Safe House (2012) Film İncelemesi

Safe House Film Afişi

Kadrosunda Denzel Washington, Ryan Reynolds, Vera Farmiga, Brendan Gleeson, Sam Shepard gibi isimler barındıran, sağlam aksiyon sahneleri içeren, kaliteli bir casusluk hikayesi diyerekten, bu yazının genel hatlarını tek cümlede özetleyebilirim sanırım. Bu tarz filmleri özlememizin nedeni, fazla çekilmiyor oluşları. Açıkçası Geçmişi Olmayan Adam (Bourne Identity) yıllarından beri bu filmlerin çıtası oldukça yükseldi. Artık dövüşler, çatışmalar hatta ölümler çok daha gerçekçi, kaliteli ve filmler seyirciler için çok daha heyecanlı.

Safe House‘da bu modaya uyan bir film olmuş. Etkileyici yakın plan dövüşler, çatışmalar ve araç takipleri içeriyor. Filmimizin konusunu kısaca özetleyecek olursak;

Konusu
İyi bir ajan olmak isteyen Matt, kendini kanıtlamak için bir fırsat beklemektedir. Karşısına çıkan ilk fırsat o ajan Tobin’le ilgilidir. Bu eski istihbaratçı ordu bilgilerini parayla satmaya başlamıştır. Şimdi de sakladığı bir sırla geri dönmüştür. İkili, kendilerine saldıranların, teröristlerce mi yoksa içeriden biri tarafından mı gönderildiğini anlamak zorundadırlar(DivxPlanet).

Denzel Washington yine çok formda

Kıdemli ve ünlü eski CIA ajanı Tobin Frost’u korumak ve güvenli bir şekilde bir süre elinde tutmak zorunda olan Weston, bu ağır görevi kaldırmakta güçlük çekmektedir. Bunun yanısıra CIA içindeki sızıntılar da başlarını belanın içinde tutmaktadır. İşte böyle bir ortamda, Frost ve Weston arasındaki savaş zamanla bir işbirliğine dönüşür.

Filmin görsel ve işitsel kalitesine diyecek yok. 85 milyon dolar bütçeli önemli bir yapım. Denzel Washington rolünün hakkını çok iyi veriyor ancak karakterinin arka planı biraz zayıf gibi. Tam olarak tarafını kestirmekte güçlük yaşamaktayız. Weston zaten silik bir tip ve Reynolds bence onun için yanlış seçim. Daha sade, gösterişsiz, basit bir aktör bu role daha uygun olurdu kanımca.

Aksiyon, polisiye, casusluk severlerin kaçırmaması gereken, türün son zamanlardaki önemli temsilcilerinden biri Safe House. Ülkemizde DÜŞMANI KORURKEN  adı ile gösterime girdi. Vakit kaybetmeyeceğiniz kaliteli bir film. Daha derin bir Tobin Frost karakteri ve daha az klişe bir final ile çok daha iyi olabilirmiş şu haliyle.

Benim notum 7.5/10 

http://www.imdb.com/title/tt1599348/

 

 

You may also like...