Şirketlerin Kaçırdığı 9 İnanılmaz Fırsat

Şirketlerin Kaçırdığı 9 İnanılmaz Fırsat

Küresel ya da yerel sistemlerin önemli aktörlerin hiç hata yapmadıklarını düşünüyoruz. Fakat aslında işler öyle değil. Büyük şirketler de inanılmaz hatalar yapabiliyorlar. Hem de bazen iflaslarına sebebiyet veren hatalar. Bu yazımda devasa korporasyonların kaçırdıkları 10 inanılmaz fırsattan bahsedeceğim.

Kaynak: http://listverse.com/2018/09/26/10-times-companies-passed-on-revolutionary-opportunities/

9) MySpace Facebook’u Satın Alabilirdi

Muhtemelen günümüz sosyal medya kullanıcılarının önemli bir bölümünün yaşı yetmez ama kabaca söylemek gerekirse, MySpace özellikle 2004-2006 döneminde son derece popüler olan, sayfanızı çeşitli kodlar ile kişiselleştirebildiğiniz, size ait bir profil ve web sayfası sunan bir sosyal ağdı. Özellikle Kuzey Amerika’da inanılmaz olan MySpace o dönem iyi para kazanmaktaydı ve rakipleri pek de güçlü değil. Facebook da o yıllarda emekleme dönemindeydi. Mark Zuckerberg ve MySpace’in arkasındaki isim Chris DeWolfe bir kaç pazarlık gerçekleştirdiler. Zuckerberg, Facebook’u MySpace’e 75 Milyon Dolar karşılığında satmaya hazırdı. DeWolfe teklifi reddetti. Sonraki yıllarda Facebook inanılmaz bir yükseliş yaşayacak, MySpace ise tabiri caizse çakılacaktı. Daha sonra MySpace bir kaç kez el değiştirdi. Bugün kimsenin adını bile hatırlamadığı şirketler mezarlığında yerini aldı demek yanlış olmaz.

8) iPod, Real Networks Tarafından Üretilebilirdi.

Tabii muhtemelen adı iPod olmazdı ama iPod tarzı bir premium mp3 player fikrinin arkasındaki isim, Tony Fadell ilk olarak Real Networks şirketinin kapısını çaldı. Bu şirket Windows Media Player tarzı playerlar ve kendi video formatını geliştiren bir şirketti. Real Network teklifi reddetti. Fadell daha sonra Philips’in kapısını çalsa da, Hollandalı şirket onları da reddetti. Son olarak Apple’a giden Fadell, orada çok iyi karşılandı. Apple hem işin donanım kısmının üretilmesi, hem de içerik olarak mp3 satmak ile ilgileniyordu. Böylelikle iPod ve iTunes doğmuş oldu. iPod sonraki yıllarda on milyonlarca satan ve bir döneme damga vuran taşınabilir müzik cihazı olacaktı.

7) Marvel, DC Comics’i Satın Alabilirdi

Çizgi roman dünyasının ünlü rakip şirketlerini bilmeyen yoktur. Günümüzde özellikle sinema adaptasyonları ile genç ve geniş bir kitleye hitap etmekte bu şirketler. 1984 yılında DC Comics’i elinde tutan Warner Bros, DC Comics’i bir yük olarak görmeye başlamıştı ve Marvel’e şirketi satın alması için teklif götürdü. Marvel ise DC Comics’in çöküşünün kötü yönetimden değil vasat karakterlerden kaynaklandığını düşünüyordu. Bu tarihi fırsattı reddetti. 10 yıl sonra Marvel iflas ederek el değiştirdi ve yeni sahipleri tarafından kurtarıldı.
Superman_and_Batman

6) Nintendo Sony’i Oyun Konsolu Piyasasına Soktu

Tarihler 1991’i gösterirken, Nintendo Sony’den CD-ROM desteği alarak konsept olarak ürettiği ilk konsolunu yine SONY ile beraber fuarlarda görücüye çıkarmıştı. Cihazın adının Nintendo PlayStation olması bile konuşuluyordu. Bu işbirliği 1989’a kadar dayanıyordu ve konsolun tasarımında son aşamalara gelinmişti.  Fakat Nintendo, bu konsoldan öğrendikleriyle SONY’nin oyun konsolu pazarına gireceğinden endişeliydi ve cihazın konsept tasarımı fuarda sergilendikten sonra bir gün SONY’nin rakibi Philips ile anlaştı. Yeni konsolun CD-ROM ünitesi Philips tarafından yapılacaktı.
Nintendo_Play_Station
Küplere binen SONY CEO’su mühendislerine talimat vererek Sony Computer Entertainment’i kurdu. SCE hızlı bir şekilde PlayStation kod adını verdikleri konsolu geliştirdi. Hikayenin sonrasını herkes biliyor. Bugün iki şirkette halen konsol piyasasında rakipler. Fakat Sony PlayStation pazarı sonsuza dek ve geri dönülemeyecek bir biçimde değiştirdi.

5) Decca Plak Şirketi Beatles’i Reddetti

1961 kışında, Decca plak şirketinden bir yetkili ufak bir Beatles performansını ziyaret etti fakat grubun performansını doyurucu bulmadı. Bununla birlikte onları şirketin stüdyosuna davet etti ve onlara ikinci bir şans sundu. Yoğun kış şartları altında büyük güçlüklerle Liverpool’dan Londra’ya giden ve şirket için 15 şarkı çalan Beatles, gitar gruplarının eski popülaritesi kalmadığı gerekçesiyle reddedildi. Hem de kenfi anfilerini kullanmalarına bile izin verilmeden.
The_Beatles
Beatles ise vazgeçmedi ve hem 60’lara hem de 70’lere damga vuran inanılmaz şarkılarıyla tüm zamanların en çok satan gruplarından biri oldu.

4) Hewlett Packard Kişisel Bilgisayar Üretebilirdi

Apple’ın kurucu isimlerinden Steve Wozniak, Hewlett Packard için çalışmaktaydı. Kendi geliştirdiği kişisel bilgisayar (PC) tasarımı için, defalarca kez şirket üst yönetimine başvurmasına rağmen sürekli olarak reddedilmişti. O dönemde bilgisayarların ekseriyetle şirketlerin kullanımında olan pahalı makineler olduğunu ve PC konseptinin bir hayal olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Wozniak HP için çalıştığı dönemde Atari için bir oyun da geliştiren yaratıcı bir insandı.
Apple_I
Arkadaşı Steve Jobs tarafından HP’den ayrılması için sürekli teşvik edilen Wozniak bir türlü ikna edilememişti. Jobs son olarak Wozniak’ın ailesi vasıtasıyla baskı kurdu ve ikili Apple’ı kurdular. Wozniak’ın ana hatlarını tasarladığı Apple I, büyük sükse yapacak ve Apple daha sonraki tasarımları ve cihazları ile dünyanın en değerli şirketlerinden biri olacaktı.

3)Blockbuster, Netflix’i Satın Alabilirdi

Blockbuster ülkemizde bilinen firma değil, fakat DVD/VCD/VHS film kiralama işi yapan ve bir dönem ABD’de adeta tekel olan büyük bir firma olduğunu belirtelim. Netflix ise bugunkü formatının aksine ilk dönemlerinde posta yoluyla DVD kiralayan bir şirketti. Netflix’in kurucusu 50 milyon dolar karşılığında şirketi Blockbuster’a satmaya hazırdı. Fakat Blockbuster reddeti.

Hikayenin geri kalanı aynen MySpace ve Facebook örneklerinde olduğu gibi. DVD/VCD yerini online olarak izlenen legal içeriklere bırakırken, Blockbuster geride kaldı. Netflix ise tüm dünyayı ele geçirme planları yapıyor.

2) Excite, Google’ı Satın Alabilirdi

Kaçırılan fırsatların büyük bölümü sizin de farkettiğiniz gibi satın almalar. Excite, internetin evlere girdiği ilk yıllarda popüler olan bir portaldı. Bugün portal firmatı pek bilinmiyor fakat o yıllarda internete girdiğinizde açılış sayfası olarak karşınıza bu portaller gelirdi. İçerisinde hava durumu, eposta, haberler, chat vb. kısımlar bulunduran bu portaller son derece popülerdi. 1999’da Google kurucuları arama motorlarını ve şirketlerini Excite’a 1 milyon dolar gibi düşük bir fiyata satmak istediler. Excite CEO’su teklifi reddetti.

Sonrasında ise Google internetin temel çatısını oluşturan şirketlerinden biri olurken, portalların devri kapanınca Excite el değiştirdi. Önce AskJeeves, sonra ask.com oldu.

1)Verizon iPhone Trenini Kaçırdı

2006’da katıldıkları bir davette, Verizon (ABD’de bir Telekom Şirketi) CEO’su, Walt Disney üst düzey yöneticisinin elinde garip şekilli bir telefon gördü. Steve Jobs’un Disney yönetim kurulunda olduğunu bildiğinden, derhal yaklaşarak cihazı incelemek istedi. Fakat henüz piyasaya sürülmemiş gizli bir test cihazı olduğundan, WD yöneticisi apar topar cihazı kaldırdı. Tahmin ettiğiniz gibi, Jobs’un şirketi Apple bir telefon geliştiriyordu.

Daha sonra Apple ve Verizon bir araya geldiler. Verizon, ülkemizde de bilinen GSM şebekesi değil, daha farklı bir frekans ve teknoloji kullanan CDMA şebekesi kullanıyordu. Apple ve Verizon arasındaki görüşme trafiğine rağmen, Jobs GSM şebekesinde ısrar etti ve ilk iPhone sadece AT-T (ABD’nin bir diğer önde gelen telekom şirketi) aboneleri için kullanılabilir oldu. 2007’de piyasaya sürülen cihaz büyük sükse yaptı. Verizon büyük bir fırsatı kaçırdı. Daha sonra (2011) Apple cihazın CDMA destekleyen sürümlerini de çıkarttı ama ilk tren kaçmıştı. Apple’ın tercihi doğruydu zira CDMA sadece belli ülkelerde kullanılan bir standart iken, dünyanın büyük kısmı GSM kullanmaktaydı.
i_Stock_912385362

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.