Jason Becker Kimdir?

Bir Gitar Ustası

Jason Becker, Birleşik Amerikalı gitar virtüözü. Yaklaşık 30 yıldır Lou Gehrig hastalığı olarak da bilinen ALS ile mücadele etmekte. Doktorların ilk teşhiste kendisine maksimum 4-5 yıl ömür biçtiği Jason Eli Becker, sahnelerde ve kayıtlarda kendisini ancak 20 yaşına kadar gösterebilmesine rağmen, tüm zamanların en etkileyici gitar kayıtlarına imza atan müzisyenlerinden biri olarak değerlendiriliyor.

Beklenmeyen Hastalık

Henüz 17 yaşında albüm kaydetmeye başlayan Jason Becker, Cacophony adını verdikleri gruplarında Marty Friedman (Megadeth) ile çalıştı. 20 yaşında iken pek çok gitaristin arasından David Lee Roth’un yeni solo albümünde çalışmak için seçildi. Albümün kayıtlarını hastalığının teşhisi konduğu dönemde güçlük ile tamamlayan Becker, albümün turnesine katılamadı. Evine dönerek tedavi sürecine başladı.

Ne yazık ki, ALS hastalığının günümüzde bilinen bir tedavisi yok. Bu nedenle Becker zaman içerisinde yürüme, elini ve ayaklarını hareket ettirebilme gibi yetilerini kaybetti. Buna rağmen pes etmedi. Arkadaşları Mike Bemesderfer ve Dan Alvarez’in gayretleri sayesinde Warner Bros şirketinden Perspective adlı albümünü çıkardı.

1997 yılında trakestomi operasyonu geçiren Becker, dostlarının ve ailesinin desteği ile hayata tutunmaya devam etti. Babasının icat ettiği ve gözleri ile iletişim kurabilmesini sağlayan bir sistem sayesinde Becker müzik üretmeye ve çevresi ile iletişim kurmaya devam ediyor. Bu sistem, günümüzde başka ALS hastaları tarafından da kullanılıyor.

2012 yılında, Becker’in hayat hikayesi Jason Becker : Not Dead Yet adlı, ödüllü bir belgesele de konu oldu. Aynı yıl, Guitar Player dergisi kendisini tüm zamanların en iyi shredder gitaristi seçti ve kapağına taşıdı.

Jason Becker’in son albümü Triumphant Hearts, muhtemelen Kasım 2018’de piyasaya sürülecek. Albümde Becker’ın dostları ve destekçileri, pek çok ünlü müzik adamı enstrümanları ile yer alacak. Albümdeki şarkıların tam listesini, Becker’ın notalarını çalacak olan virtüözleri ve albümden yayınlanan ilk şarkı olan Valley of Fire’ı aşağıya bırakıyorum.

1. Triumphant Heart (ft Marty Friedman, Glauco Bertagnin, Hiyori Okuda)

2. Hold On To Love (ft Codany Holiday, Daniele Gottardo, Andrew Jay)

3. Fantasy Weaver (ft Jake Shimabukuro)

4. Once Upon A Melody (ft Jason Becker)

5. We Are One (ft Steve Knight & Jason Becker)

6. Magic Woman (ft Uli Jon Roth & Chris Broderick)

7. Blowin’ in the Wind (ft Gary Rosenberg, Jude Gold)

8. River of Longing (ft. Joe Satriani, Aleks Sever, Guthrie Govan, Steve Morse)

9. Valley of Fire (ft Michael Lee Firkins, Steve Vai, Joe Bonamassa, Paul Gilbert, Neal Schon, Mattias IA Eklundh, Marty Friedman, Greg Howe, Jeff Loomis, Richie Kotzen, Gus G., Steve Hunter, Ben Woods)

10. River of Longing (ft Trevor Rabin)

11. Taking Me Back (ft Jason Becker)

12. Tell Me No Lies (ft Jason Becker)

13. You Do It

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.