Lawless (2012) Film İncelemesi


Yeni bir prohibition filmi ile beraberiz. Prohibition dönemi şahsen ABD tarihini ele aldığımda, hoşuma giden sıradışı bir dönemdir. İçki satışı ile servet edinen mafyalar, FBI’ın yükselişi, IRS, klas otomobiller, Thompson, fötr şapkalar ve içki pastasından pay almaya çalışan kodamanlar.

Bütün bu yukarıda anlattıklarımı içeren yeni bir film var elimizde. Yönetmen John Hillcoat. Senaryoda Nick Cave (evet bizim Nick Cave) ve orijinal eser sahibi Matt Bondurant’ı görmekteyiz. Başrolleri Shia LaBeouf, Tom Hardy, Jason Clarke, Guy Pearce paylaşmakta. Guy Pearce içki yasağını uygulamaya çalışan sorunlu bir kanun adamını canlandırırken, Hardy, LaBeouf ve Clarke bir içki çetesi işleten 3 kardeş rolündeler. Bölgeye içki dağıtan önemli bir üretim merkezi olan kasabaya kanun adamları haraç amaçlı olarak baskı yapmaya başlarlar. Bonduran (3 kardeş) çetesi haraç vermeden üretime devam etmek istemektedir ve böylelikle IRS – Federal savcılık ve Bondurant çetesi arasındaki savaş kızışır.

Filmimiz karakterleri derinlemesine ele almayan, yüzeysel bir anlatım tercih etmiş. İçki yasağına direnen genç kardeş Jack’in etrafında dönmekte hikayemiz. Kendisinin gençlik sevdası, deli dolu hareketleri ve tek başına kurduğu büyük alkol üretim tesisi üzerinden IRS ve savcılık ile gerçekleştirdiği savaş ön planda. Bu sırada abileri ve kasabanın yerlileri de nihai savaşa dahil olmaktalar.

Guy Pearce cidden garip görünmekte

Guy Pearce takıntılı, psikopat bir kanun adamı rolünde. Biraz klişe olsa da bence iyi bir oyunculuk çıkarmış. Ancak maalesef karakterinin derinliklerine hiç inemiyoruz. Film bu noktada yüzeysel kalmış.

Hikayenin anlatımında da problemler olduğunu düşünmekteyim. Üç kardeşten oluşan bir çetenin  IRS ve yerel otoriteleri bu kadar korkutması, bu şekilde savaşmaları. Mantıktan uzak duruyor. Öte yandan film bir roman uyarlaması olduğu için Bondurant kardeşlerin ve onların hikayesinin ön plana çıkması normal karşılanabilir.

Sonuç olarak, Lawless’ın türe yeni bir şeyler katmayan, karakterlerini derinlemesine anlatmayan, yüzeysel bir film olduğunu düşünmekteyim. Hikaye pek çok gereksiz karakter ile dolu. Güzel ABD kasaba manzaraları, şık erkekler, Thompsonlar, revolverlar mevcut. Ama maalesef fazlası yok. Benim notum 6/10. Lawless (2012) on IMDb

You may also like...

1 Response

  1. 26 Nisan 2023

    […] Wilson’un anayasada yapılan 18 numaralı değişiklikle değişiklikle alkol yasağı (prohibition) getirilmesine olan desteği ve bu yasak döneminin büyük bir başarısızlıkla sonuçlanması […]