivia Wilde, Amanda Seyfried ve Cillian Murphy var. Esasında, zaman üzerinden kapitalist topluma bir eleştiri getirmekte film. Fakirlerin sürekli daha da fakirleştiği, zenginlerin daha da zenginleştiği ve bu sayede çok daha müreffeh bir hayat sürdüklerini iddia ediyor. Bu minvalde filmin bir iktisadi bir de felsefi eleştirisi var. İkisi de temelinde zaman ve ölümsüzlük konularına gidiyor. 

—spoiler*—- 

Bu sırada fakirler ne zaman başkaldırsa, yükselen yaşam maliyetleri ve gelen ölüm onlara derslerini veriyor.Bu eleştiri ve finaldeki ayaklanma açısından filmi olumlu bulmaktayım.

—spoiler*—- 

Esas oğlanımız bu düzene başkaldırmakta. Yanına ise zengin zaman bankacılarında Weis ailesinin kızını alarak zenginden alıp fakire yaşam veriyor. Film bu minvalde ilerliyor, kısa bir sekans da olsa suç-takip filmine dönüyor ve nasihat niteliğindeki finali ile sona eriyor.

Sürükleyici ve temeli sağlam bir film bu. Fakat holywood filmi olmasının eksilerini sonuna dek içeriyor.

—spoiler*—-   

Salas’ın hiç de  derin olmayan babasının hikayesi – ne gerek vardı? illa aileden mi direniş çi olmak lazım? -, saçma banka soygunları, kendine zaman yüklemeyi unutan zaman bekçisi, kirayı geciktirmeyi göze alamayıp ölen Salas’ın annesi, devasa para/zaman sistemini iki cengaverin yıkması gibi klişeler olmasa, daha gerçekçi, daha karanlık bir film olsa muhteşem bir efsane olabilirmiş In Time bence.  Film de çok beceriksizce kotarılmış bir kaza sahnesi var, muhtemelen klasik otomobili harcamak istemediler bence ama olmamış maalesef. Bunu da ekleyelim.

—spoiler*—- 

Şu haliyle vasatın biraz üzerinde seyreden bir aksiyon/bilim kurgu olmuş. Timberlake ve Seyfried rollerinde sırıtmıyorlar. Ben yine de ikisinin yerine de daha sağlam oyuncular olabileceği kanaatindeyim. Olivia Wilde erken olarak bizi güzelliğinden mahrum bırakıyor.  . İyi vakit geçirmek izlenebilecek bir film. Bu konu daha iyi kullanılabilirmiş bence, şu haliyle harcanmış gibi. Benim notum 7 / 10

IMDB 

 

You may also like...