Modern Rehinciler (Pawn Stars) – DMAX

Modern Rehinciler DMAX Ekranlarında!

Ülkemizde yasal olarak işletilen rehin dükkanları bulmak güç. Öte yandan Amerikan yasal, kültürel ve ekonomik sisteminde rehin dükkanlarının önemli bir yeri var. Para ihtiyacı olanlar ya da fazla eşyalarını elden çıkarmak isteyenler rehin dükkanlarını kullanarak hızlı bir biçimde nakite erişebiliyor. Rehin dükkanları ise rehin bırakılan ya da dükkana satılan ürünler üzerinden faiz ve satış geliri elde ederek önemli karlar elde edebiliyor. Bu rehin dükkanlarının bazısı büyük popülarite kazanarak kendi reality showlarını yayınlayacak duruma geldiler. Detroit Merkezli American Jewelry and Loan‘ın hikayesinin anlatıldığı İkinci El Kralları DMAX ekranlarında yayınlanmış ve büyük ses getirmişti. DMAX şimdi de Pawn Stars adıyla bilinen ve Modern Rehinciler olarak adlandırdığı, ABD’nin en popüler reality showlarından biri ile karşımızda. Bu sefer ABD’nin en büyük turizm ve eğlence merkezlerinden biri olan Las Vegas’ta işletilen bir rehin dükkanında yaşananlara tanık oluyoruz. Mağazaya rehin bırakılan ya da satılan ilginç antikalar, aile üyeleri arasındaki çekişmeler, çalışanlar arası çatışmalar ve sorunlu müşteriler. Tüm bunlar, Harrison ailesini ve rehin dükkanını başrolde izlediğimiz Modern Rehinciler programının herhangi bir bölümünde standart olarak karşımıza çıkan olaylar.

Soldan Sağa : Corey, Rick ve Richard Harrison

Las Vegas’ın En Meşhur İşletmelerinden Biri: Gold & Silver Pawn Shop

Modern Rehinciler programında bu kez kameralar Las Vegas‘a çevriliyor ve program sayesinde artık dünyaca ünlü bir aile işletmesi olan Gold & Silver rehin işletmesinin hikayesini izliyoruz. Hikaye üç farklı kuşaktan üyesiyle işletmeyi yöneten Harrison ailesi ve çalışanları etrafında şekilleniyor. İhtiyar Richard Harrison, oğlu Rick Harrison ve torunu Corey Harrison programın her bölümünde, rehin bırakılmak ya da satılmak için dükkana getirilen ilginç ve antika değeri olan ürünleri inceliyor, uzmanlardan destek alıyor, izleyiciyi ürünler hakkında bilgilendiriyor ve iyi vakit geçirmesini sağlıyor. Programın bir diğer öne çıkan karakteri ise Corey Harrison’un çocukluk arkadaşı olan, işletmenin neşe ve eğlence kaynağı “Chumlee“.

Modern Rehincilerin Kaç Sezonu Var?

1989 yılında Richard Harrison tarafından kurulan Gold & Silver Rehin Dükkanı, Las Vegas bölgesinde popülarite kazandıktan sonra 2000’li yıllarla birlikte yükselişe geçen reality show trendinden nasibini almış ve Modern Rehinciler’ilk ilk sezonu 2009’da yayınlanmıştır. Programın toplam 22 sezonu bulunmaktadır ve son sezonu Haziran 2023’te final yapmıştır. 23. sezon ile ilgili duyurunun yakında gelmesi beklenmektedir.

Programın Baş Karakterleri Kimler?

Programda yaşı itibariyle pek ön plana çıkamasa da, Old Man ya da İhtiyar olarak tabir edilen Richard Harrison, rehin dükkanı işletmecisinin kurucusudur ve ailenin reisi rolündedir. 1989 yılında kurduğu işletmenin ünü programla birlikte dünya çapına ulaşmıştır. Programın pek çok sezonunda işletmeyi esas çekip çevirenin ise İhtiyarın oğlu Rick Harrison olarak göze çarpmaktadır. Antikalar ve işletmecilik hakkındaki bilgisi, hem babasını hem de oğlunu idare edebilme yeteneği Rick Harrison’u iyi bir idareci olarak ön plana çıkarmaktadır. Son sezonlarda ise öne çıkan ve işletme yönetimini ele alan karakterin Corey “Big Boss” Harrison olduğu anlaşılmakta. Bu durum Rick Harrison’un arka plana çekilme ve işleri büyük ölçüde oğluna devretme (geçmişte babasının kendisine yaptığı gibi) planı ile de uyumlu görünmektedir. Programda ön plana çıkan bir diğer karakter ise komik mizacı, kendisini içerisine düşürdüğü sıradışı haller ve Corey ile ilişkisi nedeniyle Austin “Chumlee” Russell karakteridir. Program ağırlıklı olarak bu dört karakter üzerinden ilerlemekte, zaman zaman işletmenin diğer çalışanları ve antika uzmanları da belirli bölümlerde ön plana çıkmaktadır.

Modern Rehinciler ile Alakalı Bilgiler

Program Amerika’da History kanalında 2009 yılından bu yana yayınlanmaktadır ve kanalın en çok reyting getiren ve popülariteye ulaşan ikinci programıdır.

Toplam 22 sezon yayınlanmıştır. 23. sezon ile ilgili duyurunun yakında gelmesi beklenmektedir.

Yaklaşık 150 farklı ülkede gösterilmiştir ve 38 dilde dublajlanmıştır.

Programın yapımcısı Leftfield Pictures şirketidir. Şirket Vegas’ın meşhur rehin dükkanları ile ilgili bir program yapma fikri için aile işletmesi arayışındayken, işletmesini bir TV programına çevirmek isteyen Rick Harrison ile yolları kesişmiştir.

Program ilk olarak HBO‘ya teklif edilmiştir.

Her bölümde yaklaşık 5 ya da 6 özel antika ürüne odaklanılmakta, bu esnada aile üyeleri ve çalışanlar arasındaki ilişkiler de ekrana yansıtılmaktadır.

Program sayesinde, Gold & Silver Rehin Dükkanı Las Vegas’ın en önemli turizm merkezlerinden biri olmuş, artan müşteri ve turist talebini karşılayabilmek için dükkan defalarca kez büyütülmüş ve pek çok ek personel istihdam edilmiştir.

Ürünleri rehin bırakanların görüntülenmesi ve kimliklerinin afişe edilmesini engelleyen yasalar nedeniyle, programda izlediğimiz bölümler esnasında mağazanın ana tezgah bölümü kapatılmaktadır. Sadece ürün rehin bırakacak/satacak müşteri, program karakteri ve özel izinle içeri girebilen ve görüntü alması engellenen bir grup müşteri eşliğinde bölümler çekilmektedir.

Programın reklam araları öncesi izleyicinin bilgisini ölçme amaçlı bir soru ekrana gelmekte, sorunun cevabı reklam arasından sonra ekranlardan paylaşılmaktadır.

Program ilk olarak gündüz kuşağında başlamış, popülaritesi artınca bir prime time programına dönüşmüştür.

Programın çekildiği Gold & Silver Rehin Dükkanının kendi markası ile üretip sattığı ürünler önemli bir ticari başarı elde etmiştir. Kıyafetler, imitasyon antikalar, turistik malzemeler ve hatta Gold & Silver Rehin Dükkanı temalı, tamamen işlevsel, özel bir debit kartı bile mevcuttur.

Programda “İhtiyar” olarak izlediğimiz, işletme kurucusu Richard Harrison 2018 yılında yaşamını yitirmiştir.

Modern Rehincileri Nasıl İzleyebilirim?

Modern Rehinciler, güncel bölümleri ile hafta içi her gün saat 19:55’te DMAX ekranlarında yayınlanmaktadır. Programı ayrıca DMAX internet sitesi üzerinden de izlemek mümkündür.

You may also like...

2 Responses

  1. 30 Kasım 2023

    […] bilgi edinmek istediğiniz TV programlarını yorumlar kısmında yazarsanız, burada olduğu gibi detaylı bir inceleme gerçekleştirebilir ve web sitemiz […]

  2. 30 Kasım 2023

    […] Pawn Stars kopyası olacağı düşünülmüş. Ancak Les Gold sıradışı karakteri, ticari zekası ve […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.