Berlin Kaplanı (2012) Film İncelemesi

Hayata tutunmaya çalışan, işinde gücünde, idealleri peşinde koşan karakterleri içeren filmler hep hoşuma gitmiştir. Türk sinemasında, bu hususta son dönemlerde gelen güncel örneklerden biri Hokkabaz‘dı. Cem Yılmaz‘ın filmi, sihirbazlık ile İstanbul’da tutunmaya çalışan iki kafadarın hikayesini, küçük bir Anadolu turnesi ile, biraz da esprili bir dille anlatıyor, güneşli bir yaz filmi görüntüsü çizerek

—————spoiler—————

mutlu son ile noktalanıyordu

—————spoiler—————

Ata Demirer‘in filmini izlerken, aklıma Hokkabaz geldi. Berlin Kaplan’ında, Almanya’da boks ve bodyguard’lık yaparak hayata tutunmaya çalışan bir gurbetçiyi izliyoruz. Pek parlak olmayan boks kariyeri yavaş yavaş yaşının da ilerlemesi ile sona ermektedir. Bu sırada sponsoruna büyük paralar borçlanmış, işleri toparlamak için şikeli jübile maçında da gaza gelerek gene işleri berbat etmiştir. O sırada Antalya’da ki bir akrabasının hastalığı vesilesiyle, zaten bir süre kaybolmak istediği Almanya’dan uzaklaşır ve anavatana döner. Eski akrabalarını umduğu gibi bulamayacak, insanların iki yüzlülüğüne, sahtekarlığına ve yozlaşmaya şahit olacaktır.

Güzel Kemer manzaraları içeren, gurbetçilerin “olaylarını”  derinlemesine incelemek gibi bir iddiası olmayan, yer yer gülümseten ama kahkahalara boğmayan, renkli bir film Berlin Kaplanı. Almanya’da Türk, Türkiye de Almancı denip dışlanan, arada kalmış bir karakterin hikayesini, basit bir şekilde anlatıyor. Bu sırada dürüstlük, doğruluk, gerçek aşk üzerine bir kaç mesaj vererek bir Disney filmi tadında noktalanıyor. Fazla etliye sütlüye karışmayan, aile ile izlenebilecek, argo – küfür pek barındırmayan, daha saf bir film bu. Eyvah eyvah serisinde de Ata Demirer benzer bir strateji izlemişti ve bence oldukça da başarılıydı. Bu sefer de formülü bozmamış.

Filmin oyunculukları ve kadrosu hakkında fazla söylenecek bir şey yok. Nihal Yalçın’ın, o role gitmediğini düşünmekteyim. O iri yarı boksöre gönülden bağlanacak, gerçek aşkı arayan yaşı hafiften geçen hatun imajı ona gitmemiş. Eğreti kalmış üzerinde.

Dalavereci enişte rolünde Çiçek Taksi’den hatırladığımız Necati Bilgiç‘i görmek güzel. Daha çok dizilerden hatırladığımız ve yüzüne aşina olduğumuz isimleri izlediğimiz, çerezlik bir film olarak görüyorum ben Berlin Kaplanı’nı. Böyle değerlendirmek lazım diye düşünüyorum.  Ata Demirer, gurbetçi delikanlı tiplemesinde çok iyi. Filmin en iyi yanlarından birisi kanımca Demirer’in kendisi olmuş. Kendi filmini kendisi taşımış denebilir. Çekimleri falan hızlıca gerçekleştirilmiş, sömestrde piyasaya verilmek için kurgulanmış diye bakıyorum olaya.

 

 

—————spoiler—————

Temelde iyi bir girizgahı var ama finali fazlaca optimistik.

—————spoiler—————

 

Berlin’de, artık eskisi gibi maç kazanamayan boksörün hayata tutunma çabası, mafya ile yaşadığı sıkıntılar, bahis muhabbetleri ve yalnızlığı güzel girizgah bence.

—————spoiler—————

Ama sonrasında işler her şeyin yolunda gittiği toz pembe bir Disney filmine dönüşmekte. Kötü karakterler hatalarından ders almakta ve doğru yola gelmekteler. İşler yavaş yavaş yoluna girer, dedenin hafızası, ailenin huzuru geri gelir. Kaplan sevdiğine kavuşur, amansız rakibini döver vs vs.

—————spoiler—————

 

Daha realistik, en azından her şeyin bu kadar pozitif olmadığı bir final ile çok daha iyi bir film olabilirmiş Berlin Kaplanı. Bence şu haliyle iyi bir on beş tatil filmi olabilir en iyi ihtimalle. Ata Demirer’den bu girizgah üzerine ben şahsen çok daha iyi bir film beklerdim. Eğer daha iyi bir alternatifiniz varsa, film televizyonda gösterilene dek paranızı cebinizde saklayabilirsiniz.

BeyazPerde

You may also like...

1 Response

  1. Cherida dedi ki:

    5 9-1-12admin ben şu anda trend micro’nun antivirfcs yazılımını demo oaarlk kullanıyorum ve olduke7a memnunum.uygulama tfcrke7e ve harika bir koruma sağlıyor. antivirfcs f6zelliğinin yanında uygulamaları tarıyarak sizin hangi bilgilerinize eriştiğini konrol ediyor ve bir sorun bulursa uyarıyor. dahası internet sitesinden giriş yaptıgınızda cihazınızın yerini gf6steriyor hatta cihazı kilitleme,arama ve silme f6zelliikleride bulunuyor. uygulama şu anda biraz pahalı ancak kısa sfcrede fiyatında indirime gidilicek. tamamen fccretsizlerde ise hepsi sistemi yoruyor ama tavsiye edebiliceğim avast ın yazılımı gfczel ama en iyisi trend micro +2Sizce dogru mu?