Goodbye Lover (1998)

Gizem, suç, karakomedi

1998 tarihli filmi Goodbye Lover (Elveda Sevgilim), karakomedi olarak sınıflandırabileceğimiz bir yapım. Başrollerde Patricia Arquette, Ellen DeGeneres ve Dermot Mulroney‘i izlediğimiz filmin yönetmeni ise Roland Joffe. Filmde bir cinayet ve aşk sarmalı konu ediliyor. Tutkulu bir karı koca, kaza süsü verip öldürerek hayat sigortasından para alabilmek için kocanın abisini aşk üçgenine çekiyorlar. Daha doğrusu kadın, kocasının abisini karı koca yaptıkları plan dahilinde baştan çıkarıyor. Bir şekilde punduna getirilen abi kaza süsü verilerek ortadan kaldırılıyor. Abinin ölümü ne yazık ki işleri daha da karmaşık bir hale getiriyor. Zira vefatından bir kaç gün evvel Vegas’ta evlendiği kadın tüm mirasın ve hayat sigortasının sahibi oluyor. Bu durumda tutkulu karı kocanın ortadan kaldırması gereken bir hedef ve  yeni bir aşk üçgeni daha ortaya çıkıyor. Tüm bunlar olurken iki dedektif de şüphe çeken bu süreci araştırmaya başlıyor ve klasik tabirle “olaylar gelişiyor”.

Yaklaşık 100 dakikalık süresiyle, izleyiciyi fazla sıkmadan hikayesini anlatmayı başaran bir film Goodbye Lover. Filmnoir ve karakomedi tarzı yapımları sevenlerin ilgisini çekeceğini düşünüyorum. Bununla birlikte olay örgüsündeki bazı mantıksızlıklar işleri karıştırıyor. Genel olarak oyunculuklar başarılı olmakla birlikte, Ellen DeGeneres, -neden bilmem- casting olarak doğru seçim gibi gelmedi. Finale doğru filmin ciddiyetini kaybetmesi, finalde kameraya bakan oyuncular, tüm yaşananlardan sonra can ciğer kuzu sarması olan bazı karakter benim nezdimde finalin değerini ve filmin anlatısının ciddiyetini düşürdü. Bununla birlikte filmin komedi yönü de olduğundan, bu tarz uygulamalar normal kabul edilebilir.

Göz alıcı bir Patricia Arquette ve genç/yakışıklı bir Dermot Mulroney izlediğimiz film, türün gereklerini kısmen yerine getirmekle birlikte, her izleyicinin damak tadına hitap eden bir yapım değil. Hak ettiğinden düşük bir IMDB puanına (5.6) sahip olduğunu düşündüğüm bu filmi, Amazon Prime Video üzerinden izleyebilirsiniz. Amazon Prime Video üzerinden izlenebilecek diğer içerikler için şu yazıma göz atabilirsiniz. Filme benim puanım 6.5/10 oldu.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.