Everly (2015) Film İncelemesi


Başrolünde Salma Hayek’i gördüğümüz film, biraz B filmlerini andıran bir yapıya sahip.

“Everly, Japon mafyasının önde gelen isimlerinden Taiko’nun gözdesidir ve onu diğer fahişelerden ayrı tutarak kendi özel cariyesi yapmıştır. Taiko’nun Everly’e olan ilgisi biraz da sosyopatçadır. Everly’i bir daireye kitlemiş ve tüm yaşamını kontrol altında tutmaktadır. Everly’nin bir şekilde başka bir adamdan çocuk yapması ve polis ile anlaşarak Taiko’nun arkasından iş çevirmesi üzerine Taiko, Everly’nin biletini keser. Fakat Everly’nin ölümünü sinemasal ve sanatsal bir görünüme bürümek için elinden geleni de yapacak, ölümü Everly için zorlaştıracaktır. Everly ise hiç de kolay lokma olmadığını gösterecektir.”

Hikayesini sizin için yukarıda özetlediğim gibi film, Kill Bill serisini andıran bir yapıya sahip. Japon kültüründen birçok öğeyi de filmin içinde görünce aklınıza ilk olarak Kill Bill gelecek zaten. Yine alımlı ve güzel bir kadın, üzerine ordu gibi yağan düşmanlarını yok edecek, direnecek, yaralanacak, kanayacak ama pes etmeyecek. Hafiften female power etkisini filmin belirli bölümlerinde hissedeceksiniz. Tarantino’dan esinlendiğini düşündüğüm yönetmen Joe Lynch, filmde sadizm, mazohizm, fetişizm, gibi öğelere bol bol yer vermeyi de ihmal etmemiş. Tüm filmin Everly’nin dairesinde geçtiğini söylememiz mümkün. Everly üzerine yağan düşmanlarını bir bir haklarken filmin de yavaş yavaş “Boss” kapışmasına doğru ilerlediğini görüyoruz.

Taiko ve Everly arasındaki geçmiş ise biraz muallakta kalmış.  Taiko’nun sosyopatça sevgisi ve Everly’nin ihaneti üzerinde pek durulmamış. Gerçi filmde hiçbir şeyin üzerinde durulmamış. Aksiyon, kan, Salma Hayek’in diri vücudu ve Tarantino’dan fırlamış gibi duran fetiş görsellikler hariç filmin fazla bir olayı yok. Filmde gerçekleşen olayların arkasında mantık, derinlik ya da karakter aramayın. Bu film daha ziyade Tarantino sinemasına, B filmlere, bdsm camiasına bir saygı duruşu gibi duruyor.

Süre olarak da uzun bir film değil Everly. Yaklaşık 100 dk içerisinde hikâyesini anlatıp bitiriyor. Hafta sonu çerezinizi ve kolanızı alarak TV’nizde izlemek için güzel bir seçim. Sinemada vereceğiniz parayı hak edeceğini düşünmüyorum. İzleyiciyi sıkmayan, fazla anlatacak bir şeyi de olmayan bir Sırbistan yapımı. Finaline bakılırsa belki bir devam filmi ya da Everly’nin başka bir macerası da gelebilir.

Benim notum: 5.5/10

Not: Filmin finalinde Everly’nin çocuğunu taşıyan SWAT polisi filmin yönetmeni Joe Lynch.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.