Ya Sev Ya Sat (Love It or List It) – TLC Programı Hakkında Bilgiler

Ya Sev Ya Sat (Love It or List It)

Ülkemizde TLC ekranlarında yayınlanan Ya Sev Ya Sat (orj. Love It or List It), yapımı HGTV tarafından gerçekleştirilen bir emlak restorasyon programıdır. Programda genellikle evli çiftleri zorlu bir kararın arifesinde izlemekteyiz. İçinde oturdukları evi restore edebilirler ya da yeni bir ev arayışına girebilirler. Kısıtlı bütçeleri ile çıktıkları bu yolda, karar vermelerine yardımcı olmaları için programın iki sunucusu devreye girmektedir. Emlak restorasyonu konusunda bir uzman olan Hilary Farr ve yeni emlak bulma konusunda bir uzman olan David Visentin. Uzmanlıklarından da anlaşılacağı üzere Hilary Farr çiftleri mevcut evlerini restore etme konusunda ikna etmeye çalışırken, David Visentin mevcut evin restorasyonla ihtiyaçları karşılamasının mümkün olmadığı ve yeni bir ev almaları yönünde ikna etmeye çalışmaktadır. Hilary ekibi ile birlikte kendisine teslim edilen bütçe dahilinde evi restore etmeye çalışırken, David de çiftin istediği muhitte bir kaç yeni ev bularak çiftimizi bu evleri satın almaya ikna etmeye çalışır. David ve Hilary arasındaki çekişme ve çiftler arasındaki görüş ayrılıkları programın genel tansiyonunu oluşturmaktadır diyebiliriz. David ve Hilary’nin elinde oldukça popüler bir hal alan Ya Sev Ya Sat formatı daha sonra Kanada, Avustralya vb diğer ülkelerde de farklı sunucular ile çekilmiştir. Programın finalinde çiftimiz nihai kararını verir ve ya mevcut evlerinin Hilary tarafından restore edilmiş halinde otururlar ya da David’in bulduğu yeni evlerden birine taşınırlar.

Ya Sev Ya Sat Kaç Sezon Çekildi?

2008’de başlayan program 2023 yılına kadar toplam 20 sezon çekilmiştir. 2014’ten sonraki çekimler ABD’nin Kuzey Karolina eyaletinde gerçekleştirilmiştir. 20 sezonun ardından Hilary Farr sıkıcı hale geldiği ve heyecanını yitirdiği gerekçesiyle yapımdan ayrılacağını açıklamıştır. 

Ya Sev Ya Sat Nerede Çekildi 

Program 2014 yılından itibaren ABD’nin Kuzey Karolina eyaletinde çekimlerini sürdürmektedir.

Ya Sev Ya Sat Sunucusu Hilary Farr Kimdir?

Hilary Farr Toronto, Ontario doğumlu bir tasarım uzmanı, aktris ve sunucudur. İngiltere ve Kanada pasaportlarına sahiptir. Kanada doğumlu olmasına rağmen İngiltere’de büyümüştür. Kanada, ABD, İngiltere, Avustralya gibi ülkelerde iç mekan tasarımları gerçekleştirmiştir. Toronto ve New York’ta şubeleri bulunan Hilary Farr Tasarım Merkezlerinin sahibidir. TV ekranlarındaki şöhretine HGTV yapımı olan Ya Sev Ya Sat formatı ile kavuşmuştur. Bu programı David Visentin ile 20 sezon çektikten sonra yeni bir format ile TV maceralarına solo olarak devam etmektedir. Yeni programının adı Tough Love with Hilary Farr olarak kayıtlara geçmiştir. Hilary Farr’ın instagram hesabını buradan inceleyebilirsiniz. 1982-2008 yılları arasında evli kalan Hilary Farr bir çocuk annesidir.

Ya Sev Ya Sat Sunucusu David Visentin Kimdir?

David Visentin Kanadalı bir aktör, emlakçı ve yorumcudur. Şöhretini HGTV yapımı Love It or List It programı ile kazanmıştır. Popüler bir emlakçı olan Visentin programa satış ve pazarlık yetenekleri ile katkı sunmakta ve Hilary Farr’ın restor ettiği evlere karşılık katılımcı çiftlere kendi bulduğu evleri satmayı amaçlamaktadır. Emlakçılık faaliyetlerini genellikle Kanada’nın Güney Ontario bölgesinde yürütmektedir. 1987’den beri sektörde olan ve deneyimini müşterilerine aktarmayı temel amaç olarak gören David, 1987’den bu yana Country Living Emlakçılık şirketi bünyesinde çalışmaktadır. Emlakçılık işlerine kendisi gibi emlakçı olan babası Nick Visentin ile başlamıştır. TV programlarının yanısıra çeşitli ekonomi ve haber programları için emlak piyasasını da yorumlamaktadır. İtalyan ve İskoç kökenlere sahip David, eşi ve bir çocuğu ile beraber Ontario’da yaşamaktadır. 

Programın Formatı ile Alakalı Eleştiriler ve Çelişkiler

2016 yılında, programın 2015 sezonunda evlerini yenileten bir çift yapım şirketine dava açmıştır. Çift dava gerekçesinde evlerinde yapılan tadilatın standart kalitenin oldukça altında olduğunu, program sunucularının aslında yeni ev bulma ve tadilat süreçleri ile yayınlanan bölümde gösterildiği kadar ilgilenmediklerini ve evin tadilat bütçesi için verdikleri paranın nerelere harcandığının şeffaf olarak kendilerine anlatılamadığını belirtmiştir. Davanın hedefindeki Kanadalı Big Coat Productions, iddiaların tamamen asılsız ve mesnetsiz olduğunu söyleyerek cevap vermeye bile tenezzül etmeyeceklerini belirtmişler ve karalamaya ilişkin karşı dava açmışlardır. Daha sonra taraflar anlaşmaya varmış ve anlaşmanın detayları gizli tutulmuştur. Anlaşmaya göre her iki tarafta davalarını geri çekmiştir.

Ya Sev Ya Sat Ne Zaman ve Nerede İzleyebilirim?

Ya Sev Ya Sat programı ve farklı ülkelerde çekilen kardeş programları ülkemizde TLC ekranlarında yayınlanmaktadır. Bu yazıda yer verdiğimiz ve Farr/Visentin tarafından sunulan ABD versiyonu hafta içi her gün 17.30’da TLC ekranlarında izlenebilir. (Aralık 2023 program akışına göre).

Bu program ya da diğer TV yayınları ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmından bize iletebilir, detaylarını öğrenmek istediğiniz programlar ile ilgili yazı talebinde bulunabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.