Collateral (2004) Film İncelemesi

Başrollerinde Tom Cruise ve Jamie Foxx‘un yeraldığı, yan rollerde Jada Pinkett Smith, Mark Ruffalo, Javier Bardem gibi isimlerin yer aldığı, Michael Mann‘ın yönetmenlik dersi verdiği bir film Collateral.


Herşey, profesyonel seri katil Vincent‘in, Los Angeles’da bir gecede 5 adamı öldürme işini almasıyla başlıyor. İşin detayları, önemli bir uyuşturucu baronuna uzanmakta ve kendisi aleyhine ifade verebilecek 5 kişinin öldürülmesini içeriyor. Max’in taksisine binen Vincent, onu tüm gece için kiralıyor ve cinayet duraklarına taksi ile gidiyor. Daha sonra Max’in cinayetleri öğrenmesi ile işler karışıyor ve taksici Max, Vincent’in esiri olarak geceye devam ediyor. Bu sırada cinayetler devam ediyor.

——spoiler—— 

Max’in o gece tanıştığı bölge savcısı kadına uzanana kadar. Max bu sefer pes etmeyecek ve hoşlandığı kadını kurtarmak ve Vincent’ı durdurmak için elinden geleni yapacaktır.

—–spoiler——-

Film, sadece kaliteli bir gerilim filmi değil. Taksici Max ve seri katil Vincent’ın iç dünyasına da girebildiğimiz, metropol yaşamına ilişkin detaylar ve eleştiriler barındıran sıradışı bir Holywood yapımı. Tom Cruise hayatının en başarılı rollerinden birini çıkarmakta. Daha çok gişe yapan, daha iyi filmlerde rol aldı Cruise ancak hiçbirinde bu kadar başarılı değildi kanımca.

 —–spoiler——-

Ruhsuz, duygusuz bir şekilde adam öldüren, bir gecede 16 kişiyi mezara gönderdikten sonra yavaş ve sessiz bir şekilde ölen seri katili pek iyi canlandırmış

—–spoiler——-

Oyunculukların başarılı olduğu, gerilimi yüksek bir senaryo içeren, kaliteli bir film arıyorsanız Collateral‘e bakabilirsiniz. Size vaktinizin karşılığını verecek, sıradışı bir Holywood işi bu. 7.5/10

http://www.imdb.com/title/tt0369339/

 

You may also like...