Alternatif bir arama motoru – Duckduckgo

Google’ın attığınız her adımı takip etmesinde, arama terimlerinizle ilişkili reklamları karşınıza çıkarmasından, dökümanlarınız, sosyal ağlarınız, mailleriniz, arama geçmişiniz gibi bilgileri sürekli olarak kurcalamasından sıkıldınız mı? Büyük Birader Google‘dan biraz olsun uzak durmak, alternatifler mi kullanmak istiyorsunuz?

Kullanıcı verilerini asla stoklamayan, tarayıcınıza çerezler yerleştirmeyen, size ait bir arama ve kullanıcı profili oluşturarak bir kullanıcı veritabanı oluşturmayan bir arama motoru var. Duckduckgo.  Komik isimli, basit görünümlü bu arama motorunun temel hedefi, başarılı arama sonuçları sunmak ve kişisel verilerin gizliliğine saygı duymak. Google gibi her adımınızı takip etmeyen, arama sonuçlarınızdan çılgınca istatistikler çıkarıp sunmayan, her mecrada faaliyet göstermeyen, sadece arama işine odaklanan ve bunu iyi yapan bir arama motoru Duckduckgo.

Şu an resmen Google’a savaş açmış durumda Duckduckgo. Kullanıcıların gizliliğine saygı gösteren, özel hayatlarına, arama sonuçlarına karışmayan, reklam göstermeyen bir arama motoru olduklarını iddia etmekteler. Eğer sizin de bu tarz endişeleriniz varsa, duckduckgo’yu denemenizde fayda var.

http://www.duckduckgo.com

http://duckduckgo.com/privacy.html

http://dontbubble.us/

You may also like...