Usame Bin Ladin Öldürüldü

 

Evet. Pek çok komplocunun inanmak istemediği yada altında bir bit yeniği aradığı bir haber bu. Fakat ben Ladin’in ölümünün gerçek olduğunu düşünenlerdenim.

Ne ayaksın sen Obama ?

Öncelikle, Ladin’in vadesini doldurduğunu düşünüyorum. Terörizmle savaş masalına artık ABD derin devleti kendisi dahi inanmaz hale gelmişti ve ABD dünya genelinde yeterince komik duruma düşmüştü. Her ne kadar terörizm ile savaş bundan sonra da devam edecekse de, ABD bir nebze olsun imaj kurtardı. Afganistan’a girme gerekçelerinden birinin nihai sonucunu aldı ve çekilmeden önce vatandaşlarına bir başarı sundu. Bundan sonra ABD gönül rahatlığı ile Afganistandan çekilebilir ve Karzai ile Talibanı baş başa bırakabilir. Bin Ladin’in kellesi bazı şeyleri dünya ve ABD kamuoyu için meşrulaştıracaktır.

O son geceyi orada geçirmeyecektin Bin Ladin

Terörizmle savaş artık Ortadoğu’da devam edecek gibi. Bu sefer terörizmden öte diktatörlerle savaşan ve BOP’a yönelik engelleri ortadan kaldıran bir ABD dış politikası izleyebiliriz.  Mısır, Libya, Tunus, Yemen ve Suriye’de yaşananlar buna güzel örnekler.  Bundan sonra ABD doğrudan asker göndermeden maşa ile işlerini halledecek. Bu sefer dünya kamuoyunun da hoşuna giden özgürlük ve demokrasi ile hikayeler daha bir süslü anlatılıyor, ABD vatandaşlarının vergileri daha iyi kullanılıyor. Bu bağlamda ABD’nin akılıca bir iş çevirdiği söylenebilir.

Havalı mermer girişler ile olmuyor bu iş. Memleket sizden hizmet bekler CIA

CIA’ın Obama döneminde başkanı Leon Panetta son derece başarılı bir yönetici kanımca. Onun döneminde CIA üzerindeki ataleti attı ve Başkan Obama’nın da emri ile Afganistan ve Pakistan’da son derece aktif bir rol aldı. Başkanın emri doğrultusunda Bin Ladin’in kellesi için harekete geçen CIA uzun zamandır Pakistan’da insansız uçaklar ile nokta atışları yapmaktaydı. Bu atışlarda sık sık Taliban hedef alınsa da, tüm bu faaliyetlerin Taliban’a dönük olduğu kanısı hatalı olur. Zira CIA son yıllarda tüm gücünü ve teknolojisini Bin Ladin’i kullanmak için bu coğrafyaya aktarmıştı. Leon Panetta, CIA’i paramiliter operasyonlarda son derece aktif bir güç haline getirdi ve bunu operasyonları ile sık sık gösterdi. Bin Ladin için sonun başlangıcı kanımca 2010’un ilk yarısında başladı. Zira Pentagon’un haberi bile olmadan CIA sürekli olarak Pakistan ve Afganistan’da hedefleri vurmaktaydı. Er yada geç hedefi tutturacaklarını kestirmek zor değildi.

Gülersin tabii kuruluyorsun yakında Pentagon'a

Sonuç olarak ABD kendi yarattığı bir düşmanını daha yok etti. Şimdilik El-kaide’nin toparlanması zaman alacak gibi. En azından eski güçlerini tekrar yakalayabileceklerini sanmıyorum. Obama büyük bir sükse yaptı ve 2012 de rahatlıkla başkanlık koltuğuna oturacaktır. Cumhuriyetçilerin bir süre daha beklemesi gerekecek. Leon Panetta bu başarılı saldırıdan önce zaten Savunma Bakanlığına  atanmıştı. CIA başkanlığı görevini büyük bir şov yaparak bırakmış oldu. Onun operasyonel CIA’i ondan sonrada sahada aktif olacak mı göreceğiz. Darısı bizim istihbarat birimlerimizin başına. Zira bu tarz operasyonlar vatandaşların gözündeki güçlü devlet imajını güçlendirmenin yanısıra yürekleri bir nebze soğutuyor ve terörün yaralarını hafifletiyor.

Obama önce Donald Trump’a doğum sertifikası ayarını verdi, ardından da Bin Ladin’in işini bitirerek 2012’yi garantiledi. Artık cumhuriyetçilerin başkan adayı aramasına da gerek kalmadı açıkçası. Şansları yok gibi artık.

Hem Trump'a hem Ladin'e gömdü bir kaç gün içinde. Büyük Başkan

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.