Conspiracy (2001) Film İncelemesi

2001 yapımı, HBO tarafından TV filmi olarak çekilmiş, kaliteli bir II.Dünya Savaşı filmi Conspiracy. Filmin temel vurgu noktası, pek çok diğer filmde olduğu gibi Yahudi Soykırımı. Bu sefer soykırıma, soykırım kararını alan Nazi bürokratlarının gözünden bakıyoruz. Bu aşamaya nasıl gelindi, bu karar nasıl alındı, nerelerden itiraz geldi, hangi hususlarda sıkıntı yaşandı film bize bunu anlatıyor. Aşağıdaki metin ekşi sözlük’teki filmle ilgili yazımın bir kopyasıdır.

İngiliz aksanı ile konuşan bir sürü alman üst düzey askeri ve sivil bürokratın, bir odada, tarihe geçecek kararlar aldığı, 2001 yapımı hbo tv filmi. avrupa’daki “yahudi sorunu”nun nasıl çözüleceğine ilişkin olarak, waffen ss, alman adalet bakanlığı, şansolyelik vb. kurumların nasıl görüş ayrılıkları içerisinde olduğunu, fakat nihai soykırım noktasına nasıl gelindiğini göstermesi açısından etkileyici bir film. reinhard heydrich show da denebilir bir nevi.

— spoiler —

kendisine ve yahudi meselesine ilişkin çözümlerine karşı çıkanların toplantının sonunda nasıl ikna olduğunu görmelisiniz.

— spoiler —

filmin tamamı tek mekanda geçiyor neredeyse. bu manada 12 angry men ile benzerlik taşıyor. yahudi soykırımı konusunda, waffen ss‘in rolü ve büyük emirlerin nerede geldiğine ilişkin de önemli ipuçları var filmde. türe ilgi duyanlar için kaçırılmaması gereken bir film kanımca. wannsee konferansının daha sonra ortaya çıkarılan dökümlerine dayanan, gerçekleri insanlığın suratına çarpan bir film. tarihi olarak da titiz çalışılmış bir eser. ss askerlerinin üniformaları ve apoletlerine (zira bu konferanstan 3 hafta sonra değişiklik yapıldı kıyafetlerde ama film doğru kıyafetleri giydirmiş), konferansın yapıldığı evin dekoruna kadar muhteşem bir yeniden canlandırma mevcut.

dönem almanyası bürokratlarının nasıl bir görüş ayrılıkları içerisinde olduğu, nazi almanyasını gerçekte kimlerin yönettiği ve 1942 döneminde nazilerin kendilerini nasıl hissettiklerine dair önemli bir eser conspiracy.

— spoiler —

finalinde konferansın yapıldığı salonu hizmetçiler toparlarken, katılımcı nazi bürokratlarının akıbeti de ekrana düşer yavaş yavaş.

— spoiler —

 

Benim bu filme puanım 8/10

http://www.imdb.com/title/tt0266425/

You may also like...