Cehennem Silahı – TV Dizisi

Lethal Weapon (Cehennem Silahı)

80’lerin ve 90’ların polisiye-aksiyon klasiği Cehennem Silahı, Fox tarafından bir dizi olarak tekrar uyarlanıyor. O dönem, karakter olarak uyumsuz polislerin ortak olarak göreve verildikleri aksiyon komedi filmleri büyük gişe başarılarına imza atmıştı. Cehennem silahı ve Tango/Cash bu filmlerden ilk aklıma gelenleri. Başrollerinde Danny Glover ve Mel Gibson‘un oynadığı Cehennem Silahı serisi, büyük bir başarı kazanmış ve ABD polisiyelerinin en unutulmaz örneklerinden biri olarak hafızalarımıza kazınmıştı. Dizide ise, başrolleri Damon Wayans (Murtaugh) ve Clayne Crawford (Riggs) üstleniyor. Aynen filmde olduğu gibi, emekliliği yaklaşan titiz ve disiplinli dedektif Murtaugh ile karısının bir trafik kazasında kaybetmiş ve Texas’tan California’ya gönderilmiş dedektif Martin Riggs’in hikayesini izliyoruz. Murtaugh ne kadar titiz ve disiplinli ise, Riggs o kadar uçarı ve umursamaz. Karısının ölümünün ardından hayata küsen ve adeta ölmek için aksiyon arayan Riggs ile, kalp rahatsızlığı olan ve hayatta kalmak için sakin kalması gereken Murtaugh’un nasıl beraber çalıştıklarını görmenin tek yolu diziyi izlemek.

Dizi, büyük bir anlatıya sahip değil. Bizdeki Arka Sokaklar benzeri, her bölümünde bir suç şebekesinin ya da suçun araştırıldığı ve çözümlendiği nispeten basit bir senaryoya sahip. Dizide Murtaugh’un ailesi, Riggs’in acıları ve polis merkezinde yan karakterler ile hikaye zenginleştirilmeye çalışılıyor. Fox’un yeni sezonda umut bağladığı dizilerden olan Cehennem Silahı, ilk bölümleri itibariyle eğlence, aksiyon ve dramı başarıyla harmanlamayı bilmiş. Bir sonraki sezonunu büyük merakla beklediğimiz, arka planda büyük hikayelerin anlatıldığı Game of Thrones gibi dizilerin aksine, Cehennem Silahı, her bölümünde bir olayı ele alıp çözen çerezlik bir seyirlik. Gerçi henüz dizi ilk sezonun başlarında. Belki ilerleyen bölümlerde arka planda daha büyük suç örgütlerine karşı mücadeleler, birden fazla bölüme yayılan araştırmalar eklenebilir. Fakat şu haliyle de dizi izlenebilir duruyor. En azından TV başında sizi sıkmayan, iyi bir aksiyon-dram dengesi kurabilen, oyunculukların çok sırıtmadığı bir yapım var. Özellikle Martin Riggs’in sahneleri ve Murtaugh’un ailesiyle diyalogları izleyiciyi neşelendirmeyi başarıyor.

Cehennem Silahı Poster

Damon Wayans ve Clayne Crawford

Dizinin yan karakterlerini Keesha SharpKevin RahmJordana BrewsterTony Plana gibi isimler canlandırıyor. Eğer sizde akşam kafanızı dağıtacak ve yer yer güldürecek bir aksiyon arıyorsanız, Cehennem Silahı serisine bir şans verebilirsiniz. Wayans ve Crawford’un uyumu gayet iyi görünüyor. Dizinin castingi başroller için başarılı denilebilir. Güzeller güzeli Jordana Brewster’ın dizide az görünmesi biraz hayal kırıklığı yaratabilir. Kadın izleyiciler içinse Clayne Crawford yeterli bir görsellik sunuyor. Ülkemizde henüz resmi olarak gösterilmeyen dizi, Çarşamba akşamları ABD’de Fox ekranlarında yayınlanıyor.

Dizinin Resmi Web Sayfası

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.