John Travolta Kimdir?

ABD’li Aktör John Travolta Kimdir?

John Travolta Hollywood’un yaşanan efsanelerinden biri. Kendisinin kariyeri ve özel yaşamı ile ilgili merak edilenleri öğrenmek istiyorsanız bu yazımıza göz atabilirsiniz. Travolta, 18 Şubat 1954 tarihinde New Jersey, ABD’de dünyaya gelmiş, Oscar adayı oyuncu, dansçı ve şarkıcıdır. Travolta’nın kariyeri, 1970’lerin sonlarından itibaren Hollywood’un önemli isimlerinden biri olarak öne çıkmıştır.

Travolta, oyunculuk kariyerine televizyon dizileriyle başladı ve 1970’lerin başlarında “Welcome Back, Kotter” dizisindeki performansı ile geniş kitleler tarafından tanındı. Ancak, gerçek çıkışını “Saturday Night Fever” (1977) ve “Grease” (1978) gibi müzikal filmlerdeki başarılı performanslarıyla elde etti. Bu filmler, onu gençlik kültürünün önemli bir figürü haline getirdi ve dans yetenekleriyle de büyük beğeni topladı.

1980’lerin başında bir düşüş yaşasa da, 1990’larda “Pulp Fiction” (1994) gibi kritik ve ticari başarı elde etmiş filmlerdeki rolleri ile kariyerine yeni bir ivme kazandırdı. Bu dönemdeki performansları, ona birçok ödül adaylığı getirdi.

Özel yaşamına gelince, Travolta, aktris Kelly Preston ile 1991 yılında evlendi. Çiftin üç çocuğu oldu. Ancak, Kelly Preston’ın 2020 yılında hayatını kaybetmesi, Travolta’nın özel yaşamında büyük bir kayıp yarattı.

John Travolta, aynı zamanda uçak pilotu olarak da bilinir ve genel havacılıkla ilgili birçok projeye katılmıştır. Havacılık tutkusu, onun özel yaşamındaki önemli bir unsurdur.

Özel Yaşamı ve Scientology

John Travolta, özel yaşamıyla ilgili oldukça kapalı birisi olarak bilinir ve genellikle medyadan uzak durmaya çalışır. Ancak, birkaç önemli nokta halka açık hale gelmiştir.

Travolta, uzun süre aktris Kelly Preston ile evli kaldı. Çift, 1991 yılında evlendi ve üç çocukları oldu: Jett, Ella Bleu ve Benjamin. Maalesef, 2009 yılında Jett, 16 yaşındayken bir kaza sonucu hayatını kaybetti. Bu aile trajedisi, çiftin yaşamında büyük bir etki bıraktı. Travolta 2020’de ise eşi Kelly Preston’u kanser nedeniyle kaybetti ve büyük bir çöküntü yaşadı.

Ayrıca, John Travolta, Scientology adlı dini bir organizasyonla ilişkilendirilir. Scientology, öğretileri ve uygulamalarıyla tanınan bir dindir. Travolta ve eşi Kelly Preston, uzun yıllardır Scientology’nin üyeleridir ve bu inanç sistemini desteklemişlerdir. Ancak, Travolta, dinî inançları hakkında genellikle özel kalmayı tercih eder ve bu konuda detaylı bilgileri paylaşmaktan kaçınır. Scientology özellikle ABD’de çok fazla tartışmaların odağında yer alan bir kilisedir ve bu inanış ile ilgili detaylı bir yazı da hazırlanacaktır. Travolta da Tom Cruise gibi Hollywood’un önde gelen Scientology üyelerinden olarak tanınmaktadır. 

You may also like...

1 Response

  1. 6 Mart 2024

    […] özel yaşamı da geniş bir ilgi görmüştür. 1991 yılında aktör John Travolta ile evlendi ve bu birliktelikleri üç çocukları oldu. Preston, ailesine odaklanarak […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.