47 Ronin (2013) Film İncelemesi

Başrollerinde   gibi isimleri gördüğümüz, yönetmen koltuğunda Carl Rinsch‘in oturduğu 47 Ronin, meşhur Japon efsanesini Hollywood’a taşıyor. Hikaye, efendileri bir komploya kurban giden bir grup Samurayın artık Ronin olması ve efendilerinin intikamını almak için uzun süren bir intikam mücadelesinden oluşuyor.

Film, Ronin efsanesini uyarlayan diğer filmlerden farklı olarak işin içine bir seçilmiş kişi (Keanu Reeves / Kai) ve fantastik öğeler ekleyeren benzerlerinden biraz sıyrılıyor.

Görsellik, kostüm tasarımı, sesler, efektler ve yapım kalitesi açısıdan falsosunu bulmak zor filmin. Aksiyon yer yer yükselse de, saf bir aksiyon filmi değil bu. Samurayların ruhları ve yaşantılarına dönük çeşitli sahnelerin yanı sıra, Japon kültürü, mimarisi, kasabaları ve etkinliklerine dair de bolca sahne barındırıyor. Yer yer arka plandaki aşk hikayesi ile düşen tempo, aksiyon sahnelerinde yükseliyor ve kaliteli kareografi ile izleyiciye iyi dakikalar geçirtmesini biliyor. Filmin belki de en vasat dövüşü, maalesef bir CGI dan ibaret olan final kapışması.

Genel eleştiriler, 47 Ronin efsanesinin CGI efektler ve fantastik eklemeler ile büyük zarar gördüğü yönünde. Yaklaşık 200 milyon dolarlık bir bütçesi olan film, muhtemelen gişede bir hüsrana uğrayacak zira ilk rakamlar pek iç açıcı gelmiyor.

Fakat ben beklentisini normal tutan izleyiciyi sıkacak bilr film görmüyorum. Cips ve kolanız ile beraber iyi vakit geçirebilirsiniz. Keanu Reeves’i tekrar perdede görmek de güzel. Vaktiniz varsa Roninlere bir şans verebilirsiniz. Benim notum 6.5/10.

You may also like...