İkinci El Kralları (Hardcore Pawn)

Detroit Manzaraları

Son günlerde DMAX kanalında yayınlanan ve orijinal adı Hardcore Pawn olan “İkinci El Kralları” adlı yapım dikkatinizi çekmiştir. Bir baba (Les Gold) ve iki çocuğu tarafından işletilen, Detroit‘in en büyük rehin dükkanında yaşanan olayları, alışverişleri ve kavgaları reality show sosu ile anlatan yapım ABD’de truTV kanalında 9 sezon yayınlandı. Las Vegas’ta çekilen popüler bir diğer yapım Pawn Stars ile karşılaştırılan yapım ülkemizde de ilgi görüyor. Pawn Stars, rehin dükkanına getirilen ilginç nesnelerin tarihçesi ve dükkanı işleten ailenin başından geçen komik olaylara odaklanırken, İkinci El Kralları programında (Hardcore Pawn) rehin dükkanına bir şeyler satmak için gelen nispeten fakir Detroit halkının kendini kaybetmesi, mağaza sahipleri ile kavgaları, mağazada yaşanan hırsızlıklar ve aile üyelerinin birbirleri ile çekişmesi ön plana çıkarılıyor.

İkinci El Kralları Gerçek mi?

Özellikle her bölümde sıradan hale gelen müşterilerin birbirleriyle ve Gold ailesi üyeleri ile yaşadıkları kavgalar, İkinci El Kralları programı kurgu mu gerçek mi sorusunu akıllara getiriyor. Les Gold ve aile üyeleri verdikleri mesajlarda programın tamamen gerçek olduğunu söyleseler de, sudan sebeplerle yaşanan kavgalar, Detroit gibi bir ortamda sürekli müşteri tehditlerine rağmen başlarına hiç bir şey gelmeyen aile üyeleri ve kavga çıkaran karikatürize tipler “bence” programın önemli ölçüde kurgudan oluştuğunu ortaya koyuyor. Programın kurgu olup olmadığı ile ilgili tartışmalar için redd.it ya da quora‘daki tartışmalara da göz atabilirsiniz. Genel kanı programa rehin ya da satış için getirilen eşyaların ve bunları getirecek olan kişilerin önceden film ekibi tarafından ayarlandığı ya da gözden geçirildiği yönünde. Bunu yapım ekibinin yaptığı ve aile üyelerinin hazırlanan senaryodan haberdar olmadıkları, böylelikle doğaçlama programlar ortaya konabildiğini söyleyen görüşler de var.

Sonuç her ne olursa olsun, bu tarz Amerikan reality programlarını seviyorsanız, İkinci El Kralları hafif Jerry Springer Show sosu içeren bölümleri ile size biraz iyi vakit geçirtebilir. Hafta içi her akşam 8’de DMAX ekranlarında yayınlanan program, reality şovların geldiği noktayı göstermesi ve müşteriye tok Amerikan işletmeciliği açısından da bir ibret gibi karşımızda duruyor. Tarihi parçalar ile ilgili bir kaç şey öğrenmek isterseniz, tercihiniz Pawn Stars olmalı. Kavga, gürültü, polemik, basitlik ve Amerikan alt sınıfının halini görmek istiyorsanız İkinci El Kralları (Hardcore Pawn) bir şans verebilirsiniz.

 

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.