Proscenic 830T – Robot Süpürge İncelemesi

Robot Süpürge İncelemesi – Proscenic 830T

Robot süpürgeler günlük hayatımızın bir parçası ve ev temizliğinin önemli yardımcı elemanlarından biri haline geliyorlar dersek abartmış olmayız. Düzenli olarak gelişen sensör ve motor teknolojileri robot süpürgeleri ilk çıktıkları yıllara kıyasla son derece geliştirdi. Düşme önleyici sensörler, LIDAR ve Giroskop destekli haritalama prosesleri, paspas yapabilme yetenekleri ve giderek gelişen pil teknolojileri ile robot süpürgeler hemen her evin vazgeçilmez elektronik ürünlerinden biri olmaya başladı. İlk çıktıları dönemdeki primitif fonksiyonlarını hızla geliştiren bu süpürgelerle ilgili olarak pek çok insanın kafasında soru işareti var. Piyasada pek çok robot süpürge var ve fiyatlar 1500 TL bandından başlayıp çok daha yüksek değerlere kadar çıkıyor. Ben bu yazımda bütçe dostu robot süpürgelerden olan ve hem paspas hem süpürge özellikle (2 in 1) Proscenic 830T ürününü inceleyeceğim. Ürünü Amazon.com.tr üzerinden Efsane Cuma indirimleri kapsamında 1599 TL‘ye aldım. Fakat Kasım ayının ortalarında ülkemizde yaşanan döviz şoku pek çok ithal malın fiyatında önemli dalgalanmalar yarattı ve şu an baktığımda ürünün fiyatı 2496 TL olarak görünmekte. Bu fiyatı hakeder mi? Bu başka bir tartışmanın konusu ancak ben bu yazımda Proscenic 830T ürünü ile ilgili izlenimlerimi ve yaklaşık bir haftalık deneyimlerimi aktaracağım.

Proscenic830-T-3

Prosenic 830T – Teknik Özellikleri

Proscenic Tayvan merkezli bir elektronik firması. Kablosuz süpürgeler, robot süpürgeler ve çeşitli mutfak ekipmanları üreten, ülkemizde fazla bilinmese de Amazon yorumlarından göreceğiniz üzere kıta Avrupasında ürünleri çok satılan bir firma. Proscenic 830T , firmanın robot süpürgeler kategorisinde bütçe dostu ve giriş seviyesindeki ürünlerden biri olarak nitelendirilebilir. Ürünün teknik özellikleri aşağıdaki gibi.

Boyutlar :           33x33x7,6cm

Haritalama :     Giroskop

Emiş Gücü :         1800 PA

Yan Fırçalar :     2 Adet

Otomatik Şarj :  Var

Çalışma Süresi : 120 Dk’ya Kadar

Çalışma Alanı:   120-150 m2

Akıllı Telefon ile Kontrol : Var (Sadece WIFI 2.4 GHZ ile)

Kumanda ile Kontrol : Var

Paspas Özelliği : Var (350 Ml Su Tankı)

Tırmanma Yüksekliği : 1,5 cm’e kadar (Bu değerden daha yüksek halılara çıkmakta zorlanacaktır)

V-Boost : Var

Ağırlık : Yaklaşık 2.7 Kg

Proscenic 830T Değerlendirmesi

Proscenic 830T, yukarıda da bahsettiğim gibi giriş seviyesi bir robot süpürge ve paspas (2 in 1 ) çözümü. Bu teknolojiye ucuz yollu bir giriş yapmayı düşünenler için yerinde bir seçim olabilir. Şu an kur şoku yüzünden fiyatı yükseldi maalesef. Bununla birlikte 1500-1900 TL bandında yakalarsanız alabileceğiniz bir ürün. Ürün Giroskop ile haritalama yapsa da haritaları saklama özelliği yok. Yani LİDAR ile haritalama yapmıyor ve haritalarını hafızaya almıyor. Dolayısıyla her çalışmada baştan harita çıkarıyor. Bu önemli bir eksisi ve bu fiyat bandındaki ürünlerin pek çoğu da maalesef aynı eksiğe sahip. Ürünün bir diğer eksisi 1800 PA seviyesindeki emiş gücü. Kendisi ile yakın veya bir üst fiyat bandındaki ürünlerin emiş gücünün 2000-2500 PA arasında değiştiğini belirtmeliyim. Bununla birlikte, evimizde küçük bir çocuk olmasına ve kırıntı döküntü çok olmasına rağmen bu emiş gücü bizim için gayet yeterli geldi. Süpürge 15-20 dk süreli kısa çalıştırmalarda bile inanılmaz seviyede toz ve pislik toplamayı başarıyor. O nedenle ben kağıt üstünde düşük görünen bu emiş gücünü fazla kafaya takmamak gerektiği kanaatindeyim.

Proscenic830-T-1

Ürünü kontrol etmek için üç yöntem var. İlk olarak robot üzerindeki düğmeler ile çalıştırabilir, durdurabilir ve şarj istasyonuna gönderebilirsiniz. İkinci olarak kumanda ile manuel, otomatik ve farklı çalışma modlarını seçerek çalıştırabilir, şarja gönderebilir ve durdurabilirsiniz. Son olarak Proscenic akıllı telefon uygulamasını AppStore veya Google Play Store üzerinden indirerek robotu cep telefonunuz / telefonlarınız ile eşleştirebilirsiniz. Cep telefonu üzerinden farklı temizlik ve paspas modlarını çalıştırabilir, ürüne komutlar verebilir, ürünü manuel olarak yönlendirebilir ve şarja gönderebilirsiniz. Süpürge modunda gürültüyü ve çekiş gücünü bir nebze arttıran bir Turbo modu olduğunu da belirtmeliyim. Cep telefonu uygulaması üzerinden ürünü siz evde değilken çalıştırabilir, çalışmaya programlayabilir ve robotun hareketlerini takip edebilirsiniz. Ürünü ayrıca Alexa ya da Google Assistant ile de yönetebilirsiniz. Ürün sesli komut verme özelliğini destekliyor ve bu fiyat bandında bu önemli bir artı.

Üründe çarpışma önleme, köşe temizleme ve düşme önleme sağlayan üç temel sensör bulunmakta. Ürün kutusundan çıkan manyetik bantları, robotun temizlemesini ve/veya girmesini istemediğiniz bölgelere çekerek robotu evin bu kısımlarından uzak tutabilirsiniz. Ürün kutusundan yeterince bant çıkıyor. Fakat yeterli gelmezse Proscenic Türkiye üzerinden daha fazla bant alma imkanınız olduğunu öğrendim.

Proscenic 830T Kimler İçin Uygun?

Artıları ve eksileri ile bu yazımda Proscenic 830T ürününü elimden geldiğince değerlendirmeye çalıştım. Şimdi sıra geldi bu ürünü kimlerin alması gerektiğine:

  • 1+1 ya da 2+1 eviniz varsa (100-130 m2 civarı 3+1 evlere de uygun bir cihaz)
  • Robotun takılabileceği eşyanız azsa
  • Halılarınız çok tüylü, yüksek ve “Shaggy” formatta değilse
  • Harita kaydetme sizin için olmazsa olmaz değilse
  • Marka takıntınız yoksa (Piyasadaki pek çok marka/model Çin’de aynı fabrikadan çıkıyor Xiaomi, Viomi, Proscenic M8 vs…)
  • Paspas özelliği işinize yarayacaksa
  • Akıllı telefon ve Google Assistant üzerinden yönetim sizin için önemliyse
  • Akıllı toz toplama istasyonuna ihtiyacınız yoksa (muhtemelen yoktur)

Kimler Almamalı?

Öte yandan LİDAR haritalama ve harita kaydetme, toz toplama ünitesini otomatik boşaltma, harita üzerinden kısmi temizlik emirleri vermek ve 2500-3000 PA civarı emiş gücü sizin için olmazsa olmaz ise Proscenic 830T sizin ihtiyaçlarınız için yeterli olamayabilir.

SONUÇ

Bu yazımda kendim de sahibi olduğum Proscenic 830T ürününü elimden geldiğince siz robot süpürge araştıranlara aktarmaya çalıştım. Proscenic ülkemizde pek bilinen bir marka olmadığından ben satın alım sürecinde Türkçe incelemeler ve tarafsız değerlendirmeler bulmakta güçlükler yaşamıştım. Bu yazıyı diğer tüketiciler aynı sıkıntıları yaşamasın diye bloguma ekledim. Umarım robot süpürge arayışında olanlara ve kafasında Proscenic 830T ürünü olanlara yardımcı olabilmişimdir. Sorularınızı ve geribildirimlerinizi yorum bölümünden bana iletebilirsiniz. Benim nihai değerlendirmem bütçesi kısıtlı olanlar ve robot süpürge teknolojisine dair çekinceleri olanlar için ürünün giriş seviyesinde yeterli bir alternatif teşkil ettiği yönünde. Umarım yazımda robot süpürge arayanlara ve bu ürünü düşünenlere bir nebze olsun yardımcı olabilmişimdir.

Robot süpürge arayışında herkese hasarsız, arızasız ve ihtiyacına uygun bütçe dostu ürünler bulmasını dilerim.

 

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.