İkinci El Kralları (Hardcore Pawn)

Detroit Manzaraları

Son günlerde DMAX kanalında yayınlanan ve orijinal adı Hardcore Pawn olan “İkinci El Kralları” adlı yapım dikkatinizi çekmiştir. Bir baba (Les Gold) ve iki çocuğu tarafından işletilen, Detroit‘in en büyük rehin dükkanında yaşanan olayları, alışverişleri ve kavgaları reality show sosu ile anlatan yapım ABD’de truTV kanalında 9 sezon yayınlandı. Las Vegas’ta çekilen popüler bir diğer yapım Pawn Stars ile karşılaştırılan yapım ülkemizde de ilgi görüyor. Pawn Stars, rehin dükkanına getirilen ilginç nesnelerin tarihçesi ve dükkanı işleten ailenin başından geçen komik olaylara odaklanırken, İkinci El Kralları programında (Hardcore Pawn) rehin dükkanına bir şeyler satmak için gelen nispeten fakir Detroit halkının kendini kaybetmesi, mağaza sahipleri ile kavgaları, mağazada yaşanan hırsızlıklar ve aile üyelerinin birbirleri ile çekişmesi ön plana çıkarılıyor.

İkinci El Kralları Karakterler

Programın esas karakteri sıradışı görünüşü ile Les Gold. Les Gold, Musevi bir ailenin reisi olarak Detroit’te bir rehin dükkanını ailesi ve çalışanlarıyla beraber yıllardır işletiyor. Dükkanın gerçek adı American Jewelry and Loan. Çocukları ve sonradan programa katılan yeğeni ile sık sık görüş ayrılıkları yaşayan Les Gold, programda eski usül işletmeciliği ve yönetim felsefesini temsil ediyor. Les Gold’un oğlu Seth Gold, babasından sonra işleri devralması beklenen isim olmakla birlikte, programda sık sık hata yaparken ve babası ile ters düşerken gösteriliyor. Kız kardeşi Rachel ile bir türlü anlaşamıyor. Seth, dükkanın daha modern metotlarla yönetilmesi hususunda babası ile sık sık görüş ayrılığı yaşıyor. Rachel Gold, Les Gold’un kızı ve o da kardeşi Seth gibi sık sık dükkanda stoklanacak malların çeşidi ve miktarı ile ilgili babası ile anlaşmazlıklar yaşıyor. Rachel’ın uzmanlık alanı daha ziyade mücevherat iken, Seth arabalar ve teknolojik ürünlerle ile ilgileniyor. Les Gold, dükkana para getirebilecek ve ucuza alıp pahalıya satabileceği hemen her türlü antika ve yıllanmış ürünün pazarlığını bizzat üstleniyor. Rachel’ın günümüzde dükkanda aile işinde çalışmadığını ve kendi moda markasını kurarak işletmeden ayrıldığını belirtelim.

İkinci El Kralları Gerçek mi?

Özellikle her bölümde sıradan hale gelen müşterilerin birbirleriyle ve Gold ailesi üyeleri ile yaşadıkları kavgalar, İkinci El Kralları programı kurgu mu gerçek mi sorusunu akıllara getiriyor. Les Gold ve aile üyeleri verdikleri mesajlarda programın tamamen gerçek olduğunu söyleseler de, sudan sebeplerle yaşanan kavgalar, Detroit gibi bir ortamda sürekli müşteri tehditlerine rağmen başlarına hiç bir şey gelmeyen aile üyeleri ve kavga çıkaran karikatürize tipler “bence” programın önemli ölçüde kurgudan oluştuğunu ortaya koyuyor. Programın kurgu olup olmadığı ile ilgili tartışmalar için redd.it ya da quora‘daki tartışmalara da göz atabilirsiniz. Genel kanı programa rehin ya da satış için getirilen eşyaların ve bunları getirecek olan kişilerin önceden film ekibi tarafından ayarlandığı ya da gözden geçirildiği yönünde. Bunu yapım ekibinin yaptığı ve aile üyelerinin hazırlanan senaryodan haberdar olmadıkları, böylelikle doğaçlama programlar ortaya konabildiğini söyleyen görüşler de var.

Sonuç her ne olursa olsun, bu tarz Amerikan reality programlarını seviyorsanız, İkinci El Kralları hafif Jerry Springer Show sosu içeren bölümleri ile size biraz iyi vakit geçirtebilir. Hafta içi her akşam 19.55’de DMAX ekranlarında yayınlanan program, reality şovların geldiği noktayı göstermesi ve müşteriye tok Amerikan işletmeciliği açısından da bir ibret gibi karşımızda duruyor. Tarihi parçalar ile ilgili bir kaç şey öğrenmek isterseniz, tercihiniz Pawn Stars olmalı. Kavga, gürültü, polemik, basitlik ve Amerikan alt sınıfının halini görmek istiyorsanız İkinci El Kralları (Hardcore Pawn) bir şans verebilirsiniz.

 

 

You may also like...

4 Responses

  1. Ufuk dedi ki:

    ben sevdim güzel program 🙂

  1. 28 Haziran 2023

    […] rehin dükkanında yaşananları gözler önüne seriyor. Program hakkında bazı bilgileri bu yazımızda paylaşmıştık. Ancak Gold ailesi ve işletmeleri hakkında merak edilenler ile ilgili daha […]

  2. 5 Ekim 2023

    […] duruma geldiler. Detroit Merkezli American Jewelry and Loan‘ın hikayesinin anlatıldığı İkinci El Kralları DMAX ekranlarında yayınlanmış ve büyük ses getirmişti. DMAX şimdi de Pawn Stars adıyla […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.