Suits (2011-2019) Dizi İncelemesi

Bir dahi ve bir avukat işbirliği yapıyor

Üniversiteyi yarıda bırakmış, bulduğu her türlü legal ve illegal işi yaparak hayatı gündelik olarak yaşayan dahi Michael Ross, bir uyuşturucu teslimatı yaparken polis takibine girer ve kaçış yolunda New York‘un en başarılı avukatlarından Harvey Specter‘ın işe alım ofisine düşer. Specter’ı hukuk konusundaki bilgisi ile etkileyen Ross, hukuk diploması olmamasına rağmen Specter’ın firmasında avukat olarak işe girer. Bu sır, Specter ve Ross arasında bir abi kardeş ve usta-çırak ilişkisi başlatacaktır. Suits, Specter ve Ross karakterleri üzerinden kurgulanmış, hukuk arka planlı bir drama dizisi.

2011-2019 yılları arasında 9 sezon yayınlanan, USA Network’un popüler dizisi Suits, Netflix Türkiye ekranları üzerinden izlenebiliyor. Yayına devam ettiği dönemde Türkiye’de hatırı sayılır bir izleyici kitlesi edinen dizi, New York’un saygın hukuk firmalarından birinde yaşanan çalkantıları, güç mücadelelerini, aşkları, sıradışı davaları ve tabii ki muzip ikilimizin gündelik yaşantısını anlatıyor. Gabriel Macht ve Patrick J. Adams‘ın başrollerinde yer aldığı dizi, tüm zamanların en yüksek reytingli hukuk dizilerinden bir tanesi ve türü sevenler için bulunmaz bir kumaş niteliğinde.

Harvey Spectre karakteri hırslı ve karizmatik bir New York avukatını temsil ederken, Michael Ross ise dahi ve kendisine sunulan fırsatları değerlendirmeyi iyi bilen bir fırsatçı olarak karşımıza çıkıyor. Spectre ve Ross karakterleri ele aldıkları davaları bazen işbirliği, bazen çatışma ile çözerken, şirket içerisindeki rakiplerini ve dostları ile de uğraşmak zorundalar. Şimdiler de İngiltere Kraliyet ailesine giren Meghan Markle da dizide önemli yan rollerden birini üstleniyor. Suits, New York hukuk dünyasının acımasız ve rekabetçi ortamını izleyiciye gayet başarılı bir şekilde yansıtırken, şirket içi ve şirketler arası güç mücadelelerinden yoğun bir biçimde etkilenen sıradan ve sıradışı insanların dünyasına ışık tutmayı da iyi başarıyor.

Kimler izlemeli?

Öncelikle hukuk dizilerini sevenler. Ally McBeal, Boston Legal, The Good Wife, The Good Fight, The Practice gibi dizileri sevenler Suits’e mutlaka bir şans vermeli. Salt hukuk temalı olmaktan öte, kurumsal bir işletme ortamı içinde geçen Mad Men fanatikleri için de Suits oldukça tanıdık gelecektir. Donald Draper ve Harvey Spectre karakterleri birbirlerine oldukça benziyorlar. Suits, yer yer aşırıya kaçsa da sıradışı karakterleri, rekabet kültürü, hukuk temalı arka planı, kaliteli oyunculukları ve sıradışı davalarıyla izleyicileri başına kitlemeyi iyi bilen bir yapım. 9 sezon boyunca kalitesini koruyan dizi, Netlix üzerinden izlenebiliyor. Herkese iyi seyirler.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.