Stalin’in Ölümü Hakkında Sıradışı Bilgiler

Stalinin Ölümü

Sovyetler Birliğinin güçlü ve acımasız lideri Joseph Stalin‘in ölümü hakkındaki tartışmalar uzun yıllardır sürüyor. Sovyet arişvlerinin erişime açılması, yeni bulunan bazı günlükler ve mirasçıların ulaştıkları belgeler sayesinde tartışmalar da yeniden şekilleniyor.

Bu yazımda, kimilerine göre acımasız bir diktatör, kimilerine göre ise Nazi savaş makinesini durdurarak Sovyetlere büyük bir zafer yaşatan Joseph Stalin’in ölümü hakkındaki bazı bilgileri sizlere sunacağım.

Kaynak: http://listverse.com/2018/02/02/top-10-wild-facts-about-the-death-of-joseph-stalin/

1)Stalin’in kötüye giden sağlık durumu

5 Mart 1953 tarihindeki ölümüne kadar, Stalin’in sağlığı halihazırda kötüye gitmekteydi. Stalin garip bir paranoya hali içerisindeydi ve doktorları da dahil olmak üzere herkesin kendisini öldürmek üzere bir komplo hazırlığında olduğuna inanıyordu. Kendisine hayatı daha hafife alması ve rahatlamasını öneren doktoruna sinirlenip bir öfke nöbetine girmiş ve baş doktoru Vladimir Vinogradov’u tutuklatmıştı.

10_doctors_plot

Bununla da yetinmeyen Stalin, doktorlar komplosu adını verdiği bir iddia ile 9 başka doktoru da tutuklatarak işkenceye maruz bırakmıştı. Bu doktorlardan altısının Yahudi olması, Sovyetler genelinde bir anti semitizm rüzgarı esmesine de neden oldu. Doktorlar yargılanmaya ve muhtemelen idama hazırlanırken Stalin aniden öldü ve tüm doktorlar serbest bırakıldı.

2) Aceleye gerek yok

Stalin’in odasında korumaları tarafından baygın bulunduktan yaklaşık 1 hafta sonra öldüğünü biliyoruz. Bulunduğunda bacakları ve bir kolu felçli halde olan Stalin’e müdahale etmekten herkes korkmuştu. Kendisinin ölmüş olabileceği ihtimali ve naaşa ilk ulaşan yetkili olmama niyeti yüzünden görevlileri büyük bir korku sarmıştı. Korumaları derhal doktorlara haber vermek yerine iç güvenlik bakanlığına haber verdiler.

Fakat son dönemde ani sinir patlamaları, paranoya ve öfke nöbetleri geçiren Stalin’i kurtarmak için devletin üst düzey yetkilileri çok da hızlı hareket etmediler. İlk doktor ancak 12 saat sonra gönderildi. Maalesef ülkenin en iyi doktorları bizzat Stalin tarafında hapise atılıp işkenceye uğratıldığından, kendisine müdahale eden doktorlar alanlarının en iyileri değillerdi ve sık sık hapishaneye giderek tutuklu doktorlar ile fikir alışverişi yapmaktalardı. Tabii konuşabilecek durumda olanlara. Sonuç olarak partinin Stalin’i kurtarmak için ileri tedbirler almakta isteksiz olduğu söylenebilir.

3)Sülük, lavman, alternatif tıp

Stalin’in son dönemlerinde, geleneksel tıp yöntemleri ile istediklerini alamayan doktorlar, liderin kan basıncını düşürmek için sülük kullanmak gibi deneysel tıp metotlarını da kullandılar. Sülüklere ek olarak yatak yaralarının iyileşmesi gibi detaylar için kafuru kullanıldı. Ömrünün son günlerini yatağında harcayan Stalin için günde iki kez lavman uygulaması da yapılmaktaydı.

4)Mumyalama ve Sergilenme

Stalin ölümünden sonra naaşının korunması ve Lenin gibi cam bir koruma içerisinde sergilenmesini istiyordu. Fakat naaş korumasının usta ismi olan ve Lenin’in de naaşı üzerinde çalışan Profesör Vorobyev artık hayatta değildi. Kısıtlı bilgisine rağmen Vorobyev’in asistanı olan Profesör Zharsky görevi devralsa da, yeterince hazırlıklı ve bilgili olmadığı ortadaydı. Sadece bir kaç gün sergilenebilen Stalin’in naaşı, morarmaya ve çürümeye başlayınca apar topar tekrar morga getirildi. Deneme yanılma metodu ile tekrar sergilenmek için hazırlanan Stalin’in naaşının canlı ve düzgün görüntüsünü alması tam 7 ay sürdü.

8_stalin

Stalin’den sonra yerine geçen Nikita Kruschev ise Stalin’in Lenin’in gibi mozolede sergilenmeyi hak etmediğini, Sovyet halkına zorluklar yaşattığını düşünüyordu. 1961 yılında naaşını sergiden kaldırttı ve daha aşağı seviyelerden devrim kahramanlarının da yattığı Kremlin duvarı dibine gömülmesini sağladı.

5) Cenazesi Ölüm Getirdi

Stalin’in naaşının sergileneceğini haber alan halk, uzun savaş yıllarında kendilerine liderlik eden devlet adamlarını uğurlamak için sokaklara döküldüler. Cenaze merasimi ve sonrasındaki mozole sergisinde liderlerinin son yolculuğuna katılmak isteyenler maalesef düzensizliğin karmaşanın kurbanı oldular. Sokaklarda yaşanan izdiham nedeniyle yaklaşık 500 kişinin cenaze günü ezilerek can verdiği tahmin ediliyor. Binlerce insan ise yaralandı.

3a_stalin_funeral_procession

6)Komplo Teorileri

Son zamanlarda kötüleşen sağlığına rağmen, Stalin’in ölümü ile ilgili komplo teorileri de akmaya devam ediyor. Bunlardan biri, Stalin’in uzun dönemli bir zehirlemeye maruz bırakıldığı.

Stalin’in öldüğü akşam kan kusmaya başlaması ve 2011’de ortaya çıkan otopsi raporları, liderin tatsız ve kokusuz bir kan inceltici  (warfarin) ile zehirlenme ihtimalini akla getiriyor. Bu işin Stalin’in yakın çevresinden biri ya da birileri tarafından yapılmış olabileceği üzerinde duruluyor.

Ayrıca Stalin’in politbüro üyeleri ile yediği son akşam yemeğinde fare zehirine maruz bırakıldığı iddiaları da gündemde. Teorisyenlere göre politbüro ile ABD ile yaklaşan bir nükleer savaştan çekinmekteydi ve Stalin’in paranoya ve öfke dolu anlarından birinde yanlış bir karar alacağından korkmaktaydılar.

7) John Wayne’ Suikast Planı

Soğuk savaşın başlamasıyla birlikte Holywood tüm gücüyle ABD anti-komünist propagandasını dünyaya yayma misyonunu edinmişti ve John Wayne dönemin önde gelen figürü olarak göze çarpmaktaydı. Buna öfkelenen Stalin Wayne’in öldürülmesini emretti. 1951’de, FBI ajanı kılığındaki iki Sovyet suikastçısı Warner Bros stüdyolarında, Wayne’in ofisinin koridorunda yakalandılar. Kruschev, koltuğu alır almaz 1953’te suikast dosyasını rafa kaldırdı ve 1958’de Wayne ile yüzyüze görüşme fırsatı yakalandığında durumu anlattı. Wayne 1979 yılına kadar yaşayacak ve kanserden ölecekti.
1_john_wayne

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.