Antika Avcıları – DMAX (Auction Hunters)

DMAX Ekranlarında Antika Şovu (Auction Hunters)

Son dönemlerde DMAX ekranlarında yayınlanan Antika Avcıları (Auction Hunters) adlı program akıcı temposu ve sıradışı buluntuları ile ilgi çeken bir yapım. Allen Lee Haff ve Clinton Jones‘un Amerika’yı dolaşarak sahiplerinin artık hak iddia etmediği depolama ünitelerinde zamana meydan okuyan ve pahada ağır nesneleri aradıkları yapım, bir yönüyle Storage Wars‘ı (Depo Savaşları) andırsa da, bulunan eşyalara ilişkin tarihi bilgilerin toplanması, uzman görüşlerine başvurulması ve eşyaların test edilmesi yönüyle Storage Wars ve türevlerinden ciddi şekilde ayrışıyor. Programın yapımcılarından Allen Lee Haff aileden gelme bir antikacı ve ABD’nin çeşitli eyaletlerinde işletmeleri bulunuyor. Yine aynı kanalda izlediğimiz  Drew Pritchard (Hurda Avcıları) ciddiyetinde bir antikacı olmasa da, Allen Lee Haff ve arkadaşı Clinton Jones da esasen açık artırmada kazandıkları depolarda antika arıyorlar. Zira esas para getiren ürünler zamana meydan okuyan ve çalışır durumdaki antikalar.

Allen ve Ton (Clinton), Antika Avcıları programında karavanlarına atlayarak ABD’nin çeşitli eyaletlerini geziyor ve terk edilmiş depolama üniteleri için açık artırmalara katılıyorlar. Buraya kadar her şey tipik bir “Storage Wars” türevi gibi dursa da, program buluntuların tarihi özelliklerine odaklanması ve bunların kullanımı ile ilgili bilgiler sunması ile benzerlerinden ayrışıyor. Yine programı benzerlerinden ayıran bir diğer yönü bir “yarışma” olmaması. En değerli depoyu bulmak için mücadele eden takımlar yok. Onun yerine, Allen ve Ton’un seçip satın aldıkları depolardan çıkarabildikleri nesnelerden para kazanmalarını izliyoruz. Allen ve Ton bazen ABD iç savaşından kalma bir tüfek bulup ateşliyorlar, bazen de Edison’un icat edip patentini aldığı ilk fonograf makinelerinden birini ele geçirerek çalışır hale getiriyorlar. Bazen az bulunan bir ATARI, bazen de depolama ünitesinden çıkan bir hız motoru Allen ve Ton’un kasasını dolduruyor. Biz seyirciler için işin heyecan verici kısmı ise bulunan tarihi eşyalara ilişkin uzman yorumları ve bu eşyaların test edilmesi. 1950’lerden kalma bir Harley-Davidson, 1983 model bir jet-ski ya da 1910 tarihli bir revolverin çalıştırılması izleyici için büyük bir coşku yaratıyor.

Hafta içi her gün saat 19.00‘da DMAX ekranlarında izleyebileceğiniz Antika Avcıları (Auction Hunters), depolama üniteleri üzerinden kurgulanan programları sevenler için kaliteli bir yapım. ABD’de 2010-2015 arasında yayınlanan yapımla ilgili olarak DMAX’ın elinde sınırlı bölüm olduğu söylenebilir. Bu nedenle mevcut bölümlerin tadını çıkarmanızı tavsiye ederim. Herkese iyi seyirler.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.