Divine Divinity – Oyun İncelemesi

Dünyanın hızla kaos, karmaşa ve yokolmaya doğru gittiği bir fantastik diyarda, bir “seçilmiş kişi” karakteri yönettiğimiz RPG oyunu Divine Divinity, Diablo gibi izometrik aksiyon oyunlarını ve ciddi RPG severleri pek hoş bir harmanın içinde buluşturuyor. Çıktığı 2002 yılından beri kendisi ve devam oyunları büyük ses getiren, Divinity adlı kendi evrenini yaratan ve hem hikaye örgüsü, hem de sanat yönetimi ile çok başarılı bir oyun Divine Divinity.

Büyücü, Survivor ve Savaşçı karakterlerden birini seçtiğimiz oyunda, pek çok ana quest ve yan quest peşinde koşarak, yıllar önce iyiler koalisyonu tarafından yok edilen kötülükler lordunun tekrar dünyaya çağrılmasını engellemeye çalışıyoruz. Elbette bu iş kolay değil. Pek çok şehirde bir sürü questin peşinden koşmak, binlerce minion ve bss ile uğraşmamız ve finalde hayatta kalmamız gerekiyor.

Oyun grafikleri 2002 yılından kaldığından şu an oynayacaklar için biraz nahoş görünebilir. Fakat dönemine göre ve türün severleri için gayet yeterli bir görsel deneyim sunmakta oyun. Bu görüntü öğelerini Diablo II’den hatırlayabiliriz. Müzikler enfes, başlı başına bir albümü hakediyor. Savaş sistemi gerçek zamanlı ama işler karıştığı zaman space tuşu ile oyunu durdurmanızın ve bir health potion içmenizin hiçbir sakıncası yok. Saldırı emirlerinizi vermenizin de.

Diablo’nun aksine, oyun karakterler ile sıkı diyaloglar, senaryo yol ayrımları ve çeşitli tercihleri de bünyesinde barındırmakta. Dolasıyla saf bir aksiyon değil, ciddi bir role playing deneyimini de kullanıcılara yaşatmakta. Geliştirici firma Larian Studios daha sonra devam oyunları ve üç boyutlu çeşitli oyunlar çıkarsa da, bence bu muhteşem oyundaki senaryo deneyimini ve derinliği bir daha yakalayamadı. Türün sevenleri için saklı bir hazine niteliğinde Divine Divinity. Kaçırılmaması gerekiyor. Bu soğuk kış gecelerinde, sıcak bir kahve ya da içinizi ısıtacak bir kadeh şarap eşliğinde maceradan maceraya koşmaktan daha iyisi yok.

Oyunu düzenli olarak bitiren biri olarak her türlü soru ve sorunuzu bana yöneltebilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

You may also like...