Sound of Metal (2019) – Film İncelemesi

Gürültüden sessizliğe

Ruben, sevgilisi Lou ile beraber kurduğu müzik grubu ile turnelere katılmakta ve yeraltı rock camiasından çıkarak popüler olacağı günü beklemektedir. Geçmişteki madde bağımlığı günlerinden uzak, Lou ve seyyar bir stüdyoya çevirdiği karavanı ile Amerika’yı turlayarak sevdiği müziği yapan Ruben ani bir işitme kaybına uğrar. Şok edici bu gelişme Ruben’in dünyasını alt üst eder. Ruben’in bu şokla tekrar madde bağımlısı olacağını düşünen Lou, Ruben’in itirazlarına rağmen onu sağırlar için gönüllü olarak işletilen bir destek grubuna geçici olarak bırakır ve Fransa’ya, babasının yanına döner. Hem sevdiği kadını hem de işitme duyusunu geri kazanmak için mücadeleye başlayan Ruben’in işi hiç kolay olmayacaktır.

Bir Amazon Studios yapımı olan Sound of Metal, adının ve fragmanda gösterdiklerinin aksine müzikal kısmı baskın olan bir film değil. Filmin başındaki bir kaç sekans haricinde doğrudan müzik içeren herhangi bir sahnesi yok. Film, hızlı bir şekilde sahip olduğu her şeyi kaybeden ve geri getirmek için yapacak hiç bir şeyi olmayan bir adamın hikayesi. Darius Marder’in yönettiği, senaryosunda yine Darius Marder ve Derek Cianfrance imzası olan filmin başrollerinde Riz Ahmed (Ruben) ve Olivia Cooke (Lou) yer alıyor. Filme yardımcı rolü ile damga vuran isimse kesinlikle Paul Raci. Fransa’dan Mathieu Amalric‘in yardımcı bir rol ile katıldığı film oyunculuk bazında göze batan bir hata içermiyor. İlk başta Riz Ahmet seçimi benim için de garip gelse de, filmi izledikçe cast seçiminin gayet yerinde olduğunu görebiliyoruz.

Sound of Metal, yavaş yavaş sahip olduğu her şeyi kaybeden bir adamın filmi demiştik. Film bu noktada drama sosunu gayet yerinde serpiştiriyor ve izleyicinin kalbine doğrudan bıçağı sokmak yerine küçük çiziklerle ve akıllıca hazırlanmış sahnelerle dramını kotarıyor. Temposu başlarda oldukça yavaş olan ve finale doğru kaybetme hissiyatını doruklara çıkaran film, Amazon Studios’un son yıllarda ortaya koyduğu en iyi işlerden biri diyebiliriz. Senaryo, diyaloglar, oyunculuklar ve hikaye anlatımı… Hepsi yerli yerinde ve olması gerektiği gibi. Ruben’in dış görünüşündeki değişim bile filmin akışına gayet iyi yedirilmiş. Sağırlar için oluşturulan destek grubundaki sahneler ile bir an Ruben’in kazanmaya başladığı hissiyatını bize veren film, Ruben’in tekrar işitme hırsına yenik düşmesi tekrar bir kaybetme sarmalına giriyor. Finalde izleyicinin boğazında bir düğüm bırakarak jenerik akışına geçen filmi sinema severlere rahatlıkla tavsiye edebilirim. Sabırlı ve sakin bir şekilde izlerseniz, Ruben’in hikayesinin altında yatan derin çöküntüyü hissedebilirsiniz. Bununla birlikte, film Whiplash tarzı, daha müzikal, daha sert film bekleyenleri ya da fragmandaki sahnelere kanıp yarı-belgesel tadında bir docudrama bekleyenleri hayal kırıklığına uğratacaktır. Sound of Metal ağır bir film. Bir ağır metal kadar ağır. Benim notum 8.5/10.

 

You may also like...

1 Response

  1. 1 Ağustos 2022

    […] Sound of Metal (2019) […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.