Amazon Prime Video Dizi Tavsiyeleri

Prime Video Artık Türkiye’de

Dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından biri olan Amazon (com), Türkiye faaliyetlerine 2018 yılında amazon.com.tr üzerinden başlamıştı. Yaygın kanının aksine Amazon sadece bir e-ticaret platformu değil. Amazon Web Services hizmetleriyle Google, Microsoft gibi oyuncular ile büyük rekabet halindeki firma, Prime Video hizmetiyle de kendi stüdyosunu ve streaming platformunu oluşturdu ve Netflix, Hulu gibi şirketlerin en büyük rakibi oldu. İlk etapta ülkemizde kullanıma sunulmayan Prime üyelik ve Prime Video hizmetleri, Ekim 2020 itibariyle artık Türk kullanıcıların da hizmetine sunuldu. Yurtdışı sitelerden Amazon Prime üyeliği olanlar zaten Prime Video hizmetini kullanabiliyordu fakat bu kullanıcılar genele kıyasla çok küçük bir azınlıktı. Artık Prime Video Amazon Türkiye üyesi tüm Prime kullanıcılarının hizmetinde. Peki bu devasa içerik havuzunda öne çıkan diziler hangileri? Sizler için öne çıkan bazı dizileri bu yazıda listeledim.

https://www.primevideo.com/

House M.D.

Bilmeyen sayısı çok azdır ama yine de TV tarihinin en dahi, en huysuz, en sıradışı doktorunun hikayesine yabancı olanlar için harika bir yapım. Başrolünde Hugh Laurie‘nin yer aldığı dizi, diğer doktorların teşhisinde zorlandıkları hastalıkları sıradışı yöntemleri, cesareti ve ekibi ile birlikte çözen Dr. Gregory House‘un maceralarını anlatan medikal bir drama. Dizi ülkemizde daha önce ücretli platformlarda sunuldu ve halen özel bir kanalda Hekimoğlu adıyla yerel bir çevrimi de mevcut. Fakat orijinali izlemek isteyenler için, aylık 7 liraya House M.D. muhteşem bir seyirlik. Daha önce izlememiş olanlar ya da tekrar izlemek isteyenler için Prime Video’nun öne çıkan içeriklerinden olduğunu söyleyebiliriz. Hugh Laurie’nin karakteri oynamak yerine adeta yaşadığını görmek isteyenler, bu son yılların en iyi medikal dramasını kaçırmasın. House M.D. izleyicilerine 8 sezonluk bir keyif vaat ediyor.

The Man in the High Castle

Amazon Studios üretimi olan dizi, Philik K. Dick‘in aynı isimli ödüllü romanından uyarlama. Dizi İkinci Dünya Savaşını Almanya-Japonya ittifakının kazandığı, Amerika Birleşik Devletlerinin bu kazanan ittifak tarafından faşizan usüller ile yönetildiği alternatif bir gelecek kurgusu içerisinde geçiyor. Prime Video’nun en iddialı yapımlarından biri olan diziye, türe ilgi duyanlar mutlaka şans vermeli.
the-man-in-the-high-castle

The Grand Tour

Bir BBC klasiği olan Top Gear, otomobil sevdalılarının en çok sevdiği TV programlarından biri olarak uzun yıllar gönüllerdeki yerini korumayı başardı. Üç kafadar, Jeremy Clarkson, James May ve Richard Hammond ekibinin maceraları, Jeremy Clarkson’un BBC’den yapımcısı ile kavgası sonucu atılması nedeniyle sekteye uğramıştı. Fakat Amazon’un üçlüye teklif götürmesi ile, maceralar Prime Video bünyesinde devam ediyor. Otomotiv dünyasındaki en son gelişmeleri, İngiliz mizahı ve absürd denemeler ile The Grand Tour adı altında izlemeye devam edebiliriz. Kimler izlemeli? Tabii ki Top Gear fanatikleri ve otomobil tutkunları.

Mr. Robot

Yine şöhreti yüksek bir dizi ile devam edelim. Mr. Robot dizisinin ciddi bir hayran kitlesi var fakat Amazon Prime Video bünyesinde yasal olarak, kaliteli bir sunumla izlemek isteyenler veya ilk defa izleyecekler için kaliteli bir dizi olduğu söylenebilir. Rami Malek‘in oyuncuğu ile yıldızlaştığı dizi gündüzleri siber güvenlik mühendisi olarak çalışan ve geceleri ise yasadışı bilgisayar korsanlığı yapan genç bir programcı olan Elliot’un hikayesini konu alan bir tekno gerilim. Elliot, bir yeraltı hacker grubunun esrarengiz lideri, kendisini koruması için maaş aldığı
şirketi yok etmek için işe aldığında kendini bir dönüm noktasında buluyor. Dizi 4 sezonu ile Prime Video’nun izlenesi dizileri arasında kendisine yer buluyor.
robot

This is Us

Ülkemizde de yerel olarak çevrimi yapılan bir dizi This is Us. ABD’de büyük reytingler alan ve büyük bir hayran kitlesi olan dizi, aynı gün doğan karakterler etrafında dönen bir komedi-drama. Samimi aile ilişkileri, aşk hayatları ve içimizden biri olan karakterleri ile This is Us, Türk prime time kuşağını ele geçiren diziler ile de benzerlik gösteriyor ve özellikle kadın izleyicilerin ilgisini çekebilir.
4962652

Monk

Ülkemizde Galip Derviş adıyla yerel çevrimi yapılan dizi, zeki, saplantılı ve fobik bir polis dedektifi olan Adrian Monk’un maceralarını anlatıyor. Sıradışı bir dedektif üzerinden kurgulanan, polisiye-drama-komedi unsurlarını sevenler için, Tony Shalhoub‘un oyunculuğu ile ödüllere damga vurduğu Monk gayet iyi bir dizi ve 8 sezonluk arşivi ile Prime Video bünyesinde.

Tom Clancy’s Jack Ryan

Aksiyon-casusluk türünü sevenler için Tom Clancy romanları birer başyapıttır. Kendi mesleki deneyimlerini aktardığı romanları ile Kuzey Amerika’nın şöhretli isimlerinden olan Clancy’nin eserleri pek çok bilgisayar oyunu ve TV yapımına da rehberlik etti. Tom Clancy evreninin bir nevi James Bond’u olan Jack Ryan, bu TV yapımında patronu ile beraber ABD ve müttefiklerine karşı eylemler planlayan bir terörist organizasyon ile mücadele ediyor. 11 Eylül 2001’den beri bu senaryoyu onlarca kez görsek de, dizi yapım kalitesi, sürükleciyi hikaye örgüsü ile kendisini izletmeyi başarıyor. Aksiyon ve casusluk dizilerini sevenler Jack Ryan’a bir şans verebilirler.

Seinfeld

Tüm zamanların en çok seyredilen sitcomlarından bir tanesi ve muhtemelen bilenlerin sayısı, bu muhteşem diziyi hiç duymayanlardan daha fazla. Yine de, Jerry Seinfeld ve arkadaşlarının 1980’ler ve 90’lar New York’unda geçen maceralarını yeniden yadetmek isteyenler için doğru seçim. Zamana direnen esprileri, sıradışı karakterleri ve stand up sekansları ile Seinfeld tüm bölümleri ile Prime Video’da sizlerle.

Carnival Row

Başrollerinde Orlando Bloom ve Cara Delevingne‘in yer aldığı Carnival Row, fantastik unsurlar içeren Viktoryan bir dönemde, üst ve alt sınıflar arasındaki kırılgan barışı tehdit eden bir dizi seri cinayeti çözmeye çalışan bir dedektif ile bir peri arasındaki ilişkiyi arka plana alan bir gerilim-drama. Amazon’un kendi yapımı olan dizi, Viktorya dönemi Britanyasına, gerilim-polisiye-drama üçgenine meraklı izleyiciler için kaliteli bir yapım olarak göze çarpıyor.

Hunters

Başrolünde yaşayan efsane Al Pacino‘nun yer aldığı dizi 1970’ler New York’unda 4.Reich’i kurmaya çalışan gizli bir Nazi cemiyetini alt etmeye çalışan bir Yahudi gencin maceralarını anlatıyor. Yine Amazon’un kendi üretimi olan diziye şans vermek isteyenler ilk sezonu ile Prime Video üzerinden başlayabilir.
hunters-amazon

Treadstone

Robert Ludlum ve casusluk türüne damga vuran eserleri, özellikle Bourne serisi ile beyaz perdede büyük bir izleyici kitlesi yakalamayı başardı. İlk Bourne filminde (Bourne Identity) ön plana çıkan Treadstone projesini bir evren olarak arka plana alan dizi, Treadstone projesi kapsamında uyutulan CIA casuslarının dünyanın çeşitli bölgelerinde aktif bir hale gelerek maceralara atılmalarını anlatıyor. Casusluk ve aksiyon sevenler için vasatın üstünde bir yapım olduğu söylenebilir.

The Boys

Özellikle Marvel sinematik evreni filmleri ile artık seri üretime bağlayan ve sinemalardan eksik olmayan “Süper Kahraman” tiplemelerini tiye alan bir Amazon orijinal yapımı The Boys. Dizi, süper kahramanların güçlerini kötüye kullandıklarında neler olabileceğini esprili bir dille anlatan, The Boys ekibinin aksiyon ve komedi soslu maceralarını anlatıyor.
480256-466319486

Preacher

Preacher, adından da anlaşılabileceği gibi Batı Teksas’ta yaşayan bir vaizin gizemli güçlerini kullanarak üstesinden geldiği, başından geçen olayları anlatıyor. Bir Amazon yapımı olan Preacher, aksiyon, dram ve gerilim öğelerini harmanlayan nitelikli bir yapım ve 4 sezonu ile Prime Video’da.

The Night Manager

Başrollerinde Hugh Laurie ve Tom Hiddlestone‘u izlediğimiz mini dizi The Night Manager, John Le Carre‘nin çok satan romanından uyarlanan bir yapım. Aksiyon ve casusluk öğelerinin harmanlandığı dizide, Arap Baharının ortasında, Kahire’de bir otelin gece vardiyası amirliğini yapan Jonathan Pine’ın bir anda silah kaçakçısı bir örgüte sızması ve örgütü çökertmeye çalışması konu ediliyor. Film tadındaki hikayesi ve süresiyle kısa ama kaliteli bir seyirlik arayanlar için doğru tercih.
Night-Manager-f107d80

Taken

Liam Neeson‘un karizmatik aksanı ve yaşına rağmen sergilediği aksiyon ile beyaz perdede büyük başarı sağlayan Taken serisinin, dizi uyarlaması. Olaylar Taken filminde başrolde yer alan ve eski bir yeşil bereli olan Bryan Mills‘in gençliğinde geçiyor ve çok sevdiği bir yakınını korumakta başarısız olan kahramanımız maceradan maceraya sürükleniyor. Dizi, 2 sezonu ile Prime Video’da.

Deutschland

Soğuk savaş sevenler için harika bir yapım Deutschland. 1980’lerde geçen dizide Batı Almanya’da yeni bir hayat ve yeni bir kimlik edinmek isteyen Doğu Almanya Gizli Servisi casusunun iki dünya arasında yaşadığı çelişkiler konu ediliyor. Nükleer tehlike, NATO tehdidi, vatanseverlik ve bireysellik sarmalında savrulan bir karakterin yaşadığı çalkantıları anlatan dizi herkese göre değil ancak soğuk savaş dönemini sevenler için az bulunan kaliteli yapımlardan bir tanesi.

The Good Wife

The Good Wife, savcı kocasının bir yolsuzluk ve seks skandalının ardında hapse girmesi sonucu ailesinin dizginlerini tekrar eline alan ve avukatlık mesleğine dönen bir kadının hikayesini anlatıyor. Gerilim-dram türündeki dizi, güçlü kadın karakterleri ve hukuk dizilerini sevenler için iyi bir seçenek ve 7 sezonu ile Prime Video’da.

The Purge

Senede bir kez, 12 saat boyunca tüm kanunların geçersiz ve tüm suçların cezasız olduğu, alternatif bir ABD ortamında geçen dizi, birbirinden farklı ve bağımsız karakterlerin bu 12 saatte hayatta kalmak için ne kadar ileri gidebileceklerini konu ediniyor. Aynı adlı filmden ilham alan dizi korku, dram ve gerilim türlerini sevenler için eğlenceli bir yapım olabilir. İlk 2 sezonu Amazon Prime Video üzerinden izleyebilirsiniz.
The-Purge-Season-2-Pic-1

Absentia

Absentia, bir seri katilin peşinden giderken 6 sene boyunca ortadan kaybolan bir FBI ajanının hikayesini anlatıyor. Seneler sonra bir kulübede hafızasını kaybetmiş halde bulunan kadın ajan, kocasının tekrar evlendiğini, çocuğunu başka bir kadının yetiştirdiğini ve adının bir kaç cinayete karıştığını öğrenecektir. Bu heyecanı yüksek gerilim dizisi, ilk 3 sezonu ile Prime Video’da sizleri bekliyor.

absentia-6ec6

The Office

2005-2013 arasında yayında kalan dizi, bir grup beyaz yakalı çalışanın ofiste iş dışında her şeyi nasıl yaptıklarını esprili bir dille anlatan, yine oldukça popüler bir sit-com. 22 dakikalık bölümleri ve 9 sezonu ile neredeyse sınırsız eğlence vaat eden dizi, Steve Carrell önderliğindeki kadrosu ile izleyicilerine iyi vakit geçirmeyi başarıyor.

 

You may also like...

1 Response

  1. 27 Ekim 2021

    […] filmlerini sevenler için vasatın altında bir seyirlik olarak göze çarpan filmi Amazon Prime Video üyeliği ile Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz. Türü seviyorsanız bir şans […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.