Project Power (2020)

Foxx, Levitt ve Netflix

Netflixin fantastik unsurlar taşıyan yeni aksiyon / macera filmi Project Power, platform üzerinden milyonlarca seyirci ile buluştu. Başrollerinde Jamie Foxx ve Joseph Gordon Levitt‘i izlediğimiz film, eski bir asker ve bir polisin yeraltı dünyasında yayılmaya başlayan yeni bir kimyasal uyuşturucuyu engelleme çabasını anlatıyor. İlk başlarda bireysel olarak başlayan mücadelede, zamanla kahramanlarımızın yolu kesişiyor ve genç ama yürekli bir kızın da yardımıyla bu sentetik uyuşturucunun arkasındaki derin güçlere yaklaşıyorlar.

İyi Bir Çıkış Noktası Ama Ya Sonra?

Filmdeki uyuşturucunun özelliği, kullananları 5 dk boyunca bambaşka bir yaşam formuna dönüştürmesi ve genelde hayvanlar alemi ile ilişkilendirilebileceğimiz çeşitli güçler kazandırması. Uyuşturucu kimilerinin bukalemun gibi kamufle olmasını sağlarken bir başkasını inanılmaz güçlü yapıyor. Kimisinde pençeler çıkarıyor, kimisinin görme ve işitme duyularını geliştiriyor. Kullanana kadar sizde ne etki yapacağını bilmeniz mümkün değil kısacası. Filmin bu 5 dk’lık tahmin edilemez özel güç kısmında iyi bir senaryo başlangıcı yaptığını söylemek mümkün fakat uygulamada bu iyi başlangıcın devamı gelmiyor.

Hikaye Anlatımı Sıkıntılı

Filmdeki karakterlerin ve olay örgüsünün gelişimi sıkıntılı. New Orleans seçimi üzerinden sosyal adalet ve siyahların eşitsizlikler dolu bir toplumda mücadele ettiği gerçeği vurgulanmak isteniyor. Bununla birlikte filmimizin genç siyahi kızımıza önerdiği tek alternatif kariyer “rap şarkıcılığı”. Binbaşı ve polis karakterlerinin hikayedeki rolleri ve motivasyonları, hapın arkasındaki derin güç ile ilgili beklentilerin havada kalması da filmin hikaye anlatımını olumsuz etkiliyor. Binbaşı karakterinin kayıp kızı nedeniyle işe sarılması bir nebze anlaşılır olsa da, idealist, siyahi yerel komünite ile iyi ilişkiler içerisindeki hırslı polis karakteri yavan kalıyor. Bu denli etkili uyuşturucunun arkasındaki kötü karakterin silik ve karizmadan uzak resmedilmesi de filmin bir diğer zayıf yanı.

Sonuç

Project Power iyi bir fikrin pratiğe oldukça kötü dökülmesi olarak değerlendirilebilir. Yönetmen ikilinin tecrübesizlikleri açıkça göze çarpıyor. Filmin alt metnine yerleştirilen New Orleans ve ezilen Afrikalı Amerikalı topluluk anlatısı yavan ve sıradan kalıyor. Levitt ve Foxx’un sıradışı bir oyunculuk ortaya koyduklarını söylemek güç. Bir de devam filmi göndermesi var. Umarım gerçekleşmez. Project Power, Marvel ve DC filmlerinin Netflix versiyonu niteliğinde. Görünen tek fark kahramanlarımızın sadece 5 dakikalığına süper güç sahibi olması. İzleyecek film sıkıntısı olanlar bir şans verebilir. Ama bu film en iyi ihtimalle yemek yerken laptoptan açıp izleyebileceğiniz, muhtemelen 2-3 oturuşta bitireceğiniz, bütçeli bir fantastik aksiyon muamelesi görür. Benim puanım 5/10.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.